Gurbette mahkumdu, Türkiye'de muhtar oldu

Almanya’nın Regensburg şehri yakınlarındaki Straubing hapishanesinde ömrünün 18 yılını geçiren Gürol Kaplan’ın hayat hikayesi herkesi şaşkına çevirdi. Cezası biter bitmez Alman yetkililer tarafından Türkiye’ye gönderilen Kaplan,...

DÜNYA 31.01.2015, 14:41
Gurbette mahkumdu, Türkiye'de muhtar oldu
banner257
Almanya’nın Regensburg şehri yakınlarındaki Straubing hapishanesinde ömrünün 18 yılını geçiren Gürol Kaplan’ın hayat hikayesi herkesi şaşkına çevirdi. Cezası biter bitmez Alman yetkililer tarafından Türkiye’ye gönderilen Kaplan, İzmir’in Menemen ilçesinin Çaltı Köyüne muhtar oldu. Profesyonel olarak güreş yapan Kaplan, hapishanedeyken üç üniversite bitirip sürekli spor yaparak tüm mahkumlara örnek oldu.

1959 yılında İzmir’in Menemen ilçesinde doğan Gürol Kaplan, 1978/79 yılında Kırkpınar Güreşleri müsabakalarında birinci olduktan sonra Almanya Birinci Ligi'ne transfer olarak Almanya serüvenine başladı. 15 yıl Alman liginde güreşen ve antrenörlük yapan Kaplan, 1995 yılında bir iftiraya kurban gittiğini savunarak ‘adam öldürmeye azmettirmek’ suçuyla hapse atıldığını söyledi.

Böylece uzun süren bir hapis hayatı başlayan Türk vatandaşı, hapisde zinde kalmak için sürekli spor yaptı. Hapishane avlusunda tam 47 bin km koştuğunu anlatan azimli vatandaş, zekasını da dinç tutabilmek için Anadolu Üniversitesi ve Köln Üniversitesi’nin ortak çalışması olan uzaktan eğitim imkanını kullanıp, işletme, kamu hukuku ve halkla ilişkiler olmak üzere tam üç bölüm bitirdi.

“Bu şekilde hapisdeki tüm gençlere de örnek oldum. Hapishanede sürekli çocuklar ve gençlerle uğraştım. Onları spora ve eğitime yönlendirdim. Nerede olursa olsun insanın hayata tutunabileceğini gördüm. Tabii ki orada bulunmak ağır oluyor, ama zamanımı bu şekilde değerlendirdim.” şeklinde konuşan Kaplan, 2013 yılında 18 yıl hapiste yattıktan sonra Türkiye’ye sürüldü; dünya güreş şampiyonasında birinci oldu ve nihayetinde de köyünün muhtarı oldu.

KÖYE HAREKETLİLİK GETİRDİ

Hayata dört elle sarılan Kaplan, “Daha sonra Menemen ilçesine bağlı Çaltı köyünde spor salonu açtık; şimdi çocuklar buraya gelip spor yapıyorlar. Köyün kütüphanesini kurduk ve şimdi büyük bir doğal park yapıyoruz. Köyümüzün kanalizasyon çalışmasını, cami onarımını ve ağaçlandırmasını bitirdik. Şimdi de tiyatro gibi kültürel faaliyetlere yöneldik.” dedi.


“HAPİSHANEDEKİ MAHKUMLAR YILMASINLAR, YARDIMLAŞIP ALSINLAR”

Hapishanedeki mahkumlara spor yapmaları ve eğitimlerine devam etmeleri tavsiyesinde bulunan Kaplan, “Birbirleri ile yardımlaşsınlar ve sosyal faaliyetlerini artırsınlar. Kendilerini ileriki zamanlar için hazırlasınlar.” dedi. Almanya’da doğup büyüyen gençlerin sınırdışı edilmesini de eleştiren Kaplan, gençlere mutlaka en iyi eğitimi alıp, şiddetten uzak durmalarını önerdi. “Orada burda boş vakit geçirmesinler. Veliler de sadece çocuklarının karınlarını değil, ev, arsa ve araba almak için çocuklarını ihmal etmesinler, çocuklarını okutsunlar. Ancak bu şekilde Almanyada tutunabiliriz.” ifadelerini kullandı.

ALMAN YETKİLİLER TÜRKLERE EMPATİ KURSUN

Kaplan, “Alman yetkililer, bizden sürekli bir şeyler istiyorlar, ama bizimle empati kursunlar. Okullarda bizim çocuklara sahip çıksınlar. Çocukları okuldan atmak yerine onların başarılı olduğu alana almalılar, çocuklarımızın kültüreri desteklensin. Ayrıca Almanya’nın hapishanesi Alman kültürüne göre yapılmış, bizim sosyal, kültürel ve psikolojik yapımıza hiç uymuyor. Ancak madem Türkler ve Türk kökenli vatandaşlar da hapse alınıyor, o zaman bu insanların kültürel yaşamları da dikkate alınmalı. Çoğu yükümlü, bu yüzden suçunun cezasını Türkiye’de çekmek istiyor, ama buna suç Almanya’da işlendi diye izin verilmiyor. Bundan dolayı maalesef acı dramlar yaşanıyor oralarda. Örneğin benim ailem yıllarca benim ziyaretime gelemedi. Bu durum mahkumları çok bunaltıyor.” dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?