24.01.2018, 00:12

Ahmet Özdemir, Kahramanmaraş ve İstişare Kültürü

Bugün, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Avukat Ahmet Özdemir, bizi Haber46 büromuzda ziyaret etti.

Kendileriyle, Ak Parti ve Kahramanmaraş’ın gündemiyle ilgili çok verimli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sayın Özdemir, öncesinde çok samimi olduğumuz bir isim olmasa da samimiyetini hissettiğim bir kişilik. Hitabeti, kriz yönetimi konusundaki kabiliyeti, bulunduğu her ortamda düşüncelerini en net ama en nezaketli biçimde ifade etmesi takdire şayan.

Bugüne kadar gördüğüm en önemli özelliği ise istişare kültürüne büyük önem vermesi. Bu yüzden, bugün gerçekleştirdiği ziyaretini çok kıymetli bulduğumu ifade etmek istiyorum.

Görüşlerini dikte etmek yerine, muhatabının görüşlerini de büyük bir saygıyla dinlemesi ve uzlaşıya açık olması, farklı iki fikirden daha güçlü ve daha faydalı yeni bir fikir ortaya çıkmasına katkı sağlaması Kahramanmaraş’ta pek alışkın olmadığımız bir özellik.

Hep bir ağızdan konuşan, kimsenin kimseyi dinlemediği ve tınlamadığı, herkesin birbirinin ayağını kaydırmak için çaba harcadığı bir şehirde istişareyi önemseyen kişilerin kıymetini biraz daha fazla bilmek gerekiyor.

Bu yüzden bugün yapılan ziyareti ve uzun sohbetimizi çok değerli bulduğumu bir defa daha ifade etmek istiyorum.

Aslında bu günkü yazım “Kahramanmaraş’ta İmar Sorunu” ile ilgili olacaktı. Ancak, Sayın Başkanın ziyareti nedeniyle o yazımı gelecek günlere erteliyorum.

Eğer Sayın Başkan’la iki sene önce bir araya gelseydik, görüşmenin mahiyeti çok farklı olacaktı. Zira iki sene önceki Maraş’a bakarak “Kahramanmaraş’ta yaşamaktan keyif almıyorum” başlıklı bir yazı kaleme almıştım ve o görüşmede taşıdığım halet-i ruhiyenin etkisi altında gerçekleşecekti.

Ancak sevinerek söylemeliyim ki, Kahramanmaraş son yıllarda ama özellikle son 2 yılda çok büyük hizmetler aldı.

2013’de bitmesi planlanan ama benim ısrarla 2023’den önce bitmez dediğim Kahramanmaraş – Göksun yolu inşallah tüm hatlarıyla birlikte 2019’un sonunda tamamlanacak. Şu anda bile çok rahatlayan bu güzergahtaki ulaşım, yolun tamamen bitmesiyle şehrimizi Kuzey ilçeleriyle buluşturacak.

Ahmet Özdemir “2013’de bitmesi planlanan yol, neredeyse eski yolun biraz gelişmiş şekliydi… Bu yeni yol ve güzergâh tamamen farklı” dedi… Doğru. Geç oldu güç oldu, ama inşallah yolun sonuna geldik gibi görünüyor.

Andırın yolunun da kısalması ve rahatlaması gerekiyor. Çağlayancerit yolu için Necati Okay’ın Ilıca yolu içinse Hanefi Mahçiçek’in gösterdiği gayretleri yakından takip ediyorum. Bu yollar da yapıldığında Kahramanmaraş’ın ulaşım sorunu kalmayacak.

Ahmet Özdemir hızlı tren konusunda bir defa da bize üzerine basa basa ifade etti. Hızlı Tren ana istasyonunun Kahramanmaraş’a Havaalanı yakınına yapılacağını, Kahramanmaraş’tan hızlı trene binen bir kişinin trenden inmeden ister doğu illerine, isterse Adana, Ankara, İstanbul’a gidebileceğini söyledi.

Hatta Devlet Demiryolları yetkililerinin yakın zamanda Kahramanmaraş’a gelerek yer baktıklarını bile söyledi. İnanıyoruz. İnşallah şehrimiz hızlı trenle buluşur.

Menzelet Piknik Alanından, Millet Parkından, Aliya İzzetbegoviç Parkından, Yedikuyular Kayak Merkezi’nden, yapımı tamamlanan ve devam eden köprülü kavşaklardan, asfaltlanan köy yollarından konuştuk.

“Kahramanmaraş’ın son iki yılda çok büyük hizmetler aldığını, şehirde büyük bir değişim yaşandığını” söyledim.

“Ancak” dedim… “Kahramanmaraş’ta korkunç bir imar planı var. İmar planındaki bu sıkıntı yapılan tüm hizmetlerin önüne geçiyor…”

Eskiden Göksun Yolu yapılan hizmetlerin görünmesini engellerdi. Şimdi de İmar Planı… Bu konuda gelecek günlerde bir yazı kaleme alacağım için kısa geçiyorum…

Aslında Ahmet Özdemir’le konuşmamız gereken ana konu Helete’den çıkan Göksu Çayı’nın Gaziantep’e verilmesi olayıydı.

Zira daha birkaç gün önce, çok önemli bir ortamda Haber46’da bu konuda yayınlanan haberler tartışılmıştı.

Büyük ilgi gören ve her biri on binlerce kez okunan haberler rahatsızlık meydana getirmişti. Ki bizim yaptığımız haberler daha geniş şekilde ulusal gazetelerde, haber sitelerinde, televizyonlarda da yer almıştı.

CNN Türk “Kahramanmaraş’ın Suyu Gaziantep’e” başlığıyla dakikalarca bu konuyu ekrandan izleyicilerine ulaştırmıştı.

Haber46’nın yaptığı haberlerin ulusal haber ajanslarından daha fazla ciddiye alınması elbette bizim için gurur verici bir hadise. Kahramanmaraşlı’nın, Kahramanmaraş haberlerini Ulusal Ajanslardan değil, haber46’dan takip ettiği konusundaki fikir birliğini de ortaya koyuyordu bu tartışma.

Bu konuda bilinmeyen bazı hususların gözden kaçırıldığı ifade edilmişti o toplantıda.

Ahmet Özdemir, Helete’den çıkan Göksu’nun Gaziantep’e veriliş hikayesini tüm çıplaklığıyla anlattı. Helete’den seçilen heyeti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le görüştürdüklerini, heyetin, birikecek suyun üçte birinin sürekli olarak havzada kalması, yollarının yapılması, bir spor salonu yapılması, Havza etrafına park yapılması vs. taleplerinin olduğunu ve tüm bu taleplerin Fatma Şahin tarafından itirazsız kabul edildiğini söyledi.

Özdemir; Bu projenin 300 bin Suriyeli’yi barındıran Gaziantep’e bakanlık tarafından yapıldığını ifade etti. Özdemir, Göksu’nun Gaziantep’e verilmesinin çok büyük bir kayıp olmadığının ileriki yıllarda daha iyi anlaşılacağını da belirtti.

Özdemir'in bir cümlesini çok önemsiyorum. Helete'de yaptığı toplantıda şöyle dediğini ifade etti:

"Göksu'nun suyu Gaziantep'e verilecek. Bunun geri dönüşü yok. Dezavantaj gibi görünen bu durumu avantaja dönüştürmenin çaresine bakmalıyız..."

Kendisinin söylediği bu avantajı sağlamak için ciddi adımlar atıldığı yönünde....

Dipnot: Sayın Milletvekili Celalettin Güvenç ise yaptığımız görüşmede “Göksu Çayı’nın Gaziantep’e verilmesiyle Karakaya Barajı’nın suyunun Kahramanmaraş’a kalacağını ve 400 bin dönüm arazinin suya kavuşacağını” söylemişti. Bunu da belirtmek istiyorum…

Aslında kişi ismini başlıkta kullanarak çok fazla yazı yazmam. Sadece birkaç yazım var bu şekilde…

-ki biri Mehmet Balduk için kaleme aldığım ve gururla paylaştığım çok kıymetli bir yazıdır…

O yazı Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın efsane başkanına çok yakışmıştı.

Mehmet Balduk o makama gerçekten çok yakışıyordu.

Samimiyetle söylemeliyim ki, Ahmet Özdemir’de şu anda bulunduğu Ak Parti İl Başkanlığı makamına çok yakışıyor.

Birleştirici, projeci, çözüm odaklı olması, insani ilişkileri çok iyi kullanması, teşkilatına hakimiyeti, eleştirilere son derece tahammül göstermesi, eleştirilerini ise büyük bir nezaketle yapması onu lider yapıyor.

Ahmet Özdemir’in Ak Parti Kahramanmaraş İl Teşkilatı için büyük bir şans olduğunu düşünüyorum.

Aynı zamanda;

Özdemir’in Ak Parti için büyük bir şans olmasının, Kahramanmaraş için de bir şans haline gelmesini umut ediyorum.

Zira son yıllara kadar istediği hizmeti alamayan Kahramanmaraş’a daha fazla hizmetin yolu buradan geçiyor.

Daha güçlü bir teşkilat, daha çok ve aynı amaçla bir araya gelen siyasetçiler, daha özgür bir medya…

Daha fazla bir araya gelmek…

Daha özgür ve özgün fikirler…

Eleştirilere daha fazla tahammül…

Ve elbette…

Daha fazla istişare…

Sayın Başkan’la görüşmemiz “birbirinin eteğinden çeken, birbirinin ayağını kaydırmaya çalışan bir Kahramanmaraş’tan, birbirine omuz vererek birlikte yükselmeyi ve kalkınmayı hedefleyen başka bir Kahramanmaraş’a dönüşüm için” bizlere umut verdi.

Dilerim bu umut artarak çoğalır ve kısa zamanda şehrin tamamını sarar…

Ve dilerim bu umudu kurutmaya çalışanlara fırsat verilmez…

Bol istişareli günlerde buluşmak dileğiyle…

Yorumlar (20)
Kahramanmaraş'lı 2 yıl önce
Hızlı trenin K.maraş'a gelmeyeceğini Ahmet ÖZDEMİR başkan ve ayrıca sizlerde bizim kadar net bir şekilde biliyorsunuz Sayın Ali ÇAM hocam.
mustafa 2 yıl önce
hızlı tren meselesinden biraz bahsedilmiş ama o mesele tamamen bir efsane masal gibi hikaye gibi bir şey söylenilen güzergahlar yanlış bir kere yetkilinin birisi çıkıyor kayseriden binen trenden inmeden ankara istanbul istediği yere gidebilir diyor bu arkadaş çıkmış adana ankara istanbul diyor en yakın zaman da komşu illerimizden sadece kayseriye gelecek yüksek hızlı tren kahramanmaraş ta hali hazırda var olan hat iyileştirilerek sadece yenilenecek ama ne yüksek hızlı ne de hızlı tren gelecek...
Suluyayla 2 yıl önce
Ali hocama yazısında bir kelime de olsa :) Andırın yolundan bahsettiği için teşekkür ederim. Sayın Ahmet Özdemir beyden ricamız özellikle kendi köyü ve bölgesi de olduğu için Andırın yoluna da bir el atması. Fatih Erkoç beyin seçim beyannamesinde de var. Ama göksun yolunun güzergahı da değişince diğer işlerden oraya bir türlü sıra gelmedi. İlimizdeki yayla turizminin can damarı olan Başkonuş yaylasının ilimize ve ekonomiye daha çok katkı sağlanması için yeniyapan köyü ile başkonuş rampasının başladığı noktada sır barajı üzerine yapılacak bir köprü bölgeyi canlandıracaktır. Saygılarımla...
Hep dogrusoyler 2 yıl önce
Kaleminize sağlık Alim
Güzel 2 yıl önce
Adamın adını ne kullanıyorsun :D Tek doğru söyleyen o
Hep Doğrusöyler 2 yıl önce
İsmimi kullanma.Bir daha uyarmam.
tren 2 yıl önce
hızlı tirenin gelmesi maraşa çok güzel istihdam kazandıracak
Maraşlı 2 yıl önce
Seni işte bu yüzden seviyoruz Ali hocam. Doğruya doğru yanlışa yanlış demesen senin başkalarından ne farkın kalır. Yanındayız yakınındayız ve yazdıklarının altına imzamızı çakıyoruız. Bu arada imar yazınıda merakla bekliyorum
Sedat 2 yıl önce
Aslında işin özetini sayın başkan söylemiş: Göksunun suyu Antep'e verilecek bundan kaçış yok... acaba bu şekilde daha neler Antep'e verildi merak ettim doğrusu yada tersi bir durum olsa antep verirmiydi düşündürücü.. Sayı başkanın görüşleri gayet olumlu ama ne yazık ki bana göre siyasetçilerimiz gibi işin içine antep girince çaresiz kalmış buda bizim kaderimiz sanırm
Fuzuli 2 yıl önce
Ali bey adaletin yeniden sağlanmasının gerekli olduğunu, torpile, adam kayırmaya, haksızlığa, selamla iş görülmesine artık bir son verilmesini de ifade ettiniz mi? şehrin doğusunun özellikle eski mahallelerinin varhoşlaştıgını şehrin asıl sahiplerinin unutulduğunu da belirttiniz mi?
Serdengeçti 2 yıl önce
Haber46 nın tartışıldığı o gün ben de oradaydım dedim ki ya bizim haber46 mı bu ulusal gazeteler televizyonlar dururken tartışılan şey. Yaptığınız haberlerin ne kadar etkili olduğunu o gün daha iyi anladım. Sizi yürekten kutluyorum. Yazınızda enfes olmuş tebrik ediyorum.
Gazi dedeler 2 yıl önce
Yazı konulara hakimiyeti ortaya korken, meselelerin takibinin yapıldığını da belirtmiş tebrik ederim. Ahmet Özdemir beyde aynı hassasiyeti taşıyan verimli bir siyasi kimliktir, samimi yaklaşımının yanında sorunlara hakimiyeti ve çekinmeden cesaretle yaklaşımı çözüm noktasında işleri kolaylaştırmaktadır. Kahramanmaraş siyasetinin cesaretli ve samimi kimliklere ihtiyacı vardır. Ahmet başkanı kutluyorum.
Sami 2 yıl önce
Ali Hocam Kahramanmaraş'ın suyunun Antep'e verilmesiyle ilgili haberlerinizin devamını bekliyoruz. Biz kuyu suyu içerken Antepli mis gibi su içecek bizde aferimmi diyeceğiz.
HAJELHMEHMET 2 yıl önce
SN. ALİ HOCAM, MAHİR BEYİNDE K.MARAŞ SİYASETİNİ DEĞİŞTİREREK, YATIRIMLARIMLARIN ONUNLA BİRLİTE GELİDİĞİNİDE UNUTMAYALIM. (KÖPRÜLÜ KAVŞAK+PARK BAHÇE+KAYAK MERKEZİ) SÜPER OLDU. HIZLI TRENİDE BEKLİYORUZ.
Güntülü 2 yıl önce
Yüreğinize sağlık harika bir yazı
ÇAKIRĞLU 2 yıl önce
KALEMİNE YÜREGİNE SAĞLIK HOCAM
V.A. 2 yıl önce
Güzel bir yazı
isa 2 yıl önce
BAŞKAN İYİ KONUŞ'MUŞTA ÖNCEKİ SEÇİMDE VERİLEN VAADLER YAPILDI MI? YOK YADA KISMEN GÖZ BOYAMA VAR. DOĞUKENT ÜZERİNDEN ÇAĞLAYANCERİT'E GİDEN YOL YAPILMADIĞI SÜRECE 30 ÜZERİNDE MAHALLEDE YERELDE AKP OY KAYBI YAŞAYACAK SEÇİME AZ KALDI YUMURTA AĞZINA GELDİ ÇABALAYIN BAKALIM...
fatih 2 yıl önce
kaynak suyunu antep içsin. heletenin lağım suyunun aktığı baraj suyunu maraş içsin. Sayın vekillerimiz de göz yumsun. gerçi yapacak bir şey yok. Halk nasıl ise öyle yönetilir. ...
samimiyet 2 yıl önce
Sayin Ali bey yyazilarinizi begenerek okuyorum. Bu yazinizda vurguladiginiz Ahmet beyin istisare odakli .teskilatta bir birinin ayagini kaydiran kahramanmarastan omuz omuza calisma ruhu vb. Ve en onemlisi de Ahmet beyin dogrulugu durustlugu caliskan olmasi. Simdi ne oldu da Ahmet bey gitti ayagini kim kaydirdi son dakikada ya da Ahmet bey de digerleri gibi dusunse isim yurusun deyip dogru bildiginden sapsaydi iyi mi olacakti.Sizden ricam bu yazinizin 2. Bolumunu yazmaniz ve anket yaparak kahramanmaras halki Ahmet bey icin ne dusunuyor ??????? Bir de anket olsa daha iyi olur diye dusunuyor um
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
37°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 06 Temmuz 2020
İmsak 03:25
Güneş 05:10
Öğle 12:42
İkindi 16:34
Akşam 20:04
Yatsı 21:42
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Konyaspor 30 30
15. Malatyaspor 30 29
16. Çaykur Rizespor 30 29
17. Kayserispor 29 28
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Altay 32 51
6. Akhisar Bld.Spor 31 51
7. Fatih Karagümrük 31 50
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 33 42
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24