Türkiye o kampı kapattı! Kahramanmaraş'a yeni Suriyeliler gelebilir

Türkiye bir Suriyeli kampını daha kapattı.

Türkiye o kampı kapattı! Kahramanmaraş'a yeni Suriyeliler gelebilir

Türkiye bir mülteci kampını daha kapatırken, bazı Suriyeliler ülkelerine dönerken bir kısmı ise çeşitli illerdeki kamplara sevk ediliyor. Uzmanların tahminlerine göre kapatılan 10 bin kişilik kamptan Kahramanmaraş'a 1000 kişilik bir sığınmacı gönderilecek.

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde, İl Göç İdaresi'ne bağlı Harran Mülteci Konaklama Kampı kapatılıyor. Kamptan ayrılanların bazıları Suriye'ye dönerken, diğer bir kısmı ise başka kamplara naklediliyor.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgilere göre, 2013 yılında Harran'da açılan 10 bin kişilik kapasiteli mülteci kampı, ekonomik ve sosyal uyum projesi gerekçesiyle kapatılacak. 

Türkiye, maddi durumu iyi olan ve çalışabilecek durumda olanların kamplarda kalmasını istemiyor.

KURBAN BAYRAMI'NA KADAR BOŞALTILACAK

Kampta yaşayan mültecilere kampın ağustos ayında kapatılacağı bilgisi iletilirken, kamp çalışanları da haberdar edildi. Kamp, bu Kurban Bayramı'na kadar tamamen boşaltılacak. Kamptan tahliye işlemleri her gün sürerken, kampta kalan mülteci sayısı şimdilik binin altına düştü. 

EV KİRASI VERİLECEK

Kamptan ayrılanlara bir kereye mahsus olmak üzere ev kirası için 1.300 ila 1.500 TL kira yardımı veriliyor. Rakka, Halep ve Deyrezzor nüfusuna kayıtlı Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı kamptan ayrılanların çoğu Harran ile Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde kiralık ev tutuyorlar. Kamptan ayrılanların bir kısmı ise kalacak yerleri olmadığı için Suriye'ye dönüş yapıyorlar. Bazıları ise Adana, Osmaniye, Hatay ve Kilis'teki mülteci kamplarına yerleşiyorlar.

Kampın kapatılacak olması nedeniyle hüzünlü bir bekleyiş hakim. Kampa, Fırat'ın doğusu için bölgeye intikal eden askerlerin yerleştireceği belirtiliyor.

HAZİRAN AYINDA SURUÇ'TAKİ KAMP KAPATILMIŞTI

Türkiye’nin en büyük barınma merkezi olan Suruç Çadır Kenti de geçtiğimiz haziran ayında kapatılmıştı. Türkiye, bu yıl içerisinde 6 mülteci kampını kapattı. Var olan mülteci kamplarında ise mülteci yoğunluğunun azaltılması hedefleniyor.

Türkiye bu kapsamda Birleşmiş Milletler (BM) ile ortak çalışma yürüterek, kamplardaki yoğunluğu azaltmaya çalışıyor. 8 kampta yoğunluk azaltılıyor. Kamptan gönüllü ayrılanlara, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından kişi başına 1.700 Türk Lirası yardımı yapılıyor.

Türkiye'de halen Kilis'te 2, Hatay'da 3,  Şanlıurfa'da 1, Malatya'da 1, Kahramanmaraş'ta 1, Osmaniye'de 1 ve Adana'da da bir olmak üzere toplam 10 mülteci kampı bulunuyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
YUH
YUH - 5 ay Önce

DEVLET KADRO VERDİM DER ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞTIRIR.ELİN SURİYELİSİNE GÖZÜ GİBİ BAKAR HAKKIMI HELAL ETMİYORUM AKP YE.(BAKIM AYLIĞI BVE KENDİNE AYLIK ALIYO KLİMA ALIYO ÖĞRENCİLERE SERVİS ÜCRETİ ALIYO KİRA ALIYO BEDAVA MUAYNE DAHA NELER NELER)ÇALIŞANA GELİNCE VERGİ DİLİMİNİ GEÇTİN DER HAZIRKİ VERDİĞİ ÜÇ KURUŞ ASGARİ ÜCRETİDE ELİNDEN ALIR.

hartlap
hartlap - 5 ay Önce

ak partinin hediyesi...biz gidelim bariii ....osmanlıya zarar verdiler ak partiyide bititirirlerr.

BİRİSİ
BİRİSİ - 5 ay Önce

biz nereye gidecez

RAMAZAN P.
RAMAZAN P. - 5 ay Önce

GELSİNLER GELSİNLER BİZ ARKA KOLTUKLARI BEŞLERİZ.GEREKİRSE BİZ YER VERİP AYAKTADA GİDERİZ.

Serdar
Serdar - 5 ay Önce

Suriyeliler yesin içsin parklarda nargile keyfi yapsın bizimde üçkuruş maaşımızdan habire vergi kessin haram zıkkım olsun başınız sıkışınca millet dersinizde iş işten geçer

rozturk.59
rozturk.59 - 5 ay Önce

Gönderin Gönderin. K. Maraş' lılar Surileri Çok Seviyor ve Dört Gözle Yollarını Bekliyor...!!!??? :))))))))))))))))

Türk
Türk - 5 ay Önce

Haber yapıyosunuzda bi işe yaradığı yokki buradan insanlar rahatsız olduğunu dile getiriyor yetkililerde hiçbir çaba yok. Sayın haberci gelin namık kemale mağralıya vatandaşla röportaj yapın onu yayınlayın bence.

halit eğridağ
halit eğridağ - 5 ay Önce

memleketimizde huzur diye bir şey kalmadı bizler ikinçi vatandaş oluruz heral

ede
ede - 5 ay Önce

Bitirdiniz bee bizi yeter artık gidin şu ülkenden..hepimizi yaktın akp

Namık Kemal city
Namık Kemal city - 5 ay Önce

Gelsinler buyursunlar çok geç bile kalındı bu göç çok üzüldüm :-) hatta biz komple Suriye'ye gidelim onlar Türkiye ye yerlessin.. bu nedir ipini Koparan Suriye li marasa nakil ediliyor. Beraber yürürsünüz bu yollarda seçim zamanı (a k p)(sUriye)

alperen
alperen - 5 ay Önce

abartmayın kardeşim ya.insanları ne kışkırtıyorsunuz.gelsinler napalım yani.k.maraş organize sanayisinden tutunda yeni sanayi ve birçok fabrika bunların sayesinde ayakta duruyor kimse kusura bakmasın

maraşlı
maraşlı @alperen - 5 ay Önce

sende suriyeli trolmüsün ismini de değiştir..o ismi lekeleme..surii go home

Orhan
Orhan - 5 ay Önce

Ya bu nefret ne böyle kime zararları var bunların ben anlayamıyorum içinde kötüde var ama biz dede kötü insan çok Allah tan korkun ya,

Seda küçük
Seda küçük - 5 ay Önce

Lanet olsun yemin ederim nasil bir devletsin zaten her yer vıcır vıcır suriyeli bayrama giden temelli gider memleketinde kalır kardeşim erkeklerin pisliklerinden kadinlarin igrenc hareketlerinden midemiz bulaniyo artik yeterrr okuyun şu msjlarida almayin yeterr gittimiz ne piktiginin yada her hangi bir yerin tadini alamiyoruz midemiz bulaniyo yeter!!!!!!

Misafir
Misafir - 5 ay Önce

Herkes elinden geldiğince yorum yapıp gerekenleri söylüyor ama ne duymak isteyen nede çözmek isteyen var.tek bir vekil yada Başkan yada herhangi bir yetkili gık sesini çıkarmadı ve şehirimizde sanki azmış gibi istanbuldakilerde buraya geldi ve daha gelecek.Bu hal hal değil ha

Vatan sever
Vatan sever - 5 ay Önce

Getirin iyi olur bizide suriyeye gonderin şerefsizler olurbiter


SIRADAKİ HABER