Sinirlioğlu: Kıbrıs Türk halkının güvenlik ihtiyacı ortada

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Kıbrıs'ta muhtemel bir anlaşmadan sonra Türkiye'nin garantörlüğünün devam edip etmeyeceği sorusuna "Kıbrıs Türk halkının güvenlik ihtiyacı ortada" cevabını verdi.Kıbrıs Türk halkının güvenliğinin...

Sinirlioğlu: Kıbrıs Türk halkının güvenlik ihtiyacı ortada

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Kıbrıs'ta muhtemel bir anlaşmadan sonra Türkiye'nin garantörlüğünün devam edip etmeyeceği sorusuna "Kıbrıs Türk halkının güvenlik ihtiyacı ortada" cevabını verdi.Kıbrıs Türk halkının güvenliğinin...

07 Eylül 2015 Pazartesi 17:25
Sinirlioğlu: Kıbrıs Türk halkının güvenlik ihtiyacı ortada
banner208
Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Kıbrıs'ta muhtemel bir anlaşmadan sonra Türkiye'nin garantörlüğünün devam edip etmeyeceği sorusuna "Kıbrıs Türk halkının güvenlik ihtiyacı ortada" cevabını verdi.

Kıbrıs Türk halkının güvenliğinin her şeyin üstünde olduğunu belirten Sinirlioğlu, “Çıkacak çözümün, kurulacak yeni düzenin sürdürülebilir olması garantör ülkelerin yine konuya müdahil olmasıyla sağlanabilir.” dedi.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlediği ortak basın toplantısında, ilk resmi yurtdışı ziyareti vesilesiyle Lefkoşa’da bulunmaktan ve Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmüş olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmede Kıbrıs müzakerelerindeki içinde bulunulan aşama ve ileriye yönelik etraflı değerlendirme yapma imkanı bulduklarını söyleyen Sinirlioğlu, ayrıca iki ülke arasındaki işbirliğinin tüm yönleriyle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

"HER TÜRLÜ DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ"

Sinirlioğlu, Kıbrıs meselesine adil, kalıcı, Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliğini meşru haklarını teminat altına alacak bir çözümün en kısa sürede bulunmasının hem kendilerinin hem de KKTC’nin temel hedefi olduğunu, bu hedefe yönelik kararlı adımları birlikte sürdüreceklerini dile getirdi. Türkiye ile Kıbrıs Türk tarafının iyi niyet ve samimiyetle yaşayabilir bir çözüm arayışında olduğunu belirten Sinirlioğlu, müzakere sürecinde olumlu atmosferin değerlendirilmesi ve daha fazla vakit kaybetmeden çözüm yolunda mesafe alınması için garantör ülke olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı ve KKTC hükümeti ile başta Kıbrıs sorununun çözüm çabaları olmak üzere her alanda yürütülen yakın işbirliğinin sürdürüleceğini kaydeden Sinirlioğlu, beklentilerinin bu sürecin adada her iki tarafın siyasi eşitliğinin teminat altına alındığı, Kıbrıs Türk halkının kendini güvende hissettiği bir çözüme bir an önce ulaşılması olduğunu belirtti.

Sinirlioğlu, “Kıbrıs Rum tarafının, çözüm yönündeki iradesini defalarca ortaya koymuş olan Kıbrıs Türk halkına bu kez samimi bir şekilde karşılık vermesini umuyoruz. Bu yöndeki olumlu gelişmeler ve mevcut atmosfer bize umut vermektedir. Bu sürecin ilerlemesi ve Kıbrıs Türk ve Rum halklarının birlikte inşa edeceği ortak geleceğin hayata geçirilmesi için her iki tarafta da siyasi iradenin olduğunu gözlemliyoruz. Bu tarihi fırsatın çözümün en kısa sürede hayata geçirilmesini sağlamasını umuyoruz.” diye konuştu. Sinirlioğlu, adil ve yaşayabilir bir çözümün yalnızca adadaki taraflara değil başta Doğu Akdeniz olmak üzere geniş coğrafyaya olumlu yansımaları olacağına işaret etti.

"SU STRATEJİK KAZANÇ"

Türkiye’den KKTC’ye su temin projesi konusuna da değinen Sinirlioğlu, adada yakında akmaya başlayacak suyun KKTC’nin stratejik bir kazancı olacağını vurguladı. Sinirlioğlu, KKTC’nin hak ettiği refah ve kalkınmışlık düzeyine ulaşması için her türlü katkıda bulunmaya kararlılıkla devam edeceklerini belirtti. Türkiye’nin adada ve bölgede huzur, istikrar ve refahın yerleşmesi için katkılarının süreceğini kaydeden Sinirlioğlu, KKTC’ye yönelik tarihi ve ahdi yükümlülüklerini her zaman ve her şartta yerine getirmeye devam edeceklerini, Kıbrıslı Türklerin Türkiye’yi daima yanlarında bulacaklarını ifade etti.

"SPEKÜLASYON YAPILMASI DOĞRU DEĞİL"

Referandumda olumlu sonuçlar çıkması durumunda Türkiye’nin tazminatlar konusunda tavrının ne olacağı ve Güney Kıbrıs’ta Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamına ilişkin bazı açıklamalar yapıldığı, bunu Türkiye’nin kabul edip etmeyeceği konularındaki soruya cevap veren Sinirlioğlu, müzakere heyetinin başkanının KKTC Cumhurbaşkanı olduğunu ve onun görevlendirdiği müzakereci bulunduğunu belirtti. Sinirlioğlu, Türkiye’nin KKTC heyeti ve Cumhurbaşkanı ile gerekli istişare ve koordinasyonu her zaman yaptığını ancak soruda bahsedilen konuların müzakerenin temel konuları arasında bulunduğunu, bu konularda farklı tutum içinde olmadıklarını ve olamayacaklarını kaydetti.

Referandumda Türk tarafından hayır çıkacağı yönünde Rum basınında yer alan iddiaları da değerlendiren Sinirlioğlu, Kıbrıs Türk ve Rum halklarının iradelerini referandumlarla ortaya koyacaklarını, bununla ilgili şimdiden spekülasyon yapılmasının, iki halkın kurucu iradesi üzerine gölge düşürülmesi ve tartışma yaratılmasının doğru olmadığını söyledi. Müzakerelerin sonunu beklemek gerektiğini vurgulayan Sinirlioğlu, ortaya çıkacak belgenin her iki tarafa da liderleri tarafından ayrıntılı şekilde anlatılacağını ve iki halkın iradelerini bu bilgilendirmeden sonra ortaya koyacaklarını ifade etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225