banner230

Kahramanmaraş dahil 50 ilde silici Operasyonu

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı MASAK ekiplerinin uzun süre üzerinde çalıştığı akaryakıt vergi kaçakçılığı operasyonu Kahramanmaraş'a kadar uzandı. İstanbul merkezli eş zamanlı 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne yönelik "Silici" kod adlı operasyon gerçekleştirildi.

ASAYİŞ 16.01.2021, 15:09
Kahramanmaraş dahil 50 ilde silici Operasyonu
banner257

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) koordinesinde, İstanbul merkezli eş zamanlı 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne yönelik "Silici" kod adlı operasyon yapıldı. 608 milyon litre akaryakıt satış verisini otomasyon sistemlerinden silerek devleti 15 milyar zarara uğratan 220 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde İstanbul merkezli Kahramanmaraş'ın da içinde bulunduğu 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne yönelik "Silici" kod adlı operasyon gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında yapılan çalışmalarda Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Gelir İdaresi(GİB) ve Vergi Denetim Kurulu (VDK) ile etkin bir işbirliği sağlandı. Yürütülen soruşturma kapsamında bilişim sistemleri yoluyla kamu kurumlarını zarara uğrattığı tespit edilen 220 şüpheli 50 ildeki eş zamanlı baskınlarda gözaltına alındı.

Silici Operasyonu Hangi Firmalara Yapıldı ?

170 akaryakıt istasyonu, 23 akaryakıt dağıtıcı firması,1 istasyon teknik destek firması, 2 otomasyon yazılım ve bağlı 1 şubesi olmak üzere toplam 242 noktada vergi müfettişleri ile gelir uzmanlarının katılımı ile yapılan aramalarda mali belgelere ve bilgisayar, cep telefonu gibi dijital materyallere el konuldu.Cumhuriyet tarihinin en büyük "akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı" operasyonunda 608 milyon litrelik satış verisinin sistemden silindiği belirlendi.

Operasyon kapsamında arama ve gözaltına alma işlemleri devam ediyor.

Yorumlar (5)
abdul caBBAr 2 ay önce
Hangi firmalar açıklayın da bir daha gitmeyelim oraya . !!
Last patriot 2 ay önce
Ne hikmetse bu tur incelemeler hep ozel sektore yapiliyor..neden belediyelerde donen yolsuzluk vurgun harac incelenmiyor ?? ucu biryere cikar diye mi korkuluyor
Ali İsmail Kartal 2 ay önce
Hangi firma göremedik
Mehmet 2 ay önce
Merhaba arkadaşlar epdk gelsin otomosla oynayanı söyleyeyim birileri zengin oldu sonra denetmenler oldu geçin bunları bozantı Türkiye in kaderiyle oynuyorlar oraya kimse baş edemiyorlar
46 Boran 1 ay önce
E HIRSIZLIK BÖYLE BİRŞEY RÜŞVETÇİ DENETÇİ ÇIKARCI MEMUR TORPİLLİ AHPAPADAM KAYIRAN SİYASETÇİ SONRADA YAALLAH BİSMİLLAH.
banner112
açık
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 28 Şubat 2021
İmsak 05:40
Güneş 07:00
Öğle 12:50
İkindi 15:59
Akşam 18:30
Yatsı 19:45