Diyanetten kamuoyu açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, TOKİ tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesiyle ilgili görüşü üzerine çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

BİLİMNET 15.01.2020, 14:36
Diyanetten kamuoyu açıklaması
banner257

Din İşleri Yüksek Kurulu öteden beri vermiş olduğu fetvalarında; İslam'da faizin kesin olarak haram kılındığını açıkça ifade etmektedir.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan “Sosyal Konut Projesi” özelinde vatandaşlarımızdan gelen yoğun sorular sebebiyle Din İşleri Yüksek Kurulu söz konusu projenin dini hükmünü bütün boyutlarıyla değerlendirmiştir. Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde; öncelikle faizin kesin olarak haram kılındığını, konut veya araç satın almak için faizli kredi kullanmanın caiz olmadığını çok açık ve kesin bir dille belirtmiştir. Bahse konu projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır. Zira faiz, taraflardan birinin, sözleşmede karşılığı olmayan bir fazlalığı şart koşması ve bununla haksız bir kazanç elde etmesidir. Oysa bu projede devletin, verdiği borçtan kâr etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslam’ın haksız kazanç olarak gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç itibariyle gerçekleşmemektedir.

Nitekim Kurulumuz, daha önce de devletin yatırımları teşvik etmek, istihdam sağlamak ve kalkınmayı temin etmek amacıyla verdiği teşvik kredilerinin, şartlarına uygun bir şekilde alınıp kullanılmasının caiz olduğu ve bunun faiz kapsamında değerlendirilmeyeceği yönünde de görüş bildirmiştir.

Kurulumuzun dar gelirli vatandaşlarımızın devlet desteğiyle ev sahibi olmasını amaçlayan TOKİ’nin Sosyal Konut Projesi özelindeki son görüşü de bu kapsamda görülmelidir. Söz konusu görüş üzerinden Başkanlığımızın ve Din İşleri Yüksek Kurulumuzun faize cevaz verdiği veya devlet bankalarından alınan faizli kredilerin caiz olduğunu söylediği iddiası asılsız olduğu kadar Kurumlarımızı yıpratma amacı taşıyan iyi niyetle bağdaşmayan bir algı operasyonu olarak değerlendirilmiştir.

Ayrıca bu akşam saat 22.00’de Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerimiz tarafından Diyanet TV’de detaylı açıklama yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Din İşleri Yüksek Kurulu

Yorumlar (11)
HAHAHAHAHA 1 yıl önce
ÇOK GÜLDÜM BEEE SİZDE GÜLÜN DAVULUN HANGİ TARAFI İŞİNİZE GELİRSE ORASINI TOKMAKLAYIN
dargelirli 1 yıl önce
ben onu bunu bilmem bildiğim tek şey faizin her türlüsü haramdır.
peygamber efendimiz(s.a.v.) faizin her türlüsü ayaklarımın altındadır buyurmuştur.milleti faize yada dediğiniz gibi yumuşatılmış harama bulaştıracağınıza asgari ücreti ve emekli maaşlarını iyileştirin millet kendi konutunu oda Allah nasip ederse alır.
Muhammet 1 yıl önce
O hadisin aslı güçlü olanda “ribul cahiliyyeti mevduun” tek ravili diğer rivayette “küllü ribil cahiliyyeti mevduun” şeklindedir. Birinci rivayet cahililiye ribası kaldırılmıştır ikincisi bütün cahiliyye ribası kaldırılmıştır denektir. Burda da göründüğü gibi ribaya ve ribanın özel bir şekline vurgu vardır. Hadisin Türkçe çevirisinde batıl bir ziyade vardır.
müslüman 1 yıl önce
diyanet işleri hükümet tarafından ataması yapılan tıpkı içişleri, maliye vs. gibi bir devlet kuruluşudur. Bu yüzden siyasi olarak konuşup hükümeti desteklemesi çok normaldir. Din ve islam ile hiç alakası olmayan bu insanlar kuruma getirilince de sadece siyasi menfaatleri için dalkavukluk ve yalakalık yaparak saçma, bir okadarda gülünecek yorum yapmaları normaldir. Ülkemizde din bile işimize geldiği gibi kullanılıyor. İşte tamda bu yüzden Ulu önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK din-devlet ilişkilerini birbirinden ayırmıştır ki devletin başındaki kişiler menfaat için insanların dini ile uğraşmasın...
Maraşlı 1 yıl önce
Türkiye’de şu an faiz yoktur kardeşim. Bankacılık sisteminin verdiği Kuran’ın yasakladığı riba değildir, bankacılık islamda da meşru kazanç kabul edilen finans ortaklığı(mudAraba) dur. Sistem bankacılık sistemi olarak gelişmiştir. İslam dünyasının her yeniye yeni uygulamaya hayır denmesi marazından dolayı karşı çıkılıyor. İslam dünyasında dünya ekonomisinden yeterince kazanç sağlayamaması bankacılık sistemini anlayamaması kurandaki ribayla bir tutarak reddetmesidir. Ne yani ev alacaksın 10 sene borç ödeyeceksin aldığın fiyattan borç kapatacaksın, bunu da islam diyecek sin. Çok komik kaçmıyor mu. Diyanet geri Asım atmamalı bu konudaki ezberleri bozmalı. Ribayla faiz arasındaki farkı ayrıştırmalı. Said Nursi de konunu netamesini anlamış ve islam dünyasına çok evliliğin ve faiz le ilgili yaklaşım farkının nasıl büyük yıkım getirdiği vurgusu yapmıştır. Diyanet ezberleri bozma zamanı etrafta sadece gürültü yapanlardan dolayı geri adım atma. Biz de kral çıplak diyoruz.
k.maraşlı 1 yıl önce
benim bildiği ortaklık kar ve zararda herkesin payı kadar dağıtılır ama bu bankacılık nasıl bir finans ortaklığı ise risk devlette zarar olursa devlette ama kar ortaklarda kimi kandırıyorsunuz finans ortaklıgıdır bilmem nedir diye ALLAHIN HÜKMÜNE KARŞI KİMSE HÜKÜM VEREMEZ
Fatih 1 yıl önce
Evet evet dini de güncellemek gerek demişti ... Güncelleyen yeni tanımlar getirin ....
Bu neyin kafası ,ne içiyorsunuz siz ....
Metin 1 yıl önce
konuşmayın boşuna konuştukça batıyorsunuz hoca kılıklı insanlar
vatan evladi 1 yıl önce
Her konuda olduğu gibi bu konuyuda siyasilestirip geyik konuusu yaptiniz ya, bu topraklarin evlatlarinin seviyesi bu , illa muhalif olucak bilgi sahibi olmadan fikir sahipleri oluveriyor birilerini tu kaka , bak şimdi banka!hesaplarına hepsi krediye batmış,! Faiz haram daha ötesi yok bunu kimse helal demiyor zaten,! Saltanat icin araba ev yazlik kışlık tatil luks yaşantı icin cekip yiyorsan zehir!zikkim,! Bu kesin, zorunlu duruma!dusup mevbur kalip yapiyosan da helal kimse!diyemez Allahdan af dilemesi gerek binlerce defa ,! Kim helal e haram , haramada helal derse kuran!diyoki cehennemin dibisi o atesin yakitisin,! Her seyin en dogrusunu Allah bilir,!
Ede 1 yıl önce
İhtiyar da var ibn Abbas ta yarıya zarar etmeme garantisi ile finans ortaklığı yaparmış. Ezberlerimiz bişey etmiyor gülen ağalar.
yeni farzlar gelmiş :) 1 yıl önce
bir yerde duymuştum... bayıldım bu söze :D
yeni farzlar gelmiş :)
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:12
Güneş 05:40
Öğle 12:36
İkindi 16:19
Akşam 19:21
Yatsı 20:44