Şok karar! Terör gitti PKK kaldı

Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi, kabul ettiği raporda PKK için kullanılan 'terör' ifadesini rapordan çıkardı. Onun yerine Kürt sorunu yazıldı.

Şok karar! Terör gitti PKK kaldı

Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi, kabul ettiği raporda PKK için kullanılan 'terör' ifadesini rapordan çıkardı. Onun yerine Kürt sorunu yazıldı.

24 Nisan 2013 Çarşamba 08:40
Şok karar! Terör gitti PKK kaldı

PKK artık "terör" örgütü sayılmayacak mı? Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde gündeme gelen Türkiye raporu şok etti.

Oturum sonrası yapılan oylamada kabul edilen tasarı metninde 'terörle mücadele' yerine 'Türk devleti ile PKK arasındaki mücadele' ifadesine yer verildi. PKK için kullanılan "terör örgütü" ifadesi çıkarıldı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Türkiye ile ilgili "siyasi denetim sonrası diyalog" raporunu tartıştı. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türkiye'yi, en az iki yıl daha siyasi denetimde tutma kararı aldı.

AKPM'nin Türkiye hakkındaki "siyasi denetim sonrası diyalog" raporu Strasbourg'da düzenlenen genel kurul oturumunda tartışıldı. Tartışma sonrası oylanan karar tasarısı metni 35'e karşı 142 oyla kabul edildi. Oylamada 6 parlamenter çekimser kaldı.

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ SUNDU

Oylama sırasında AKPM'deki Türk heyeti üyesi Ertuğrul Kürkçü (BDP) tarafından sunulan bir değişiklik önergesiyle, "Ülkenin gelecekteki demokratik sistemini ve yönetim şeklini belirlemek Türk halkı ve Türkiye'nin karar vereceği bir konudur" cümlesi , "Ülkenin gelecekteki demokratik sistemini ve yönetim şeklini belirlemek Türkiye'nin kurumları ve vatandaşlarının karar vereceği bir konudur" şeklinde değiştirildi.

"TERÖR" KELİMESİ UÇTU

Yine Ertuğrul Kürkçü tarafından sunulan bir başka değişiklik önergesiyle, karar metnindeki "Kürt sorunu ve 40 binden fazla insanın ölümüne neden olan PKK terörizmi" ifadeleri , "Kürt sorunu ve Türk devleti ile PKK arasında 40 bin kişinin ölümüne neden olan mücadele" olarak değişti.

PKK'LILAR DA 'AKTİVİST'MİŞ

Oylama sırasında AKPM Siyasi Denetim Komisyonu tarafından sunulan bir diğer önergeyle de karar metnine Türkiye topraklarından çekilecek PKK'lılar için "aktivist" nitelemesi eklendi. AKPM Türkiye raportörü Fransız parlamenter Josette Durrieu, aktivist terimi seçiminin "terörist terimi için uluslararası planda benimsenmiş müşterek tanımlama bulunmamasından kaynaklandığını" söyledi.

NURSUNA MEMECAN ÇEKİMSER KALDI

Rapor ve karar metni AKPM üyesi Türk parlamenterleri de böldü. AKPM üyesi AK Partili parlamenterlerin çoğu karar aleyhinde oy kullandı. AKPM Türk heyeti başkanı Nursuna Memecan nihai oylamada çekimser kalmayı yeğledi.

BAYKAL LEHİNDE OY VERDİ

CHP'li üyelerden Deniz Baykal ve Gülsün Bilgehan karar metni lehinde oy kullanırken, Haluk Koç çekimser kaldı.

Kararda Türkiye'nin "siyasi dönüşümden geçtiği, jeopolitik ortamın özellikle hassas olduğu, yasal reform ve kurumsal dönüşüm süreci devam etse de henüz tamamlanmadığı" not ediliyor. Reform sürecinin Türkiye'yi "yeni bir Anayasa ve yeni bir siyasal rejim tanımlamasına" götürebileceğinin belirtildiği metinde, Türkiye'nin siyasi denetim sürecinin tamamen kapatılması veya devamına ilişkin kararın 2014 ve 2015 yıllarında yapılacak yerel, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler sonrasında alınması isteniyor.

Türkiye'de son yıllarda gerçekleştirilen birçok reform memnuniyetle karşılanmakla birlilkte, özellikle ifade özgürlüğü alanında Türk Ceza ve Terörle Mücadele Kanunlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadıyla uyumlu hale getirilmesi isteniyor. Laiklik ilkesi, LGBT hakları, sendikal haklar ve Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarında savunma hakları gibi konularda kaygılar dile getiriliyor. Yeni anayasanın Venedik Komisyonu ile istişare içinde hazırlanması, Avrupa Azınlıkları Koruma Çerçeve Sözleşmesi ve Azınlık ve Bölgesel Diller Şartı'nın imzalanması çağrısında bulunuluyor.

ULUSAL AZINLIKLAR

Kararda, Kürt sorununa "ulusal azınlıklar" başlığı altında yer verild ve son yıllarda Kürtlere tanınan haklardan duyulan memnuniyet dile getirildi. Buna karşılık, "aralarında seçilmiş vekiller ve gazetecilerin de bulunduğu binlerce Kürdün terör suçlamasıyla hapiste olmasının Kürt sorununun çözümü önünde engel oluşturduğu" savunuldu. "Türk makamlarının PKK lideriyle başlattığı barış süreci"ne destek verilip, sürecin "kırılgan" olduğu ve "desteklenmesi gerektiği" ifade edildi.

Türkiye, demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti konularında Avrupa Konseyi üyeliğinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle 1996 yılında AKPM'de siyasi denetime alınmış, 2004 yılında bu süreçten çıkarılıp yükümlülüklerini "kısmen" yerine getiren ülkeler için öngörülmüş "denetim sonrası diyalog sürecine" dahil edilmişti. Avrupa Konseyi organlarının kararları AB açısından da referans oluşturuyor.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muhammed 2013-04-25 19:22:08

maraşlılar hak etti abicim türkiye de akp ye oy veren herkes hak ettti..

Avatar
Çakırbey 2013-04-25 11:23:51

'Kalenin eğrisi içeriden olursa yıkılması tez olur'.sözü yalan değil.Çünkü Sayın başbakan Hanımköylü olduğu için Pkknın bir dediği iki olmuyor.Aziz Şehitlerimize Kelle diyen bir zihniyetten ancak bu beklenirdi zaten.Sıra Apo piçini meclise girdirmeye geldi.Yazıklar olsun böyle hükümete.Cumhuriyet tarihinde Sol partiler dahi defalarca iktidara geldi ama böyle bir vatan hainliği yapmadılar.

Avatar
K 2013-04-24 19:12:11

Bu haberi aklı selim okuyarak. Aklı selim karar vermek gerekiyor. Böyle giderse az kaldı birilerini mecliste hatta bakanlar kurulunda görürseniz şaşırmayın

Avatar
misafir 2013-04-24 18:31:25

akp ile hayaldi gerçek oldu...

Avatar
misafir 2013-04-24 14:16:21

Şehid olan askerlerin adı ne olacak

Avatar
46 2013-04-24 13:00:05

Yahu sanki sorun hemen çözüldü de terörist ifadesi kaldırıldı şimdi belki bundan faydalanan örgüt para ve silah ticareti yapacak yazık sorun çözülür anlarım ama biz millet olarak fazla taviz veriyoruz inşallah bir sorun olmazda bu kan biran önce durur...

Avatar
Türkoğlu 2013-04-24 12:58:53

Emeği geçenleri Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın... Allah milletimize doğruyu yanlışı ayırt etme feraseti versin.. Bu iş artık inat etmekle yada alternatifi yok gibi kelimelerin ardına sığınarak basit menfaatlere rahatını bozmamakla olmuyor. Yani illa felaketi görmek mi gerekiyor?

Avatar
misafir 2013-04-24 11:05:57

yazık, bu ülke için terör örgütüyle mücadele edip ve şehit olan mehmetciklerimize,
ailelerine, türklere yazık. durmak yok yola devam, az kaldı, ülke gitti gider elden.

Avatar
süleyman i. 2013-04-24 09:07:28

memlekete hayırlı ugurlu olsun Bu ülkeyi BDP mi idare ediyor yoksa AKP mi yazıklar olsun aldıgınız oylara.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126