İstanbul’daki Suriyeliler Kahramanmaraş’a geliyor!

İstanbul’daki kayıtsız Suriyeliler kayıtlı oldukları illere gönderilecek. Buna göre yaklaşık 15 bin sığınmacının Kahramanmaraş’a getirilmesi planlanırken, Türkiye’nin dört bir yanına da İstanbul’dan Suriyeli gönderilecek.

ASAYİŞ 26.07.2019, 10:49 26.07.2019, 10:58
İstanbul’daki Suriyeliler Kahramanmaraş’a geliyor!
banner257
banner226

İstanbul’daki kayıtsız Suriyeliler kayıtlı oldukları illere gönderilecek. Buna göre yaklaşık 15 bin sığınmacının Kahramanmaraş’a getirilmesi planlanırken, Türkiye’nin dört bir yanına da İstanbul’dan Suriyeli gönderilecek. Kahramanmaraşlı vatandaşlar Suriyeli sığınmacıların ülkesine dönmesini beklerken, gün geçtikçe çoğalmaya devam ediyorlar. Kahramanmaraş'ta şuanda 89.533 Suriyeli sığınmacı bulunuyor. 

İstanbul Valiliği, düzensiz göçle mücadele çalışmaları çerçevesinde ‘geçici koruma’ kapsamında olmakla birlikte, İstanbul ilinde kaydı olmayan Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları Türkiye’deki diğer illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verildiğini açıkladı.

İstanbul’da yasal ikamet hakkı bulunan yabancıların, yaşanabilecek mağduriyetlerin önlenebilmesi amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından yapılan kontrol ve denetimlerde göstermek üzere pasaport ve/veya Geçici Koruma Kimlik Belgelerini yanlarında bulundurmalarını talep eden İstanbul Valiliği, otogar, gar, hava limanları ve tüm ulaşım vasıtalarında, ‘sürekli’ olarak yapılacak ‘Yol İzin Belgesi’ kontrollerinde geçerli belgesi olmayan geçici koruma kapsamındaki Suriyeli misafirlerin kayıtlı olduğu illere geri gönderileceğinin altını çizdi.

İstanbul’daki Suriyeli sayısı kaça ulaştı?

Valilik, İstanbul’ da ‘ikamet izinli’ 522.381 yabancı uyruklu, ‘geçici koruma kapsamında 547.479 Suriyeli misafir olmak üzere toplam 1.069.860 kayıtlı yabancı bulunduğu bilgisini de verdi.

Resmi rakamlar İstanbul’da 547 bin civarında Suriyeli olduğunu söylese de 31 Mart Seçimleri öncesi Hürriyet gazetesinden Ertuğrul Özkök’e konuşan eski TBMM Başkanı ve son yerel seçimlerde AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, ‘‘İstanbul’da 700 bin civarında Suriyeli var. Bunun dışında 100 bin de diğer ülkelerden gelen var. Afganistan’dan, Bangladeş’ten, İran’dan vesaire’’ demişti.

Ancak araştırmacılar, İstanbul’da yaşayan Suriyelilerin tam olarak bilinemediğini söylüyor.

İstanbul’da Suriyelilerle ilgili yeni tasarrufun nedeni AB ile yaşanan anlaşmazlık mı?

İstanbul Valiliği’nin bu açıklaması, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ‘‘AB ile Geri Kabul Antlaşması ve vize serbestisi aynı anda yürürlüğe girecek, Geri Kabul Anlaşması’nı askıya aldık" şeklindeki sözlerinden hemen sonra gelmesi dikkat çekti.

Aslında Avrupa Birliği Komisyonu’nun 2018 yılı Türkiye Raporu, AB’nin vize muafiyeti hususuna ilişkin gereken adımları atmamış olması dayanak gösterilerek söz konusu antlaşmanın Türkiye tarafından uygulanmadığını dile getirmişti.

Bu noktada, "İstanbul Valiliği’nin kentte kaydı bulunmayan Suriyelilerin İstanbul’dan gönderileceğini açıklaması, AB ile yaşanan sorunlarla ilgili olabilir mi?" sorusu öne çıkıyor.

Doçent Danış: ‘‘Türkiye eğitimli ve iş sahibi Suriyelilere vatandaşlık veriyor, diğerlerinden kurtulmaya çalışıyor’’

VOA Türkçe muhabirinin sorularını yanıtlayan Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Didem Danış, Valilik açıklamasıyla AB ile imzalanan Geri Kabul Antlaşması’nın dolaylı ilgili olduğu görüşünü dile getirdi.

Göç Araştırmaları Derneği Kurucu Başkanı da olan Doçent Danış şunları söyledi:

‘Valilik açıklamasının doğrudan AB ile ilgisi yok. Zaten Geri Kabul Anlaşması uzun zamandır uygulanmıyor. Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanmış olması geçişleri engellemek için yeterli oldu. AB o antlaşmayla çok ucuza 'mülteci yükünden' kurtuldu. Mültecilerin AB’ye gidişi anlaşma sonrası Türkiye’nin aldığı önlemlerle bıçak gibi kesildi; Avrupa ana karasına geçmek çok daha riskli, pahalı ve ölümcül hale geldi. Bu anlaşmanın kazananı Almanya ve Fransa gibi merkez ülkeler oldu. Aslında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu çok kısa süre önce göç meselesine dair 'Bu konuda Avrupa’nın bizi yalnız bıraktığı aşikardır. Sırt sıvazlamayla olmaz. Türkiye bu işi kararlılıkla yürütmezse Avrupa’daki hiçbir hükümet 6 ay dayanamaz. İsterlerse deneyelim’ dedi. Bu demeçle, Türkiye AB’ye ‘geri göndermeler konusunda işime karışma’ mesajı veriyor. Bana kalırsa yetkililer uzun zamandır bu adımı atmak istiyordu ancak seçimler yüzünden erteliyordu. İstanbul seçimlerinden sonra sokakta kimlik kontrollerine ve sınır dışı işlemlerine başlandı. Suriyeliler arasında çok ciddi tedirginlik yarattı bu haber. Bugün İstanbul Valiliği’nden bu uygulamanın 20 Ağustos’a kadar ertelendiği haberi geldi. Hükümet oldukça çelişkili politikalar uyguluyor, bir yandan eğitimlilere, iş sahibi olanlara vatandaşlık veriyor, diğer yandan yoksul kesimlerden kurtulmaya çalışıyor. Daha üç ay önce Cumhurbaşkanı Memur-Sen toplantısında 'Suriyelileri yedirmeye içirmeye devam edeceğiz' demişti. O günden bu yana ne değişti?"

‘‘İstanbul’daki Suriyeliler görünmez kılınmaya çalışılıyor, lütuf söylemi benimsendiğinden Suriyeliler haklarını arayamıyor’’

Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesine göre, Suriyelilerle ilgili alınan bu karar etkisini her geçen gün arttıran ekonomik krizle ilgili.

‘‘Türkiye’de oldukça ağır bir ekonomik kriz yaşanıyor. Seçim sonrası bu krizin en çok hissedildiği ve tepkilerin en yüksek sesle dile geldiği yer olan İstanbul’da Suriyeli mültecileri görünmez kılmak istiyorlar. Hükümet bugüne kadar mülteciler konusunda diyalog ve toplumsal uzlaşı politikası uygulama yoluna gitmedi. Suriyeli mültecilere yönelik tepkiyi baskıyla susturmayı tercih etti. Halbuki farklı aktörlerle iletişim halinde kamuoyunun rızası alınarak yönetilebilirdi. Bu tepeden inmeci yönetim, şimdiye kadar zaman zaman yaşanan sert patlamaların önüne geçebildi. Urfa’da, Antep’te linç girişimleri oldu. O zamanlar Cumhurbaşkanı ve yetkililer doğrudan müdahale ederek bu sokağa dökülen kesimleri içeri soktu. Şimdi mülteci yanlısı bu tutumda 180 derece değişim olduğunu görüyoruz. Maalesef bugüne kadar hak temelli bir düzen kurulmadığı, lütuf ve misafirperverlik söylemi benimsendiği için bugün Suriyeliler hakkını arayamıyor. Daha da acısı, sivil toplum çok zayıflamış olduğu için bugün Suriyelilerin hakkını savunacak kimse yok Türkiye’de."

Çorabatır: ‘‘Hükümet, Suriyelilerin İstanbul’da daha az görünür olmaları için caydırıcı önlemler almaya çalışıyor’’

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Başkanı Metin Çorabatır da Danış gibi İstanbul’da kayıtlı olmayan Suriyelilerle ilgili atılan adımı ‘görünmez kılmak’ ve ‘caydırmak’ kavramlarıyla açıklıyor.

VOA Türkçe'ye değerlendirmelerde bulunan Çorabatır, ‘‘Türkiye, Suriyelilerin kayıtlı oldukları şehirde kalma şartını AB ile yaptığı mutabakat çerçevesinde getirmişti. Suriyeliler ancak kayıtlı olduğu şehirlerde olmaları halinde sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanıyor ve iş izni başvuruları yapabiliyorlardı. Ancak kaldıkları yerlerde iş imkanı az olunca onların bir bölümü en çok işin olduğu İstanbul’a geldi. Çünkü Türkiye’nin en büyük kentinde herkese göre iş var. Ancak nefret söylemi ve dezenformasyon çok arttı. Böylece hükümet onların İstanbul’da daha az görünür olmaları için caydırıcı önlemler almaya çalışıyor. Ben AB ile bunun ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Belki de AB ile Türkiye arasında en çalışan alan Suriyeliler konusuydu’’ dedi.

Yorumlar (59)
RAMAZAN P. 2 yıl önce
AKP ' YE BİR SEÇİMDE BIRAK KIRMIZI KARTI SARI KART BİLE GÖSTEREMEDİK Kİ!!!!!
AK 2 yıl önce
KAHRAMANMARAŞIMIZDA YETERİNCE SURİYELİ VAR ZATEN KENDİ MEMLEKETİMİZDE RAHAT EDEMİYORUZ HASTANEYE GİT SURİYELİ PİKNİK ALANLARINA GİT SURİYELİ PİAZZAYA GİT SURİYELİ SANAYİYE GİT SURİYELİ YETERİNCE VAR ZATEN ŞEHRİMİZDE SAVAŞ OLAN YERE BAYRAM TATİLİNE GİDİLİRMİ BU NASIL İŞ ANLAYAN VARSA ANLATSIN.
ede46 2 yıl önce
Ben otobüscülerin yerinde olsam buraya hiç uğramadan sınırda indiririm..
milcan küçük 2 yıl önce
biz başımızdakileri istemiyoruz bunlar bize daha suriyeli gönderiyor böyle giderse bu işin sonu iyiye gitmiyor sayın yetkiiler
cank 2 yıl önce
istemiyoruz defolup ülkelerine gitsinler
kemal açıkgöz 2 yıl önce
az varya biraz daha getirin maraşın insanına müstahak iş yok her yerde suriyeliler çalışsın maraş ak partinin kalesi olsun ne koyun milletiz halada koyun olmaya devam
Mahmut 2 yıl önce
Yeter artık yeter bu kadar rezillik bıktık bunlardan yazıklar olsun
VATANDAŞ 2 yıl önce
AYNISINI DİĞER VALİLİKLER DE YAPMALI BENCE HATTA MÜMKÜNSE ACİL BİR ŞEKİLDE KADEME KADEME SURİYE YE GÖNDERSİNLER...
ADMİN 2 yıl önce
ZATEN AZLAR YA DAHADA GÖNDERİN BU NEDİR YA KENDİ MEMLEKETİMİZDE BİZLER MÜLTECİ OLDUK BU NASIL BİR İNSANLIK YETER YA YETER MAHVETTİLER BİZLERİ GÖNDERİN GİTSİNLER
Yorum 2 yıl önce
Gelin gelin sizde gelin bir siz eksikdiniz
taşkın 2 yıl önce
Arkadaşım evim Perşembe pazarının yanında. Çarşamba akşamı Pazar malazemelerini getirirken Perşembe akşamı malzemelerini toplarken Suriyeliler akıl almaz gürültü yapıyor danalar gibi böğürerek birbirleriyle şakalaşıyorlar birde çeteleşmişler bişeyde diyemiyorsun. Türk pazarcılarımızın çıtı çıkmıyor sessiz sedasız eşyalarını bırakıp alıp gidiyorlar. Suriyeli pazarcılar akıl almaz şekilde çığlıklar atarak bağıra bağıra malzeme taşıyorlar. Birde yetmez gibi motorsikletleriyle kornalar çalarak çığlıklar atarak defalarca tur atıyorlar. Polisi aradım gelmediler ne yapalım kendi imkanlarımızla mı başa çıkalım bunlarla apartmanca aşağı inip dövelimmi ne yapalım Allah aşkına bi çare. Tamam kimse savaşlarda ölmesin sahip çıkalım ama bu kadarı gerçekten fazla bıktık artık bıktımmm kendimi zor tutuyorum olay çıkarmamak için yeter. Allah için bi çare bulunsun bu işe.
BİRİSİ 2 yıl önce
BİZ NEREYE GİDECEZ BİZE YER KALMADI
Akdl 2 yıl önce
Yer var var.Onlar burada dursunlar. Biz Suriye'ye onlar için savaşmaya gideriz.
hartlp 2 yıl önce
ak parti rus ruleti oynuyorrr.....bu arablar ...sonunu getirecekk
legen 2 yıl önce
Neden Kahramanmaraş'a burada ki işgalleri yetmedi mi başka il mi kalmadı?
Ede46 2 yıl önce
Buyuk sehir belediyeniz halkın kanını emer onlara bakar hiç endişe etmeyin
Hakan 2 yıl önce
Tayip erdogana hakkimi helal etmiyorum nedenmi benim gibi cok insan var isci var biz isciyiz patronlar turk iscilerin hakkini yiyor suriyeliye ssk yok tercih suriyeli baskanim ben ev kirasi veremez oldum hakkimi alamadigm icin
İstanbul`da yaşayan bir Kahramanmaraşlı 2 yıl önce
Yöneticilerin hiçbiri Suriyelilerin sorunları ile uğraşmamakta, büyük bir çoğunluğu halk içine çıkıp kaynaşmaktan uzak, kendi lüks hayatlarına bakıyorlar, biz Türk vatandaşları O MEYDANA SALDIKLARI Suriyelilerle uğraşıyoruz, Din desen çoğu Namaz kitap bilmiyor (Yapmacık olmayan gerçek dini bütünler de var) Her türlü fitne de fesatta rol alıyorlar çoğu biz Türk halkını Küçük görüyor, Irk desen onlar Arap, biz Türküz, Adet desen İslamın gerektirdiği adetlerin dışında ortak bir adet, geleneğimizde yok Ayrıcalık konusunda Bize tanınan her hakkı resmi ya da gayri resmi olarak kendileride yararlanıyor, onlara tanınan bir çok hak Bizlere tanınmamakta (EN BASİTİ VERGİDEN MUAFLAR) Ve sizlere son lafım şudur; Ne yazık ki bu gelenler bizim Yaşamımızı geleneğimizi, inançlarımızı ve AHLAKIMIZI bozdular
Tecavüzün En tepeye çıktığı dönem, Ekonominin en dibi gördüğü dönem Bu suriyeliler geldikten sonra oldu belki direkt etki olmaya bilir ama milletin yaşam şekilli kaynaştığı etkileşimde olduğu insanlardan ister istemez etkilenir hani derler ya
"En yakın 5 arkadaşınızın ortalaması kadarsınız diye "
Türk 2 yıl önce
Gelsinler koşa koşa gelsinler bizim maraşlılar evlerini kiraya vermek için dört gözle bekliyo üç kuruş fazlaya vermek için komşusunu satıyo nerde o eski maraşlılar nerde o edeler dedelerimiz mezardan çıksa yüzümüze tükürürler birlik olup ayaklanıp onları kovamadığımız için yazıklar olsun bizlere...
İstanbul 2 yıl önce
Tahrik edici bir manşet.. Sanki İstanbul’daki tüm Suriyeliler Maraş’a gönderilecekmiş anlamı çıkıyor. Yok öyle bir şey. Kayıt oldukları illere gönderilecek. Basın sorumluluğu ile hareket edin. Maraşlıları galeyana getirmeyin!
KÜRŞAT 46 2 yıl önce
Oh ne ala.
Bu sevinçli (!) habere zil takıp oynamak gerek.
Türkiyede her 20 kişiden biri suriyeli. Bunun ne demek olduğunu TÜRK MİLLETİNE nasıl bir kötülük olduğunu zamanı geldiğince anlayacağız ama zaman çok geçmiş olacak
Sami46 2 yıl önce
Kimse evini vermesin 3 gün sonra kaçar hepsi
İsimsiz 2 yıl önce
Bu bir yardım etme değil dayatmadir.Bizim vatandaşımız işsiz güçsüz onlar keyfini sürüyorlar Bencede gitsinler artık.Bizde rahat bir nefesalalim
MARAŞlı 2 yıl önce
Biz böyle sıgır gibi yattıgımmız sürece hükümet suri gönderir bir ayaklanma şart maraş olayları şart hükümet yönetemi yorsa ülkeyi istifa etsin bu işin sonu iki ucu boklu deynek akp nin israil le anlaşması olabilir bizim yom
Ahmet Güneş 2 yıl önce
Böyle giderse akp hükümeti kendi sonunu hazırlıyor resmen.bu ney kardeşim yükünüzü tuttuğunuz yetmiyor bide bizim başımıza bela ettiğiniz şeye bak.sonunu çok hayır göremiyorum bu yapılanlarin.maraşlıların bir sabır çizgisi var aşarsa mazAllah ikinci Maraş olayları çıkabilir.bunun yetkililer de farkında ama sabır sınıyorlar demekki.keşke dememek için baştan halledin yapılacakları.
Reis 46 2 yıl önce
Yardıma muhtaç olmayan hepsi sınır dışı edilmeli. Biz onları besliyoruz. Onlar. kedi köpek besliyor.
byokms 2 yıl önce
bizdeki sureyiler yetmiyormu
gökekin 2 yıl önce
onbeş bin az maraş'a yüzellibi n gönderilmeli..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Delidumrul 2 yıl önce
Ne diyelimki bizi dinleyen mi var. Davulda da ellerinde tokmak da.
46 edem 2 yıl önce
Halkımız Ensar olmanın gereğini bu muhacir kardeşlerimizede gösterecektir.
KORKUSUZKURT 2 yıl önce
ONLARDA OSMANLI TORUNU ONLARDA BU VATAN İÇİN ŞEHİT OLMUŞ İNSANLARIN TORUNU ÇANAKKALED E RESMİ RAKAMLARA GÖRE 1600 GAYRI RESMİ 3000 DEN FAZLA HALEPLİ,HAMALI,HUMUSLU,İDLİPLİ,ŞAMLI V.B. ŞEHİTLERİN ADI YAZILI SURİYE BENİM BENSURİYEYİM YEMENİM LÜBNANIM FİLİSTİNİM HAREMİ ŞERİFİM LİBYAYIM ÜRDÜNÜM MISIRIM ÇÜNKÜ BENİ DEDELERİMDE YEMENDE ŞEHİT DÜŞTÜ DİĞER DEDEMDE LÜBNANDA BEYRUTTA ŞEHİT DÜŞTÜ AYIKIRDA BİR OLURUZ DİYE EMPERYALİTLER BİZİ BİR ARADA B,RBİRİMİZE DESTEK OLDUĞUMUZU GÖRÜNCE KUDURUYORLAR SENİN NEKADAR YAŞAMA HAKKIN VARSA DEDELERİ ANADOLUNUN VE OSMANLININ FARKLI ÇOGRAFYALARINDAŞEHİT DÜŞMÜŞ BU İNSANLARINDA YAŞAMA HAKKI VARDIR SENİN DEDENİNKİ KANDA ONUN DEDESİNİNKİ ŞERBETMİ........................................
KÜRŞAT 46 2 yıl önce
Onlar muhacirse kaç tanesini evine aldın. Dertlerine merhem oldun.
taşkın 2 yıl önce
Hee gönderin biz azınlık olalım burda olsun bitsin. Yada onları getirin bizi istanbula götürün. Ne istanbulmuş be İstanbul rahat etsinde diğer memleketler ne halt ederse etsin. Gönderin abi gelsinler olayların patlaması yakın milletin şurasına getirdiniz artık.
Furkan 2 yıl önce
Ama hakkaten canımıza tak etti hu suriyeliler erkekleri gönderin suriyeye artık Çarşıda türk bulamaz olacağız sanırım yakında
Gul alperen 2 yıl önce
Sayın cumhurbaşkanımız hani siz suriyelileri memleketine gönderecektiniz yoksa hepsi seçim için miydi biz KAHRAMANMARAŞ lı olarak size verdiğimiz sözü tuttuk KAHRAMANMARAŞI AK parti aldı sıra sizde sözünüzü tutun lütfen Artık SURIYELI istemiyoruz .
Hasan 2 yıl önce
Allah razı olsun biz onlar sayesinde sevap kazanacagiz daha yokmu dememiz lazım.ahirette biz kazanacagiz inşAllah.daha cok afganda gelebilir.biz zengin bir şehiriz her şeyimiz bol gelirlerse bolluk bereket olur
Turhan 2 yıl önce
Ensar olmalıyız arkadaşlar. Onlar bizim din gardaşımız
Has maraşlı 2 yıl önce
Sözüm suriyelileri çok seviyorsan evinde besle evine al diyenleredir. Suriyeliler sizin evinize gelip zorla yemeğinizi mi yedi, zorla evinizde mi kaldı. İşinizi elinizden mi aldı senin benim tenezzül etmediğimiz işlerde çalışıyorlar.Bu ülkenin suriyelilerden önceki halini de biliriz. şimdi suriyeliler geldi de her suçu onların üzerine atabiliyoruz!. Yazıklar olsun. Bu ülkede başınıza bela yağmıyorsa bilin ki bunun sebebi mazluma sahip çıkan iğne ucu kadar bile olsa hayır - Sadaka veren insanlar sebebiyledir. Korkmayın hiç bir suriyeli sizin rızkınızı yiyemez.
46 2 yıl önce
hükümet de ve yanlıları da itiraf edemiyorlar,ensar-muhacir aşkı bitti ve artık T.C.'ye hem ekonomik, hem de sosyolojik zararlar vermeye başladı...
bertizli 2 yıl önce
biz çok seviyok suriyelileri gelenleri bertiz köylerine yerleştirin
Suri Kardeslerimiz 2 yıl önce
Buyursunlar başımızın üzerinde yerleri var..
Öğretmen 2 yıl önce
Marasta yasayan bir osmaniyeli olarak çok seviyordum bu şehri. Sınıfımın yarısı suriyeli oldu artık. Tadı tuzu kalmadı artık hiç bir yerin.
Umit 2 yıl önce
Nasll olsa bu koyunlar bunuda sindirir
Mehmet talan 2 yıl önce
Yazıyı iyi okuyun Suriyelilerin haklarini koruyacak sivil toplum veya kişilerden bahsediliyor yani suriyelilere hakkınız var isteyin ve alın deniyor tıpkı Suriye'de bunları ayaklandiranlar gibi Allah sonunu hayır etsin ama Suriyeliler Türkiye'de iç karışıklığa neden olmadan gitmeyecekler
Elif ister 2 yıl önce
Allah yarabbim maraşta yer kaldı sureli koyacak bu devleti Allah bildi gibi yapsın kendi memleketimizde yabancı olduk yakında bunlar savaş çıkarır
Misafir 2 yıl önce
Süriyelilerin ğitmesiğerek ülke ekonomisi düzlenmesi için kendi fakirin bakmayi ünütüp Süriyrlilerin peşinde koşmaya birakın artık ğönderin ğitsin sağın yetkililerim
Yorum 2 yıl önce
K marasllara mustahak
metin 2 yıl önce
yorumcu hasan kardeş sen evine götür suriye lileri çok istiyorsan bu bir kimlik değiştirme projesi biz suriyeli istemiyoruz misafliğinde bir sonu olur sen evine gelen misafiri üstüne geçirirmisin
Melike 2 yıl önce
Arkadaslar kendinize gelin marastan o kdr cok oy alıyor gaziantep e yapilan seyler marasta olmuyor cunki bizim halkimizzin kafasi basmıyor bu sekilde devam ederse k.maras pili bitecek bu suriyeliler yüzüne
floki 2 yıl önce
şehirin kapasitesi belli zaten gelmesinler üniversiteyi kazanan çocuğunu şehir dışına babası götürür yerleştirir ya buda aynı bakanda suriyelileri bırakır gider.oy vermeye devam edin
Mavi 2 yıl önce
Suriyelileri getirmek için Kahramanmaraş halkına sordunuz mu?
Mavi 2 yıl önce
SURİYELİLERİ GETİRMEK İÇİN KAHRAMANMARAŞ HALKINA SORDUNUZ MU? BEN İSTEMİYORUM KİM GETİRDİYSE EVİNE GÖTÜRSÜN
Sığınmacılara karşı 2 yıl önce
Maraş akp çalışmaya devam et
Vatandaş 2 yıl önce
Hiç bir yetkili bu yazılan yorumları görmüyor mu kimse istemiyor artık daha neden bu suriyelilerden vazgeçmiyorsunuz
Pak 2 yıl önce
Gonderilsinler topu suriyeye biktik ya insan olsunlar insan
yavuz 2 yıl önce
bir dal maydanoza güç yetmez oldu
suriyeli 2 yıl önce
Verin mehteri
halil 2 yıl önce
yine başlık ve haber çelişiyor. Suriyeliler maraşa gelecek diyorsunuz. sonra kayıtlı olduğu illere ya bir işi de doğru yapın kardeşim.
Bir vatandaş daha 2 yıl önce
Topyekûn gitsinler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 08 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı