Kahramanmaraş'ta Ayden inşaat mağdurları kamuoyu açıklaması yaptı

Kahramanmaraş'ta 400 kişinin üzerinde kişiyi dolandırdığı iddia edilen Ayden İnşaatın mağdurları Atatürk Meydanında kamuoyu açıklaması yaptı.

ASAYİŞ 16.12.2019, 01:18
Kahramanmaraş'ta Ayden inşaat mağdurları kamuoyu açıklaması yaptı
banner257

Yıllardır dişlerinden tırnaklarından arttırdıkları birikimlerini ev almak için kentte faaliyet gösteren Ayden İnşaat firmasına yatıran ancak aradan geçen süre zarfında evleri teslim edilmeyen çok sayıda vatandaş, inşaat firmasının kendilerini dolandırdığını iddia ederek, eylem yaptı. Atatürk Meydanı’nda toplanan yaklaşık 100 kişilik vatandaş duruma olan tepkilerini göstermek adına basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada adaletin önemine vurgu yapan vatandaşlar, paralarının bir an önce geri verilmesini istedi. Öfkeli vatandaşlar devlet büyüklerinden de yardım istedi. Mağdur vatandaşların basın açıklaması yapacağını duyan firma yetkilileri de gün öncesinden yaptığı açıklamalarla kendilerini savundu. Firma yetkilileri, konkondato ilan ettiklerini belirterek “Şirketimize ve şirket ortaklarına ait bütün mal varlıkları üzerinde konkordato sebebiyle tedbir bulunmaktadır. Dolayısıyla tüm müşterilerimizin alacakları koruma altındadır” dedi. Vatandaşlar ise yaptıkları açıklamada, “Bu şirket yetkililerinin üyelerden 44 milyon TL para topladığı ancak 8 milyon TL mal varlığı açıkladığı bilir kişilerce tespit edilmiş ve raporlara geçilmiştir. Soruyoruz, aradaki 36 milyon TL nerede veya kimlerde” ifadelerini kullandı.

EMEKLERİMİZİ VE HAYALLERİMİZİ ELİMİZDEN ALDILAR 

Grup adına basın açıklamasını okuyan Yusuf Aksoy, hayallerinin ellerinden alındığını belirterek, “Bugün burada Ayden İnşaat firmasının mağdur ettiği kişiler olarak toplanmış bulunmaktayız. Toplanma amacımız, yıllardır çalışıp biriktirdiğimiz emeklerimizi ve hayallerimizi elimizden alan Ayden İnşaat sahipleri, Ali Kebapçıoğlu ve Mehmet Dişçeken’den yüce Türk adaletince hesap sorulmasıdır. İlk olarak bu şirket sahiplerinin 17 temmuz 2018 tarihinde basına yapmış oldukları açıklamayı hatırlatmak isteriz. Şirketin tüm projelerini bitirmeye ve tüm üyelerin bütün mağduriyetlerini gidermeye yetecek kadar mal varlığının olduğunu, mağduriyetleri en kısa sürede gidereceklerini ve yeni bir ofis açıp tüm üyeleri detaylı bilgilendireceklerini tüm kamu oyuna ilan etmişlerdir” dedi.

44 MİLYON TL TOPLADILAR, 8 MİLYON TL MAL VARLIĞI DEDİLER

Şirket yetkililerinin geçen süre zarfında detaylı bilgilendirme yapmadıklarını, insanların mağduriyetlerini gidermediklerini dile getiren Aksoy, “Ancak bu basın açıklamasının üzerinden yaklaşık olarak iki yıl geçmesine rağmen, bu şirket yetkilileri Ali Kebapçıoğlu ve Mehmet Dişçeken, ne bir ofis açıp detaylı bilgilendirme yapmış, ne bir kişinin mağduriyetini gidermiş ne de bahsettikleri projelere başlayabilmiştir. Bu süre zarfında yaptıkları tek şey konkordato ilan etmek olmuştur. Madem basın açıklamasında bahsettikleri gibi mağduriyetlerini giderecekleri mal varlığı var, neden mağduriyetleri gidermek yerine konkordato ilan ediyorlar bilmek istiyoruz. Bahsettikleri o mal varlığı nerede veya kimlerde. Ayrıca bu şirket yetkililerin sahip olduğu şirketin durumu bilir kişilerce göz önüne serilmiştir. Bu şirket yetkililerinin üyelerden 44 milyon TL para topladığı ancak 8 milyon TL mal varlığı açıkladığı bilir kişilerce tespit edilmiş ve raporlara geçilmiştir. Soruyoruz, aradaki 36 milyon TL nerede veya kimlerde” ifadelerini kullandı.

MASAK RAPORLARI ULAŞMADI

MASAK raporlarının halen Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşmadığını dile getiren Aksoy, “Biz mağdurlar olarak; bilir kişilerce tespit edilen ve raporlara geçen paralarımızın nerelere aktarıldığı ve nerelerde kullanıldığını bilmek ve aklımızdaki soru işaretlerinin giderilmesini istiyoruz. Bütün bu soruların giderilmesini sağlayacak olan ve Cumhuriyet Savcılığı’nca araştırılması istenen MASAK raporu yaklaşık olarak 6 ay geçmesine rağmen halen Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşmamıştır” şeklinde konuştu.

30 DAİREYİ 62-63 KİŞİYE SATTILAR! 

Ayden İnşaat’ın yaklaşık 30 daireyi, 62-63 farklı vatandaşa sattığını belirten Aksoy, “Ayden İnşaat firmasınca yaklaşık 30 daireyi 62-63 kişiye mükerrer olarak sattıkları hayali proje isimlerle üyelere sundukları projeler için gerekli yasal izinlerin alınmadığı sorumlu belediyelerce tarafımıza resmi yazı ile bildirilmiş ve hatta gösterdikleri arsaların arsa sahipleri ile anlaşma yapmadan da para topladıkları şirket ile yapılan sözleşmelerce, üye ifadelerince ve bilir kişilerince ispatlı ve delillidir” dedi.

GEÇ GELEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR 

Firma sahiplerinin mağdur üyelerle alay ettiklerine vurgu yapan Aksoy, "Ayden şirket sahipleri Ali Kebapçıoğlu ve Mehmet Dişçeken’in, iki yılı geçmiş olmasına rağmen, bu kadar usulsüz ve kanunsuz iş yapmalarına rağmen ellerini kollarını sallayarak dolaşmakta ve hatta mağdur üyeler ile alay ettikleri tüm üyelerce bilinmektedir. Bu durum kamu vicdanını rahatsız etmekte ve bizlerdeki adalet duygusunu zedelemektedir. En son aldığımız duyumlara göre ise paralarımız ile ülke dışına kaçma planları yaptıklarını üzüntü ile öğrenmekteyiz. Ayrıca her şey açık ve net olarak ortada iken, bu insanlar daha ne kadar dışarda gezecek ve ülke dışına kaçtıkları zaman mı dava açılacaktır. Geç gelen adalet, adalet değildir, diyoruz. Sonuç olarak, bizim yüce Türk adaletinden isteğimiz, temennimiz ve çağrımız şudur: Ayden şirket sahipleri Ali Kebapçıoğlu ve Mehmet Dişçeken’in bu kadar usulsüz ve kanunsuz iş yapmalarına rağmen ellerini kollarını sallayarak dolaşmalarının önlemesi, bu şahıslar hakkında düzenlenen soruşturmanın ivedilikle mahkeme aşamasına geçilmesi, tutuklu olarak yargılanmaları ve yargılanmaları sonucu gerekli en ağır cezayı almalarını sağlamalarını talep ve arz ediyoruz” ifadelerini kullandı. Grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorumlar (17)
VATANDAŞ 8 ay önce
VALLAHİ FURKAN KARDEŞİM AZMİNİ TEBRİK EDERİM BAŞKA HİÇBİR YEREL MEDYA HABER YAPMAZKEN BUNA AKSU TV DE DAHİL SEN HALKIN MAĞDURİYETİNİ YAZMIŞSIN HELAL OLSUN ..
Fatih 8 ay önce
Bu mağduriyetleri açığa çıkardığınız için Haber46 ekibine teşekkür ederim başka insanlar da mağdur olmasın.
Mehmet 8 ay önce
Sahtekarlar utanmaz arlanmazlar bir daire kaç kişiye satılır bunlara öğretmek gerek ????
Elbistanlı yusuf 8 ay önce
3+1 'i 4+1 diye millete ,belediyeye ,maliyeye ,tapuya göstere göstere satiyler
170 m2 brüt daireyi 230 diye çahiyler
Arsa tapısıyla evi satiyler
Malzeme işcilik toplasan 160 bin etmez daireyi 480 bin diye satiyler , tek asansörlü rezidans olur mu ede ? 4 yıllık bina için 360000 tl cevre düzenlemesi faturası çıhariyler , kat maliklerine topu atiy mütait , duvari sivayi tavani asansoru yaptim çevre duzenini de ben yapıcım diy mütait ve fen işleri bu binaya tamamlanmış gibi ruhsat veriy ede
Cengaver 8 ay önce
Kıraç magdurlari neredesiniz?
MARAŞLI 8 ay önce
yazıklar olsun ayden inşaat
milletin parasını yemeyin
Osman 8 ay önce
Yurdagül inşaata ne demeli?
Remzi yıldız 8 ay önce
Hahhimi halal emem
Bak sen 8 ay önce
TemeLden dayre aLirsan sonu bu oLur ,,,ucuz dayre aLdim temeLden aLdim tapuyu aLmadan para ödemek bizim miLetimzee has ,, memLeket zati doLandirici doLmus kime NasiL güveniyor bu insanLar ..
Ökkeş 8 ay önce
Burç inşaat mağdurları ne yapıyor ne şirket ismi kaldı.Çalışanları yurt dışına
çıkış yaptı dediler. Burada başka isimde şirket kurdular.
Recep 8 ay önce
Ne osman yurdagül inşaat adam yerinde duruyor bu yavsaklar kiliti vurdular 30 yıllık mutehıt ayden inşaat yurdagül inşaat bunlar gibi ne kilit vurdu nede kaçtı adam yerinde
Ben Been 8 ay önce
Gintaş denilen şirketten hiç haber yok.O Abdurrahman ve oğlu Bünyamin, ne diyeyim diyemedim.
Hacı ökkeş 8 ay önce
Haram hor der Allahım senin kulun yer Allahım
Rifat polat 8 ay önce
Bu aydan inşaat ve bunun gibileri kıçında bir keserle gelip inşaat işine başlıyorlar bizler gibi yüzlerce insanı dolandırıp kaçıyorlar ben ve kardeşlerim 4 daire aldık bu dolandırıcılardan orda çalışan güvenlikçi şerefsizi parayı gelip elden alıyordu meğerse ordaki hengameyi göstermiyorlarmış o güvenlikçi elime geçmiyor nerelerdeyse ve ayrıca icradan bu aydan inşaata haciz işlemi için yazı yazıyoruz adresini icra dairesindekiler bilerek yanlış yazıyorlar yazı ulaşmasın diye icra dairesinde iş takibi yapan avkatların yanındaki genç çocuklar icra yazıları için dünya para istiyorlar bu gençlere yönlendirenlerde icra dairesinde çalışanlar diğer bir husus bu gençler aydan inşaatdan daire almışlar nasıl almışlarsa alacak. Sırasında hep birinci sıradalar icra çalışanları ve aydan inşaat avkatların yanında çalışanlar hep aynı dümenin elamanlarıdır burdan adliyedeki yetkililere duyuruyorum aylarca tebliğ yapamadık devlet adresini bilmiyormuş bizler bulmalıymışız aydan inşaatın dolandırıcı sahipleri mersedes arabalarla gezsinler milletin parasıyla devletde buna gö yumsun arkadaşlar benim tel numaram 05069035537 ismim rıfat polat elbistanlıyım bu adamların yerini yurdunu bilen varısa bana yazsın lütfen mahkemeye filan gerek yok ben paramı direk bu sahtakarlardan alacağım sizlerde alınız yerini adresini bilen varısa rica ediyorum bana telefon ediniz devlet yürek soğutmaz paralarımızı nereye yatırım yaptılar kimlerin adına oradan alıp bizlere verecekler sizlerden yardım bekliyorum
Rifat polat 8 ay önce
Bu aydan inşaat ın sahipleri denilen dolandırıcıların yerini adresini bilen varısa paylaşsın arkadaşlar devlet yürek soğutmaz adalet. Aradığımız k.maraş adliyesinde icra dairesinde çalışanlarda bunlarla ortak çalışıyorlar bu yüzden buralarda adalet aramak ahmaklık olur bu adamların adresini yerini bilenler 05069035537 nolu benim telimi arasın lütfen 44 tirilyonu toplayıp kaçmak neymiş görelim
habip 8 ay önce
bunların Allah belalarını versin onca insanı magdur ettiler birşey yokmuşgibi sefa sürüyorlar
Maraşlı 8 ay önce
Burç inşaata ne demeli
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
31°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 03:58
Güneş 05:32
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:45
Yatsı 21:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurum BB 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25