banner240

06.02.2018, 20:26

Dem Neva Sahaf Kafe

Geçenlerde evime çok yakında bir sahaf kafe açıldığını duydum. Hemen kızımı da yanıma alıp kafenin yolunu tuttum. Gittiğimde karşılaştığım manzara çok güzeldi.Duvarlarda çok sevdiğimiz şairlerin yazarların güzel dizeleri ve özlü sözleri, kasalardan yapılmış şirin mi şirin kitaplıklar, güzelim mis kokulu kitaplar sıcak gülümsemeler hoşgeldinizler kızımı da beni de büyüledi. Kızım bir anda gözden kayboldu kitapların arasında kendini kaybetmişti  bile. Bir kaç dakika sonra heyecanla yanıma geldi ne zamandır aradığı kitabı bulmuş 'Anne bunu alalım mı? diyerek yalvaran bakışlarla yanıma geldi. Sanırım bu sıcak kafenin beni en çok etkileyen yanı da bu oldu. Kızımı ilk kez oyun alanlarından sonra bu kadar heyecanlı görmüştüm. Hele de onu heyecanlandıran şeyin kitaplar oluşu beni kat be kat sevindirdi. Çocuklarınızla gelip bir yandan  çayınızı kahvenizi yudumlarken bir yandan kitabınızı okuyabileceğiniz oldukça huzurlu içi dışı emek ve samimiyet kokan bir ortamdı burası. Kahramanmaraş gibi neredeyse her iki evden birinden şair yazar çıkmış bir memlektte ne kadar da geç kalınmış bir fikirdi. Kitap değiştokuşu ya da alışverişi yapabileceğin evde tozlanmaya mahkum kalmış kitapların yeniden değer göreceği iliklerine kadar edebiyat kokan hoş sohbetlerin yapılabileceği özellikle Türkçe Öğretmenlerinin öğrencilerine ödül olarak verebileceği çok hoş ve huzurlu bir ortamda bulunmak ruhuma o kadar iyi geldi ki...  Kasalardan yapılmış kitaplıklar alttan alta, 'atma yeniden kullan değerlendir' mesajı veriyordu tıpkı kitapları değerlendirdiğimiz gibi. Akşamları edebi toplantıları, canlı şiir dinletisi ve müzik gibi etkinlikleri de içinde barındıran aileniz özellikle de çocuklarınızı da alıp rahatlıkla gidebileceğiniz çok nezih bir ortam olduğu şüphesiz. Emeği geçen herkesi bu güzel ve anlamlı Kahramanmaraş ın edebi dokusuna ve havasına yakışan bu fikir için tebrik ediyorum. Evime yürüme mesafesi kadar yakın oluşu da benim için ayrı bir mutluluk.Okuyan sorgulayan telefon ve tabletlerin esiri olmadan yaşayan bir nesil acil ihtiyaçlarımızdan birincisi. Buna olanak sağlayan gençlerimizi internetin kıskacından alıp koparan paylaşmayı vermeyi sevmeyi sevilmeyi aşılayan herkesin destekçisi olunmalı... Yabancılaşmanın hayatımızın en içine taht kurup oturduğu bu dönemde  yerli sıcak samimi bizim gibi bizden içimizden birilerinin çıkıp bizlere böyle hizmetler sunması Kahramanmaraş için ne güzel şans. Bu şansı değerlendirebilmek temennisiyle...Hoşça ve dostça kalın...

Yorumlar (4)
reklamlar 4 yıl önce
Efendim reklamları izlediniz, yayınımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz :)
mukaddes 4 yıl önce
Canım arkadaşım ne güzel anlatmışsın. Anlatırken seçtiğin kelimeler ve üslup bana kendimi tüm bunları yaşıyormuşum gibi hissettirdi... Kalemine yüreğine sağlık.
enisten 4 yıl önce
böyle güzel bi haber yok siz harikasınız sizi tebrik ediyorum keşke sizinle tanışmış olsaydık size çok fazla soracak sorularım vardı inş bi gün karsılasırız .
AKPINAR. 4 yıl önce
şule hocam cok guzel yazmıssınız ellerinize saglık
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54