Kahramanmaraş'taki Cinayetle İlgili Yeni Açıklama

Kahramanmaraş'ta Y. K. cinayetinin, geniş çaplı görüntülerine Haber46 ulaştı. Muhammed Tosun'un avukatından çok özel açıklamalar geldi.

ASAYİŞ 22.05.2020, 13:18 22.05.2020, 22:49
banner257

ZORUNLU BASIN AÇIKLAMASI

Müteveffa Muhammet TOSUN elim bir olay neticesinde 14.05.2020 tarihinde Y. K. isimli işletmenin sahibi Hüseyin K. tarafından bıçakla öldürülmüştür. Şüphelinin avukatı tarafından söylenen eksik ve gerçeğe aykırı beyanlar ,yazılı ve görsel medyada paylaşılmıştır.Gerçek dışı , algı oluşturmaya yönelik bu beyanlar karşısında açıklama yapma zarureti hasıl olmuştur.

Şüpheli Hüseyin K.’un avukatı tarafından basın yoluyla yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Olay anını gösteren kamera kayıtlarının sadece bir bölümü yayınlanmış olup ,bu kısa görüntü üzerinden mağduriyet yaratılmaktadır. Açıklamalar da 5 kişi ile birlikte şüpheli Hüseyin K.’ye işkence yapıldığı, darp edildiği ve öldürülmek üzere olay yerinden götürülmeye çalışıldığı beyan edilmektedir. Oysa ki savcılık kanalıyla elde edilen kamera kayıtlarında, maktül Muhammet Tosun şüphelinin odasına tek başına girmektedir. Görüntülerde bulunan diğer 4 görgü tanığı, maktülün odaya girmesinden yaklaşık 7 dakika sonra ,bağırma ve çığlık seslerini duymaları üzerine şüpheli Hüseyin K.’nin odasına çıkmışlardır. Odaya girdiklerinde Hüseyin K.nin maktüle karşı bıçak darbelerinde bulunduğunu görmülşler ve hemen müdahale etmişlerdir.Şüpheli , Cumhuriyet Savcılığında vermiş olduğu ifade de , odada bulunan diğer dört kişinin olay günü Y.K. isimli işletmenin bitişiğinde bulunan dükkan tadilatında çalışan işçiler olduğunu beyan etmiştir. Şüphelinin vermiş olduğu bu ifade bile tek başına avukatının yapmış olduğu açıklamayı çürütmektedir.Diğer dört görgü tanığı odaya geldiklerin de Hüseyin K. bıçaklama eylemini tamamlamıştır. Şüpheli maktüle 3 bıçak darbesi vurmuştur.Otopsi tutanağında her bir bıçak darbesinin öldürücü etkisi olduğu yazmaktadır. Bu darbelerden sonra maktül iç ve dış kanama neticesinde ölmüştür.

Yayınlamış olduğumuz videoda da görüldüğü üzere, şüpheli olay yerine gelen polis memurlarına , maktüle nasıl bıçak darbesi vurduğunu , elinde ki bıçakla birlikte tabiri caizse uygulamalı olarak anlatmaktadır.

Savunma hakkının kutsallığını ifade etmekle birlikte , yargıya intikal etmiş bir olay hakkında basın yolu ile savunma niteliğinde yapılan açıklamaları doğru bulmadığımızı belirtmek isterim. Genel kural olarak avukatlar, somut deliller üzerinden mahkeme salonlarında savunmalarını yaparlar. Basın aracılığı ile somut delillere dayanmayan gerçek dışı herbir açıklama ,yargılamanın sağlıklı yürütülmesini engellemeye yönelik çabalardır. Maktül Muhammet Tosun gibi işçi ve emekçi olarak zor şartlarda hayatını idame ettirmeye çalışan, hakları ve canları gasbedilmiş bütün mağdurların sesi olma adına bu görevi üstlenmiş bulunmaktayız. Adaletin haklıdan yana tecelli edeceğine inancımız sonsuzdur. Böylelikle müteveffanın kederli ailesine başsağlığı diler , kamuoyuna saygılarımla arz ederim.

AVUKAT HAYRULLAH TUFAN

MAKTÜL MUHAMMET TOSUN’UN BABASI DOĞAN TOSUNU’UN AÇIKLAMALARI:

Oğlum Muhammet Tosun kendi halinde, işinin ve ekmeğinin peşinde olan birisidir. Bu zamana kadar kimsenin kılına zarar vermemiştir. Evladımın canına kıyan bu şahıs, oğlumun iş karşılığı hakettiği alacağını bir yıldır ödememektedir. Bizler gündelik inşaat işlerinde çalışıp ekmeğini kazanan insanlarız. Kimsenin haksız olarak bir lirasına tenezzül etmeyiz. Oğlum ekonomik olarak çok zorluklar çekti. 3 yaşında çocuğunun ve ailesinin geçimini sağlayamayacak durumdaydı. Otopsi raporunu okuduğumda kahroldum. Otopsi sırasında üzerinde bulunan kıyafetinden 20 TL kağıt para , 1 TL madeni para , 3 tane ödenmemiş fatura ve takke çıktığı yazıyor. Bize bu acıyı yaşatan katili önce Allah’a sonra yüce Türk adaletine havale ediyorum. Bu süreçte tanımadığım onlarca kişi taziye için evimize geldi. Hüseyin K. tarafından mağdur edilmiş, hakları yenmiş birçok işçi yanımızda olduklarını , hertürlü destekte bulunacaklarını söylediler. Şüphelinin iş yerinde elektrik işlerini yapan ve onbeşbin lira alacağı bulunan Cesur isminde bir kardeşimiz geldi. Onuda silahla tehdit etmiş ve parasını ödememiş. Bu olayla ilgili Hüseyin K. silahla tehdit suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası almış. Benim yüreğim yanıyor. Başka yürekler yanmasın. Bu şahıs 3 yaşında bir çocuğu babasız , bizide evlatsız bıraktı. En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Ve bunun için elimden gelen hukuki bütün yollara başvuracağım. Sayın Cumhurbaşkanımıza CİMER’den yazı yazdım. Yargılamanın adaletli bir şekilde yürütüleceğine inancım tam.

Yorumlar (6)
GERÇEKLER 9 ay önce
MOTORCAN BEYLER, VERENGÜL HANIMLAR YİNE O KAFEDE OTURACAK, GÖSTERİŞ YAPACAK. BABA PARASI YEMEK GÜZEL TABİ. BÖYLESİ AHLAKSIZ KİMSELERİN İŞLETTİĞİ YERLER KAPATILMALI
Ramazan Boynueğri 9 ay önce
Açıklamaya hiç görek yok sayın avukat zaten herkes emekçi kardeşimizin haksız yere hayatının çalındığını biliyor karşı avukat ve çocuk ne kadar uğraşsalarda herkes haklıyı haksızı biliyor tekrardan Allah muhammet kardeşimizin mekanını cennet eğlesin
Ali 9 ay önce
Tek tarafın beyanı ile sıcağı sıcağına haber yapılırsa doğru olmazmış. Burada yemen kahvesinin avukatının tek taraflı beyanı haber yapılınca, bir çok kişinin aklı karışmıştı. Acaba adama işkence yaptılarda meşru müdafa mı oldu diye. İki taraflı beyan olunca az çok gerçek ortaya çıktı
azad 9 ay önce
zaten daha öncede yazmıştım ama benim yorumum yayınlanmadı haber 46.sizin yayınlamış olduğunuz video sadece bir kısmı daha detaylı video başka bir yerel basın kanalı yayınlamıştı.rahmetli odaya girip bıçaklanıyor ondan sonra arkadaşları hüseyin denen adamı darp ediyorlar.burada ölen adamı tanımam ama hüseyin denen adamı tanırım bir çok kişiye borç takıp ödemeyen gereksiz ......... adamlar.
Ökkeş 46 8 ay önce
En ağır ceza verilsin ki ibret olsun.. Covid 19 nedeniyle kısıtlama olunca kafeler boş kaldı. Bir işçinin bir günde kazandığı parayı kafede ortam yapacağım diye 20 dk harcayanlar sizin sayenizde bunlar milyoner oluyor ama böyleleri insanların emeğine göz dikiyor
Daha birsuru varda 8 ay önce
Benim kadar kimse tanıyamaz Hüseyin kurt'u ben yanında çalışmış bir elemanıyım gecemi gündüzümu birbirine katarak çalıştım okuluma gitmedim sırf bu adam için abim dedim sevdim annesine anne dedim bu yaşına kadar bu adam yaşadıysa sırf annesinin dualarıyla yaşamıştır o kadın çok mübarek bir insan Allah nasip etsinde bir kere daha öpeyim elini herneyse ama Hüseyin abime gelince eleman sigortası yapmaz maaş vermez geç verir elemanlara küfür hakaret kötü söz bağırma tehdit hepsine şahit oldum .hergün dükkana alacaklilar gelirdi.ve hergün maras insanına söverdi yemin ederim bu maraslilar gerizekalı aptal insanlar vs vs birsuru .
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:14
Güneş 07:39
Öğle 12:47
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:05