Kahramanmaraşlı Merve, TSK’da pilotluk için intibak eğitimine alınan ilk başörtülü öğrenci oldu

Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesi'nde yaşayan Merve Gürbüz, Türkiye'de bir ilki başardı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) pilotluk için intibak eğitimine alınan ilk başörtülü öğrenci oldu.

Kahramanmaraşlı Merve, TSK’da pilotluk için intibak eğitimine alınan ilk başörtülü öğrenci oldu

Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesi'nde yaşayan Merve Gürbüz, Türkiye'de bir ilki başardı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) pilotluk için intibak eğitimine alınan ilk başörtülü öğrenci oldu.

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi Kahramanmaraşlı Merve Gürbüz, TSK’da pilotluk için intibak eğitimine alınan ilk başörtülü oldu.

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından iktidarın bazı üniversitelerden askeri okullara yatay geçiş hakkı tanıması ile birlikte Türkiye'de bir ilk yaşandı.

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi Afşinli Merve Gürbüz, Hava Harp Okulu'nda intibak eğitimi almaya hak kazanan ilk başörtülü öğrenci oldu.

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde yaşayan Gürbüz, Osmaniye Hasan Aybaba Anadolu Öğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'ni kazandı. Son sınıf öğrencisiyken babası Mehmet Emin Gürbüz'ün desteğiyle Hava Harp Okulu'na geçiş yaptı. 3,5 ay önce Hava Harp Okulu'na girmek için başvuru yapan Merve Gürbüz, ilk olarak Hava Harp Okulu'nun sınavlarına tabi tutuldu. Çok detaylı bir sağlık incelemesine alınan 23 yaşındaki genç kız, farklı anabilim dallarında 19 heyete girdi, yaklaşık 10 gün süren sağlık kontrolünden de geçti.

Kontrollerin ardından Muğla Milas Hava Meydan Komutanlığı'na davet edilen Kahramanmaraş’ın gururu Merve Gürbüz, burada da birtakım sınavlara ve 14 uçuş eğitimine tabi tutuldu. 13'ü hoca eşliğinde ve puanlama sistemiyle yapılan eğitimlerin sonuncusunda ise 'yalnız uçuş' adımını da aştı; eğitimini tamamlamayı başardı.

Uçuş derslerinden yüzünün akıyla çıkan Gürbüz, bu kez Milli Savunma Bakanlığı'nın açtığı mülakata girmeye hak kazandı. Mülakatı da geçen Merve, güvenlik soruşturmasının ardından ise Hava Harp Okulu'ndaki intibak eğitimine başladı.

Türkiye’nin ilk başörtülü savaş pilotu Kahramanmaraş’tan çıkıyor

Kahramanmaraşlı Merve Gürbüz, eğer intibak eğitimini de sorunsuz atlatırsa Türkiye'nin ilk başörtülü savaş pilotu olarak hizmete başlayacak. Okulundan Bilgisayar Mühendisi sıfatıyla mezun olma imkanına sahipken Türk milletinin emrinde çalışmak üzere büyük özveri gösteren Gürbüz, intibak eğitimini tamamladıktan sonra 13 Şubat'taki yemin törenine katılacak.

Yemin töreninden sonra 1,5 yıl Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda eğitim alacak Merve Gürbüz, bu eğitimleri de başarıyla geçerse TSK'da subay olarak çeşitli kademelerde hizmet imkanına kavuşacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sütçü İmam
Sütçü İmam - 2 yıl Önce

GURURUMUZ.

SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner235

banner154

banner224