Barzani-Müslim anlaştı, 5 bine yakın Peşmerge Suriye'nin kuzeyine geçiyor

Kuzey Irak'ın Erbil ve Duhok kentindeki askeri kamplarda eğitim gören Suriyeli Peşmergeler (Rojava), Suriye'nin kuzeyine gönderiliyor. Irak'ın Erbil ve Duhok kentindeki askeri kamplarda Barzani'ye bağlı askeri güçler tarafından uzun bir süredir...

Barzani-Müslim anlaştı, 5 bine yakın Peşmerge Suriye'nin kuzeyine geçiyor
Kuzey Irak'ın Erbil ve Duhok kentindeki askeri kamplarda eğitim gören Suriyeli Peşmergeler (Rojava), Suriye'nin kuzeyine gönderiliyor.

Irak'ın Erbil ve Duhok kentindeki askeri kamplarda Barzani'ye bağlı askeri güçler tarafından uzun bir süredir eğitim gören Kobani, Afrin, Deyr Zor ve Kamışlı Peşmergelerinin, Suriye'nin kuzeyine gönderileceği belirtildi. Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Dış ilişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Daha önce Kürdistan bölgesinde eğitim alan Suriyeli Peşmergeler, kendi vatanlarını savunmak için Suriye'ye dönecekler. PYD ile IŞİD’e karşı Kürt bölgelerini koruyacaklar" ifadelerini kullandı.

2012 yılının Şubat ayından bu yana Peşmerge Özel Kuvvetleri (Zerevani) tarafından 'Roj Askeri Gücü' adı altında eğitilen Rojavalı Peşmergeler, Kuzey Irak’ta IŞİD’e karşı savaşıyor. Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Kuzey Irak’ta 8 taburdan oluşan 5 bine yakın Rojava Peşmergesinin ekim ayı itibari ile Suriye’nin kuzeyine geçerek IŞİD'le mücadelede etkin rol oynayacağı iddia ediliyor.

Öte yandan PKK, her seferinde Suriye’nin kuzeyinde ‘YPG’ (Halk Savunma Birlikleri) dışında herhangi bir silahlı gücün varlığını asla kabul etmeyeceğini açıklaması yaparken, söz konusu açıklamanın Mesut Barzani-Salih Müslim’in Erbil'de gerçekleşen görüşmesinin ardından yapılması dikkatlerden kaçmadı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, dün PYD Eş Başkanı Salih Müslim'i dün makamında kabul etmişti.

Barzani, uzun bir süredir kendi himayesinde askeri eğitime tabi tutulan 5 bin silahlı Peşmergenin, Suriye'nin kuzeyinde görevlendirilmesini istiyordu. Ancak bölgede Barzani'ye yakın askeri güç istemeyen PKK/PYD, Suriyeli Peşmergelerin Suriye'ye (Rojava'ya) geçişine izin vermiyordu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224