Kahramanmaraş'ta yaşayan Türkmen yaşadığı zor anları anlatıyor!

Kahramanmaraş'ta yaşayan Türkmen, Suriye'de yaşadığı zor anlarını anlatıyor.

ASAYİŞ 30.06.2019, 17:15 30.06.2019, 17:19
Kahramanmaraş'ta yaşayan Türkmen yaşadığı zor anları anlatıyor!
banner257

 Suriye'de Beşşar Esed rejiminin muhaliflere yardım ettiği iddiasıyla tutukladığı Türkmen İsmail Emir, cezaevinde gördüğü işkenceleri hafızasından silemiyor.

Üç çocuk babası 39 yaşındaki Emir, Suriye'de yaklaşık 1 yıl tutuklu kaldığı cezaevlerinde yaşadığı ve tanık olduğu işkenceleri, AA muhabirine anlattı.

İŞTE O FOTOĞRAFLAR - TIKLA 

Emir, iç savaşın başında rejimin kendisini Bayırbucak'ta savaşan Türkmen muhaliflere silah sağlayacağı iddiasıyla, kendisi gibi 20 kişiyle gözaltına aldığını belirtti.

Hapisteki üçüncü gününde işkencelerin başladığını dile getiren Emir, "Benim muhaliflerin öncüsü olduğumu düşünmüşler. Türkiye'den silah getireceğimi düşünerek hapse almışlar. Bu işlerle işim olmadığını söyledim. İnanmadılar ve işkenceye başladılar. 24 saat tavana asılı halde tuttular. Ellerim tavana bağlıydı. Ayak parmaklarım aşağıdan çekiliyordu. Elimi gevşetsem ayağım, ayağımı gevşetsem elim kopuyordu. Aç ve susuz böylece bıraktılar. Sonra indirip hücreye attılar." diye konuştu. 

Emir, ne yatmanın ne ayakta durmanın mümkün olduğu bir metrekarelik hücrede kaldığını ifade ederek, işkenceye maruz kalacak olma endişesiyle tuvalete dahi gidemediğini söyledi. 

Bu sürede aşırı zayıfladığına dikkati çeken Emir, şöyle devam etti:

"Hücrede yatamıyorsun ve gerinemiyorsun. Ne yiyebiliyorsun ne de içebiliyorsun. Peki neden? Sabah ve akşam 2 kere tuvalet var. Bir ekmek bir de su veriyorlardı. Suyu içip, ekmeği yesem tuvalete gideceğim. Tuvalete de gidemiyorsun çünkü hücre ile tuvalet arasında öldüresiye dövüyorlardı. Biz de bir dilim ekmeği dörde bölüyorduk. Bir bardak suyu da 2-3 günde içiyorduk." 

Arkadaşının el ve ayak parmaklarını kerpetenle çektiklerini, elektrik verdiklerini anlatan Emir, "Yapılanları gözlerimle gördüm. O parmakların çekilmesi insanın canını çıkartıyor. Ne işkenceler gördük. Hapisteyken bir komutan, 'Her türlü pisliği yapın ama Esed'e dokunmayın' diyerek ayakkabısıyla kafama bastırdı." ifadelerini kullandı.

- "Allah korkuları yoktu"

Yaşadığı kabus dolu günleri unutamadığını dile getiren Emir, "Hapishanede beni ellerimden astıkları ilk anda acıyla 'Ya Allah' diye bağırırken Allah'a küfrediyorlardı. 'Muhammed' ve 'anne' dedikçe de küfrediyorlardı. Allah korkuları yoktu, merhamet asla yoktu." diye konuştu

Emir, özellikle Şam'daki hapishanelerin Esed'in işkence merkezi olduğunu vurgulayarak, işkencelerin ardından bir süre sonra suçsuz olduğu için serbest bırakıldığını anlattı. 

Bir süre daha Suriye'de kaldıktan sonra 2016'nın ekim ayında ailesiyle Türkiye'ye sığındığını dile getiren Emir, Kahramanmaraş'ta yaşadığı acı ve işkenceleri unutup çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak için çalıştığını kaydetti.

Muhalif kaynaklara göre, Suriye'de rejimin cezaevlerinde en az 500 bin kişi alıkonuluyor. Tespit edilebilen 13 bin 500'den fazla kadın, rejimin zindanlarında işkence gördü ya da tecavüze uğradı. 7 binin üzerinde kadın halen rejimin cezaevlerinde tutuluyor.

Yorumlar (4)
rozturk.59 12 ay önce
Anlattıklarının Hepsi Kendisine Acındırmak İçin Uydurduğu Yalan ve Düzmeceden Başka Bir Şey Değil...!!!???
Fatih 12 ay önce
İç savaş böyle bir şey işte,kimi oldurecegin bile belli değildir,...veya sana kurşun kim sıkacak bilmezsin,onun için birlik olacağız,ama laf ile değil,herkese eşit iş ve ekmek hakkı vereceğiz,kimseyi siyasi görüşünden dolayı kucumsemeyip,ona terörist gözü ile bakmayacagiz, belediyelere bir bakın vasıfsız elemanların çogu orada diye örnek verdim bir tane muhalif olan varmı,tesadüf mü,veya işkur ile bir tane muhalif iş bulup karnını doyura bildimi,cevabınız evet ise korkmayın bu ülkede iç savaş çıkmaz,.. aksi takdirde birileri gelir o karnı aç insanları n eline silahı verip sık der oda sıkar,.. Libya ırak,mısır,bir tane emperyalist askeri öldüm ü hayır,neden iktidar vatandaşına bizden mi degilmi diye bakıyordu,muhalifler buna çok kızmış ti,çünkü kaybedecek ne bir işi,ne de ekmeği vardı.yokluk insana herşey yaptırır.....vesselam .. bu bizi yönetenler sözde her hafta cumayi kaçırmaz lakin her hafta okunan nahl süresinin 90. Ayeti ni anlasalar ....ahhhh daha ne söyleyim,
Cengiz aksakal 12 ay önce
Yahu düzeltin şu sayfayı kaç nolu haberi okuyorsak ana saydaya dönünce
Kaldığı yerden başlasın baştan değil
46 12 ay önce
bu surilere birilerinin vatan toprağının kolay kazanılamayacağını anlatması gerek."vatan uğrunda ölen varsa vatandır."bunlar işin kolayını seçmişler,nargilemize ve keyfimize başka ülke olmasına rağmen devam edelim diyorlar...
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?