23.02.2021, 17:10

60 Bin Öğretmen için Cumhurbaşkanımıza ve Milli Eğitim Bakanımıza Açık Mektup!

30 YILLIK BİR ÖĞRETMEN OLARAK, ATAMA BEKLEYEN GENÇ ÖĞRETMEN KARDEŞLERİMİN ARZUHALİNİ ÇOK İYİ ANLADIM...

ÖĞRETMEN ADAYI KARDEŞLERİM ADINA AÇIK MEKTUP!

Sayın Cumhurbaşkanım!

Sayın Milli Eğitim Bakanım!

Bu mektubu sizlere emekliliği yaklaşmış 30 yıllık bir öğretmen olarak yazıyorum.

"Görevimi yapıyorum, maaşımı alıyorum" diyerek öğretmen adayı kardeşlerimizin çırpınışlarını görmezden, feryatlarını duymazdan gelebilirdim ama yapamadım.

Yapamadım zira atanmayı beklemenin heyecanını, atanma geciktikçe yüreklerde bıraktığı acıyı, ıstırabı, endişeyi çok iyi bilirim.

Aylardır 60 bin atama için sosyal medyada mücadele veren genç öğretmen (öğretmen adayı demiyorum, zira bir kişi öğretmen olmaya karar verdiği andan itibaren artık bir öğretmendir) kardeşlerimin çırpınışlarına bizatihi şahit oluyorum. Hiç erinmeden, yorulmadan, bana ne demeden binlerce belki de on binlerce mesaj okudum. Genç öğretmen kardeşlerimin ne düşündüğünü, ne hissettiğini anlamaya çalıştım. Anladım mı; EVET! Zaten gönül gözümle gördüğüm ve ruhumla okuduğum için yazdıklarını, çok iyi anladığımı düşünüyorum öğretmen kardeşlerimi.

Genç öğretmen kardeşlerimiz en verimli olacakları gençlik çağlarını atanmayı bekleyerek geçiriyorlar. Millete, devlete en iyi hizmet edecekleri dönemde bir kenarda beklemek zorunda bırakılıyorlar.

Oysa emin olun, öğrencilerin genç öğretmen kardeşlerimize çok ihtiyaçları var. Ama sadece öğrencilerin değil, biz tecrübeli abilerinin, ablalarının da genç öğretmen kardeşlerimizin sinerjilerine, enerjilerine çok ihtiyacımız var.

Biz genç kardeşlerimize tecrübelerimizi aktarmayı ve onların enerjilerinden, yenilikçi bakış açılarından, umutlarından, gözlerindeki ışıklardan faydalanmayı çok istiyoruz.

Onlar olmadan olmuyor. Onlar sahanın dışında kaldıkça emin olun bizim de motivasyonumuz düşüyor. Biz onlarla beraber olduğumuzda, onlarla birlikte çalıştığımızda, onlarla birlikte koştuğumuzda, birlikte yürüdüğümüzde çok daha coşkulu çalışıyor ve daha verimli oluyoruz.

Ülkemizin kaynaklarını en iyi ve doğru şekilde kullanabileceğimiz alanların başında elbette eğitim gelir. Daha iyi eğitim, daha başarılı öğrenciler demektir. Daha başarılı öğrenciler daha fazla üretim demektir. Daha fazla üretim, verilen emeğin ve paranın daha hızlı geri dönüşü anlamına gelir.

Eğitime yatırım yaparsak öğrencilerimiz, telefonla uğraşmak yerine telefon yaparlar. Daha iyi bir eğitim verirsek öğrencilerimiz yarın ülkemizde aşı yaparlar. Yeni markalar üretirler. Yazılımlar geliştirirler. Kendi otomobilini, uçağını, uzay aracını yaparlar.

Bizi dışa bağımlılıktan ancak daha iyi bir eğitim kurtarır.

Ekonomik gelişmeyi ancak daha iyi bir eğitimle tamamlarız.

Daha iyi, daha doğru bir eğitimle gençlerimiz çeşitli örgütlerin ellerinde oyuncak olmaktan kurtulurlar.

Bu ülkede illa başlatılacaksa bir EĞİTİM SEFERBERLİĞİ başlatılmalıdır.

Eğitim Seferberliğine, genç öğretmen kardeşlerimizi sahanın içine alarak başlamak en doğru yol olacaktır...

...

Tüm bu nedenlerden dolayı genç öğretmen kardeşlerimizin 60 bin atama talebini çok önemsiyor ve atanmış, görevini yapan öğretmenler olarak 60 bin genç kardeşimizi heyecanla, umutla, sevgiyle ve coşkuyla karşılamaya hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.

Yorumlar (6)
Kahramanmaraşlı. 10 ay önce
30 Yıllık öğretmenim diyorsunuz. Muhtemelen emekliliğinizde dolmuştur Hocam. Madem bu kadar düşünüyorsunuz. Emekli olun bir kadro boşaltın. Atanamayanlardan biri yerinizi doldursun.
Unutulan ögretmen 12 ay önce
60bin dedim sesimizi duyan olmadi bilisim öğretmenleri diğer öğretmenleri gören olmuyor bu nasıl iş intihar eden öğretmenler ortada 80 üstü puanlarla evde işsiz öğrencilerimize buluşmadan oturuyoruz nasıl hayatsa
DULKADİROĞLU 11 ay önce
HOCAM MALESEF HÜSRANA UĞRAYANLARDAN OLDUK DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.
Ömer 7 ay önce
İyi niyetli, bu ülkeye ve bu topraklara hizmet etmekten tabiri caizse gözünü budaktan sakınmayan / sakınmayacak olan öğretmen ve öğretmen adaylarını tenzih ederek yazıyorum.
Atanmak bir sorunken sizin gibi emekliliği yaklaşmış ancak emekli olmayanlar.(ki buna geçim sıkıntısı vs diyerek basit şekilde topu karşıya atmak en ucuz savunmanız genelde. Bu ülkede asgari ücretle geçinen insanlar varken(asgari ücretin böyle olması ayrı bir konusudur ) ) sizin ve sizin gibilerin emekli olmadan daha fazla maaş alarak çalışırken bence bu ve benzeri yazıları yazmanız sadece laf kalabalığı)
Madem 60 bin öğretmenin sesi olmak istediniz karanlığa sövmek yerine bir mumda siz yakarak sabaha emeklilik dilekçenizi buradan paylaşarak bir devrimin fitilini ateşleyin.
Zira öğretmenlik fedakârlık ister.
Bu ülkede çok büyük sorunlar olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir.
Ancak ne gariptir ki bu ülkede sorunların çözüme kavuşmasını isteyen kişi ya da topluluklarla aynı sorunların oluşmasına sebep olan kişiler ve topluluklar aynı.
mustafa eker 8 ay önce
Gündem sıralaması yapılsa Öğretmen ataması her yıl ilk 5 e girer. Durum ortada bu bölümlere giren öğrenciler bu durumu kabullenelim. Ortalama her yıl 25 -30 bin öğretmen ataması yapılıyor. Ne yapalım çözüm ortaya koyun atayın demekle olmuyor. 60 bin kadronun maliyetini hesapladınız mı? Kolay her isteyene istediği sayıda kadroyu verelim 60 ona 20 ona 30 buna dağıtın kadroları ...
Gülce 7 ay önce
Bedavaya çalışan ücretli öğretmenler oldukça niye atama yapsınlar.
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı