Beşar Esad'dan kaçan 1,5 milyon Suriyeli Türkiye'ye geliyor

Esad’ın Han Şeyhun’u ele geçirmesine yol açan saldırılar göçü hızlandırdı. Son 4 günde 60 bin kişi Türkiye sınırına yığıldı. 1 milyona yaklaşan sınırdaki nüfus, 1.5 milyona çıkabilir.

Beşar Esad'dan kaçan 1,5 milyon Suriyeli Türkiye'ye geliyor

Esad’ın Han Şeyhun’u ele geçirmesine yol açan saldırılar göçü hızlandırdı. Son 4 günde 60 bin kişi Türkiye sınırına yığıldı. 1 milyona yaklaşan sınırdaki nüfus, 1.5 milyona çıkabilir.

İç göçle birlikte nüfusu 4 milyona yükselen İdlib’in büyük bölümü muhaliflerin kontrolünde. Türkiye ile Rusya arasında İdlib mutabakatının imzalandığı 17 Eylül 2018’den beri bölgeden 946 bin sivil göç etti. Suriye ordusunun 2 Şubat’tan bu yana yoğunlaştırdığı saldırılarla bölgenin harabeye dönmesi ve Han Şeyhun’un düşmesiyle İdlib’den kaçış hızlandı.

Bulabildikleri araçlara eşyalarını yükleyen binlerce İdlibli kuzeye doğru yola çıktı. Son 4 günde Türkiye sınırına 60 bin kişi geldi. Yerel kaynaklar, İdlib’in Eriha, Serakib ve Maaretinuman ilçelerindeki nüfusun yüzde 10’unun göç ettiğini, Suriye ordusunun buralara saldırması halinde sınıra yığılanların sayısının 1.5 milyona ulaşabileceğini söyledi.

İDLİB’DE 1 YIL İÇİNDE 1 MİLYON KİŞİ YOLLARDA

Beşar Esad rejimi ve Rusya’nın saldırıları nedeniyle İdlib mutabakatının imzalandığı 17 Eylül 2018 tarihinden bu yana ‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde 945 bin 992 sivil yerinden edildi. Bölgedeki göç sürecini izleyen Suriye Müdahale Koordinatörlüğü’nden alınan bilgiye göre, saldırıların yoğunlaştığı 2 Şubat’tan bu yana Esad rejimi ve Rusya’nın saldırılarında 11 çadır kent, 30 sivil savunma merkezi, 66 sağlık tesisi, 106 okul, 18 pazar yeri, 71 cami, 2 su santralı, 3 elektrik santralı ve 16 fırın hedef alındı. Bu süre içinde 5 insani yardım çalışanı, 10 sivil savunma görevlisi, 11 ambulans görevlisi ve 4 sağlık görevlisi yaşamını yitirdi.

SAYI 1.5 MİLYONA ULAŞABİLİR

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde göç veren yerleşimler şöyle: Hama’dan Latamine, Kefrenbude, Kefer Zita ilçeleri, Madik Kalesi beldesi, Haviz, Huveyce, Kahira ve Şeria köyleri, İdlib’de Han Şeyhun, Kefrenbil, Cisr eş Şuğur, Maaretinuman, Eriha, Serakib ilçeleri, Kensafra, Keferruma, Habit, Cercenaz, Ermenaz, Teftenaz beldeleri, Ureynibe, Babolin, Maarhatat, Kefir, Tel Mennis, Hamidiyye, Kefer Secne, Kirisa, Bsida, Bini, Teri, Gadafa, Maarrıthırme köyleri.

Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallac, Han Şeyhun ilçesinin tamamen boşaldığını vurgulayıp, “Eriha, Serakib ve Maaretinuman ilçelerinin nüfusunun henüz yaklaşık yüzde 10’u göç etti. Eğer saldırılar bu ilçelere doğru genişlerse, göç edenlerin sayısı 1.5 milyona ulaşabilir” uyarısında bulundu.

MUTABAKATA RAĞMEN ÇATIŞMA SÜRÜYOR

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse içsavaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi olarak biliniyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib’in merkezi Mart 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, İdlib’e yönelik saldırıların artmasının 3 milyon sivilin güvenliğini tehlikeye atacağı uyarısında bulundu. “İdlib’e yönelik saldırıların artması 3 milyon sivilin hayatını etkileyecek yeni sorun dalgası yaratabilir” diyen Dujarric, tüm taraflara uluslararası insani hukuka saygı göstermesi çağrısı yaparak İdlib mutabakatına derhal geri dönülmesi gerektiğini vurguladı.

KAÇIŞIN İSTİKAMETİ TÜRKİYE

İdlib ve Hama kentleri arasında kalan Cercenes ile Mare’de önceki gün yoğunlaşan bombardıman, dün sabaha kadar sürdü. Bölgede yaşayanlar eşyalarını araçlarına yükleyerek bombardımanından kaçtı. Siviller Türkiye sınırına doğru giderken İdlib yolunda araç kuyruğu oluştu. 4 günde 60 bin kişi İngiliz Reuters Ajansı da son günlerde onbinlerce kişinin İdlib’in içlerinden Türkiye sınırına doğru kaçtığını belirtti. Han Şeyhun’un kuzeyindeki Maaret el Numan’dan büyük bir göç oldu. İnsani yardım görevlileri de son 4 günde 60 bin kişinin

YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk
Türk - 4 hafta Önce

Gelsinler hiç önemli değil kucak kucağa otururuz... Nereye bu kadar gelişler... Temizlenen bölgelere gitsinler türkiyede yiyecek ekmek kalmayacak bu gidişle... Bir savaşta burda çıksa nereye kaçacaklar acaba...

Yetmez mi
Yetmez mi - 4 hafta Önce

Türkiye ye doğru geleceğinize Şam ve Haleb'e doğru yürüyün. Adamlar turistik gezi düzenleyecek kadar güvenli olduğunu yazıyor gazetelerde. Esad daha geçen çağrı yaptı mültecilere ülkenize dönün diye. Niye hala Türkiye. Geçen Suriyeli biri ile konuştum. Neden gitmiyorsunuz diye. Savaşdan hiç bahsetmedi. Abi İş yok,Abi para yardım yok. Burada her şey bedeva. dedi Birde pişkin pişkin güldü. Ülkesinde 2 çocuk yapmış burada 3 çocuk yapmış. Acıyorum halimize gerçekten acıyorum. Allah belanızı versin bu ülkeyi bu hale sokanların. Öteki dünyada bu kul hakkını Allah size kat kat hesabını sorsun.

yavuzselim
yavuzselim @Yetmez mi - 4 hafta Önce

kardeş eline sağlık güzel yazmışsın

Maraştan
Maraştan - 4 hafta Önce

Haberin başlığı yanlış olmuş 1.500.000 Suriyeli Kahramanmaraş yolunda olacak

drsn
drsn - 4 hafta Önce

yav arkadaş biz gedek suriyeye

RAMAZAN P
RAMAZAN P - 4 hafta Önce

Ebu Bekir (RadiyAllahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Bir kavim cihadı terk ederse, mutlaka Allah onların umumuna azap eder!”

Tergib ve Terhib 3/246, Taberani
BAŞKA SÖZE GEREK VAT MI?

Nihat Kuzu
Nihat Kuzu - 4 hafta Önce

Suriyeli falan istemiyoruz artık yeter adamlar 10 seneye bizi geçecek nufüs olarak yeter artık ilk defa karşı geliyorum bu suriyeli olayına. Sınırda tutun yeter yardım eedeceksekte orda yardım edeceğiz.

Hallooo
Hallooo - 4 hafta Önce

Rızgın Cenab-ı mevlamdan geldiğine inanıyorsak YÖK Suriyeli ler bizim ekmeğimizi yiyor yok şöyle yok böyle demememiz lazım bizim imtihanımız hiç yetim bir suriyeliyi sevindirdinizmi o insanlar keyfindenmi kaçıp geldi vatanlarından o kafir beşşarın zulmünden Rabbim Türkiye’mize güç versin bizim kanımızda mazluma yardım var iyilik var akıllı olalım lütfen

Yetmez mi
Yetmez mi @Hallooo - 4 hafta Önce

Sen hiç şehit ailesi gördün mü? Özellikle Suriye de ölen bir Mehmetciğin ailesini. Boş keseden ajitasyon yapmayın. Çocuklarımız ölüyor.6 aylık askerlik yapıp sınıra giden Mehmedimiz ölüyor. Verelim eğitimi ösoya asker olarak gönderelim Suriyeli gençlerni. Kazandığımın yarısını vermezsem adam değilim yetimlerine. Ama yok. Sen ve senin gibi zihniyetler bir savaş çıksın arkanıza bakmadan kaçarsınız. Çarşında it sürüsü gibi gezsinler etrafa sarkıntılık etsinler sonrada Allah'ın imtihanı. Evet Allah bir imtihan verdi bize. Bir bu Suriyelilerin pişkinliğine dayanmak. Birde sizin gibi işkembeden konuşan kişiler ,lle uğraşmak.


SIRADAKİ HABER

banner122