Kahramanmaraşlı iki kardeşin yardım çığlığı!

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde cam kemik hastası Sakine Çiçek (11), kendisi ve aynı hastalığı taşıyan kardeşi Umut Emre'nin (3) tedavisi için ağlayarak hayırseverlerden yardım istedi.

Kahramanmaraşlı iki kardeşin yardım çığlığı!

Bugüne kadar kemiklerinin 300'den fazla kez kırıldığını belirten, ailesinin kardeşi ve kendisinin ayaklarının tedavisi için gerekli olan 70 bin lirayı karşılayamayacağını söyleyen küçük Sakine, "Okula gitmek, yürümek istiyorum. Acı çekmek istemiyorum. Ameliyatımın maliyeti çok olduğu için ailem karşılayamıyor" dedi.

Türkoğlu'nda yaşayan Mustafa-Gönül Çiçek çiftinin 4 çocuğundan ikincisi olan Sakine'nin, henüz 6 aylıkken sık sık ağlaması üzerine götürüldüğü hastanede, bacağında kırık tespit edildi. Yapılan testlerinde Sakine Çiçek'e cam kemik hastalığı teşhisi konuldu. Kızlarının hastalığıyla üzülen aile, 8 yıl sonra ikinci bir şok yaşadı. Şu an 3 yaşında olan oğulları Umut Emre'ye de 6 aylıkken götürüldüğü hastanede, aynı hastalık teşhisi konuldu.

Hastalıkları nedeniyle çocuklarını sevemediğini söyleyen Gönül Çiçek, "Çocuğumu hiç sevemedim, uzaktan sevdim. Koklayamadım kucağıma alıp. O şekilde zor günler geçirdik. Kırıldı sardılar. Artık sayısını hatırlamıyorum, o kadar çok kırıldı. Sayısını ne doktorlar biliyor, ne biz, ama kırılması 300'ün üzerindedir. Kırılmaktan vücut şekil değiştirdi artık. Aynı anda 4-5 kırıkla karşılaştığımız oldu bizim" diye konuştu.

'TEDAVİ İÇİN 70 BİN LİRA GEREKİYOR'

İki çocuğuna tedavi için her ay iğne yapıldığını belirten Gönül Çiçek, Sakine ve Umut Emre'yi İstanbul'da özel bir hastaneye götürdüğünü, burada yapılacak çivi ameliyatı ile çocuklarının kemiklerinin düzenleneceğini öğrendiklerini dile getirdi. Eşinin çalışmadığı için maddi açıdan zorluk çektiğini ifade eden Çiçek, gözyaşları içinde yürüyebilmeleri için hayırseverlerden yardım isteyerek şöyle konuştu:

"İkisi de aynı rahatsızlığı taşıyor şu an. Ben şikayetçi değilim halimden. Ben ikisini de çok seviyorum. Ama bize bir ışık doğdu. İstanbul'da özel bir hastaneye götürdük. Kemiklerin içine bir çivi atılıyormuş, kırığı önlüyormuş o çivi. Kemikler uzadıkça çivi de uzuyormuş. Öyle bir tedavi varmış ama çok pahalı bir tedaviymiş, yurt dışından getirtiyormuş çiviyi doktor. Kızım çok istiyor 'Anne ben düzelmek istiyorum' diyor ama bizim gücümüz yetmiyor. Çok acı yani bu. Gözümün önünde onun eridiğini görmek daha acı geliyor bana. Kendim için değil, çocuklarım için bir yardım istiyorum. Sesimi, çığlığımı duysunlar istiyorum. Doktor sadece kızımın ayakları için 45 bin lira istedi. Kolları için de olursa bir o kadar daha istiyor. Oğlum için de 25 bin lira istedi. İkisini bir götürmek istiyorum, çocuklarım arasında seçim yapmak istemiyorum. O yüzden kızım için yardım istiyorum. Anne-baba olan anlar beni."

'ACI ÇEKMEK İSTEMİYORUM'

Başka kırıklar yaşanmaması için kemiklerin düzeltilmeden, kırıldığı şekliyle alçıya alındığından dolayı vücut şekli değişen Sakine Çiçek ise bugüne kadar hastaneye kaç kere gittiğinin sayısını dahi hatırlamadığını söyledi. Cam kemik hastalığının tıbbi ismi olan 'Osteogenezis imperfekta'yı hiç şaşırmadan söyleyen Sakine, hastalığından dolayı okula gidemediği için evde eğitim aldığını söyledi. Diğer çocuklar gibi yürümek ve okula gitmek istediğini belirten Sakine, "6'ncı sınıfa geçtim evde eğitim alıyorum. Okula gitmek istiyorum. Arkadaşlarımla vakit geçirmek istiyorum, eğlenmek istiyorum orada. Oraya gittiğimde doktor kemiklerin içine bir parça atıldığını söyledi. 'Sen bendesin, seni yürütürüm' dedi. Kalkabileceğimi söyledi. Bunun için para gerekiyor, Onu da ailem karşılayamadığı için yardım istiyorum. Kalkmak, okula gitmek, yürümek istiyorum. Acı çekmek istemiyorum. Okulda arkadaşlarımla vakit geçirmek istiyorum. Eğitimi okulda görmek istiyorum. Büyüklerimden, etrafımdan yardım istiyorum. Ameliyatımın maliyeti çok olduğu için ailem karşılayamıyor. Herkesten yardım istiyorum. Bu yaşıma kadar vücudumda kaç tane kırık oldu sayısı bellisiz, bilmiyorum ama 300'ü geçmiştir. Bir şey yapmak için, bir şey kaldırmak için kendimi zorlayınca kırılıyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2019, 14:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat
Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat - 4 ay Önce

Eyyy benim marasta onurlu yardım sever din gardaşlarım şu yavrularımz için yardım talep ediyorum ALLAH rızası için şu yavrularımıza çifte bayram yaşatalım durumu yerinde olan tüm k.maraş lı adam gibi adamları ALLAH rızası için şu yavrularımızı çifte bayram yaşatmaya davet ediyorum inşAllah burdan TÜRKİYE 1.devlet başkanıma vede maraşlı milletime selam olsun murat engizek kahramanmaraş TÜRKİYE

Admin'in dikkatine
Admin'in dikkatine - 4 ay Önce

Lütfen hesap no yada buna benzer birşey paylaşın, eğer bu memleketin insanları olarak 70bin'i toplayamazsak; yerin dibine batsın insanlığımız :(
Admin ne yapıp yap bir yol bul...
Rica etmiyorum... Bunu bağıra çağıra söylüyorum...

O okur!
O okur! - 4 ay Önce

Hesap numarası yok mu yardım yapmak için?

IŞIK
IŞIK - 4 ay Önce

BU KONU DERHAL ARAŞTIRMALI BU YAVRULARIMIZA SAHIP ÇIKMALIYIZ BU ÖNDERLİĞİ HABER 46 YAPMALI İŞ ADAMLARIMIZDAN SİYASETÇİLERİMİZDEN VE HAYIR SEVER VATANDASLARIMIZLA GÖRÜŞÜP KONUYU ANLATILIRSANIZ 70 BİN TOPLANIR 2 BİNLIRAYI BİZZAT BIZ VERELİM BU YAVRULARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

EDELER
EDELER - 4 ay Önce

SİYASİ LER VE İŞ ADAMLARI DERKEN DİKKAT ÇEKEN TEK NOKTA VAR ADAMLAR KISMI ODA SÖYLEDİĞİN MEDET UMDUĞUN NOKTA PEK YOK SİYASİ DEDİĞİN DEVLETİN MİLLETİN PARASINI ÇARÇUR EDER SAVURUR YER UMURUNDA OLMAZ HALK İÇİNE ÇIKTIĞI ZAMAN BAŞKANLAR İLE BİR KILIK DEĞİŞTİRİP İNSAN KILIĞINA GİRER VE BİR SIKINTI İSTEK VAR MI DER O ORADA KALIR :)
İŞ ADAMI VERĞİ REKORTMENİ ADAMIM BEN BU MEMLEKETİN DİYE ĞEZER AMA VERĞİYİ DEVLETE DEĞİL KENDİNE VİLLA OKUL YAPAR ORADAN BİLE GELİR ELDE EDER MİLLETİN DEVLETİN PARASI İLE GÖSTERİ YAPAR AMA BURADA TEK SUÇ BUNLARIN DEĞİL BİZİM DE NEDEN Mİ BAZI GÜN BAZI ZAMAN BUNLARA HADDİNİ BİLDİRMEDİK HEP ALKIŞ ÇALDIK ONDAN BUNLAR BİZSİZ BİR HİÇ FARKINDA DEĞİLİZ HALK KADAR BÜYÜK BİR TOPLULUK YOKTUR . ALLAH BU İNSANLAR YAR VE YARDIMCI OLSUN İNŞL VARSA NUMARASI ADRESİ VERİN GİDİP YARDIMCI OLALIM HESAP NUMARASI VERİN YATIRALIM ALLAH ŞAFİ ADINA ŞİFA VERSİN İNŞL

Emre yigit
Emre yigit - 4 ay Önce

Kac tane haber sitesi gezdim hicbiri hesap numarası vermiyor. Nasil ulasacagiz bu cocuklara. Corbada bir parca tuzumuz bulunsun istiyorum. Birlikten kuvvet doğar.

:(
:( - 4 ay Önce

DEVLETİMİZ NERDE ? BİZİM İNSANLARIMIZ DURMUŞKEN SURİYELİRE ÜCRETSİZ SAĞLIK YAPMAYA DEVAM ETSİN BAŞI AĞRIDIGINDA ÜCRETSİZ MUAYENE OLABİLİYOR BU YAVRUCAGIN BIRAK BAŞININ AĞRIMASINI CANI YANIYOR CANI Bİ ZAHMET KENDİ HALKIMIZA KUCAK AÇALIM

yahya beşen
yahya beşen - 4 ay Önce

bir hesap açsınlar

SIRADAKİ HABER