Mucit gençler 'Myrtus' otomobili tanıttı

Teknolojik ve prototip araç üretimi projelerini hayata geçirmeye yönelik çalışmalar yürüten 29 kişilik MEUTechSport grubu tarafından geliştirilen ‘Myrtus’ otomobil tanıtıldı.

Mucit gençler 'Myrtus' otomobili tanıttı

Teknolojik ve prototip araç üretimi projelerini hayata geçirmeye yönelik çalışmalar yürüten 29 kişilik MEUTechSport grubu tarafından geliştirilen ‘Myrtus’ otomobil tanıtıldı. 
Mersin Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Otomotiv Mühendisliği öğrencileri tarafından oluşturulan Teknoloji Sporları (MEUTechSportbs) ekibi tarafından geliştirilen “Myrtus” isimli otomobil, Adana Optimum Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nde sergilendi. 
Myrtus otomobili 2016-2017 yılında TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda performans kategorisinde 12 üniversite takımı arasında Türkiye 3’üncü oldu. Tanıtım ve Yaygınlaştırma kategorisinde Türkiye 1’incisi olan otomobil, AVM’nin her yaş grubu ziyaretçilerinde hayranlık uyandırdı. 
Yüzde 100 yerli araç üretmeyi hedefleyen MEÜTechSports ekibi, tasarladığı otomobillerle katıldığı yarışmalardan kazandığı ödüllerle dikkat çekiyor. Ekip, 2015-2016 yılında TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışmasında 65 takım arasında “Elektromobil” kategorisinde jel batarya teknolojili elektriklikli “Encülüs” adlı araçlarıyla Türkiye 19’uncu oldu. 
Otomobil sektörünün geleceği olan doğa dostu enerji kaynakları ile daha verimli, güvenli ve konforlu projeleri gerçekleştirme yolunda ilerleyen MEÜTechSports ekibi, 2016-2017 yılında TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda “Elektromobil” dalında li-lon batarya teknolojili elektrikli ve hidrojenli “Regma” isimli araçlarıyla Türkiye 23’üncü oldu. 
Mersin Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ar-Ge Proje Pazarı 2017” yarışmasında 58 proje arasında ‘Hidrojen Enerjisi ile Çalışan Araç Tasarım ve Üretimi’ çalışmalarıyla 2. olan ekip, 710 cc’ye kadar içten yanmalı motorla üretecekleri otomobil ile İtalya’da düzenlenecek “Formula Student” yarışmasına katılacak. 
Optimum'da otomobillerinin tanıtımını yapan üniversite öğrencileri, Temmuz ayında gerçekleştirilecek yarışmaya ilk defa katılmanın heyecanını yaşayan MEÜTechSports ekibi, benzinli araç projesi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
aylin has
aylin has - 1 yıl Önce

Harika bir proje gençlerden detaylı dinleme fırsatım oldu , büyük emek hepsini ayrı ayrı kutluyorum , İtalyada ödülü alıp gelecekler Mersin'in Gururları

cem güney
cem güney - 1 yıl Önce

Gençlerden alternatif projeler başarılı projeler görmek ne harika yolunuz açık olsun

hülya can
hülya can - 1 yıl Önce

Üniversiteden arkadaşlarım gerçekten çok büyük bir emek , harikasınız

mehmet yavuz
mehmet yavuz - 1 yıl Önce

Detaylarını kendilerinden dinledim ve şirket olarak destek verdik gençler gerçekten harika bir enerji ve sabırla başardılar , güzel bir başarı alacaklarından eminim ..
Yolunuz Açık olsun

cevdet onat
cevdet onat - 1 yıl Önce

Mühendis arkadaşlar harikasınız , bizide bu projede yer alma destek verme imkanı sağladığınız için teşekkürler özellikle Mersinde Firma Firma gezip destek isteyen ekip size ayrıca kocaman bir tebrik

SIRADAKİ HABER

banner122