A Haber'in iki gün önceki yayınında enflasyon konuşuldu. Türkiye ve Avrupa enflasyon oranları karşılaştırması yapıldı. Ancak A Haberin enflasyon hesaplaması adeta beyinleri yaktı A Haber yayınında enflasyon konuşulurken bir konuk, tabloda gösterilen Türkiye'deki 36.08'lik enflasyon oranını ABD ve Avrupa ülkelerindeki enflasyon oranlarının toplamı zannetti.

Bildiğiniz üzere 2021 yılı için TÜİK enflasyon oranını yüzde 36,08 olarak açıkladı. Gerçek mi, hissedilen mi tartışmaları sürüyor. 

Resmi rakamları baz alarak 2020 yılında yüzde 14,60 olan Türkiye'deki enflasyon oranı üzerinden canlı yayında yapılan Avrupa enflasyon oranları karşılaştırması ise kafaları karıştırmakla kalmadı tepkilerin de odağına yerleşti. 

Artış oranlarının hesaplanması tepki topladı.

A Haber yayınında enflasyon konuşulurken bir konuk, tabloda gösterilen Türkiye'deki 36.08'lik enflasyon oranını ABD ve Avrupa ülkelerindeki enflasyon oranlarının toplamı zannetti. Konuk, tabloda alt alta şekilde görülen ABD ve Avrupa ülkelerindeki enflasyon için "Bunlar neden toplanıyor hocam ortalaması alınmıyor mu? Altta 36" diye sordu. "O Türkiye'nin enflasyonu, ortalama değil o" yanıtını aldı.  

Gözden kaçırmayın

Ak Parti'nin Gönül Belediyeciliği Hayrettin Güngör'le Kahramanmaraş'ta Zulüm Belediyeciliği Oldu Ak Parti'nin Gönül Belediyeciliği Hayrettin Güngör'le Kahramanmaraş'ta Zulüm Belediyeciliği Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayının başında 2021 yılı enflasyonunu açıklamış, yıllık enflasyon yüzde 36,08 olarak belirlenmişti.