Kadınlar sanatla ekonomiyi canlandırıyor

Yıldırım Belediyesi tarafından açılan halıcılık kurslarında kadınlar göz kamaştırıcı eserler üretiyor.YIL-MEK kursları çerçevesinde Hacivat Mahallesi’nde hizmet veren merkezde 7 adet dokuma tezgâhında 14 kursiyer eğitim görüyor....

Kadınlar sanatla ekonomiyi canlandırıyor
Yıldırım Belediyesi tarafından açılan halıcılık kurslarında kadınlar göz kamaştırıcı eserler üretiyor.
YIL-MEK kursları çerçevesinde Hacivat Mahallesi’nde hizmet veren merkezde 7 adet dokuma tezgâhında 14 kursiyer eğitim görüyor. Hafta içi her gün toplamda 496 saatlik eğitime katılan kursiyerler yaptıkları çalışmalarla göz kamaştıran eserlere imza atıyorlar. Geçtiğimiz yıl 14 kişi mezun veren bu yıl da ücretsiz olarak gerçekleştirilen kurslarda eğitim gören Yıldırımlı kadınlar, uzun ve detaylı bir temel eğitimim ardından, halılarının dokuma işlemini başarıyla gerçekleştiriyor. Geleneksel Anadolu motiflerinin yanı sıra modern işlemelerin de ustaca yansıtıldığı eserler takdir görüyor.
YIL-MEK bünyesinde düzenlenen kurslarla hem geleneksel sanatları canlı tutmaya hem de ilçe sakinlerine meslek kazandırmayı sürdürdüklerini söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Bu merkezimizde verdiğimiz kurslarımızla insanlarımızı üretim zincirine dâhil ederek, hobilerini mesleğe dönüştürmelerini sağlıyoruz. Burada kadınlarımız sadece halı dokumayı öğrenmeyecek, dokudukları halıların satışından para kazanacaklar” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER