11.09.2018, 15:31

Başkan Necati Okay'ın Şansı var mı?

Bir yerleşim yeri, belediye başkanından ne ister?

Makalemin devamını okurken, bu sorunun cevabını (Proje ismi de ortaya koyarak) lütfen kendinize sorun…

2014 yılına kadar Sadece sıfatı olup, birkaç kâğıt parçasından başka varlığa sahip olmayan bir Dulkadiroğlu belediyesinde bugünün, başkanından odacısına kadar, yüreği ilçesi, ili ve ülkesi için atan dev bir kardeşlik ordusu oluşturulmuş durumda.

İnsan küçük bir işyeri açarken bile ne kadar zorlandığını yaşayanlar bilir. Bırakın iş kurup rayına oturtmayı, ilk işe başladığınızda bile işe alışmanız haftalar belki de aylar sürebilir.

İnsan iş kurduğu ilk günden itibaren hızlı ticaret yapıp zenginleşmek ister. Aslında Belediyecilikte de bu düşünce geçerlidir. İlk göreve gelen Belediye Başkanı hemen bölgesinin çehresini değiştirmek, halkın yaşam refahını bir sihirli değnek misali artırmak ister.

Peki, eldeki imkânlar buna ne kadar izin verir?

Her yatırımda en büyük sorun kaynaktır. Gelen küçük kaynakların yerli yerince kullanılarak az parayla büyük işler yapmak, büyük fotoğrafa bakıldığı zaman ortaya çıkacaktır.

Gelelim Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın şansına…

Başkan Okay’ı tanıyanlar bilir, Kahramanmaraş’ın en mütevazı belediye başkanı… Bunda herkes benim gibi hemfikirdir.

Kapısı sonuna kadar açık, randevu gerekmeden girilen, telefonu gece gündüz cevaplayan, numarasını değiştirmeyen üç-beş başkandan biridir.

2014 yılına kadar Dulkadiroğlu İlçesinin özellikle kırsal bölgeleri en az yatırım alan bölgelerindendi. ‘merkeze bağlı köy’ demeye bile bin şahit gösterilecek bu yerleşim yerlerini şimdi bir görün.

Büyükşehir içme suyu ve altyapılarını tamamladı, yolları, köy içi düzenlemeleri ve sosyal tesisleri Dulkadiroğlu belediyesi tarafından yapıldı.

Genellikle köyde yaşayan insanlar yaşam refahını düşünmezler, her şeye razı bir yaşam felsefesi güderler. Bu düşünce Başkan Okay’ın projeleri ile değişti. Özellikle kırsal şenlendi. Büyükşehir ile statüleri mahalle olan bu yerleşim alanları gerçek anlamda isminin hakkını almaya başladı.

Şehir içerisindeki sokak sağlamlaştırmalarını, turizme hitap eden restorasyonu biten ve devam eden konakları, Mutfak Müzesini, Ahır dağı eteklerine yapılan bungalov evleri, parkları, kar festivallerini, hayatında ilk defa havuz gören kenar mahalle çocuklarına verilen hizmetleri, gençlik merkezlerini dahasını yazmayacağım. Turizme yaptıkları yatırım kendini göstermeye başladı. Hem yöresel yemekleri unutturmayan ve öğreten mutfak müzesi her hafta yüzlerce il dışından gelen misafirleri ağırladığını da hatırlatmak istiyorum.

22 yıldır bu meslekte yoğrulan bir insan olarak Başkan Necati Okay’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlarından istediği kriterlere uyduğunu söylemek her Dulkadiroğlulu vatandaşı mutlu ettiğine inanıyorum.

Her ilin bir koordinatör milletvekili vardır, o koordinatör milletvekili, Yerel Yönetimler Başkanıyla istişare içerisinde çalışır. Bu istişare sonucunda Başkan Okay’ın karnesinin hemşerilerinin de desteğiyle genel merkezde çok iyi olduğunu biliyorum.

Dulkadiroğlular başkanına sahip çıkıyor, çünkü her aradıklarında, her kapısını çaldıklarında güler yüzle işlerini halledip, o kapıdan mutlu bir şekilde dönebiliyor.

Milletin emanetine sonuna kadar sahip çıkan, kıt imkanlarla ilçesine hizmetin en büyüğünü yapmaya çalışan Başkan Okay’ı hemşerileri de çok seviyor.

Yıllardır çizgisinden ödün vermeden siyasetini yapan Başkan Okay, bu memlekette koltuğun insanı ne kadar mütevazı yaptığını da gösteren bir isim.

Başkan Okay’ın çok büyük ihtimalle, siyasi ayak oyunlarına gelmemesi durumunda devam edecek  7 veya 8 Belediye başkanından biri olacağına inanıyorum…

Makalemin başında yazdığım sorunun cevabını lütfen verin. Başkan Okay’dan hangi projeyi istersiniz?

Yorumlar (23)
NUH MARAŞLIOĞLU 2 yıl önce
BERTİZ BAYDEMİRLİDEN BİRİ OLARAK BAŞKANIMIZDAN VE YAPTIĞI HİZMETLERDEN MEMNUNUM. ASLA DEĞİŞMESİNDEN YANA DEĞİLİM.
istanbul 2 yıl önce
Size katılıyorum. Ayrıca şunu eklemek isterim:12 Şubat ilçesinde başkanlık yapmakla, Dulkadiroğlunda başkanlık yapmak aynı şey değildir. 12 Şubat ta başkanlık yapmak; alt yapısı ve zengin sakinleri sebebiyle kolaydır. Dulkadiroğlunda ise alt yapı sorunu olması ve sakinlerinin de genellikle gariban insanlar olması sebebiyle başkanlık zordur. Bu sebeple Okay Başkan'ı ben de kutluyorum.
ahmet tüfekci 2 yıl önce
YÜRÜÜÜ
fatih bayazıtlı 2 yıl önce
Evet köyden mahalleye dönen yerler acayip hizmet aldı.Biz Şehrin göbeğinde Kurban bayramının ilk gününden son günüde dahil çöplerin temizliği hizmeti dahi alamadık.Belediyenin Hiçbir kurumu cevap vermedi.Pislik kokuları mahalleyi sardı.Belediye park yaptı İçine koyacakları aletler 2 yıldır siparişte diyor yetkililer. Nerden geliyorsa.Hafriyat kamyonları yol kenarlarına hafriyat döküyor belediye yok.Beton mikserleri yola beton pisliği döküyor ilgilenen yok.Mikserler yolda asfaltta yıkanıyor yok yok yok...Sahi var mı? Dulkadiroğlu belediyesi diye bir Belediye?????
Edee 2 yıl önce
Sümer mahallesine ne yapmış. Kurban Bayramı erkenez deresine hayvan pisliği atmışlar. Kokudan geçikmiyordu. 100 defa belediyeyi aradık açan olmadı. Büyükşehir i aradım açtılar.
Ede 2 yıl önce
En büyük projesi nedir yazsana.. Milleti avutmayın küçük şeylerle
Onikişubatli Genç 2 yıl önce
Bir de Onikişubat Belediye başkanı Mahçiçek için bir yazı bekliyoruz. Onu nasıl oveceksiniz bakalım;) yoksa onun tekrar adaylığı kesin mi?
Dulkadıroglu 2 yıl önce
İlk olarak başkandan zıyade beledıyecılıkle degerlendırmek gerekırse .çalışanları resmen başkana kasıtlı çalılıyor .çevre temizlik bırumıne 3 defa dılekce vermemıze ragmen aldırış bıle edıp aramadılar ... beledıyecılık bır kısıyle olmaz ekıp işidir .necatı bey bu ekıpı yonlendıremıyor ....
maraşlı 2 yıl önce
ak partinin tek adam gibi adamı okay
tugrul akp 2 yıl önce
arkadaş halk ile konuşupmu yazıyorsun yoksa kendi düşüncenmi bi dogukent yolu güneş evler yolu bi gez gör yapılan belediye bulmaca misali kışın dogukent yolu en küçük yagmurda sel mazgal bile yapadı kaç oldu arıyoruz cevap yokk yazmışsın mutlu dönüyorlar
SAMED ÇETİNTAŞ 2 yıl önce
VAllaha eyi yalakalık etmişsin ellaham bu işi gasdeciler deeel, millet belliyecek
birisi işte 2 yıl önce
"kenar mahalle çocukları" tabiri yanlış olmuş
Ahmet 2 yıl önce
Dulkadiroğlu oğlunun canlanması için yeni yüzü için ayakcılıoluk gafarlı üniversite arazisinin faliyette geçmesi sütçü imam üniversitesinin bir bölümü oraya kaydırılmalı birde emeklilere toplu konut olmalı o beldeye zaten villa evler var şehrin parlatan yüzü olmalı
ede 2 yıl önce
Adam gibi adam necati okay
YENİKENT MAĞDURU 2 yıl önce
Yenikent konutları projesi için ne demeli?
Arıstokrat 2 yıl önce
Seyrantepe köyü narlıdan alınıp dulkadiroğlu belediyesine bağlandı ne yol ne toplu ulaşım aracı nede farklı Bi belediye hizmeti görmedik şükür vatandaşın aklıyla dalga geçmeyin...
Ferhusluu 2 yıl önce
Tek başkan Mustafa Özsoy dur ve o olacak olmalıdır.!!
WQW 2 yıl önce
KENDİLERİNİN BİREYSEL OLARAK HİÇBİR ŞANSLARI YOKTA SADECE ARKALARINA ALDIKLARI RTE RÜZGARIYLA HASBEL KADER BURALARI GÖRDÜLER. CESARETLERİ VARSA BAĞIMSIZ SEÇİME GİRSİNLER GÖRELİMKİ BU VEKİLLER İÇİNDE GEÇERLİDİR.
Abs 2 yıl önce
Dulkadiroğlunu bilmem ama Onikişubat belediyesi gösteriş ve reklamdan başka bir şey yapmıyor adamlara Instagramdan ufak bir eleştiri yapıyoruz anında yorumumuzu siliyorlar ama öven bir yorum olduğunda teşekkürler, iltifatlar havalarda uçuyor, utanmasa adamlar yaptıkları hizmetler için daha ne istiyorsunuz diyecekler
VATANDAŞ 2 yıl önce
SORU ŞU OLMALIYDI DULKADIROGLU DEGILDE K.MARAS TA AK PARTI KAZANIRMI OLSAYDI EMIN OLUN YERLE BIR OLACAKLAR BIR CHPLI OLARAK KONUYA AÇIKLIK GETIRELIM BEGENMEDIGINIZ INSANIN ÖNÜNÜ 12 ŞUBAT VE BÜYÜK SEHIR BELEDIYESI SUREKLI ENGELLEDI ADAM BIRSEY ISTIYOR ERKOC YAPAMAZSIN DIYOR ADAM NE YAPSIN
Ahmet 2 yıl önce
Gazetecimizin mankenlik mi yapıyorsun bu ne ya!
MURAT BALIKÇI 2 yıl önce
BAŞKAN OKAY ADAM GİBİ ADAM UKALA DEĞİL VE TEK RÜŞVET ALMAYAN BELEDİYE BUNU HERKES NET BİLİYOR. BEYİN TAKIMI GÜZEL ÖZEL KALEMİ DE SÜREKLİ ARAŞTIRIYOR.
akp 2 yıl önce
Sayın Mesut Tuğrul bey bir yazıda 12 Şubat ve Büyükşehir için bir yazı istiyoruz yorumları görelim o zaman
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:17
Öğle 12:28
İkindi 15:51
Akşam 18:29
Yatsı 19:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Hatayspor 3 7
3. Galatasaray 2 6
4. Alanyaspor 2 6
5. Erzurumspor 3 6
6. Göztepe 3 5
7. Trabzonspor 3 4
8. Beşiktaş 2 4
9. Antalyaspor 2 4
10. Fenerbahçe 2 4
11. Kasımpaşa 3 3
12. Sivasspor 2 3
13. Kayserispor 3 3
14. Gaziantep FK 3 2
15. Konyaspor 1 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Denizlispor 2 1
18. Malatyaspor 3 1
19. Ankaragücü 1 0
20. Çaykur Rizespor 2 0
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 3 7
2. İstanbulspor 3 6
3. Adanaspor 3 5
4. Samsunspor 2 4
5. Akhisar Bld.Spor 3 4
6. Adana Demirspor 2 4
7. Giresunspor 3 4
8. Tuzlaspor 2 4
9. Balıkesirspor 3 3
10. Bursaspor 3 3
11. Altınordu 2 3
12. Bandırmaspor 2 3
13. Ankaraspor 2 3
14. Ümraniye 3 3
15. Altay 2 1
16. Boluspor 2 1
17. Eskişehirspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Everton 3 9
2. Leicester City 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 3 6
6. Chelsea 3 4
7. Tottenham 2 3
8. Man City 1 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Brighton 3 3
12. Wolverhampton 2 3
13. M. United 2 3
14. Newcastle 2 3
15. Southampton 3 3
16. West Bromwich 3 1
17. Burnley 2 0
18. West Ham 2 0
19. Sheffield United 2 0
20. Fulham 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Valencia 3 4
5. Real Madrid 2 4
6. Villarreal 2 4
7. Celta de Vigo 2 4
8. Getafe 2 4
9. Osasuna 2 3
10. Cádiz 2 3
11. Huesca 3 2
12. Eibar 2 1
13. Deportivo Alaves 3 1
14. Real Valladolid 2 1
15. Atletico Madrid 0 0
16. Barcelona 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Athletic Bilbao 1 0
20. Elche 1 0