Kahramanmaraş'a kardeşlerimizin katili Çin'den Kardeş Şehir

Çin'in Jinhua kentine bağlı Yiwu Belediyesi ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi arasında "kardeş şehir" mutabakatı imzalandı. Kahmanmaraş'a gelen Yiwu Belediyesi heyetini ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Türkiye ile Çin arasında 30 civarında kardeş şehir anlaşması olduğunu dile getirerek, bunun daha etkin bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla bir mutabakata vardıklarını belirtti.

Kahramanmaraş'a kardeşlerimizin katili Çin'den Kardeş Şehir

Çin'in Jinhua kentine bağlı Yiwu Belediyesi ile KahramanmaraşBüyükşehir Belediyesi arasında "kardeş şehir" mutabakatı imzalandı.

Temaslarda bulunmak üzere Kahmanmaraş'a gelen Yiwu Belediyesi heyetini ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Türkiye ile Çin arasında 30 civarında kardeş şehir anlaşması olduğunu dile getirerek, bunun daha etkin bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla bir mutabakata vardıklarını belirtti.

Kahramanmaraş'ın tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve 7 bin yıldan fazla bir geçmişte sahip olduğunu anlatan Güngör, şöyle konuştu:

"Öyle tahmin ediyorum ki bu iş birliğimiz hem şehrimiz, hem Yiwu kenti arasındaki kardeş şehir ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Biz kardeş şehir ilişkisinde iki belediyeden öte bir iş birliği öngörüyoruz. Şehirleri kardeş yapmayı düşünüyoruz. Sadece iki belediye değil, o şehirdeki bütün aktörlerin muhataplarıyla birlikte bir kardeş şehir düşünüyoruz. Her kurumun birbiriyle iş birliği kurmasını istiyoruz. Burada mutlaka sürdürülebilir olmasına çok dikkat ediyoruz."

Kahramanmaraş'ta tekstil, mutfak eşyası, inşaat malzemesi, kadın ayakkabı üreticiliği ile dondurmanın öne çıkan sektörler olduğunu aktaran Güngör, "125 ülkeye ihracat yapan 300'ün üzerinde şirketimiz ve 2 milyar dolar civarında ihracatımız bulunuyor." dedi.

Yiwu Belediye Başkan Yardımcısı Dua Jia da kardeş şehir olma yolunda ilk adımı attıklarını söyledi.

Türkiye ile Çin'in birçok ortak yanı olduğunu ifade eden Jia, "Çok sıcak bir şekilde karşılandık. Şehriniz çok güzel, dinamik ve planlaması çok iyi. Uluslararası ticaret alanında çok iyiyiz. Geçen seneki ihracat hacmimiz 2,8 milyar doları geçti. Bu da Çin'de dış dünyaya açılan bir pencere olduğumuzu gösteriyor. Bu işbirliğimiz eşsiz bir kardeşlik olacak." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Güngör ile Jia, kardeşlik mutabakatını imzaladı.

İmzalanan mutabakatla iki kent arasında ekonomik ve ticaret odaklı iş birliği kurulup, Kahramanmaraşlı dondurma üreticilerinin Yiwu'yu merkez alarak Çin'deki pazar paylarını genişletmesi ve firmaların teşvik edilmesi hedefleniyor.

Ziyaretin ardından, Güngör ile Jia, birbirlerine yöresel hediyeler takdim ettiler.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2019, 22:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk
Türk - 4 hafta Önce

Bilge Kağan’ın öğüdünü, tecrübesini bir yönetici nasıl bilmez. Soykırıma uğrayan binlerce Uygur Türkü’nün gözünün içine baka baka Bilge Kağan’ın şu sözünü hiç bilmezler mi “Çin’in Tatlı sözüne, yumuşak ipek kumaşına aldanıp çok çok, Türk milleti, öldün; Türk milleti, öleceksin!” denerek uyarılıyor.
Yazıklar olsun...

Vatandaş
Vatandaş - 4 hafta Önce

Yazıklar olsun başkan. Zulme ortak oldun.

maraşlı
maraşlı - 4 hafta Önce

katile kardeş , hırsıza beyfendi muamelesi yapmamak lazım.
hak edene hakkını vermek gerek.

Büyük Başkan
Büyük Başkan - 4 hafta Önce

Yine şehrimizin dur durak bilmeyen başkanı iş başında...Yazık sana verilen oylara umut taciri

TÜRK
TÜRK - 4 hafta Önce

DOĞU TÜRKİSTAN DAKİ Bİ TEK YİGİT TÜRK ETMESSİNİZ SİZLER!!!!!

Fatih
Fatih - 4 hafta Önce

Tamam anladık,5yil reklamlar i izleyeceğiz..... Nasıl başlar ise öyle gider....
Çorum la kardeş şehir olsak dahacok faydası olur.... Marastan bugüne kadar kaç kişi Çin'e gitmiş......hey Allahım

yazık
yazık - 4 hafta Önce

yazıklar olsun. doğu Türkistanlıları kardeşlerimizi katleden alçaklar kardeşimiz oluyor. işte maraşlı kılasiği düşmanımız kardeşmiş. o zaman teşbihde hata olmasın pkk damı yarın kardeş olacak. biz kabul etmiyoruz senin olsun bizim değil.

Tekkeli
Tekkeli - 4 hafta Önce

Mazlumun degil.zalimin yanında olmak maraş için bir utançtir

Kürşadın torunu
Kürşadın torunu - 4 hafta Önce

Doğu Türkistan'da sistematik katliam ve işkenceler uygulayan Çin, eğitim adı altında toplama kamplarında tuttuğu Uygurlara kimliklerini ve dinlerini unutturmaya çalışıyor. Çin, asimilasyon politikaları kapsamında 1 milyondan fazla Uygur Türk'ünü toplama kamplarında tutuyor.Biz ise Türk düşmanları İLE kardeş oluyoruz yazık

bg
bg - 4 hafta Önce

birde başkan çalışmıyor diyorlar başkan küresel çalışıyor.

Ali Yeninar
Ali Yeninar - 4 hafta Önce

Kahraman bir şehre bu yakışmadı sayın başkan

Ede
Ede - 4 hafta Önce

Ne kardeşi hemşerim Türk'ün Türk'ten başka kardeşi yok Türk'e zulüm edenlere kardeş diyen sayın başkanı kınıyorum

Adem ÜZGÜN
Adem ÜZGÜN - 4 hafta Önce

Üzgünüz. Vay vay ne günlere kaldık. Bir dondurma zengini kodaman nereye şube açsa şehrimiz o şehirle kardeş şehir oluyor. Harikulade bi fikir. MaşAllah elhamdülillah.

drsn
drsn - 4 hafta Önce

yanındaki çinliye bıyık taksan aynı kendine benziyor...bu başkandaki uzak doğu seviciliğini anlamış değilim...

haha
haha - 4 hafta Önce

Şaşırmaya gerek yok, yıllardır yaptıkları en iyi iş,

hartlp
hartlp - 4 hafta Önce

kafir olupta katil olmayan ülke varmı...haber46 gene çin en sonda kalıyorr

Sefa
Sefa - 4 hafta Önce

Onlar bizim kardeşimiz, ama bunların degil, bunların kardeşleri suriyeliler,

Tirpan
Tirpan - 4 hafta Önce

Çin malı dedikleri bu olsa gerek

Adem
Adem - 4 hafta Önce

Bence şu kardeş şehir muhabbetini bırakıp şu aylarca çalışılıpta bitirilemeyen yolları,alt geçitleri yapsak diyorum.Yollar çökmüş,cukurlaşmış,durmadan çukurlara düşüyoruz,arabalarımız dan parçalar kopuyor,arızalar oluşuyor ve kazalar oluyor.Hem de çok çirkin bir görüntü hakim şehre.Kahraman şehrimize şehrimize yakışmıyor.Dışarıdan gelen herkes büyük bir köye geldik diye dalgasını geçiyor.

Sedat
Sedat - 4 hafta Önce

Sayın başkan kendi şahsi kardeşliğini kimle yaşarsan kimle imzalarsan imzala umrumuz da değil, ancak siz bir Türk şehrinin belediye başkanısınız bunu aklınızın bir kenarına yazın, ikincisi millet sizden kadınlar beş çayı muhabbetleri gibi boş beleş işler değil icraat bekliyor, yok bu işi beceremiyecekseniz lütfen o koltuğu daha fazla işgal etmeyin, bu şehrin insanı o koltuğa oturacak birini elbette seçer, kusura bakmayınız ama yıllardan beri gelen zihniyet malesef ki değişmedi en son siz de tamamladınız koltuğu mundar ettiniz, sayın başkan size açık çağrımdır, geciktirmeyin ve derhal istifa edin lütfen, çünkü siz bu işi yapamıyorsunuz. NOKTA.

mehmet mehmet
mehmet mehmet - 4 hafta Önce

ne işe yaricak bu kardeş şehir

Bertizli
Bertizli - 4 hafta Önce

Akepe yalnız araplara zulmedenleele dost olmaz israil hariç Türk ırkına bir alerjisi var Başkan isteyerek yapmamıştır talimat üzre mecburen bu pozu vermiş

Mirşat
Mirşat - 4 hafta Önce

Yiwu, Çin'in Zhejiang eyaletinin doğusunda Jinhua iline bağlı ilçe düzeyinde bir şehirdir. Kaynak vikipedia. Tebrikler.

Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat
Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat - 4 hafta Önce

Hadi ulannn kefere benim müslüman kardeşlerime zulüm işkence yap ondan sonra da kardeşlikten bahset biz maraşlılar seni ancak hasım olarak görürüz vede o pis canınızı cehenneme göndeririz biz sadece rabbimize diz çökeriz vede rabbimizden aman dileriz vede hayrettin güngöre bu yakışmadı burdan TÜRKİYE 1.devlet başkanım sayın RT ERDOĞAN a selam olsun sizinle gurur duyuyorum reisim saygılarımla murat ENGİZEK eyvAllah kahramanmaraş TÜRKİYE.

Hacı vat
Hacı vat - 4 hafta Önce

Japon yoktu çin malı mı buldunuz bula bula. Çinle neyin ortak ki kültür alış verişi yapacaksın. Rusya ve Çin gibi Türklere sistematik soykırım yapanların nesiyle birlik olacaksın?

Tarafsız
Tarafsız - 4 hafta Önce

Nasıl geri vites bu haber46

Alican
Alican - 4 hafta Önce

O zaman çin malıda kullanma

Doganer
Doganer - 4 hafta Önce

Reis demedi mi her türlü milliyetçilik gi ayaklar altına aldık diyen partinin belediye başkanından da bu beklenir türkçüler uyumayın

Fatih
Fatih - 3 hafta Önce

Kahramanmaraş halkı olarak böyle düşünmeye devam ettiğimiz sürece bir adım ileriye gidemeyiz. Gelişmiş bir şehir olmak için dünyaya açilmamiz gerekir Yapılan uygulamayı destekliyorum .

Ülkücü
Ülkücü - 3 hafta Önce

Ver mehteri veeer

Uyumaz oğlu
Uyumaz oğlu - 4 hafta Önce

Kardeşim şimdide kardeş şehircilik oynuyor hizmet istiyoruz hızlı tren tranvay köprülü kavşaklar tekkenin geri dönüşümü kapanmayan kanalizasyon yapılmayan asvaltlar (yok müdür değiş yok kardeş şehir ol hizmet nerde projeler nerde soran yok)

Malatyalı
Malatyalı - 4 hafta Önce

Millî değerlerin yok sayıldığı günümüzde bu tür adımlar normal artık. Tarihini unutan, kardeşine yapılana göz yuman bir millet yok olsun daha iyi...

Ali
Ali - 4 hafta Önce

Alkışşşş

bilgin
bilgin - 4 hafta Önce

herhangi bir arap ülkesi olsa normal karşılayacak mıydınız
ona da başka bir şey bulurdunuz

Mustafa knz
Mustafa knz - 4 hafta Önce

Sıtma suratlı uyuz çinli

RAMAZAN P
RAMAZAN P - 3 hafta Önce

TÜRK' TEN BAŞKA HER KESİ SEVERSİNİZ!

Afşin
Afşin - 4 hafta Önce

Bu utanç da sizin olsun Başkan!


SIRADAKİ HABER

banner122