Bug nedir ne demektir ne işe yarar?

Bug'sız dünya ne demektir? CHP'nin “Gelin hep birlikte bug’sız yeni bir dünya tasarlayalım.” diyerek gençlere oy verme çağrısında bulunduğu animasyon filminde söz ettiği "bug" nedir ne işe yarar? Detaylar haberimizde.

BİLİMNET 18.06.2018, 16:16
Bug nedir ne demektir ne işe yarar?
banner257

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kalırken partilerin seçim çalışmaları da hız kazandı. Mitingler, afişler, bayraklar, reklamlar gibi klasik seçim çalışmalarının yanında sosyal medya ve akıllı telefon uygulamaları da partiler tarafından aktif olarak kullanılıyor. Genç seçmen kitlesine yönelik bu çalışmaların son örneği CHP’den geldi. Gençlere hitap eden bir animasyon hazırlayan videoda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sesinden vaatler anlatıldı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasıyla başlayan ve animasyonda, download hızlarının artması, adil kullanım kotasının kaldırılması, filmlerdeki sansürlerin kaldırılması, gençlerin dünyayı gezmeleri için Türk pasaportunun itibarının arttırılması gibi vaatlerde bulunuldu. Animasyon, “Gelin hep birlikte bug’sız yeni bir dünya tasarlayalım.” diyerek gençlere oy verme çağrısıyla tamamlanıyor.

Bug nedir peki? ("Bag" diye okunur!)

Bug bilgisayar yazılımlarında yapılan/yer alankodlama hatalarının oluşturduğu sorunlara denir. Yani Bug'lar hatalardır. Örneğin aşağıda FIFA 08'deki bir Bug'dan yani hatadan bahsedilmektedir fakat bu bug'ınhile amaçlı kullanılmasına exploiting yani kötüye kullanma denir. Dahagenel anlamda ise "cheat" yani hile yapmakta denilebilir.

Bug'dan nasıl kurtulabilirsiniz:

Bug'lardan kurtulmanın yolu oyunu güncellemekten geçer. Güncellenen oyun ana executable dosyasını değiştirdiği için eski EXE içindebulunan sorunlu kod yenisi ile değiştirilir. Tabii ki çoğunluk korsan kullandığı için oyunları güncellemek yerine (Oyun güncellerken ana EXE'yi kontrol eder ve değiştirilmiş yani Crack'lenmiş ise güncellemez). EA'a ya da diğer geliştiriclere küfüretmeyi daha çok tercih eder. Ya da suçu işletim sistemine atarlar.

Halbuki orjinal oyuna sahip kişiler hatayla ilgili EAforumlarında konu açarak EA'nin patch çıkarmasını sağlarlar. Tabii kikorsan kullananlarda bunu yapabilir ama işte bu kullanıcınınhaklarından haberdar olması ve orjinal oyun almanın insana verdiğidestek alma bilinci ile ilgili bir şey.

Örneğin dün,Battlefiled için 1.92 GB boyutlarında bir yama çıktı. Peki bu yamanasıl çıktı? Orjinal BF2 oyuncularının forumlarda birktirdikleri Bugraporları dahilinde.

Onun için oyunlardaki hatalarıorda burda tartışmanın tamamen BOŞ bir uğraş olduğunu söyleyebilirim.Gidersiniz geliştirici forumuna yazarsınız, oyunu kodlayanlar inceler ve yamayıhazırlarlar.

Orjinal oyun satın alanların bu yasal hakkıdır!

FIFA 08'deki örnek bug (Osman Bağçevan'a teşekkürler):

Fifa 08 de kornerlerde , oyuncunun bakışaçısını tam sağa dğru yaslıyoruz ve orta tuşunun yarısına kadar basıyoruz. Sonra da şut'abasıyoruz. Bunu yapınca şu oluyor: Top  üst direğe çarpıyor , sonra dabunu yapan kişinin oyuncusunun tam kafasına denk geliyor ve sonucunda da şut'abastığımızda gol oluyor.

Bir başka örnek de işletim sistemleri konusunda verilebilir. 5 milyon satır koddan oluşan Windows XP içerisnde bug olması çok doğal bir durumdur. Bu bug'lar da aynen oyunlardaki gibi Microsoft'un yayınladığı yamalarla düzeltilir. Yamalar MS'ten önce Hacker'lar tarafından tespit edilirlerse tabii ki kötüye kullanılırlar. Buna da exploit yani açık denilebilir.

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:58
Öğle 12:39
İkindi 16:17
Akşam 19:10
Yatsı 20:28