HDP Milletvekilinden Kahramanmaraş'ta mahkumlara işkence iddiası!

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde mahkumlara işkence edildiği iddia edildi.

HDP Milletvekilinden Kahramanmaraş'ta mahkumlara işkence iddiası!

Kahramanmaraş Türkoğlu Cezaevi’nde 30’dan fazla gardiyanın mahkumlara işkence yaptığı iddia edildi. Cezaevini ziyaret eden İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör ‘’Durumu ağır olan hastalar bile yerlerde sürüklenip darp edilmiş" dedi. 

ANKARA – Kahramanmaraş Türkoğlu Cezaevi’nde, onlarca infaz koruma memurunun koğuşları basarak mahkumlara işkence yaptığı iddia edildi. Ailelerden cezaevinde yoğun hak ihlalleri yaşandığına dair başvurular aldıklarını belirten İHD Adana Şube Başkanı Avukat İlhan Öngör cezaevini ziyaret etti.

‘YAKLAŞIK 30 İNFAZ KORUMA MEMURU İŞKENCE YAPMIŞ’

Cezaevi ziyareti sonrası incelemelerini aktaran Öngör “Cezaevi müdürü koğuşlara girip ayakta sayım dayatması yapmış. Mahpusların kabul etmemesi üzerine yaklaşık 30 infaz koruma memuru koğuşlara girmiş ve mahpuslara saldırmış. Ayakta duramayacak kadar hasta olan mahpuslar bile ağızları kapatılıp, yerlerde sürüklenerek darp edilmiş. Vücutlarının çeşitli yerlerinde ciddi hasarlar var” dedi.

‘YEMEK YİYEMİYOR, DUŞ ALAMIYORLAR’

İşkenceye maruz kaldığı iddia edilen mahpusların başka koğuşlara dağıtıldıklarını söyleyen Öngör sözlerine şöyle devam etti:

“Bu işkence olayından sonra mahpuslar ayrı koğuşlara bölüştürülüyor. Eşyalarını almalarına dahi müsaade edilmiyor. Bundan dolayı yemek yiyemiyor, duş alamıyorlar. Ayrıca cezaevi idaresi 19 mahpusla ilgili tutanak tutup ‘bizi darp ettiniz’ diye şikayetçi oluyorlar ve mahpusları disipline sevk ediyorlar.”

‘ONUR KIRICI DAVRANIŞLARLA HAK İHLALİ YAPILIYOR’

Yaşanan olayın hukuken ve vicdanen kabul edilemeyeceğini, kamuoyundan buna sessiz kalınmamasını isteyen Öngör “Bu hukuk dışı fiilleri işleyenlerin tespit edilmesi ve olayın etkin soruşturulmasının takipçisi olacağız. Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm kurumları duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

BEŞTAŞ’TAN BAKAN GÜL’E

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkoğlu Cezaevi’ndeki işkence iddialarıyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. Cezaevlerine nakillerin gerçekleştiği dönemlerde yeni gelen mahpuslara işkence yapıldığına dair çok sayıda şikayet bulunduğunu belirterek şu sorulara yanıt istedi:

-Türkoğlu Cezaevi ile ilgili Bakanlığınıza mahpuslara işkence ve kötü muamele uygulandığına dair şikayet başvuruları oldu mu?

– Son dönemlerde cezaevlerinde işkence, darp ve kötü muamele olaylarının artma sebebi nedir?

-Türkoğlu Cezaevi’nde yaşandığı iddia edilen işkence vakasına dair bir çalışma yürütecek misiniz?

YORUM EKLE
YORUMLAR
46 21
46 21 - 2 ay Önce

Ben bir mahkum yakını olarak ziyarete gitmekten nefret ediyorum o kadar çok arama yapiyorlarki sanki seri tecavüze ugramisa donuyoruz

Gökhan ilgüz
Gökhan ilgüz - 2 ay Önce

Bunlar yapar kardeşim bu tür olaylar hep l tipi olan ceza evlerinde oluyor mahkumları aç bile bırakıyor lar makarna bulgur veriyorlar oda yarı pişmiş

faruk f
faruk f @Gökhan ilgüz - 2 ay Önce

yalan atmayın türkiyenin her yerindeki cezaevlerinde yemek ayrımı yapılmadan mahkum ne yiyorsa memurda aynısını yiyor bilip bilmeden konuşmayın, memura ayrı mahkuma ayrı yemek pişmiyor

abuzer
abuzer - 2 ay Önce

pkk lı ise askerimizi şehit etti ise normal olur böyle şeyler..naapıcaktı devlet düşmanı ise

SIRADAKİ HABER

banner122