Türkiye ile Kolombiya arasında 7 anlaşma imzalandı

Kolombiya Devlet Başkanı Santos ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 7 önemli anlaşmanın imzalandığını kaydederek, “Bugün birçok alanda iş birliği için görüşmeler yaptık ve önemli anlaşmalar...

Türkiye ile Kolombiya arasında 7 anlaşma imzalandı

Kolombiya Devlet Başkanı Santos ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 7 önemli anlaşmanın imzalandığını kaydederek, “Bugün birçok alanda iş birliği için görüşmeler yaptık ve önemli anlaşmalar...

11 Şubat 2015 Çarşamba 00:21
Türkiye ile Kolombiya arasında 7 anlaşma imzalandı
Kolombiya Devlet Başkanı Santos ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 7 önemli anlaşmanın imzalandığını kaydederek, “Bugün birçok alanda iş birliği için görüşmeler yaptık ve önemli anlaşmalar imzaladık. Bugüne kadar bu tür anlaşmalar imzalanmış değildi, ilk defa bu tür adımları atıyoruz ve aramızdaki ilişkileri çok daha kararlı bir noktaya getirmiş oluyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi bir ziyaret için bulunduğu Kolombiya’da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Calderon ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerine gösterilen ev sahipliği için teşekkür ederek, Türkiye'den Kolombiya'ya Cumhurbaşkanı seviyesinde ilk ziyareti gerçekleştirmekten de ayrıca çok mutlu olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya Devlet Başkanı Santos'un 2011'deki Türkiye ziyaretini hatırlatarak, ziyaret sırasında iki ülke arasında üst düzey ziyaretlerin başlatılması kararını aldıklarını, bu kararın gereği olarak ziyareti gerçekleştirdiğini, parlamentolar ve bakanlıklar arasında da ziyaretler gerçekleştirerek yeni bir süreci başlatmak niyetinde olduklarını söyledi.

İKİ ÜLKE ARASINDA 7 ANLAŞMA İMZALANDI

Türkiye'nin Bogota'da, Kolombiya'nın da Ankara'da büyükelçilikleri bulunduğunu, bunun ilişkileri hızlandırmada anahtar rol oynadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu adımlarla birlikte Türkiye ve Kolombiya inanıyorum ki, sorunlarını birlikte aşmak ve bir de belirledikleri hedeflere beraber varmanın kararlığı içindedir. Bugün gerek askerî, gerek siyasi, ekonomik, ticari, eğitim, kültürel alanlarda görüşmelerimizi yaptık. Az önce de 7 önemli anlaşma imzaladık. Bunlardan bir tanesi savunma sanayi iş birliği anlaşması ki bu alanda Türkiye'nin attığı ciddi adımlar var ve Türkiye-Kolombiya İşbirliği Çerçeve Anlaşması var. Tarım alanında iş birliği mutabakat zaptı var, kültürel iş birliğine yönelik uygulama planı var, turizm alanında mutabakat zaptı var. Türkçe ve İspanyolcanın teşvikine dair bir niyet mektubu imzalandı ve 1991 Kültür Anlaşması Onay Belgelerinin teatisine ilişkin tutanak imzalandı. Bugüne kadar bu tür anlaşmalar imzalanmış değil, ilk defa bu tür adımları atıyoruz ve aramızdaki ilişkileri çok daha kararlı noktaya getirmiş oluyoruz" dedi.

“KOLOMBİYA’NIN ELDE ETTİĞİ BAŞARILARDAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Santos’un vizyoner liderliği altında Kolombiya’nın bir hayalinin gerçeğe dönüştürdüğünü belirterek, “Bölgesine umut ve heyecan aşılıyor. Biz, burada Türkiye olarak bu süreci yakından takip ediyor, atılan her adımdan, elde edilen her başarıdan ayrıca memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Terörle mücadelenin mevzi ve lokal bir konu olmadığını, Türkiye'nin de terörden çok çektiğini, 40 yıldır terörle mücadele ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunun Türkiye'ye olan faturasını bildiğimiz için dünyada hangi ülke olursa olsun o ülkelerdeki faturanın da ne denli ağır olduğunun bilincindeyiz. Bundan dolayı biz, bu tür konuları mevzi değil, tamamen bir mutabakat içerisinde, uluslararası dayanışmayla yürütülebileceğine, bu şekilde aşılabileceğine inanıyoruz" dedi.

Kolombiya Devlet Başkanı Santos ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, biraz sonra çalışma yemeğinde de bir araya geleceklerini, görüşmelerini orada da sürdüreceklerini söyledi.

TÜRKİYE’NİN MÜTEAHHİTLİK ALANINDA KOLOMBİYA’YA KATKISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin inşaat sektöründe dünyada önemli bir yere sahip olduğunu ve ilk üç içinde yer aldığını, Kolombiya'nın altyapı ve üstyapı, kentsel dönüşüm, değişim çalışmalarında, Türk müteahhitlik firmalarının her türlü çalışma içerisinde yer alabileceğini bildirdi. Kolombiya Devlet Başkanı Santos ile Türkiye-Kolombiya İş Forumu'nda iki ülke iş adamlarına hitap edeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya’da 3 Türk firmasının bulunduğunu, bu sayıyı az bulduklarını, Kolombiyalı firmaların da Türkiye'de yatırımlarda bulunmalarını istediğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke firmalarının iş birliği halinde yatırımlarda bulunabileceklerini, üçüncü ülkelerde ortak yatırımlara girişebileceklerini, petrolde müşterek adımlar atılabileceğini, Türkiye'nin uluslararası alanda çalışan firması TPİK'in Kolombiya'da 70 milyon dolar yatırımı olduğunu, yeni imkânlarla bu miktarı daha da artırabileceğini söyledi.

Kolombiya'ya, Türk Hava Yollarına bu ülkede beşinci trafik hattı verdiği için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, THY yönetimiyle görüşmelerin yapıldığını, buradaki rakımın yüksekliğinden kaynaklanan teknik sıkıntıların giderilmesiyle THY'nin direkt uçuşları konusunda adım atılabileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu engeli de aşmak suretiyle inanıyorum ki Kolombiya'dan Türkiye'ye 25 bin turist değil daha fazla turist gelecektir. Çünkü gerçekten turizmde destinasyonlarımız çok güçlü fakat Kolombiya'nın da bu noktada güçlü bir destinasyon olduğuna inanıyorum" dedi.

Göreve başladığı 12 yıl önce, Türkiye'ye gelen turist sayısının 13 milyon, elde edilen gelirin de 8 milyar dolar civarında olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda Türkiye'ye gelen turist sayısının 42 milyona ulaştığına, elde edilen gelirin de 40 milyar doları aştığına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm için bacasız sanayi denildiğini kaydederek, "Hakikaten öyle. Biz de tabii turizme yönelik çok ciddi yatırımlar yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz, devam da edeceğiz" dedi.

TİKA’NIN KOLOMBİYA OFİSİ

Serbest ticaret anlaşması konusundaki hassasiyeti özellikle ifade etmek istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA'nın, ofis olarak Latin Amerika'da 2. şubesini açtığını, dünya genelinde burayla birlikte 49. ofis olacağını bildirerek, "Kolombiya ile kültürel, eğitim, her türlü alanda TİKA ofisimiz, iş birliği halinde olacak. Bir sosyal devlet olmanın da böylece bilincini, bahtiyarlığını birlikte yaşamış olacağız" dedi.

DEVLET BAŞKANI SANTOS: “KARŞILIKLI BÜYÜKELÇİLİKLER VE VİZELERİN KALDIRILMASI İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRDİ”

Kolombiya Devlet Başkanı Santos da yaptığı açıklamada, ziyaretin, ilk defa Cumhurbaşkanı seviyesinde ve Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı sırasında gerçekleştirilmesinden dolayı ayrıca önemli olduğunu belirtti. Kendisinin de Türkiye'yi ziyaret eden ilk Kolombiya Cumhurbaşkanı olduğunu anımsatan Devlet Başkanı Santos, karşılıklı açılan büyükelçiliklerin, vizelerin kaldırılmasının ilişkileri güçlendirdiğini söyledi.

Türkiye'yi dünyadaki önemli turizm destinasyonlarından bir tanesi olarak gördüklerini, Kolombiya'nın da turizm potansiyeli çok yüksek olan bir ülke olduğunu kaydeden Devlet Başkanı Santos, bu sektörde de işbirliğine gidilerek, Türkiye'nin deneyimlerinden istifade etmek istediklerini söyledi. THY'nin Kolombiya'ya direkt uçuş yapmak istediğini, bunun yapılması halinde iki ülke arasındaki iletişim bağının artacağını kaydeden Devlet Başkanı Santos, direkt uçuş yapılması konusunda ve THY'nin yaşadığı bazı sorunların çözülmesinde mutabık kaldıklarını ifade etti.

Kolombiya Devlet Başkanı Santos, terörle mücadelenin de iki ülkenin ortak, müşterek konusu olduğunu belirterek, "Türkiye şu anda yürütülen Terörle Mücadele Forumu'nda ortak başkan konumunda. Biz de yapılan global forumun parçasıyız, sahada tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Pasifik Paktı ve Kuzey Atlantik Paktı konusunda iş birliği açısından önemli fırsatlar karşımıza çıkıyor, Latin Amerika'da bu konuyu yakından takip ediyoruz" dedi.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126