Cumhurbaşkanlığı’ndan Alman Focus dergisi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı’ndan Alman Focus dergisi açıklaması yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yayımlanan yazıda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında ileri...

Cumhurbaşkanlığı’ndan Alman Focus dergisi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı’ndan Alman Focus dergisi açıklaması yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yayımlanan yazıda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında ileri...

15 Temmuz 2015 Çarşamba 12:56
Cumhurbaşkanlığı’ndan Alman Focus dergisi açıklaması
Cumhurbaşkanlığı’ndan Alman Focus dergisi açıklaması yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yayımlanan yazıda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında ileri sürülen iddialar tümüyle gerçek dışıdır” denildi. Ajanlıktan tutuklanan ve Erdoğan'ın danışmanı olarak yazılan Taha Gergerlioğlu isimli şahsın Erdoğan ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı belirtilen açıklamada, şahsın herhangi bir resmi görevinin de olmadığı ifade edildi.

Almanya’nın haftalık yayın organlarından Focus’ta 27 Haziran 2015’te yayımlanan bir yazıyla ilgili olarak, 09 Temmuz 2015 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı tarafından anılan dergiye bir açıklama/tekzip metni gönderildiği ifade edildi. Ancak Focus dergisinin metni okurlarıyla paylaşmak yerine, yeni bir haberle mesnetsiz iddiaları tekrarlamayı ve Ankara’nın gönderdiği yazılı açıklamayı da kendilerine 'baskı uygulamak' diye niteleyerek çarpıtmayı yeğlediği belirtildi. Cumhurbaşkanlığı, haberin muhataplarına söz hakkı vermeyen, açıklama/tekzip hakkını hiçe sayan bu tutumun evrensel gazetecilik etiğiyle bağdaşmadığına dikkati çekerek anılan derginin yayımlamadığı metni kamuoyu ile paylaştığını bildirdi.

'GERGERLİOĞLU ADLI ŞAHSIN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE HERHANGİ BİR İLİŞKİSİ SÖZ KONUSU DEĞİL'

Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesine koyduğu söz konusu metin şu şekilde: “Haftalık haber dergisi Focus'un 27 Haziran 2015 tarihli nüshasında 'Erdogan und seine Schattenkrieger' başlığıyla yayımlanan yazıda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında ileri sürülen iddialar tümüyle gerçek dışıdır. Hayal ürünü iddialar eşliğinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Almanya’da mukim masum Türk vatandaşlarını töhmet altında bırakan bir tablo çizilmesi, gazetecilik etiğiyle de bağdaşmamaktadır. Haberin üzerine bina edildiği Taha Gergerlioğlu adlı şahsın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile herhangi bir yakınlığı ya da ilişkisi söz konusu olmadığı gibi kendisinin herhangi bir resmi görevi de bulunmamaktadır.

'ALMAN KAMUOYUNU YANILTMASI GERÇEKTEN ÜZÜNTÜ VERİCİDİR'

Uluslararası hukuk, Konsolosluk yetkililerin görev yaptıkları ülkelerde kendi vatandaşlarına ilişkin adli süreçleri izlemelerini mümkün kılmaktadır. Hal böyleyken, Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen’in Karlsruhe Federal Mahkemesi’nde bir davayı izlemiş olmasını, yargılanan kişiye destek gibi sunmak ya da “Almanya’nın iç işlerine ve yargı sistemine etki etmeye çalışma” biçiminde yorumlamak objektiflik ve iyi niyet ile asla bağdaştırılamaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hiç bir ilişkisi bulunmayan birilerinin Almanya’da Erdoğan adına bilgi topladığı iddiasından Türkiye’deki telefon dinlemelerine kadar çeşitli mesnetsiz suçlamalarla okuyucularınız başta olmak üzere Alman kamuoyunu yanıltılması da gerçekten üzüntü vericidir.

'TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEMOKRATİK BİR HUKUK DEVLETİDİR'

Haberde yer alan MİT’e yardım etmeyi kabul eden Türk kökenli şahısların askerlik sürelerinin kısaltıldığı ve bu şahısların askerlik görevleri akabinde Almanya’da ajanlık faaliyetlerine yönlendirildikleri iddiası da diğerleri gibi yalandır. Bu tarz yalanlar Almanya’daki masum vatandaşlarımızı töhmet altında bırakmaktadır. Türkiye’de askerlik süreleri kanunlarla belirlenmekte olup, bu sürelerde herhangi bir kısaltma yapılması ve bu şahısların istihbari faaliyetlere yönlendirilmesi mümkün değildir. Almanya’nın da terör örgütleri listesinde yer alan PKK ve DHKP-C’yi adeta mağdur gibi tasvir eden haberde, Türkiye’nin aslı olmayan ithamlardan hareketle kural tanımayan bir devlet gibi sunulması asla kabul edilebilir bir tutum değildir. Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir hukuk devletidir. Bu kapsamda Almanya’da olduğu gibi Türkiye’de de her kurumun görev ve yetkileri anayasasında net bir şekilde belirlenmiştir.

'MESNETSİZ İDDİALARIN HABER GİBİ SUNULMASI'

Takdir edersiniz ki mesnetsiz iddiaların haber gibi sunulması, ilgili medya organının güvenilirliğini de ciddi biçimde zedelemektedir. Focus dergisinin gazetecilik etiğinin ciddi biçimde ihlal edildiği söz konusu yazıyla ilgili olarak bu düzeltme metnimizi okurlarıyla aynen paylaşacağına inanıyoruz.”
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126