40 Işık Yılı Uzaklıkta Olan Trappıst-1 Mi? Yoksa?

Geçen Şubat Ayı itibariyle NASA, Facebook-Twitter-Instagram ve bilumum diğer sosyal medya hesaplarımızdan paylaşma dürtümüzü gıdıklayan bir haberi basın açıklaması ile tüm gezegene tebliğ etti. Bir bakıma bu bildiri insanoğlunun geçmişten bu yana beslediği bir merakın cevabı niteliğinde olabilirdi -ki zaten bu meraka kısmi bir cevap niteliği teşkil etti . 
İnsanoğlu kadim tarihten bu yana merak ve tetkik iştahını peyderpey inkişafa maruz bırakmış ve sonucunda içerisinde bulunduğumuz 'semi-virtual' diyebileceğimiz zamana gelmiştir. İnsanoğlunun kendini dokunmatik akıllı camların içerisine hapsettiği bu zaman, aynı zamanda yukarıda zikrettigim merak ve tetkik iştahı sonucunda galaksiler arası beraat kararı ile özgürlüğü dibine kadar yaşadığı zamandı. Bu özgür gezinim XX. ve XXI. yüzyılda Astronomiyi bilim rafında en çok satışı gerçekleşen bir ürün veyahut vitrini süsleyen en iyi biblo durumuna getirdi. Bu kulvar tüm insanlığın gizem duyduğu bir branş oldu. Gözümüz hep gökyüzünde idi. İnsanın gökyüzü ile ilişkisi başka bir düzeyde ilerliyordu. Oraya bakarak günübirlik yaşamımızı tayin ettik, zamanımızı ve mevsimleri kağıda döktük. Hatta bazen onu yaratıcı belledik. Romantizm orada, burçlar orada idi. Kimisi baktı fizigin temelini attı, kimisi baktı hoş bir sada bırakmak için ter döktü. 
Baktıkça ‘Acaba?’ dedik. Acaba başka birileri var mı? Gezegenimizin sahip olduğu koşullarla benzerlik gösteren başka gezegenler var mı? Yaşam var mı? Yalnız mıyız? Sonu var mı? Bu soruların çoğu içinde bulunduğumuz zamanlarda cevaplanmaya devam ediyor. Kainatın genişlediğini ifade eden bilim insanları şimdide bu zamana kadar ki en ehemmiyetli bir konuya açıklık getirdiler. Bu konu yukarıda geçen söz konusu sorulara cevap niteliğinde idi. Nitekim NASA yaptığı açıklamada TRAPPIST-1 yıldız sistemi içerisinde ilk kez Dünya boyutunda ve Dünya’ya benzer 7  gezegeni keşfettiklerini ifade etti. Ayrıca bütün gezegenlerin yüzeyinde su bulunması ihtimali var. Gezegenler, uydusu oldukları yıldıza çok yakınlar. Daha da ilginç olanı 7 gezegenden 3’ü “yaşanabilir”. Ayrıca NASA TRAPPIST-1 yıldız sisteminin Dünya’ya 40 ışık yılı uzaklıkta olduğunu ifadelerine ekledi..
Bu haber gezegenimizde heyecan uyandırdı. Uyandırmayacak gibi değildi keza. Çünkü asırlardır sorulan soruların ve silsile halinde ilerleyen bilimin meyvesi yeniyor gibiydi. Yaşam emareleri vardı. Bende bu gezegende nefes alan bir kişi olarak heyecan duydum ve milyonlarca insan gibi paylaşma gereği duydum ve sosyal medya hesabımdan paylaştım. E bize ne bundan dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki; NASA’nın bu haberinden önceki paylaşımım ile bu bilimsel zaferin arasındaki mesafe 40 ışık yılı kadar diyebilirim. Bir önceki paylaşımım Suriye de moloz yığının altında kalmış bir kız çocuğunun çıkartılması idi. 
Çok mu yukarı bakmışız? Hiç mi yanımıza bakmamışız? Kendi gezegenimizde -engellemede aciz kaldığımız- bir savaş uçağının attığı bomba sonucu yıkılan binanın altında kalan kız çocuğunu çıkartmamışken ve ona adil bir düzen kurmamışken, 40 ışık yılı uzaklığa bakmak ne kadar da paradoks halinde olduğumuzun göstergesidir. Şimdi de gökyüzüne bakarak ‘Acaba’? demeli ve akabinde sormalıyız. Acaba 40 ışık yılı uzaklıkta olan TRAPPIST-1 mi? Yoksa merhametini kaybetmiş olan insanlığımız mı?
Evet! 40 ışık yılı uzağa gitmek yaklaşık 1000 yılı alır diyorlar, Dünya barışını sağlamak kaç ışık yılını alır acaba? Şu küçük kızı moloz altından çıkartıp yaşamı ona iade ettikten sonra, yaşamı uzayda ki galaksiler de arasak daha isabetli olmaz mı? 
Ajitasyon yok! 
Bilime pranga yok! 
Küçük bir mukayese idi.
Belki alakasız, ama bir o kadar da gerekli!
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
hweıyt
hweıyt - 13 ay Önce

tomr

banner124

banner122

banner224

banner191

banner154

banner126