Almanya'da ırkçı partiler yükselişe geçti

Aşırı sağcı popülist parti Almanya için Alternatif'in (AfD) Saksonya eyaletinde oy oranının yüzde 13'e ulaştığı belirlendi. Parti, ir önceki seçimde yüzde 9 oranında oy almıştı. Göçmen, İslam ve Euro karşıtlığı ile bilinen AfD'nin...

Almanya'da ırkçı partiler yükselişe geçti
Aşırı sağcı popülist parti Almanya için Alternatif'in (AfD) Saksonya eyaletinde oy oranının yüzde 13'e ulaştığı belirlendi. Parti, ir önceki seçimde yüzde 9 oranında oy almıştı.

Göçmen, İslam ve Euro karşıtlığı ile bilinen AfD'nin Saksonya eyaletinde Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile aynı oy oranına yükselmesinde mülteci krizinin etkili olduğu ifade edildi. MDR'in yaptığı kamuoyu araştırmasına göre Neonazi partisi NDP'nin de oy oranının yüzde 5'e çıkması dikkat çekti.

Saksonya, aşırı sağ hareketlerin yoğun olduğu bir eyalet olarak öne çıkıyor. Eyaletin başkenti Dresden'de ortaya çıkan İslam ve göçmen karşıtı Pegida hareketi de bitme noktasına gelmişken son sığınmacı kriziyle birlikte tekrar hareketlendi. Pegida, önceki gün düzenlediği yürüyüşte 5 bin insanı toplamayı başardı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224