Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Akılcı Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalı?

Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Akılcı Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalı?

04 Nisan 2014 Cuma 20:04
Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
banner208

Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması,  ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır.

Bu bağlamda da Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık birimi tarafından,4 Nisan 2014 tarihinde, Kahramanmaraş Suzan Ve Abdülhakim Bilgili Halk Eğitim Merkezi'nde usta öğreticilere “Akılcı Antibiyotik Kullanımı” Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Toplantıya, Akılcı İlaç Kullanımı: Kişilerin hastalığına ve bireysel özelliklerine göre; Uygun ilacı, Uygun sürede, Uygun dozda, En düşük maliyetle kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanmasıyla başlandı.

Özellikle, Antibiyotiklerin yanlış nedenlerle veya doğru olmayan biçimde kullanılması, bakterilerin sonraki ilaç tedavilerine karşı direnç göstermesine neden olabileceği ve bu durumun sonradan dirençli bakteriye yakalanma riski olan herkes için tehlike oluşturacağı ve bu direnç yüzünden, gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilecek antibiyotiğin kalmayabileceği; her ilaçta olduğu gibi antibiyotiklerin de hekimin gerekli görmesi halinde uygun sure ve uygun dozda kullanılması gereken ilaçlar olduğu konusuna vurgu yapıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç İl Temsilcisi Ayşenur Okur daha sonra şöyle devam etti; Akılcı ilaç kullanımında ülke olarak yüksek oranda antibiyotik kullanımından kurtulmalıyız. Herkesin bilmesi gereken, gereksiz antibiyotik kullanımının dirence yol açması ve gerektiği zaman etkisini göstermemesidir.

Özellikle şunu unutmayalım ki; Antibiyotikler yalnızca bakteriler için etkilidir, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez. Antibiyotik ateş düşürmez, sadece uygun doz ve şekillerde kullanılan antibiyotik, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için ateş düşer.

Soğuk algınlığı ve grip çoğunlukla kendi kendine iyileşebilen hastalıklardır ve antibiyotik alımını gerektirmez. İyi bir bağışıklık sistemi bu tür hastalıkları yenebilir. Antibiyotik, sizin grip ve soğuk algınlığını atlatmanıza yardımcı olmaz. Antibiyotik ağrıyı dindirmez, burun akıntısını ve öksürüğü hafifletmez. Antibiyotik, grip ve soğuk algınlığının başkalarına geçişine engel olmaz.

Ülkemizde antibiyotiklerin, en çok kullanılan ilaçlar içerisinde olduğunu ve ne yazık ki bunların önemli bir kısmının gereksiz ya da yanlış kullanıldığını söyleyen Eczacı Okur şöyle devam etti.

“Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre, ilaçların % 50”²sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyuncunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur.

Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı,  hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/ hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer (Medya, Akademi vb.) gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir.”

Eczacı Okur “Çok değil, doğru kullanılan ilaç iyileştirir” vurgusunu yaparak sözlerini tamamladı.

Yoğun bir katılımın olduğu bilgilendirme toplantısı soru ve cevap şeklinde sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225