Türkiye'deki terör saldırıları ve güvenlik durumu konusunda TBMM'yi özel oturumla toplayan CHP, TBMM araştırma komisyonu kurulması için verdiği önerge AK Parti ve MHP oylarıyla reddedilince, Diyarbakır'a heyet gönderme kararı aldı.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in başkanlığındaki CHP heyetinde, Genel Başkan Yardımısı ve İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı yer alacak.

Cumartesi günü gidecekleri Diyarbakır'da sivil toplum örgütleri ile görüşeceklerini dile getiren Tekin, "Teröre ve savaşa hayır’ mesajıyla Diyarbakır’a gidiyoruz. CHP olarak, Türkiye'deki terör sorunu ve güvenlik durumunun araştırılması için komisyon kurulması talebiyle Meclis'e önerge sunduk. Ancak komisyon kurulması talebimiz reddedildi. Eğer reddedilmeseydi Diyarbakır'a, Türkiye'nin diğer kesimlerine bir TBMM heyeti gidecekti. Bu olmayınca, biz CHP olarak kendi komisyonumuzu oluşturduk ve ilk durak olarak Diyarbakır'ı seçtik. Ancak Türkiye'nin dört bir yanına da ziyaretlerimizi sürdüreceğiz. Bu ülke sahipsiz değildir." diye konuştu.