Google'un doodle yaptığı Cassini Uzay Aracı nedir?

Google tarafından doodle yapılan Cassini Uzay Aracı milyonlarce kez arandı ve merak edilmeye başlandı. Peki Cassini Uzay Aracı nedir? Cassini Uzay Aracı ne işe yarar? Cassini Uzay Aracı hangi ülke tarafından yapılmıştır? NASA-ESA-ASI'nin Satürn sistemine gönderilen bir amiral gemisi sınıfı robotik uzay sondası olan Cassini Uzay Aracı hakkında bilinmeyenler haberimizde.

Google'un doodle yaptığı Cassini Uzay Aracı nedir?

Cassini Uzay Gemisi, Satürn ile Halkalarının arasına giriyor! Google yine bir sürpriz ile daha karşımıza çıktı. Bu sefer 'Cassini Uzay Aracı' adlı Doodle ile internet kullanıcılarının karşısına çıktı. Peki Cassini Uzay Aracı bugün neden doodle oldu, özellikleri nedir? İşte yanıtı...

Cassini Uzay Aracı

Cassini-Huygens Satürn gezegenine gönderilen bir insansız uzay sondasıdır. NASA-ESA-ASI'nin Satürn sistemine gönderilen bir amiral gemisi sınıfı robotik uzay sondasıdır. O, 2004 yılında oraya vardıktan bu yana gezegen ve ayrıca Jüpiteri gözlemleyerek heliosferi, ve izafiyet kuramı deneyi amacıyla çok sayıda doğal uyduyu inceledi. Geliştirme yaklaşık iki yıl sonra 1997 yılında başlatılan, bu yörünge kâşifi Satürn yörüngesine girdi ve 2005'te Huygens denilen uydusu Titan'a indi. Cassini ziyaret için Satürne giden dördüncü ve yörüngesine giren ilk uzay sondası oldu, ve görevi 2014 itibarıyla devam etmektedir. İki parçalı uzay aracı astronomlar Giovanni Cassini ve Christiaan Huygens adını taşıyor.

Cassini'nin Gözünden Dünya Böyle Görünüyor!

Cassini Uzay Gemisi

Cassini uzay aracı, Satürn'ün halkaları arasından Dünya'nın fotoğrafını çekti ve bu görüntü ortaya çıktı! Dünya'dan gökyüzüne bakıp diğer gezegenleri sadece küçük birer ışık noktası olarak görüyoruz. NASA'nın Cassini uzay aracı da Satürn'ün halkaları arasından geriye ana gezegenine baktığı ve Dünya'nın 1.4 milyar kilometre uzağından bir fotoğrafını çekti. O uzaklıktan bakıldığında Dünya, karanlığın içerisinde parlayan bir nokta gibi gözüküyor.

Cassini bu fotoğrafı 12 Nisan tarihinde çekti. NASA'nın söylediğine göre "her ne kadar fotoğrafta görmek için çok küçük olsa da, o sırada Dünya'nın Cassini'ye bakan kısmı güney Atlantik Okyanusu'ydu."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122

banner124

banner227

banner235

banner224

banner154

banner55

banner126