ABD Savunma Bakanı, Huawei'yi hedef aldı

ABD Savunma Bakanı Esper, NATO' Çinli telekomünikasyon devi Huawei 'tehdidine' karşı uyararak, şirketi 'Çin'in hain stratejisinin poster çocuğu' olarak tabir edildi.

DÜNYA 16.02.2020, 11:19
ABD Savunma Bakanı, Huawei'yi hedef aldı

ABD Savunma Bakanı Esper, Çinli telekomünikasyon devi Huawei'nin 5G hamlelerine dair NATO'yu uyaran bir açıklamada bulundu.

Münih Güvenlik Konferansı'nda yapmış olduğu açıklamada, müttefiklerin yeni 5G ağları inşa etmesine izin vermesi durumunda Huawei'nin NATO'ya bir tehdit oluşturacağını belirten Esper, şu ifadeleri kullandı:

Tehdidi anlamaz bu konuda bir şey yapamazsak, günün sonunda tarihte en başarılı askeri ittifak olan NATO'ya gölge düşürebilir.

Esper, ayrıca Huawei'nin 'Çin'in kritik Batı altyapısına sızma vede egemen olma stratejisinin poster çocuğu' olduğunu ileri sürdü.

Bununla birlikte ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da, konferansta açıklamasında Huawei için 'Çin istihbaratının Truva atı' nitelendirmesinde bulunmuştu.

ABD Adalet Bakanı Barr, geçen haftalarda 5G teknolojisinde Çinli telekomünikasyon devi Huawei'ye karşı Washington ve müttefiklerin Nokia vede Ericsson'a yatırım yapması gerektiğini söylemişti.

Yorumlar (0)