Kahramanmaraş'ta dolandırıcılık operasyonu, 2 kişi tutuklandı

Kahramanmaraş'ta polis kılığına girip, hırsızlık yapan iki kişi tutuklandı.

Kahramanmaraş'ta dolandırıcılık operasyonu, 2 kişi tutuklandı

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Ekipleri tarafından 70 yaşında bir bayanın ziynet eşyalarını dolandıran şebeke  yakalanmış, polis süsü vererek dolandırıcılık yapan 1'i bayan 3 kişi Kahramanmaraş Polisi tarafından tespit edilip  Urfa'da yakalanmıştı.  Yüklü miktar para, ziynet eşyası, cok sayıda telefon ve simkart ele geçirildi. Olayla ilgili adliyeye sevk edilen şahıslardan 2'si tutuklandı. 

Olay, 11.12.2018 günü  Kahramanmaraş İl Merkezi Abdülhamithan Mahallesinde Meydana geldi. Evinde tek başına bulunan Müzeyyen TOR'un (70 yaş) ev telefonu çaldı. Telefonda arayan meçhul kişi, "kimliğinizi kaybettiniz mi, biz polisiz, kayıp kimliğiniz ile kuyumcu soyulmus,bu konuyu araştırmak icin sizi aradım" dedikten sonra, mağdur bayan tüm kimlik bilgilerini ve adresini karşı taraftaki telefon dolandırıcına verdi. Sonrasında telefon ile adeta hipnotize edilen bayan, kendisini polis olarak tanıtan ancak dolandırıcı olan kişilerin her dediğini yapmaya başladı. Müzeyyen Tor'a " Evinde ne kadar para altın varsa şeffaf poşete koy, kapıya gelecek olan polise teslim et, parmak izi alacağız" denildi, mağdur kadın denileni yaptı ve kapıya gelen meçhul kişiye içi para ve altın dolu poşeti teslim etti. Sonrasında kızı eve gelince, kızı "bunlar dolandırıcı " dediği anda dolandıldığını anladı. Para ve altın olmak üzere toplam değeri 50 bin liralık birikimini kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcılara kaptırdı.
Olay üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği Ekipleri tarafından geniş çaplı araştırma başlatıldı. Altın ve para dolu poşeti alıp kaçan şahsın kaçış istikametinde eşkal üzerine kamera araştırması yapıldı. Cok sayıda alanda kamera araştıran polis, şüpheli bir eşkal ve araç görüntüsü tespit etti. 
Benzer araçlardan detaylı iz süren polis, kimliklerini tespit ettiği şahısları yakalamak icin Şanlıurfa"ya hareket etti. Kahramanmaraş'tan Şanlıurfa'ya giden özel polis ekibi, Şanlıurfa Emniyeti ile birlikte cok sayıda adrese baskın düzenledi. 1'i bayan 3 kişiyi saklandıkları adreste yakaladı ve olayla kullanılan 06 plakalı lüks araç ele geçirildi. 
Yapılan aramalarda 28 bin tl para, bir miktar ziynet eşyası, 7 adet aķıllı telefon makinesi ve 7 adet simkart,  12 adet simkart çerçevesi ele geçirildi. Sanlıurfalı oldugu belirlenen Şüpheliler Nesrin K. ve Suç kaydı olan  Eşi Halil K. ile olayı organize ettiği iddia edilen Suç kaydı olan Mehmet A.
gözaltına alınarak Kahramanmaraş'a getirildi. Şüpheliler, olayı tüm detayları ile itiraf etti. Halil K.'nın çevre illerde de olaylar yaptığı belirlenerek, o olayları da ilk kez itiraf etti. Şahısların tamamının olay esnasında Kahramanmaraş'a geldiği,  Halil K. isimli şahsın kspıya gelip altın ve para dolu poşeti çalıp kaçan şahıs olduğu belirlendi.
Şüpheliler yoğun güvenlik önlemi altında adliyeye sevk edildi.
Neslin K adlı kontrol ile serbest kalırken, Halil K. ve Mehmet A. tutuklandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER