24.04.2019, 08:56

Ahır Dağı ölüyor, duyuyor musunuz?

Maraş omuzlarını dağa yaslayan, eteklerini ovaya bırakan ender şehirlerimizden biridir. Kış mevsiminde dışarıdan Maraş’a gelenler Maraş’ı gündüzleri dünyalar güzeli bir geline, geceleri ise Maraş Edesi bir damada benzetebilirler.

Baharda ve yazda ise geceleri Ahır Dağı’nda bağ evlerinde ışıl ışıl parlayan ışıklar, bu güzide şehri gelinliğindeki incileri pırıl pırıl parlayan bir gelin edasına büründürüverir.

Maraş sırtını dayadığı Ahır Dağı’yla, Nurdağı’na kadar uzanan ovasıyla, avuçlarından dökülen Aksu Çayı’yla Maraş’tır… Ve bunlara ruh veren kalesi, Ulu Camisi, Kapalı Çarşısı, Uzunoluk Caddesi, tarihi konakları ile Maraş, Kahramanmaraş olur.

Kahramanmaraş’ın avuçlarından ovalarına dökülen Aksu Çayı, biliyorsunuz uzun zamandır kapkara akıyor. Adana istikametinden Kahraman şehrimize girenleri artık çiğdem kokuları değil, Aksu’nun pis kokuları karşılıyor.

Aksu’yu kaybedeli bir 20-30 yıl oldu. On beş yıldır çırpınıp durduk bu köşelerde, Aksu’yu kurtaralım diye ama kimse oralı olmadı.

Gazeteci arkadaşlarımızın önceki yıllarda olmasa da, son yıllarda Aksu konusunda gösterdikleri yüksek hassasiyetten dolayı haklarını teslim etmeliyiz.

Aksu’nun kurtulması için sesini yükselten gazeteci arkadaşlarımızın ve çok az sayıdaki Sivil Toplum Kuruluşlarının baskıları sonuç verecek gibi görünüyor.

Kaybettiğimiz Aksu’yu yeniden kazanmak için bir umut ışığı belirdi. Ya o ışığı daha kuvvetli yakacak, ya da her zaman olduğu gibi iç çekişmelerin rüzgarıyla söndürecek ve süreci yeniden karanlığa terk edeceğiz.

Derdimiz sadece Aksu değil elbette. Kahramanmaraş’ın omuzlarına, Ahır Dağı’nın zirvelerine basıp yönümüzü güneye çevirdiğimizde, önümüzde serili yemyeşil bir halıya benzeyen ovalarımız nerede? O güzelim tarım arazilerinde yükselen beton yığınlarını kimse görmüyor mu?

Biz, Kuş Cenneti hayalimizi öldürmemişken henüz, bu beton yığınları hem tarım arazilerimizi, hem Kuş Cenneti umutlarımızı boğup boğup Aksu’nun kara sularına bırakıyor.

Ve Ahır Dağı… Kahramanmaraş’ın omuzlarını yasladığı bin bir çeşit bitki örtüsünün süslediği muhteşem güzellik. O Maraş kızının gerdanında, Maraş delikanlısının omuzlarında beton yığınlarının işi ne?

Ahır Dağı’nda 10-15 katlı binalar yükseldikçe, Maraş küçülüyor görmüyor musunuz? Kahramanmaraş beton binaların arasında kaldı, bu görünen şehir Maraş değil başka bir şey.

Ahır Dağı’nı inşaat sektörünün hırslarına kurban etmeye kimsenin hakkı yok. Bu Kahraman şehir, gözleri maddeden başka bir şey görmeyenlerin insafına terk edilemeyecek kadar kıymetlidir.

Aksu, ama illa da Ahır dağı bu şehrin Kurtuluş Mücadelesinin devamı niteliğindedir. Ahır Dağı’ndaki “son ağaç kesilmeden, son keklik ölmeden, son göl kurumadan, son orkide solmadan” gözümüzü de gönlümüzü de açmalıyız.

Ahır Dağı’nda yükselen binalara bir an önce son verilmelidir. İmar Planı yeniden gözden geçirilmeli ve doğa ile uyumlu yeni bir imar planının hazırlığı bir an önce yapılmalıdır.

Gazeteci arkadaşlarımız başta olmak üzere, bu şehrin ileri gelenlerine, iş adamlarına, Maraş’tan başka her şeyi dert edinen ama Kahramanmaraş’a karşı üç maymunu oynayan Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Kahramanmaraş Platformuna, her iki üniversiteye, Sayın Mahir Ünal, Celalettin Güvenç ve Ahmet Özdemir başta olmak üzere milletvekillerine, tüm siyasi parti temsilcilerine;

Ama en çok da 10 yıldır Belediye Başkanlığı için adı geçen, adı her geçtiğinde şehirde büyük heyecan uyandıran Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e çağrımdır…

Halâ fırsat varken Kahraman şehrimizi bu beton yığınlarından, çarpık kentleşmenin pençelerinden kurtarın.

Ahır Dağı’nı yeşil bırakarak, sizlere güvenen bu halkın umutlarını yeniden yeşertin.

Aksu’yu kurtarın ve şimdiki bir milyon, gelecekteki milyonlarca Kahramanmaraşlının “su gibi aziz ol” duasını alın.

Bu şehir sizlere güveniyor. Milletvekillerinin ve Belediye Başkanlarımızın uyum içerisinde, Kahramanmaraş’ı daha yaşanabilir bir şehir yapacaklarına olan inancımız tamdır.

Biz sabırla bekliyoruz. Ama Ahır Dağı’nın sabredecek mecali yok biliyoruz. Bir milyon Kahramanmaraşlının gözü önünde kurtarılmayı bekleyen Ahır Dağı’nı kurtarma sorumluluğuyla hareket edeceğinizden zerre şüphem yok.

Biz sadece bu adımı Ahır Dağı ölmeden önce atmanızı bekliyoruz.

Yoksa bir gün Ahır Dağı öldüğünde mezar taşında şu yazıyı okuyacağız:

“Öleceğim öleceğim dedim inanmadınız bak ne oldu?”

Saygılarımla…

YORUMLAR MOBİLDEN GİRENLER İÇİN SAYFANIN EN ALTINDADIR

Yorumlar (25)
Has Maraşlı 1 yıl önce
Zengin kodamanlara sorsanız bu soruyu daha mantıklı olur
KahramanÖkkeş 1 yıl önce
Ali Bey yazınızï baştan sona okudum fakat Aksu Çayı dışında yazınızda anlamlı bir şey bulamadim.Ahir Dağı yerinde duruyor Sn.Ali Bey.:)Ali Bey ben 4 yıl dünaynın en güzel şehrinde Cape Town(Kap Şehri)Güney Afrika orada dünyanın 7 doğal harikasindan bir tanesi olan Table Mountain(MasaDağı) bulunmaktadır.O dağın eteklerinde dahi yerleşimler bulunmaktadır bu gayet normal insanlar nerede yaşayacaklar!!! Ve şunu belirteyim Masa Dağı şehrin göbeğinde yer alır.Benim de Ahir Dağının eteğinde bağım var ve imara açılmasini bekliyorum.Dağin eteğinde bu gayet doğal.Ama sizin o dağin tepesine Hanefi Öksüz'ün yaptirdiği tapinak gibi bir malikaneyi haber yapmanizi dilerdim.Ama nerde öyle cesur gazeteci ve yazar bizim memlekette.Bu zat hangi hakla dağin tepesine böyle bir malikane inşaa edebiliyor!!!!!
hakkı 1 yıl önce
Çevre yolu yapıyoruz deyip de ormanın anasını belleyenleri de yazsaydınız keşke.
KahramanÖkkeş 1 yıl önce
Yapmasa yapmadı dersiniz !!! Bu ne cehalettir be kardesimmm.Babanmi dikti o agaçlari???
Muhammed 1 yıl önce
Maraş kişisel menffatlerden kaybediyor.. Zengin kişilerin ve yöneticilerin heva ve hevesleri yüzünden doğasını yitiriyor böyle giderse hiç birşeyi kalmayacak.
MEMLEKET SEVDALISI 1 yıl önce
ALİ HOCAM İKİDİR GUZEL YAZIYORSUNUZDA BUNLARI YAPMADAN ONCE KONUSACAKSINIZ HERSEY BITIYOR SIZ SONRA KALEME ALIYORSUNUZ
fatih 1 yıl önce
o dağın tepesine binayı dikmekle kendini Allahtan (haşaaa) ulumu sanıyorlar.bir kişi tepeden aşağılara bakıp keyiflenecek diye koca bir maraşın seyir keyfini bozmak,ayıp bişey.sayın ali bey yetkililere seslenmiş,ama o yetkililer ..........umurundamı .
İsmail VAKKASOĞLU 1 yıl önce
Sadece KAHRAMANMARAŞ DEĞİL TÜRKİYE Beton yığını oldu hayvancılık bitti et ital et Tarım bitti tahıl ital et saysayabildiğin kadar Ben 40 Almanyada kaldım her şeyi planlı bir şekilde yapıyorlar
Sütçü İmam 1 yıl önce
Yüreğine sağlık Ali hocam.
Herkesin gördüğü bu sorunları senden başka kimse yazmayacak mı?
Sadece Kahramanmaraş Platformu değil tüm Kahramanmaraş üç maymunu oynuyor.
Yakında seni deli der tımarhaneye yatırırlar haberin olsun.
Ye iç keyfine bak.
Sen misin mahallenin delisi gözünü sevdiğim.
Murat Gün 1 yıl önce
Yazsana onları biliyorsun da kimlere peşkeş çekilmiş o dediğin yerler.
RAMAZAN P, 1 yıl önce
BEN İLKOKULDA İKEN ÜRUNLER HARİTASINDA KAHRAMANMARAŞ' TA ÇELTIK RESMİ VARDI.( çeltik pirinç tarlası demektir) HEY GİDİ GÜNLER HEY. BAHÇELİ EVLERDEN AŞAĞIYA KİM ÇİVİ ÇAKMIŞSA BENİM İÇİN VATAN HAİNİDİR.
Okan 1 yıl önce
Kuzey rant yolu başlamadan yazsaydınız keşke
alicam 1 yıl önce
Belki de yazdık ama sesimizi duyuramadık. Sonuçta bu şehir birlik olmazsa bu yazıdan da bir netice alınamayacak. Biz yazdığımızla kalacağız...
Hep Doğrusöyler 1 yıl önce
Ali Hocam haklısın.Yüreğine sağlık.Ama aylardır restorasyon masalı ile kapalı olan Kahramanmaraş Kalesi ile de ilgili 1-2 kelam etsen.
Hakim 1 yıl önce
Hocam evim Ahır Dağını görüyor o ormanların arasına dikilen binaları gördükçe sinirim zıplıyor.
Eline yüreğine emeğine sağlık. Allah razı olsun. Sende olmasan sorunlarımızı yazacak bir babayiğit yok şükür.
Ahmet 1 yıl önce
Ali bey çok komik duruma düşüyorsunuz. yapmayınız böyle şakalar. Ülkeyi bu hale getirenler, başta İstanbul olmak üzere bütün şehirlerimizi ucube ucube beton yığınlarına çevirenler belli. bizzat erdogan kendisi dedi' biz istanbula ihanet ettik ' diye. siz de bu iktidarın en büyük meddahlarından ve alkışçılarındansınız. sahibi olduğunuz sayfanızda bu akp faliyetlerini duyuru bülteni gibiyken... böyle yakınmalar filan çok komik kaçıyor. ayrıca hangi gazeteci aksu sorununu dile getirmişte ne değişmiş... gazeteci kelimesi bile çok abes. ben Maraşta ne gazetecinin ne de gazetenin olduğunu düşünmüyorum. olanların hepsi de akp basın bülteni. memlekette gazete de gazeteci de kalmadı.
ali ak 1 yıl önce
sorun daha çok eş dost akraba yada partidaşlara çekilen peşkeşler. betonlaşmadan ziyade yolun ortasına yapılan binalar, koca koca sitelerin arasından geçen patika genişliğinde sokaklar ve bunlara izin veren belediyeler. 3 tane araç park yeri olmayan yerlere verilen düğün salonu ruhsatları. partiden ve belediye başkanlarının odalarından çıkmayan mütaahitler. belediyeye mimar mühendis çocuklarını işe sokan zengin mütaahitler.. vs uzar gider...
KÜÇÜKCERİT 1 yıl önce
YERDEN GÖĞE KADAR HAKKINIZ VAR, AMA BELEDİYELER BUNLARI GÖRMEZDEN GELİYOR MALESEF ...::(
kahraman 1 yıl önce
Ali ÇAM Kardeşim eline diline Kalemin sağlık Lütfen bu Konuları gündemden düşürmeyiniz
ökkeş 1 yıl önce
inşAllah faydası olur eleştirilerin.vicdanları nasıl kaldıracak nasıl hesap verecekler güzelim ahır dağı ormanı, güzelim aksu çayını bu hale getirenler.ben zerre kadar hakkımı helal etmiyorum.zenginlere peşkeş çekmekle düzelmez.sel baskınında 2 kişi öldü bunun hesabını nasıl verecekler.
EDE46 1 yıl önce
BU KONULARI YAZDIĞINIZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN SÜREKLİ
GÜNDEMDE TUTMANIZ DİLEĞİYLE .....
rozturk.59 1 yıl önce
Ahir Dağı Yağması İlk Defa, Eski Belediye Başkanı Ali Sezal Zamanın da İmara Açılması İle Başladı. Diğerleri İle Devam Etti...!!!???
iBRAHİM AZKARA 1 yıl önce
HOCAM, TEBRİK EDERİM ÇOK GÜZEL BİR YAZI. TÜM KAHRAMANMARAŞLILARI BU ÇAĞRINIZA KULAK VERMEYE, İLGİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUM. BU SES BU ÇIĞLIK AHIRDAĞINDAKİ ORMAN KATLİAMI DURDURULANA KADAR DEVAM ETMELİ. UMARIM BİR SORUMLU BU OLAYA EL ATAR VE ORMANLARIMIZ KURTULUR.
mustafa ulus 1 yıl önce
ali bey çok tebrik ederim yazı gündeminiz müthiş gerçekçi ve sonuç aldırmaya yönelik olmuş siz üzerinize düşen aydın sorumluluğunuzu yaptınız. gerisi çağrı yaptığınız yetkililerde umarım dikkate alırlar
MUSTAFA ÖNYURT 1 yıl önce
Asil bir destanın Türküsü
Söylenir Ahır dağlarında
Bir allı turna havalanır
Haber götürür kanatlarında
Oniki Şubat’ta davullarla
Halaylar çekilir damlarda
Vatan namustur bizde
Bayramımız var meydanlarda
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:17
Öğle 12:29
İkindi 15:52
Akşam 18:31
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Galatasaray 2 6
3. Alanyaspor 2 6
4. Göztepe 2 4
5. Beşiktaş 2 4
6. Antalyaspor 2 4
7. Hatayspor 2 4
8. Fenerbahçe 2 4
9. Kasımpaşa 2 3
10. Erzurumspor 2 3
11. Sivasspor 2 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Gaziantep FK 2 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Ankaragücü 1 0
20. Çaykur Rizespor 2 0
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 3 7
2. Adanaspor 3 5
3. Samsunspor 2 4
4. Adana Demirspor 2 4
5. Tuzlaspor 2 4
6. Balıkesirspor 2 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. İstanbulspor 2 3
10. Bandırmaspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 2 3
13. Altay 2 1
14. Boluspor 2 1
15. Akhisar Bld.Spor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Man City 1 3
8. Brighton 2 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Chelsea 2 3
12. Wolverhampton 2 3
13. Newcastle 2 3
14. Burnley 1 0
15. M. United 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Valencia 2 3
6. Osasuna 2 3
7. Getafe 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Real Valladolid 2 1
14. Atletico Madrid 0 0
15. Barcelona 0 0
16. Elche 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Deportivo Alaves 2 0
20. Athletic Bilbao 1 0