Kahramanmaraş'ta Ayden inşaat mağdurları kamuoyu açıklaması yaptı

Kahramanmaraş'ta 400 kişinin üzerinde kişiyi dolandırdığı iddia edilen Ayden İnşaatın mağdurları Atatürk Meydanında kamuoyu açıklaması yaptı.

Kahramanmaraş'ta Ayden inşaat mağdurları kamuoyu açıklaması yaptı

Yıllardır dişlerinden tırnaklarından arttırdıkları birikimlerini ev almak için kentte faaliyet gösteren Ayden İnşaat firmasına yatıran ancak aradan geçen süre zarfında evleri teslim edilmeyen çok sayıda vatandaş, inşaat firmasının kendilerini dolandırdığını iddia ederek, eylem yaptı. Atatürk Meydanı’nda toplanan yaklaşık 100 kişilik vatandaş duruma olan tepkilerini göstermek adına basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada adaletin önemine vurgu yapan vatandaşlar, paralarının bir an önce geri verilmesini istedi. Öfkeli vatandaşlar devlet büyüklerinden de yardım istedi. Mağdur vatandaşların basın açıklaması yapacağını duyan firma yetkilileri de gün öncesinden yaptığı açıklamalarla kendilerini savundu. Firma yetkilileri, konkondato ilan ettiklerini belirterek “Şirketimize ve şirket ortaklarına ait bütün mal varlıkları üzerinde konkordato sebebiyle tedbir bulunmaktadır. Dolayısıyla tüm müşterilerimizin alacakları koruma altındadır” dedi. Vatandaşlar ise yaptıkları açıklamada, “Bu şirket yetkililerinin üyelerden 44 milyon TL para topladığı ancak 8 milyon TL mal varlığı açıkladığı bilir kişilerce tespit edilmiş ve raporlara geçilmiştir. Soruyoruz, aradaki 36 milyon TL nerede veya kimlerde” ifadelerini kullandı.

EMEKLERİMİZİ VE HAYALLERİMİZİ ELİMİZDEN ALDILAR 

Grup adına basın açıklamasını okuyan Yusuf Aksoy, hayallerinin ellerinden alındığını belirterek, “Bugün burada Ayden İnşaat firmasının mağdur ettiği kişiler olarak toplanmış bulunmaktayız. Toplanma amacımız, yıllardır çalışıp biriktirdiğimiz emeklerimizi ve hayallerimizi elimizden alan Ayden İnşaat sahipleri, Ali Kebapçıoğlu ve Mehmet Dişçeken’den yüce Türk adaletince hesap sorulmasıdır. İlk olarak bu şirket sahiplerinin 17 temmuz 2018 tarihinde basına yapmış oldukları açıklamayı hatırlatmak isteriz. Şirketin tüm projelerini bitirmeye ve tüm üyelerin bütün mağduriyetlerini gidermeye yetecek kadar mal varlığının olduğunu, mağduriyetleri en kısa sürede gidereceklerini ve yeni bir ofis açıp tüm üyeleri detaylı bilgilendireceklerini tüm kamu oyuna ilan etmişlerdir” dedi.

44 MİLYON TL TOPLADILAR, 8 MİLYON TL MAL VARLIĞI DEDİLER

Şirket yetkililerinin geçen süre zarfında detaylı bilgilendirme yapmadıklarını, insanların mağduriyetlerini gidermediklerini dile getiren Aksoy, “Ancak bu basın açıklamasının üzerinden yaklaşık olarak iki yıl geçmesine rağmen, bu şirket yetkilileri Ali Kebapçıoğlu ve Mehmet Dişçeken, ne bir ofis açıp detaylı bilgilendirme yapmış, ne bir kişinin mağduriyetini gidermiş ne de bahsettikleri projelere başlayabilmiştir. Bu süre zarfında yaptıkları tek şey konkordato ilan etmek olmuştur. Madem basın açıklamasında bahsettikleri gibi mağduriyetlerini giderecekleri mal varlığı var, neden mağduriyetleri gidermek yerine konkordato ilan ediyorlar bilmek istiyoruz. Bahsettikleri o mal varlığı nerede veya kimlerde. Ayrıca bu şirket yetkililerin sahip olduğu şirketin durumu bilir kişilerce göz önüne serilmiştir. Bu şirket yetkililerinin üyelerden 44 milyon TL para topladığı ancak 8 milyon TL mal varlığı açıkladığı bilir kişilerce tespit edilmiş ve raporlara geçilmiştir. Soruyoruz, aradaki 36 milyon TL nerede veya kimlerde” ifadelerini kullandı.

MASAK RAPORLARI ULAŞMADI

MASAK raporlarının halen Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşmadığını dile getiren Aksoy, “Biz mağdurlar olarak; bilir kişilerce tespit edilen ve raporlara geçen paralarımızın nerelere aktarıldığı ve nerelerde kullanıldığını bilmek ve aklımızdaki soru işaretlerinin giderilmesini istiyoruz. Bütün bu soruların giderilmesini sağlayacak olan ve Cumhuriyet Savcılığı’nca araştırılması istenen MASAK raporu yaklaşık olarak 6 ay geçmesine rağmen halen Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşmamıştır” şeklinde konuştu.

30 DAİREYİ 62-63 KİŞİYE SATTILAR! 

Ayden İnşaat’ın yaklaşık 30 daireyi, 62-63 farklı vatandaşa sattığını belirten Aksoy, “Ayden İnşaat firmasınca yaklaşık 30 daireyi 62-63 kişiye mükerrer olarak sattıkları hayali proje isimlerle üyelere sundukları projeler için gerekli yasal izinlerin alınmadığı sorumlu belediyelerce tarafımıza resmi yazı ile bildirilmiş ve hatta gösterdikleri arsaların arsa sahipleri ile anlaşma yapmadan da para topladıkları şirket ile yapılan sözleşmelerce, üye ifadelerince ve bilir kişilerince ispatlı ve delillidir” dedi.

GEÇ GELEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR 

Firma sahiplerinin mağdur üyelerle alay ettiklerine vurgu yapan Aksoy, "Ayden şirket sahipleri Ali Kebapçıoğlu ve Mehmet Dişçeken’in, iki yılı geçmiş olmasına rağmen, bu kadar usulsüz ve kanunsuz iş yapmalarına rağmen ellerini kollarını sallayarak dolaşmakta ve hatta mağdur üyeler ile alay ettikleri tüm üyelerce bilinmektedir. Bu durum kamu vicdanını rahatsız etmekte ve bizlerdeki adalet duygusunu zedelemektedir. En son aldığımız duyumlara göre ise paralarımız ile ülke dışına kaçma planları yaptıklarını üzüntü ile öğrenmekteyiz. Ayrıca her şey açık ve net olarak ortada iken, bu insanlar daha ne kadar dışarda gezecek ve ülke dışına kaçtıkları zaman mı dava açılacaktır. Geç gelen adalet, adalet değildir, diyoruz. Sonuç olarak, bizim yüce Türk adaletinden isteğimiz, temennimiz ve çağrımız şudur: Ayden şirket sahipleri Ali Kebapçıoğlu ve Mehmet Dişçeken’in bu kadar usulsüz ve kanunsuz iş yapmalarına rağmen ellerini kollarını sallayarak dolaşmalarının önlemesi, bu şahıslar hakkında düzenlenen soruşturmanın ivedilikle mahkeme aşamasına geçilmesi, tutuklu olarak yargılanmaları ve yargılanmaları sonucu gerekli en ağır cezayı almalarını sağlamalarını talep ve arz ediyoruz” ifadelerini kullandı. Grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
VATANDAŞ
VATANDAŞ - 1 ay Önce

VALLAHİ FURKAN KARDEŞİM AZMİNİ TEBRİK EDERİM BAŞKA HİÇBİR YEREL MEDYA HABER YAPMAZKEN BUNA AKSU TV DE DAHİL SEN HALKIN MAĞDURİYETİNİ YAZMIŞSIN HELAL OLSUN ..

Fatih
Fatih - 1 ay Önce

Bu mağduriyetleri açığa çıkardığınız için Haber46 ekibine teşekkür ederim başka insanlar da mağdur olmasın.

Mehmet
Mehmet - 1 ay Önce

Sahtekarlar utanmaz arlanmazlar bir daire kaç kişiye satılır bunlara öğretmek gerek ????

Elbistanlı yusuf
Elbistanlı yusuf - 1 ay Önce

3+1 'i 4+1 diye millete ,belediyeye ,maliyeye ,tapuya göstere göstere satiyler
170 m2 brüt daireyi 230 diye çahiyler
Arsa tapısıyla evi satiyler
Malzeme işcilik toplasan 160 bin etmez daireyi 480 bin diye satiyler , tek asansörlü rezidans olur mu ede ? 4 yıllık bina için 360000 tl cevre düzenlemesi faturası çıhariyler , kat maliklerine topu atiy mütait , duvari sivayi tavani asansoru yaptim çevre duzenini de ben yapıcım diy mütait ve fen işleri bu binaya tamamlanmış gibi ruhsat veriy ede

MARAŞLI
MARAŞLI - 1 ay Önce

yazıklar olsun ayden inşaat
milletin parasını yemeyin

Osman
Osman - 1 ay Önce

Yurdagül inşaata ne demeli?

Cengaver
Cengaver - 1 ay Önce

Kıraç magdurlari neredesiniz?

Remzi yıldız
Remzi yıldız - 1 ay Önce

Hahhimi halal emem

Bak sen
Bak sen - 1 ay Önce

TemeLden dayre aLirsan sonu bu oLur ,,,ucuz dayre aLdim temeLden aLdim tapuyu aLmadan para ödemek bizim miLetimzee has ,, memLeket zati doLandirici doLmus kime NasiL güveniyor bu insanLar ..

Ökkeş
Ökkeş - 1 ay Önce

Burç inşaat mağdurları ne yapıyor ne şirket ismi kaldı.Çalışanları yurt dışına
çıkış yaptı dediler. Burada başka isimde şirket kurdular.

Recep
Recep - 1 ay Önce

Ne osman yurdagül inşaat adam yerinde duruyor bu yavsaklar kiliti vurdular 30 yıllık mutehıt ayden inşaat yurdagül inşaat bunlar gibi ne kilit vurdu nede kaçtı adam yerinde

Ben Been
Ben Been - 1 ay Önce

Gintaş denilen şirketten hiç haber yok.O Abdurrahman ve oğlu Bünyamin, ne diyeyim diyemedim.

Hacı ökkeş
Hacı ökkeş - 1 ay Önce

Haram hor der Allahım senin kulun yer Allahım

Rifat polat
Rifat polat - 1 ay Önce

Bu aydan inşaat ve bunun gibileri kıçında bir keserle gelip inşaat işine başlıyorlar bizler gibi yüzlerce insanı dolandırıp kaçıyorlar ben ve kardeşlerim 4 daire aldık bu dolandırıcılardan orda çalışan güvenlikçi şerefsizi parayı gelip elden alıyordu meğerse ordaki hengameyi göstermiyorlarmış o güvenlikçi elime geçmiyor nerelerdeyse ve ayrıca icradan bu aydan inşaata haciz işlemi için yazı yazıyoruz adresini icra dairesindekiler bilerek yanlış yazıyorlar yazı ulaşmasın diye icra dairesinde iş takibi yapan avkatların yanındaki genç çocuklar icra yazıları için dünya para istiyorlar bu gençlere yönlendirenlerde icra dairesinde çalışanlar diğer bir husus bu gençler aydan inşaatdan daire almışlar nasıl almışlarsa alacak. Sırasında hep birinci sıradalar icra çalışanları ve aydan inşaat avkatların yanında çalışanlar hep aynı dümenin elamanlarıdır burdan adliyedeki yetkililere duyuruyorum aylarca tebliğ yapamadık devlet adresini bilmiyormuş bizler bulmalıymışız aydan inşaatın dolandırıcı sahipleri mersedes arabalarla gezsinler milletin parasıyla devletde buna gö yumsun arkadaşlar benim tel numaram 05069035537 ismim rıfat polat elbistanlıyım bu adamların yerini yurdunu bilen varısa bana yazsın lütfen mahkemeye filan gerek yok ben paramı direk bu sahtakarlardan alacağım sizlerde alınız yerini adresini bilen varısa rica ediyorum bana telefon ediniz devlet yürek soğutmaz paralarımızı nereye yatırım yaptılar kimlerin adına oradan alıp bizlere verecekler sizlerden yardım bekliyorum

Rifat polat
Rifat polat - 1 ay Önce

Bu aydan inşaat ın sahipleri denilen dolandırıcıların yerini adresini bilen varısa paylaşsın arkadaşlar devlet yürek soğutmaz adalet. Aradığımız k.maraş adliyesinde icra dairesinde çalışanlarda bunlarla ortak çalışıyorlar bu yüzden buralarda adalet aramak ahmaklık olur bu adamların adresini yerini bilenler 05069035537 nolu benim telimi arasın lütfen 44 tirilyonu toplayıp kaçmak neymiş görelim

habip
habip - 1 ay Önce

bunların Allah belalarını versin onca insanı magdur ettiler birşey yokmuşgibi sefa sürüyorlar

Maraşlı
Maraşlı - 1 ay Önce

Burç inşaata ne demeli


SIRADAKİ HABER