Ankara'daki patlama! Ali Deniz Uzatmaz, Seyhan Yaylagül, Ebru Mavi ve Yasin Börü

 Dün akşam tüm yorgunluğumun üzerine aradı bir arkadaşım! Hal hatır faslını es geçip doğrudan konuya girdi ve olanca öfkesiyle “Ali hocam” dedi. “Gerçekten Ankara’da ölenler için üzülüyor musun?”
 
“Bırak üzülmeyi, alev alev yanıyorum bile" dedim. “Ağlıyorum bile…”
 
Daha fazla konuşsam bilirim kalbini kıracağım kapattım telefonu yüzüne. Bir gün karşılaşırsak daha uzun konuşuruz diye.
 
Bu sabah, daha az önce yeğenimi okuluna bırakıp dönerken aracımı durdurdu bir kişi. Lüks aracından inip yanıma geldi “Ali hocam, seni çok iyi tanıyorum, yazılarını çok severek okuyorum. Ancak iki gündür Ankara’daki patlamada ölenler için ‘canlarımız’ demeni kabullenemiyoruz. Onların bölücü olduğunu herkes biliyor, sen bilmiyor musun?” dedi.
 
Dedim ki:
 
“Ayak üstü konuşmayalım. Ben bu konudaki düşüncemi yazayım bu gün. Sonra bir akşam uzun uzun konuşalım.”
 
“Tamam” dedi, ayrıldık…
 
 
Ankara’da haince, alçakça, vahşice bir saldırı oldu. Saldırıda şimdilik 97 kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi de yaralandı.
 
Tam anlamıyla bir vahşet…
 
Patlama miting alanının hemen dışında olduğu için ölü ve yaralılar arasında oradan tesadüfen geçmekte olanlar da var. Polisler de var…
 
Bölücü olanlar da vardır muhtemelen ama gerçekten barış için gidenler de var.
 
Arkadaşlarının deyimiyle “karıncayı bile incitmeyen” insanlar da var aralarında… Evet, savaş türküleri söyleyenler de varmış duyduk ama, barış şarkıları çalanlar da var…
 
Çocuklar var, gençler var, kadınlar var… Kol kola yürüyen aileler var…
 
 
Bu sonradan oldu…
 
Bir vahşete, zulme, alçaklığa, yanlışa, hataya, suça karşı çıktığımızda hemen bir başka vahşet sürülüyor önümüze…
 
Diyarbakır’da vahşice öldürülen Yasin Börü bunlardan biri…
 
Yasin Börü ve arkadaşları için döktüğüm gözyaşına, ağlarken sırtımı dayadığım o yalnız ağaç şahittir. Yasin Börü için kanayan yüreğim nasır tutmadı, taşlaşmadı. Taşlaşmadığı için ki, Yasin Börü için gözyaşı döken ben gibi bir adam Kahramanmaraş’ın evladı Ali Deniz Uzatmaz için de ağlayabiliyor.
 
Niye ağlamayacağım…
 
Ekmek almaya giderken enselerinden vurulan, eşinin yanında kahpece şehit edilen askerlerimiz, polislerimiz için bana gözyaşı döktüren inancım ve vicdanım Ali Deniz Uzatmaz için de “ağla” diyor.
 
Ali Deniz Uzatmaz’a, Seyhan Yaylagül’e, Ebru Mavi’ye en çok ağlaması gerekenler Yasin Börü’ye ağlayanlar olmalı yanlış mı?
 
 
1988 yılında son harçlığıyla İstanbul’daki “başörtüsüne özgürlük” mitingine katılan ve döndüğünde fırından aldığı yarım bayat ekmeği sıcak suya doğrayıp çorba yapan biri olarak, meydanlara çıkanlara o kadar büyük bir saygı duyuyorum ki!
 
Adnan Menderes’in idamına “tek kişinin” bile ses çıkarmadığı bu topluma bunu anlatmak zor biliyorum. Bilenler bilir ki, Adnan Menderes’in idam kararını bu milletin sükûtu onamıştır. O dönem evlerine kapanıp Menderes’in idam haberini bekleyenler o zalim mahkemeden daha az suçlu değildir.
 
Meydanlara çıkmanın sadece benim gibi düşünenlerin hakkı olmadığını bilenlerdenim.
 
Hiç kimse bana çıkıp “dükkanların yağmalanmasından, araçların yakılmasından” bahsetmesin.
 
Meydanlara çıkmaktan bahsediyorum, araçları yakmaktan değil.
 
Daha geçtiğimiz günlerde İstanbul’da teröre lanet mitingi yapılmadı mı?
 
Meydanlara çıkmak, kendini anlatmak, içindekileri dökmek her zaman iyidir. Ben, benimle en zıt fikirleri paylaşanların bile meydanlarda bunu dillendirmesini gıptayla izlerim.
 
Kabul ettiğim şey onların görüşü değil, görüşlerini açıklama hakkıdır.
 
 
Biz öyle bir toplum olduk ki… Sadece kendi inancımızdan olmayanlara değil, kendi cemaatimizden ya da kendi partimizden olmayanlara bile ağlayamıyoruz artık.
 
Merhametsizlik Müslümana yakışır mı?
 
 
Üç gündür neredeyse hiç girilmez hale gelen facebookta biri yazmış… “Polislerimiz, askerlerimiz kahpece şehit edilirken onlar ağladı mı?”
 
Bilmiyorum…
 
Ağlayanlar da olmuştur, ağlamayanlar da…
 
Bana ne!
 
Ben başkaları gibi olmak zorunda mıyım? Başkaları gibi zalim, merhametsiz, insafsız, adaletsiz, duygusuz…
 
Önümde Resulullah’ın (SAV) örnek hayatı dururken ben başkalarını mı örnek alacağım.
 
Haşa!
 
 
Ankara’da ölen “can”larımza Allah rahmet eylesin. Yaralılara acil şifalar versin. Ailelerinin ve milletimizin başı sağolsun.
 
Rabbim bizlere de merhametiyle muamelede bulunsun ve kalplerimize merhamet yerleştirsin.
 
Amin…
YORUM EKLE
YORUMLAR
aliBABA
aliBABA - 3 yıl Önce

açıkçası onlar şehit olan asker ve polislerimize ne kadar üzüldülerse bende onlara o kadar üzüldüm düşünceleriniz tecrübeli insan düşüncesi kaosa karğaşaya engel olma düşüncesi tebrik ediyorum

sinan
sinan - 3 yıl Önce

ülkemin askerleri üzerinden geçerken ölsünler diye yola mayın döşeten partinin düzenlediği "barış" mitinginde gerçekleşmiş . o mitinge gidenler hdp-pkk ilişkisini gayet iyi bilmektedirler. bu yüzden kimin öldüğü de kimin öldürdüğü de umurumda değildir. şehit haberi geldiğinde üniversite kampüslerinde halay çeken nice "barış güvercini" gördü bu gözler. üzülmek içimden gelmiyor kimse kusura bakmasın madem bu savaşlara razı oldun bedelini de el mahkum ödersin sizin dediğiniz gibi masumlar varsa Allah rahmet eylesin

Ramazan p
Ramazan p - 3 yıl Önce

mevki makam için asrı saadeti görmüş olan YEZİT, bazı kaynaklara göre de MUAVİYE peygamberimizin torununu öldürdüyse çağımız insanları neler yapmaz.........

Soner
Soner - 3 yıl Önce

Oy alacagız,oyları konsedile edecegiz diye,toplumu o kadar kamplaştırdılarki,ne kadar acı yaşanırsa yaşansın önce hangi taraftan diye bakıyoruz.Sonrada çıkıp ülke bütünlügünden,kardeşlikten bahsediyoruz.Biz kucaklamazssak kim kucaklayacak?Nasıl bütün olacagız?Kendi çıkarları için bu milleti bölenlere lanet olsun.

deli Maraşlı
deli Maraşlı - 3 yıl Önce

Burası kanlı meydan sloganı atıyorlardı. Gördüler kanlı meydan sloganını okadar asker polis şehit olurken neden çıkıp bir gösteri bir slogan atmadılar. Askere polise taş atanlar ne oldu şimdi ateş düştüğü yeri yaktı mı. Üzülmek içimden gelmedi. Allah kalbimi biliyor

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 3 yıl Önce

Tabutlara serilen yeşil-kırmızı-sarı bayrakları gördün mü hoca? Nesine üzüleyim bunların.Popülizm yapılacak zaman değil.

milcan79
milcan79 - 3 yıl Önce

İnsan olmanın gerekleri vardır. sözün özü: İyilik edene iyilikse maharet; bunun sevabı nerede? Allah cc sizin gibi insanları artırsın ali bey. dilinize sağlık

hrt
hrt - 3 yıl Önce

bu iş..planlı projeli bence..amaca giden her yol mübahtır .diyerek yaptılarr..hemen ak partinin üstüne yıkma çalişilerr..

FRANSADAKI BARIS VE DEMOKRAT GENCLIK
FRANSADAKI BARIS VE DEMOKRAT GENCLIK - 3 yıl Önce

O KADAR BU SITEYI FRANSADAN TAKIP EDERIM AMAM ILK DEFA SIZLERI TEBRIK EDIYORUM YAZMIS OLDUGUN YAZIDAN DOLAYI DOGRU ORDAKILERIN KIMI KURT KIMI ALEVI KIMI DEMOKRAT KIMI KOMUNIST KIMI MILLIYETCI KIMI SUNNI O RDAKILER CANLAR YANI INSANLAR HER KIM OLURSA OLSUN ORADA BIR MUCADELE BIR SAVASA HAYIR KANLAR AKMASIN DEMEK ICIN CIKTI AMA AKP YINE YAPACAGINI YAPTI BUNDAN ONCE AKP IKTIDARDA IKEN BOYLE BI OLAY OLMUYORDU NEDENMI CUNKU AKP ISTEDIGINI YAPIYORDU SIMDI IKTIDARDAN DUSTU NE YAPACAGINI BILMIYOR HALKA SALDIRIYO AKP YE 100OY DAHA FAZLA OLDU BUNUN HESABINI YAPIYOR NEYSE ANLAYANA DAVUL ZURNA SAZ ANLAMAYANA BUNLAR DAHA AZ SIZI BU YAZI ICIN TBR EEDIYORUM

m.ali şahin
m.ali şahin - 3 yıl Önce

bu barıs toplantısını organize edit okadar insanı oraya toplayan sahıs veya sahıslar eylemi gerceklestirmiş olabilirler bana katılanlar 1 yazsınlar 1.

isimsiz
isimsiz - 3 yıl Önce

bu barış isteyenler kime karşı barış istiyorlar? bana biri bunu açıklarmı acaba?

vatandaş
vatandaş - 3 yıl Önce

ali bey onlar polisimize askerimize acıyolarmı biz onlara acıyalım acıma acınacak hale düşersin onlar pkkalılar bundan eminim

KEMAL - Tekiş Auto CAR
KEMAL - Tekiş Auto CAR - 3 yıl Önce

Eline diline bilgine sağlık Ali bey kalemin paslanmasın.. SAYGILAR

zeki
zeki - 3 yıl Önce

MISIRDA ÖLEN ESMA İÇİN GÜNLERCE GÖZ YAŞI DÖKENLER 100 DEN FAZLA ÖLEN İNSANLAR İÇİN AYNI DUYGULARI PAYLAŞMIYOR. KENDİ GİBİ OLMAYAN HERKESİ DÜŞMAN GÖREN,ÖTEKİNİN ACISINI PAYLAŞMAKTAN ACİZ İNSANLAR OLDUK MALESEF


banner122

banner235

banner224

banner154

banner55

banner126