Onikişubat Belediyesi'nde usulsüzlük skandalı!

Onikişubat Belediyesinin yapımını sürdürdüğü hizmet binasında yaşanan hukuksuzluğu Haber 46 ortaya çıkardı.

Onikişubat Belediyesi'nde usulsüzlük skandalı!

Onikişubat Belediyesi belediye hizmet binası inşaatını kime verdi?
Normal ihale iptal edildi, pazarlık usulü ile hangi müteahhide verildi?
Mahkeme ‘Yapamazsın’ dedi, Onikişubat buna rağmen yaptı

Önce açık ihale usulü ile yapılan fakat sözleşme imzalanmayan ihale, pazarlık usulü ile Ö. İnşaat’a verildi. Mahkemeye taşınan olayda, Ankara 13. İdare Mahkemesi ihalenin pazarlık usulü yapılamayacağına karar vermesine rağmen, hukuku tanımayan yönetimin, bina yapımını kendine yakın müteahhide verdiği belgeleriyle ortaya çıktı.

Türkiye’nin en etkili yerel haber sitelerinden biri olan Haber 46 istihbarat servisi Onikişubat Belediyesinin skandal ihalesini belgeleriyle ortaya çıkardı. 23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul seçimlerinin kaybedilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öze dönüş mesajı verirken, Onikişubat belediyesinin milyonlarca lirayı kendine yakın müteahhide açık ihale yapmadan pazarlık usulü ile vermesi dikkat çekti. Aynı müteahhidin planı olmayan EXPO 2023 alanındaki projeleri de yaptığı öğrenildi.

İlk olarak 29 Ocak 2016 yılında açık ihale usulü ile ihaleye çıkan Onikişubat Belediye Hizmet Binası 2 yılda üç-dört müteahhit değişmesine neden oldu. Son olarak 05.08.2016 yılında açık ihale usulü ile ihaleye çıkan Hizmet binasının yapım işine 4 firma teklif verdi. Onikişubat belediyesince kurulan komisyonca 2 firmanın teklifi geçerli kılındı. İhale 42 milyon 987 bin TL karşılığında Mase Yapı ve Müh. Tic. Ldt. Şti ve Arslanlar İnş. Tic. Ve Turz. Ltd. Şti’ye kaldı. İhaleyi alan iki firma 22.05.2017 tarihinde sözleşme imzalamaya davet edildi bir gün sonra ise Onikişubat Belediyesi tarafından ihaleyi alan firmalara kanuni işlemlerin henüz tamamlanmadığı gerekçesiyle sözleşmeye davet yazısının dikkate alınmaması gerektiği ve sözleşmenin ileri tarihte imzalanacağı bildirildi.12.06.2017 tarihinde ise ihalede yeterli rekabet ortamının oluşmaması nedeniyle ihalenin iptal edildiği duyuruldu.

ihalenin iptal edilmesinin ardından bina yapım işinin aynı şartlar altında açık ihaleye çıkmadan pazarlık usulü ile 42 milyon 279 bin TL’ye Ö. İnşaata verildiği gözlendi. İhaleyi alan firmalar ihalenin hukuksuz iptal edildiği gerekçesiyle Ankara 13. İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme hukuka aykırılığı olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğini ve yürütmenin durdurulması kararını vermesine rağmen pazarlık usulü ile ihaleyi alan Ö. İnşaat işine devam etti.

İşte Ankara 13. İdare Mahkemesinin verdiği kararın metni; “iptaline karar verilen ihalede yaklaşık maliyetin 47.793.721 TL, 09.05.2017 tarihli ihale komisyonu kararı ile ihale uhdesinde bırakılan davacı şirketin teklifinin 42.987.000 TL olduğu, davacı şirketin yaklaşık maliyetin altında ve fakat yaklaşık maliyete çok yakın olduğu mahkememizin 12.09.2017 tarihle ara kararına istinaden davalı idare tarafından sunulan bilgi ve belgelere bakıldığında ihale iptal edildikten sonra, aynı işin teknik ve idari şartnamelerde gerekli düzeltmeler yapılarak aynı şartlarda pazarlık usulü ile ihaleye çıkarıldığı, yeni ihaledeki yaklaşık maliyetin 48.007.595 TL ve en avantajlı teklifin 42.279.000 TL olduğu birinci ihaledeki yaklaşık maliyet ve teklife göre kıyaslama yapıldığında birinci ihaledeki tenzilat oranı ile ikinci ihaledeki tenzilat oranı yüzde 1 oranında fark olduğu davalı idarenin rekabet koşullarının oluşması için bu alanda faaliyet gösterin ve şartnamede belirlenen yeterlik kriterlerine sağlayan tüm firmaların katılımının sağlayacağı usulde ihale edilmesi gerekirken, 4734 sayılı kanunun 21-b maddesinde sayılan şartların oluştuğuna dair hukuken geçerli bir neden gösterilmeksizin pazarlık usulü ile gerçekleştirildiği göz önüne alındığında ihale yetkilisi tarafından, kaynakların etkin ve verimli kullanılması açısından yapılan değerlendirme sonucunda; takdir yetkisini kullanarak alındığı ihalenin iptali kararında belirtilen gerekçelerin 4734 sayılı kanunun 5. Maddesinde belirtilen ilkelere uygun olmadığı sonucuna varılmıştır.

Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, bu karara 2577 sayılı kanunun 20-A maddesinin 2. Fıkrasının (e) bendi uyarınca itiraz yolu kapalı olmak üzere 03.10.2017 tarihinde oy birliği ile karar verildi”

Ankara 13. İdare Mahkemesinin kararının net ortada olmasına rağmen, hukuk tanımaksızın yapılan bu işlemin altındaki neden ne olduğu sorusu ise cevap bekliyor.

Onikişubat Belediyesinin EXPO 2023 alanının ise planı olmadığı öne sürüldü. Planı olmayan alanları kamu yatırımları yapılamayacağı kanunda açık açık beyan edilirken, Onikişubat Belediyesinin hangi kanun maddesine istinaden bu yatırımları yaptığı soruları da cevap bekliyor.

Ayrıca Pazarlık usulü ile belediye hizmet binasını verdiği Ö. İnşaatın aynı şekilde EXPO 2023 alanındaki projeleri de yaptığı gözlemlendi. Onikibuşat Belediyesinin pazarlık usulü ile ihale verdiği bu firmayla ne gibi yakınlaşmasının olduğu da kamuoyunca merak ediliyor.

Şimdi soruyoruz;

Adaletli Türk savcıları bu ihaleyi aydınlatacak mı?

Mahkemenin verdiği kararı yok sayan yönetim hangi cezai yaptırımla karşı karşıya kalacak?

Onikişubat Belediyesinin bina yapım işini açık ihale usulü ile ihale edip, tekrar iptal ederek kendine yakın müteahhide neden verdi?

Belediye binasının çevre düzenlemesi bu ihalenin içinde midir? Yoksa çevre düzenlemesi işi ayrıca ihale edilmiş midir? Ayrı ihale edilmişse ne kadara ihale edilmiştir, bu ihale de açık ihale mi yoksa yine pazarlık usulü ile mi yapılmıştır?

Bu ihalenin kanuna aykırı bir şekilde pazarlık usulü ile verildiğin de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bilgisi var mıdır?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öze dönüş mesajı verirken, Onikişubat Belediyesi neden hukuksuz işlem yapmaktadır.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu ve bunun gibi ihaleleri müfettiş göndererek derinlemesine inceletecek midir?

İmar planı olmamasına rağmen EXPO alanına yapılan projeler hangi gerekçe ile yapılmıştır.

EXPO’ya yapılan projelerin ihalesi aynı firmaya pazarlık usulü ile mi verilmiştir?

.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 21:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
S.A
S.A - 6 ay Önce

Teşekkürler Haber46 kendini padişah zanneden zat okusun bu haberi

Leonard Cohen
Leonard Cohen @S.A - 6 ay Önce

“Herkes biliyor, geminin su aldığını. Herkes biliyor, kaptanın yalan söylediğini. Ve herkes biliyor, zarların hileli olduğunu.”

milliyetci
milliyetci @S.A - 6 ay Önce

Verdiğim vergi bir kuruş bile boşa harcanıyorsa haram zıkkım zehir olsun.

Caner
Caner - 6 ay Önce

Şaşırdık mı ? Yıllardır sömürdüler böyle

Yazık bu millete
Yazık bu millete @Caner - 6 ay Önce

Oncelikle toplum olarak kendimizi duzeltmezsek ne torpil in ne adam kayirmanin önüne geçemez adaleti sağlayamayizz.Herkes kendi nefsin i dizginlemek ve adil olmak zorundadır yoksa yakın gelecekte bunun bedelini hepimizin colugu çocuğu öder ki hiç kimse de böyle olsun istemez.once kendimiz önce kendi nefsimiz

Cesur
Cesur - 6 ay Önce

Cala cala yandaşları olacağı bu expo2023 de zaten beş kuruş etmez ve yandaşlarını hep zengin yaptı yazıklar olsun memleketi sömürdüler..

Hanefi
Hanefi - 6 ay Önce

Mahçiçek ve yakınlarının mal varlıkları araştırılsın ve görülsün belediye ve devlet nasıl soyulurmuş ...

MARAŞLI  EDELER UNUTMAZ
MARAŞLI EDELER UNUTMAZ - 6 ay Önce

Onikşubat Belediye Başkanının EXPO23 diye medyaya duyurduğu ve reklam yaptığı saha Sır Barajının göl alanıdır. Burası tam 1000 Dönüm olup yolsuzluk sonucu onikşubat belediyesine dönemin DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından verilmiştir. Burası Sır Barajının rezervuar alanıdır. ve rant için DSİ tarafından 12Şubat Blediyesine hiç bir yasal izin olmadan ve kanuna aykırı olarak Ulasal Çıkarlar rant için bir oldu bittiye getirilerek işgal edilmiştir. Tam 5 yıldır Sır Barajı kot olarak 13 metre aşağı kotta çalıştırılnıştır. 5 yıl içerisinde Türkiyenin elektrik zararı 1 Milyar Dolar olmuş ve 5 yıl Çukurova tarımı susuz kalarak 2,5 Milyar dolar tarımdal hasıla zararı oluşmuştur. Sonuç ta yandaş inşaat firması zengin olmuş, Dönemin DSİ Bölge Müdürü Ankarada DSİ Genel Müdürü Olmuş, Dönemin Blediye Başkanıda rant sağlamış, Yani Devletin Malı Deniz Yemeyen Keriz olmuş. Bu bir film seneryosu... Kurtlar vadisi gibi ye kürküm ye ye ye Bu devran biter elbet Boğazınızda kalsın ,zıkım olsun Allah'ınızdan Bulun inşalah.....
ADALET ADALET ADALET.....

sanayici
sanayici - 6 ay Önce

kaç tl komisyon döndü acaaaabaaaa bu belediye başkanının gizli ne kadar mal varlığı var acaaabaaa
gizli kaç tane petrolü var.o petrollerde on ikişubat belediyesinin alacaklılarına verdiği belgeler yüzde kaç kırımla nakde çeviriliyor.nerden baksan lağım çukuru.syn reis acilen on ikişubat lağım çukuruna el atsın.çooookkkk pis kokular geliyor.bide başkan hangi ak parti genel başkan yardımcısının himayesinde

kayt
kayt - 6 ay Önce

yiyin aksırıncıya tıksırıncaya kadar yiyin ...saldırın aç kurtlar gibi...nasılsa bu fırsatlar bi daha elinize geçmez..zaten öbür dünyada sizin için hesap yok....

genc alperen
genc alperen - 6 ay Önce

ozge inssat yandas firma

Uyumazoğlu
Uyumazoğlu - 6 ay Önce

Mahçiçeğin yaptığı usulsüzlükler ayyuka çıktı bir bu olsa ahhhh reisim bu adamı maraşa layık görmeseydin iyiydi

hartlp
hartlp - 6 ay Önce

chp...eleştiriyoruz ama bu ak partide..az fırldaklık dönmüyor...

ilter
ilter - 6 ay Önce

işin ismi lazım değil aynı ihaleyi 3 kere yaptılar. 2 kere başka başka firmalar aldı iptal ettiler. İş 3. kez ihaleye çıktığında iş zaten yapılmıştı. Önceden istedikleri adama yaptırıp göstermelik ihale yaptılar. onikişubat belediyesi tam bir kara deliktir.

46
46 - 6 ay Önce

Belediyelerdeki tüm ihaleler araştırılsın.

hacı mustafa
hacı mustafa - 6 ay Önce

Hukuk sadece vatandaşa geçerli.

sanayici
sanayici - 6 ay Önce

bu milletin tek delikli kuruşunu yiyenin Allah belasını versi çoluğundan çoçuğundan bulsun iflah olmasın

Ne
Ne - 6 ay Önce

Nahçoçek lise mezunu yandaş gelinini belediyede torpille en iyi işe yerleştirdi araştırın bu gelin hanımı yeter artık hanifi kul hakkına geçme yemeeee

Bahri
Bahri - 6 ay Önce

Teşekkürler haber 46

ilhan
ilhan - 6 ay Önce

Gayretiniz için teşekkürler. Fakat üç maymun ifadesi bunlar için çok uygundur.

Metin Baltaş
Metin Baltaş - 6 ay Önce

Belediyenin neresindeki işlerinde dürüstlük varki yapıp satıyorlar milleti yüksek faizli bankalara mecbur bırakıyorlar ve oniki şubat belediyesini şiddetle kınıyorum nalet olsun

Kemal
Kemal - 6 ay Önce

Şaşırmadık yandaş 12 şubat belediye başkanı arkadaş gelinini torpille en iyi işe koydu yeterrr artık bu haksızlıklara son verilsin kul hakkı yeme mahćiçekkkk

sütcü imam
sütcü imam - 6 ay Önce

kardeşim geçen sene vatandaşın biri 72 maddelik onikişubat belediyesinde olan yolsuzlukların belgelerini memleketin her yerinde yayınladı ne oldu müfettişler geldi yediler içtiler hediyelerini aldılar ve gittiler mahççek yeniden ödüllendirildi başkan yapıldı maalesef hakettiğimz gibi yönetiliyoruz rabbim bizi parti gözetmeksizin sahtekar yönetimlerden biran önce kurtarsın

AKPLİ
AKPLİ - 6 ay Önce

Ver mehteri veeeeer

RAMAZAN P
RAMAZAN P - 6 ay Önce

AKP Lİ OLUP DA KİMDEN HESAP SORULDUKİ

Behzat türk
Behzat türk - 6 ay Önce

İstersen bin defa hacca git mahçiçek senin aldığın bir kul hakkını ödeyemezsin rantın Türkiye’deki mucidi sensin ama kefenin cebi yok bunu unutma azıcık imanın varsa tabiii

Petrolcü
Petrolcü - 6 ay Önce

Yukarıdaki Opet yolsuzluğun en güzel belgesi daha çok bu mahçiçeğin haksız hukuksuz işleri ak parti bunun gibi başkanları görevinden alsa oy oranı yüzde atmışı hiç düşmez

Kariban
Kariban - 6 ay Önce

Listelere alınmadığı zamanlarda genel başkanı na söylemediği hakaret kalmayan zevat aynı genel başkanı veya yardımcıları tarafından desteklendiği müddetce daha ne seçim zaferleri göreceğiz.

Hukuk
Hukuk - 6 ay Önce

İYİKİ 46 HABER VAR

Fırtına
Fırtına - 6 ay Önce

Ertuğrul adlı yorumcuya sormak lazım . Kardeşim sen bu ihalenin tarafımisin. Sen neden üzerine alındın acaba. Yoksa sen yorumlarda ismi sürekli zikredilen hanefi m. Misin.

Ertuğrul
Ertuğrul @Fırtına - 6 ay Önce

Hayırdır senin yaran var galiba sen kimin emrindesin.

46
46 - 6 ay Önce

İhalelerin peşini bırakma haber46. Milletin adına hepsini araştır. Çöp ihalelelerini, Expo yu, kesimhaneleri, satılan dükkanları, iftar yemeklerini, hele hele şu vızır vızır gezen Doblo ve transit araçları. Nereye gidiyor, ne iş yapıyor bunlar?

vatandaş
vatandaş - 6 ay Önce

bu eleştirenler hangi partiye oy verdi bi yazsın bakalım

Ahmet Kötüyebakmaz
Ahmet Kötüyebakmaz - 6 ay Önce

Kardeşim Allah rızası için bu belediyeyle benim yaşadığım zulmüde haber yapın Allah rızası için.

Martı
Martı - 6 ay Önce

Sen yapma bari be

Ertuğrul
Ertuğrul - 6 ay Önce

Haber 46 kimin emriyle bu yazıyı yazdın bu zamana kadar neden yazmadın.

Fatih
Fatih @Ertuğrul - 6 ay Önce

Gazetenin suçu haberi geç yapması ,o kadar yolsuzluk bitti , gazete talimatı kimden aldı... Ayni kafasiniz ama sonunuz geldi... Sen ve senin gibiler de hızlı döneklik bekliyorum.... Bari inkâr et yalan de...

RAMAZAN P
RAMAZAN P - 6 ay Önce

SİYASİLERDEN KİM NE HALT YAPARSA YAPSIN YANINA KAR KALIYOR, BU BENİM ADAMIM,ŞU SENİN ADAMIN OLGUĞU MUTDETÇE VATANDAŞ İNİLESİN DURSUN.

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 6 ay Önce

bundan hiçbir şey çıkmaz.Adaletin olmadığı yerde kendini parçalasan da boş.

bnt
bnt - 6 ay Önce

devletin malı deniz yemeyen domuz 42 milyon tl ye memlekete hizmet yapacağına kendine saray yaptırdı yetmedi onuda ne hale getirmişler durmak yok çalmaya devam ak parti bir an önce yeni sloganını açıklasın bu basiretsiz idarecilerle ancak çalarlar hizmet bitti ak parti de çalma dönemi başladı.

Ölümüne
Ölümüne @bnt - 6 ay Önce

Yav arkadaş kendine Saray yaptırdı demekte ne oluyo görende adam tapuyu üstüne geçirdi sanacak, eşşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseriii

taşkın
taşkın - 6 ay Önce

şaşırdıkmı ? tabiki hayır... kim takar mahkeme kararını. Mahçiçeğin arkasında nası olsa koskoca Ak Parti var kimse dokunamaz kimse karışamaz. ben yaptım ben istedim böyle olacak mantığıyla hareket eden bir belediyeye sahibiz hoş partinin geneli böyle ya... nası olsa parti adı çıkar diye soruşturma açan partinin içinde bunlara tepki gösteren kimse yok. ye kürküm ye bu düzen böyle geldi böylede gidecek... Ak Parti belediye başkanları vekilleri il ilçe başkanlarıvda dahil kendi çevrelerini kalkındırmaktan başka ne iş yapmışlar bana göstersin birisi... boşversene kim sizin dostunuzum diyorsa o atıyor kazığı... yediniz bitirdiniz koskoca maraşı milyonlara doymadınız ve halada yemeye çalmaya devam ediyorsunuz. bunun ahireti de var biz zor kazandığımız üçkuruşun hesabını veririzde siz bu vurgunların altından nasıl kalkarsınız ahirette bilmem. muhtemelen haber 46 olarak bunu ifşa ettiğiniz için bir kaç Ak Partiliden veya belediyeden tehtid alacaksınız ama yılmayın tehtidlere boyun eğmeyin bu şekilde devam edin... bu yolsuzluklara sessiz kalmayın haber 46... teşekkürler.

drsn
drsn - 6 ay Önce

müteahit çıkmazına girerse dava iptal tekrar dava iş uzar karayollarının yaptığı üstgeçitler ibi yıllarca sürer esneklik önemli vede belediye binası bitmek üzere yoksa aynı üstgeçitler gibi yılan hikayesine dönerdi bu iş

EDEM
EDEM - 6 ay Önce

SONUÇ:A K P

Fırtına
Fırtına - 6 ay Önce

Allah ına kurban haber46

Türk
Türk - 6 ay Önce

Vebali Hanefi mahçiçek e oy verenlerindir.

Mehmet
Mehmet - 6 ay Önce

Meyve veren agaç taşlanırmış

yazık
yazık - 6 ay Önce

millet istanbul seçimlerinde gereğini yaptı daha da yapacak yedikleri yeter

edeler
edeler - 6 ay Önce

sağır sultan duydu onikişubat belediyesinin usülsüzlüklerini siz daha yenimi duydunuz

Ali ihsan etli
Ali ihsan etli - 6 ay Önce

Belediyede çalışan bir tane bile akrabam yok 12 şubat belediyesiyle en ufak bir bağım yok akp yi günahım kadar sevmem. Atladığınız konu şu yok ihaleyi iatediğine vermismis bu ulkenin cumhurbaskanida veriyo kolin limak cengize tüm ihaleleri. Ama ona ses edemiyorsunuz. CB da ataturk orman ciftligine usulsuz saray yaptiriyo ama ona kanun diyemiyorsunuz. Yargı kararıni bırakın anayasayı takmiyor CB ama ona ses edemiyorsunuz. Mahcicek bisey yapinca voooaaavvv nasil yapar bunu. Kusura bakmayin kiskaniyosunuz. Adam oyle yada boyle erkoç ve avanelerinin tüm engellemelerine rağmen bu memlekete buyuksehirin yapamadiklarini yapti. Bu memleketin adami olarak en azindan hizmet aliyoruz 12 subat sinirlarinda bir tane parkesiz asfaltsiz yol kalmamis adam artik fantezi dunya capinda isler yapiyor yok efendim etrafindakilerin mal varligi arastirilsin mis isinize bakin adam hizmet yapiyor. Madem is yapip yiyene laf ediyorsunuz once Baskalarina laf edeceksiniz maraslilar

KM
KM - 6 ay Önce

Diz boyu pislik.

vay anam vay
vay anam vay - 6 ay Önce

bu iddialara cevap verilmelidir.

Vatansever
Vatansever - 6 ay Önce

Sanki adam belediye binasını üzerine geçirecek gibi muamele görüyor saçma sapan işleri bırakın kimsenin yapamadıgını yapiyor adam

Hk
Hk - 6 ay Önce

Tşk.kanal46

Mustafa
Mustafa - 6 ay Önce

Teşekkür haber 46 inşAllah yukarı farkeder bu yolsuzluluğu bir konu daha ihbar bilinsin expo yanına yapılan şuna park kim ve kimlere peş keş çekildi expo gibi bir projenin yanına yakışmamış expo yapıyorsun madem lunapark yapacağına expo gelen katılımcıların sosyal yaşam alanları yapsaydınız dah iyi olurdu ama bir aile verilmiş onlarda istediği gibi lunapark atını oynatıyor yanı atını alan Üsküdar’ı geçti vesselam

Orhan
Orhan - 6 ay Önce

Allah sizi bildiği gibi yapsın menfatcı insanlar partiyi mahvettiniz Türkiye in en büyük sıkıntısı da bu biz düzelmessek bu ülke düzelmez AKP çevresindeki menfaatcıları def et esse kayıp edecek

Yasar
Yasar - 6 ay Önce

Belediyenin parasını yiyen başkanlar ,kan kussun ciğerden ciğerden

Fatih
Fatih - 6 ay Önce

AKP yaparsa kapatilır siz merak etmeyin uyumaya devam maraşlıı ninniiii

Yavuzselim
Yavuzselim - 6 ay Önce

Kardeş alıştık artık bu haberlere başka haber yap

İftiracılar
İftiracılar - 6 ay Önce

"Bir kimse, bir mümin hakkında olmayan bir şey söylerse, iftiraya uğrayan kimse, onu affedinceye kadar, Allah Teâlâ onu cehenneme sokar." Hadisi şerif
Bu memleket bir hizmet gördü baltalamaya çalışmayın

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı @İftiracılar - 6 ay Önce

senin gibi zihniyenete sahip olanlar bir zamanlar fetoya da hocaefendi diyorlardı....

hakan
hakan @İftiracılar - 6 ay Önce

Aminnn hoca efendi

yasin46
yasin46 - 6 ay Önce

haber46 doğru tarafsız ve yandaşsız haber yaptığınız için tebrik ederim bazı basın mensupları gibi para alıp kötü karalayıcı haberleri hiç yayınlamama politikası yapmadığınız içinde tebrik ederim.

kamu
kamu - 6 ay Önce

bu belediyenin tüm işleri incelenmeli. kamu oyundaki algıya göre herşeyde yolsuzluk var mış.

Hasan
Hasan - 6 ay Önce

Hanefi abi yüzde 80 oy aldı.bu kadar oy almış birine bu iftirayi atmayın.inanan insanlar yapmazlar.chp ll olsa ne işe.Allah korkusu var ak partimizde.bu haber kasitlidir

edeler
edeler - 6 ay Önce

sadece bir ilçe belediyesine bu kadar büyük bir belediye binasına ne gerek var

Maraşlı
Maraşlı - 6 ay Önce

Haber 46 teşekkür ederiz onikişubat belediyesine kayyum aranmalı bakın görü n neler olmuş veya çalışan memurlarla konuşun onlar size anlatsın malesef onlarda ekmeklerinin korkusundan sessiz kalıyorlar lütfen biri onikişubat belediyemize elatsın

Firaz
Firaz - 6 ay Önce

Sonuç?hemen söyleyeyim hiç.Ülkemizde hukuk var mı?hele bu dönemde kimi kime şikayet ediyorsunuz?İlk seçimde yine rekor kırarak cezasını veririz

hakan
hakan - 6 ay Önce

mahçiçek 94 de k.maraş belediye başkanı olduğunda ilk işi mahçiçek stadını yaptırmak oldu. o zaman onlarca eksiğimiz varken yollar hep bozukken oraya tonlarca para akıttı. ve ikinci yılında vekil adayı oldu ve gitti. geçen dönem AKP genel merkezine yazı gönderdim bunu aday yapmayın diye ama 2.defa seçildi. parti kendi ayağına sıkıyor.böyle başkan adayları ile daha çok belediye kaybedersiniz. haaa şu bi gerçek ki vatandaş şahsa oy vermiyor. erdoğan'a oy veriyor. umarım bu hatalardan dönerler yoksa akparti ömrü uzun olmaz.

yk
yk - 6 ay Önce

vatandaşı daha kaliteli yolmak için yapılmış bir beton yığını ! bu binada hizmet kalitesi artmayacak israf artacak.! her makama müdür, müdür yardımcısı , şefi , ve onların koruması sekreterleri, özel şöförleri vs. vs . nedir burası ..? israf arttıkça 3-5 encümen toplanıp vergi icatı yapacaklar. bu belediye özel sektör olsa çok sürmez 2.-3 ayda batar . ama vatandaşı vergiye mecbur bırakıp yolmaya devam ediyorlar. hiç kimseye hesap vermiyorlar. şikayet edecek makam ne yazık yookkk. odun kömüür dağıtarak garibin oyunu çalmaktan başka bi icraatları yok .
büyük projeler adı altında para aklamakta çok başarılılar. hiçbir kurum bunları araştırmaya veya incelemeye gitmiyor. çünkü incelemeye çalışanlarıda bi şekilde memnun ediyorlar.

KARANLIK
KARANLIK - 6 ay Önce

PEKİ ŞİMDİ NE OLDU,YA DA NE OLACAK. TABİ Kİ DE HİÇ BİR ŞEY. YİNE ÇALAN ÇALDIĞIYLA KALACAK ALAN ALDIĞIYLA. EMİNİM HALA ÇALARLARSA ÇALSINLAR HELALİ HOŞ OLSUN DİYEN BİNLERCE KİŞİ VARDIR. BU MİLLETİN KAFASI MARAŞ OTU KULLANMAKTAN DOLAYI DUMANLI HER ZAMAN. AKLI ERMEZ BÖYLE ŞEYLERE. YİNE GİDERLER O ADAMLARA OY VERİRLER. BU HABERE DE TEPKİLERİNİ ANCA, ÇALIYORLARSA DA YAPIYORLAR DİYEREK GÖSTERİRLER.
BU MARAŞTAN Bİ BOOK OLMAZ

Mehmet ay
Mehmet ay - 6 ay Önce

Helal haber 46 bu cesaretine alkisliyorum

drsn
drsn - 6 ay Önce

kalbinizde hile yoksa belediye binasının şimdiki halini koyun habere

Belediye işçisi
Belediye işçisi - 6 ay Önce

Hanifi mahçiçek in gelini belediyede ne iş yapar bi araştırın haber46

M.Ö.
M.Ö. - 6 ay Önce

Tuz kokmuş abicim...

46 21
46 21 - 6 ay Önce

Ey 46 haber düne kadar bunları yere göğe sigdiramiyodunuz ne olduda bu yolsuzluğu kaleme alabidiniz

Ede46
Ede46 - 6 ay Önce

Belediye demek malesef ki haraç rüşvet yolsuzluk demektir..Aksini iddia eden varsa gelsin resmi evrakla ispat edecegim .Erkocun yaptıkları yolsuzluk ve h aracı

zeki
zeki - 6 ay Önce

belediyenin tüm işleri böyleki bilgisayar işinden tutun kamera vs herseyi kendi adamlarına veriyolar en yüksek ihaleyle hemde

Fırtına
Fırtına - 6 ay Önce

Ortaya bir iddia atılmış. Biz ne hakim nede savcıyiz. Bu konuda hüküm verecekte bizler değiliz. Biz halkın tek isteği bu konunun aydınlatılması. Ortada iddia edildiği gibi belkide hiç suç unsuru yoktur. Ama birkez ortaya atılan bu iddiaların çürütülmesi lazım. Bunu yapacak plan ben değilim. Olayaýin muhatapları enkısa zamanda basını toplayıp açıklama yapmalı. Ayrıca bunların konuşulması neden bazı arkadaşlarımızın (ertuğrul vs....) zoruna gidiyor anlamıyorum. Kimse kendini hakim savcı yerine koymayasın. Tşkler haber46

sinan bekereci
sinan bekereci - 6 ay Önce

helal size haber46 ,bu haberi yapma cesareti gösterdiğiniz için ,ama dikaktli olun kesin size çakal gönderirler ,tehdit ederler ,hatta ileri götürüler ,darb ederler ,szide mangal gibi yürek varmış ,belediye demek israf demektir ,hırsılık hortum demektir ,5 yıl önce milyonlrca vergi borcu olanların 4 bin lira maaşla ,borçları ödedikleri gibi milyoner oldukları demek ,

Özgür
Özgür - 6 ay Önce

17 yıldır ülkeyi aynı bu şekilde yönettiler. şimdimi aklınız başınıza geldi. çalıyorlar dediğimizde "çalıyorlar ama iş yapıyorlar " diyordunuz. çaldıkları aslında bizim paralarımızdı. bu millete anlatamadık. şimdi çıkmış yorum yapıyorlar. sevsinler sizin yorumlarınızı. bu vatandaş belediye başkanı iken soruşturmaya tabi olduğunda sizler onu milletvekili seçerek dokunulmazlık sağladınız. yargılanamadı. şimdi diyorsunuzki çalıyorlar. e kardeşim bunları başımıza kimler getiriyor. sizler demekki bunlar kadar sizlerde suçlusunuz.

Odiseur
Odiseur - 6 ay Önce

Milletvekiliginden alinip tekrar milletvekilligine aday gosterilmeyen kişi belediye baskanliginda parti olarak belediye baskani aday gosteriliyor bu ne lahana bu ne perhiz turşu

12şubatlı
12şubatlı - 6 ay Önce

Ne 12 şubat belediyesiymiş arkdaş milletin bi sövmediği kaldı adamlara,ne kadarda öfkeliymiş insanlar mahçiçeğe adam sanki kendine yapıyo binayı

Kahramankentli
Kahramankentli - 6 ay Önce

Özge inşaat

gökekin
gökekin - 6 ay Önce

özü bu zaten neye dönecekler

Ayşe
Ayşe - 6 ay Önce

Kaç yıl oldu hala Maraş'ın başına doğru düzgün biri gelemedi. Acaba Maraş'ın geliştirebilecek birini görebilecek miyiz?

Fırtına
Fırtına - 6 ay Önce

Ertuğrul kardeş ben talimatı halkımdan aldım. Ya sen.....

Çomak
Çomak - 6 ay Önce

Saygıdeğer hemşerilerim şehrimizde siyaset öyle bir hale geldiki yerel medyalar belediyelerden çıkar ilişkisi para döngüsü saglayamadıkları takdirde karalama veya açık arama komplosu uygulama yolunu başvuruyorlar bu kaldıki belediyeler ihalelerde daima kendi insifayetini yani halkın hakkını düşünmek zorundadır memleketimiz de o kadar çok zengin varken hiçbir zengin kendi kendine zengin olmadı bu halk sayasinde zengin olmuştur hangi zengin belediyelerimizin herhangi yolunu alıp yapmıştır biraz Kayseri'ye antene bakın Maraş'ın zenginleri hayrına yapsın da hayrına bir şeyler biz gerçekleri konuşalım birbirimizi aldatmayalım.....

12 şubatlı
12 şubatlı - 6 ay Önce

Birde Su faturalarını bir inceleseniz. Seçim sonrası gelen faturalar sanki kendilerine oy verenlere teşekkür eder gibi zamlı gönderdiler.Bu böyle devam eder diye düşünüyor herhalde Sn.12 Şubat Başkanımız.

hakan başdoğan
hakan başdoğan - 6 ay Önce

hanifi abim işini bilir

safi
safi - 6 ay Önce

Bu zamana kadar yapılmamış olması hiç yapılmamasını mı gerektirir neden rahatsız oldun anlamadım. insanların oy verdiklerinin ne mal olduğunu görmesimi zoruna gitti, yoksaaa ???

mehmet
mehmet - 6 ay Önce

elazığ da yaşayan bir K.Maraş lı olarak, gerek kendi memleketim gerekse yaşadığım yer BELEDİYECİLİK ve HİZMET anlamında tamamen ÇÖKMÜŞ ve iflas etmiş durumdadır. onun için ha orası ha burası..


SIRADAKİ HABER