Güney Kore’de eski devlet başkanının yazdığı kitap tepki aldı

Güney Kore eski Devlet Başkanı Lee Myung-bak’ın anılarını yayınladığı kitap, ülkede gündem konusu oldu. Kitaptaki bazı kısımlar, iktidar partisinin tepkisini çekti. Başkan Lee Myung-bak’ın 5 yıllık başkanlık dönemindeki anılarının...

Güney Kore’de eski devlet başkanının yazdığı kitap tepki aldı
Güney Kore eski Devlet Başkanı Lee Myung-bak’ın anılarını yayınladığı kitap, ülkede gündem konusu oldu. Kitaptaki bazı kısımlar, iktidar partisinin tepkisini çekti.
Başkan Lee Myung-bak’ın 5 yıllık başkanlık dönemindeki anılarının bir araya toplandığı ‘Başkanın Vakti’ adlı kitap, bu hafta piyasa çıktı. Kitabın içindeki bazı bölümler, ülke gündeminde geniş yer aldı. Kitapta, yönetim şehri olarak özel statü verilen Sejong’un dönüşüm süreci hakkında şu anki Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin o yıllarda buna karşı olduğu ileri sürülüyor.

Kitapta bir başka eleştirilen bölüm ise Kuzey Kore ile ilgili olan kısım oldu. Lee anılarında, kendi döneminde Kuzey Kore’nin diyalog çağrılarına olumsuz cevap vermesinin nedenini, Pyongyang yönetiminin diyalog çağrısı ile beraber ekonomik yardım almayı ön şart koyduğuna bağladı. Hükümet kanadı ise bu tür gizli bilgilerin doğru olsa bile yayınlanmasının doğru olmadığını ileri sürdü. Son zamanlarda Kuzey Kore ile diyalog kurmaya çalıştıklarına dikkat çeken hükümet, böyle bir zamanda Kuzey Kore’yi tahrik edecek söylemlerden kaçınılması gerektiğini duyurdu.

“KİTABIN AMACI SADECE TECRÜBE PAYLAŞIMI”

Basın eleştirilerin artması üzerine eski Devlet Başkanı Lee’nin Basın Danışmanı Kim Du-woo, basın toplantısı düzenlendi. Sejong şehri ilgili olan kısmın yanlış anlaşıldığını ifade eden Kim, kitabın siyasi bir amaç taşımadığını aktardı. Kim, ABD eski devlet başkanlarının da anılarını yayınladığını hatırlatarak, Lee’nin de kendi anılarını yayma hakkı olduğunu söyledi. Kim, bu tür anı kitaplarının yayınlanmasının gelişmiş ülkelerde bir gelenek haline geldiğini ifade etti. Diplomatik hassasiyetlerin farkında olduklarını söyleyen Kim, kitabın hazırlanma sürecinde bu yüzden bir çok kısmı çıkardıklarını aktardı. Kim, kitap hakkındaki tartışmaları ise yersiz bulduğunu sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER