Cemaat okullarına el konulduğu iddiası yalan mı?

Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan, Türk özel müteşebbisler tarafından Azerbaycan'da kurulan okullara, Azerbaycan yönetimi tarafından el konulduğu haberleri yalan çıktı.. İşte işin aslı..

DÜNYA 06.03.2014, 22:32
Cemaat okullarına el konulduğu iddiası yalan mı?
banner257
Türk okulları, Azerbaycan 'da ülke için büyük projelerde görev almak üzere nitelikli eleman yetiştiriyor.. Çağ Öğretim ile Azerbaycan petrol şirketi SOCAR , 2013 yılının Mart ayında işbirliği yapmıştı..

Azerbaycan'da Türk müteşebbisleri tarafından kurulan Çağ Öğretim İşletmeleri A.Ş ile Azerbaycan Uluslararası Tahsil Merkeziarasında, 2013 Mart ayında,  işbirliği protokolü imzalandı. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nin (SOCAR) himayesinde faaliyet gösteren Uluslararası Tahsil Merkezi'nin en büyük hedefi, ülke için uluslararası standartlarda eleman yetiştirmek... 

Çağ Öğretim İşletmeleri A.Ş ile Azerbaycan Uluslararası Tahsil Merkezi arasındaki protokol, SOCAR'ın başkent Bakü'deki merkez binasında imzalandı. İki kurum arasındaki anlaşmayı, Çağ Öğretim İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Enver Özeren ve Azerbaycan Uluslar arası Tahsil Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Halik Memmedov imzalamış, imza töreninde SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev de hazırbulunmuştu.. 

Törende konuşan Abdullayev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in “ Petrol kapitalini insan kapitaline çevirelim” hedefini hatırlatarak, Çağ Öğretim İşletmeleri A.Ş ile imzalanan protokolü çok önemsediklerinin altını çizmişti. Abdullayev, İlham Aliyev'in söz konusu hedefinin hayata geçirilmesi için, atılan imzaların bu alandaki faaliyetlere ivme kazandıracağını kaydetmişti. 

"İŞBİRLİĞİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ"

Rövnag Abdullayev “ Nitelikli eleman iş dünyası için çok önemli. Gelecek 5- 10 yıl için kendimize büyük hedefler koyduk. Azerbaycan'da ve çevre ülkelerde büyük projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Öncelikle petrol şirketi olarak yetişmiş eleman sıkıntısını bizzat yaşıyoruz. Örneğin İsveç'in Zürih kentinde bulunan ofisimizde iki bin insan çalışıyor. İsveç kanunlarına göre bir yabancıya karşılık üç İsveçli'nin çalışması gerekiyor. Buna göre biz Zürih'teki ofiste beş yüz Azerbaycanlı vatandaşını çalıştırabiliriz; ancak orada 10 Azerbaycanlı bile yok” diyerek yetişmiş eleman yetersizliğinden dert yanmıştı.

Bu boşluğu doldurmak için kurulan Uluslar arası Tahsil Merkezi ile eğitimde önemli bir yere sahip Çağ Öğretim İşletmeleri arasındaki işbirliğinin önemini vurgulayan Abduallayev, “Çağ Öğretim Şirketi'nin Azerbaycan Uluslar arası Tahsil Merkezi'ne katılımı çok önemli. Zaten daha öncede bu kurum ile yakın işbirliğimiz vardı. Çağ Öğretim Şirketi'nin açtığı kurumlarda mezun olan öğrencilerin, iyi bir yere geldiğini aktaran, Abdulayev, bu tecrübeyi Azerbaycan Uluslar arası Tahsil Merkezi'nde taşımayı beklediklerini aktarmıştı..

Törende söz alan Çağ Öğretim İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Özeren ise Azerbaycan'da 20 yıldır eğitim alanında faaliyet gösterdiklerini hatırlatarak, gelecekte de bu ülke için gereken bütün fedakârlığı göstermeye hazır olduklarının altını çizmişti. Özeren, Çağ Öğretim Şirketi'nin bundan böyle uluslar arası faaliyetlerini Azerbaycan Uluslar arası Tahsil Merkezi bünyesinde göstereceğini kaydetmişti.. En büyük gayenin yabancı dil bilen eleman yetiştirmek olduğunu dile getiren Özeren, kazandıkları eğitim tecrübelerini söz konusu kurumla paylaşmaktan memnuniyet duyacağının altını çizmişti.. 

SOCAR Başkan Yardımcısı ve Azerbaycan Uluslar arası Tahsil Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Halik Memmedov ise yapılan işbirliğinin gelecekte büyük projelerin hayata geçirilmesine vesile olacağınıkaydetmişti..
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?