Yakup Kaman yazdı: Ne yapmalıyız? Telegram whatsapp’ı bipler mi?

Haber46 bilim ve teknoloji yazarı Yakup Kaman Whatsapp'ın sözleşme güncellemesi ile ilgili başlayan tartışmaları değerlendirdiği yazısında kullanıcıların yapması gerekenleri ele aldı.

BİLİM TEKNOLOJİ 13.01.2021, 13:43 16.01.2021, 15:24
Yakup Kaman yazdı: Ne yapmalıyız? Telegram whatsapp’ı bipler mi?
banner257

Trump’a yapılan digital darbe sonucu artık büyük dünya devletleri değil de büyük teknoloji şirketlerinin yönettiği bir dünya gerçeği gün yüzüne çıktı. 90’lı yıllarda devlet başkanlarını bu şirketler belirleyecek dendiğinde kimse inanmazdı. “Bir defa çaldırınca gel, iki defa çaldırınca gelme” den günümüze bakıldığında aslında teknolojilerin ne kadar çabuk hayatımıza entegre olduğunu görülebilir. Facebook’un 50 milyon kullanıcısının verilerini satın alan Cambridge Analytica firması mikro hedefleme algoritması kullanarak yapay zekâ ile kimi nasıl ikna edebilirim sorusuna cevap buldu. Bu sayede Brexit ve America seçimlerini değiştirdi. İnsanların siyasi düşüncelerini ve bu görüşlerin zayıf noktalarını belirlediler. A partisine destek veren bir insanın A partisine en çok hangi konuda uzak olduğunu ya da hangi konuda kızdığını ortaya çıkardılar. Ve internete girince o şahsın karşısına bu noktaları kaşıyacak yalan bilgiler ve manipüle edilmiş haberler çıkardılar. “Ben sanki istihbaratta mı çalışıyorum. Whatsap’a izin verirken benim bilgileri alsalar ne olacak ne gizli saklım var” demeyin. Bu verileri bir kara propaganda vasıtası yapıp birçok konuda fikirlerinize kendi istedikleri doğrultuda dokunabilirler ve bunun farkına bile varamazsınız. Savaşlarda “ne kadar çok mermi o kadar güç” iken dijital savaşlarda bu “ne kadar veri o kadar iyi yapay zeka algoritması” şeklinde güncellendi. Askeri Endüstri şirketleri devlet başkanlarını belirlerken artık Dijital teknoloji şirketleri bunu yapıyor.

Benim asıl takıldığım konu bu sözleşmenin Avrupa’da geçerli olamaması. Bu düzenlemeleri orada dayatmadılar. Türkiye’de ise durum “ya kabul et ya da kullanma” demeleri. Diğer ülkelerde ciddi parasal ceza almalarından dolayı orada dayatmadılar. Rekabet Kurulunun, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlatması ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurması güzel bir gelişme. Özetle, Facebook ülkemize karşı eşkıyalık yapıyor şu an. Zaten sosyal medya yasasıyla temsilci bulundurmalarını istedik kabul etmediler. Bugün WhatsApp bu sözleşmeden dolayı ciddi bir tepki almazsa yarın hem daha pervasızca davranacak hem de bu yolda ilerleyen diğer şirketlere cesaret kaynağı olacaklar.

Peki Ne yapmalıyız? Geçici olarak Telegram kullanılabilir. Ara yüzü sade, kullanımı basit ve sorunsuz bir uygulama. Geçici olarak diyorum çünkü Amerikan şirketinden kaçıp Rus şirketine güvenmenin mantığı yok. Signal açık kaynak kodlu, sadece numara bilginizi alan güzel bir program ama özellik olarak whatsapp’ın yanından geçmiyor. Her zaman yerlileşmekten yanayım. Bu yüzden Bip genel olarak sorunsuz bir uygulama ama daha basit ara yüz ve stabil çalışma konusunda sorunlar var. Google bile yıllarda aynı sade ara yüzü kullanıyor. Ne kadar özellik eklersek o kadar iyi bir uygulama yapmış oluruz zannediyorlar. Umarız en kısa zamanda çözülür. Devlet kurumlarının bu uygulamalarla yönetilmesi ayrı bir handikap. Bakanlıktan gelen mesajı direk gruplara atmaktan başka bir şey yapmayan yönetim kademesi oluşturdu maalesef.

Gazeteci Kaşıkcı’nın cep telefonu bir şekilde kırılarak Suudi Arabistan’daki arılar hareketine destek verdiği anlaşıldığından dolayı infazı gerçekleşti. Bir ülkede sosyal huzursuzluğa sebep olmak için herkesin tüm konuşmalarını yayınlanabileceği gerçeğini unutmadan dijital ayak izimizi buna göre bırakmalıyız. Gece gündüz her halini her yerde paylaşanların whatsapp’ı bırakıp telegrama geçmesinin hiçbir mantığı yok. Artık Facebook’un kullanılmamasından dolayı reklam gelirleri azaldığı için böyle bir yola gittiler. Ama unutulmamalıdır ki instagram, foursquare, messenger zaten bu şirkete ait ve malum olan veri paylaşımın gün yüzüne çıkmasıydı bu. Sonuç olarak siz siz olun insanların yüzüne söylemeyeceğiniz şeyleri dijital ortamda hangi program olursa olsun yazmayın ve sosyal medyalarda gördüğünüz her şeye inanmayın.

Yakup KAMAN Bilgi İşlem Yöneticisi

Yorumlar (19)
uğur adıyaman 3 ay önce
kaleminize klavyenizin tuşuna sağlık
zeynep türkkahraman 3 ay önce
karmaşaya kısa ve sade açıklık getirdiniz teşekkürler
Ayşegül Seçilmiş 3 ay önce
Bilgilendirme için teşekkür ederiz Yakup Hocam
zeki yıldırım 3 ay önce
Yakup hocam dilinize sağlık tekrar haber46 da yazmanıza çok sevindim. kendinize iyi bakın
ahmet serhatoğlu 3 ay önce
hocam bu konuda uzaktan eğitimleriniz olsa çok çok iyi olur.
Bilal Çolak 3 ay önce
Yakup bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Umarım bu yazınızı Haber46 aracılığıyla başta devlet yetkilileri ve kıymetli Türkiye Vatandaşlarımız da işitir.
hakan hiçyılmaz 3 ay önce
yakup hocam bu tarz yazılarınız devamını bekliyoruz. çok güzel açıklamalar yapmışınız.
HATİP 3 ay önce
DEDİ KULLANIM ÇOK MÜKEMMEL
ahmet kazmacı 3 ay önce
yakup hocam il milli eğitim olarak gençlere eğitim verseniz nasıl olur
Kemal ÇALI 3 ay önce
Yakup bey konunun uzmanı çok güzel konulara değinilmiş yeni dünyaya Ayak uydurmamız lazım. Dilinize kaleminize sağlık Yakup bey..
Ayşegül Seçilmiş 3 ay önce
Bilgilendirme için teşekkürler Yakup Hocam
Ayşegül seçilmiş 3 ay önce
Bilgilendirme için teşekkürler Yakup hocam
kurum müdürü 3 ay önce
yakup hocam o kadar güzel anlatmışınız ki whatsgrubuna attığı yazıyı bile okumadan atıyorlar. seviyoruz seni.
Kübra Aksoy 3 ay önce
Tesekkür ederiz hocam bu konuyu çok güzel ele almış ve yorumlamışınız
muhammed 3 ay önce
yaşasın 3310
Yaşar Dönmez 3 ay önce
Çok teşekkürler hocam
DİLGE YABANCI DİL KURSU 3 ay önce
Öncelikle teşekkür eder saygılarımızı sunarız. Bilginizi bizden esirgemediğiniz için
çok teşekkür ederiz. bizi mutlu ettiniz.
İsmail saylak 3 ay önce
Değerli hocam il milli eğitimden size ulaşamıyoruz cep telefonunuza nasıl ulaşabilriz. Sosyal medya eğitimi için
memur 3 ay önce
verilen mesaj açık ve net saygılar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:22
Güneş 05:48
Öğle 12:37
İkindi 16:18
Akşam 19:16
Yatsı 20:37