banner240

Bakan Koca Açıkladı! Velilere PCR Testi Zorunluluğu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "En net ve yüksek sesle ifade etmek isterim ki tüm okullarımız zamanında açılacak. Yüz yüze eğitimden vazgeçmemiz kesinlikle mümkün değildir." ifadelerini kullandı. Ayrıca Bakan Koca, "Aşı programımız bugüne kadar bir teşvik ve tercih konusuydu oysa artık eğitim ve iş hayatının devamı gayesiyle her bir vatandaşımız için tercihe bırakılamayacak bir toplumsal ödevdir" açıklamasını yaptı. Bakan Koca aşı çağrısını yinelerken yerli aşıdaki son gelişmeleri de kamuoyuyla paylaştı.

EĞİTİM 11.08.2021, 22:28
Bakan Koca Açıkladı! Velilere PCR Testi Zorunluluğu
banner257
banner226

İşte Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle;

Bugün Koronavirüs Bilim Kurulumuz salgının seyrini, işyerlerinin ve eğitim kurumlarının hazırlık durumunu, yerli aşı ve aşı programımızı ele alan son derece önemli bir toplantı yaptı.

Geçen süre içinde bilinmeyen bir düşmana karşı büyük bir savaş verdik. Salgının ilk günleri adeta bir bilinmeyenle, kovalamacayla geçti. Hastalığın etkilerini bilmiyor, tedavi yöntemleri hakkında çok sınırlı bilgilerle hareket ediyorduk. Tüm güncel gelişmeleri takip etsek de bu yeni düşmana karşı tecrübeli hiçbir ülke hiçbir bilimsel otorite yoktu.

İlk günlerden beri büyük bir özveri ve fedakarlıkla çalışan Bilim Kurulu üyelerimiz her yeni durum için tedbirler ve tedavi önerileri sundu. Elimizden gelen en büyük gayretle vatandaşlarımızı muhafaza etmeye çalıştık. Düşmanı tanıdıkça silahlarımız ve tedavi yöntemlerimiz gelişti. Tecrübe edindik. Sonunda salgını sona erdirebilecek en büyük umut olan aşı devreye girdi.

Aşıların kullanıma girmesi adeta salgınla mücadelede en büyük kırılma anlarından biridir. Umudun yeşerdiği ve salgının son bulacağının anlaşıldığı an aşıların etkili olduğunu tespit ettiğimiz andır. Bu bakımdan salgını belki de iki evrede ele almak durumundayız: Aşıdan önce ve aşıdan sonra.

Aşı öncesinde tedbir ve kısıtlama, karantina ve sosyal mesafe elimizdeki tek korunma gücüydü. Bu dönemde hiçbir zaman tercih etmeyeceğimiz tedbirleri almak zorunda kaldık. İş yerlerimiz kapalı tutulmak, ülkemizin geleceği olan gençlerimiz okullarından uzak durmak zorunda kaldı.

Bilim Kurulumuzun başından beri önerisi okullarımızı en son kapatıp en erken açmak oldu. Bunun mümkün olabildiği her fırsatı değerlendirmeye çalıştık. Buna rağmen çocuklarımız bir buçuk yıllarını yüz yüze eğitimden, uygulamalı eğitimlerden uzak geçirdi. Uzaktan eğitim gerçekten eğitimin bir miktar uzağımızda kalması sonucunu doğurdu. Ancak, bu günler geride kaldı. Artık aşı var.

"TÜM OKULLARIMIZ ZAMANINDA AÇILACAKTIR"

En net ve yüksek sesle ifade etmek isterim ki tüm okullarımız zamanında açılacak. Yüz yüze eğitimden vazgeçmemiz kesinlikle mümkün değildir. Tüm seviyelerde okullarımız yüz yüze eğitim verecek, uygulamalı eğitimler aralıksız olarak devam edecektir. Artık aşı var.

Koşullar ne olursa olsun öğrencilerimizi koruyarak uygulamalı ve yüz yüze eğitime devam edeceğiz. Gerek ilk ve orta öğretimde gerekse yükseköğrenimde öğrencilerimizi ve ailelerini koruyacak tedbirleri alarak, tüm hazırlıklarımızı yaparak eğitime ara vermeden gelecek eğitim öğretim dönemini karşılayacağız.

Bu konuda bilim kurulumuz eğitimde uyulması gereken uygulanabilir kuralları belirledi. Alınması gereken tedbirler ile ilgili hazırlıklarını tamamladı. Bu çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığımızla ve Yüksek Öğretim Kurulumuzla istişare ederek en kısa sürede sizlerle paylaşacağız. Fiziki koşulları hazır etmek için ilgili kurumlarımız, bakanlıklarımız tam bir koordinasyon halinde çalışacak ve okullarda öğrencilerimizi bekleyeceğiz.

"AŞI, İŞ VE EĞİTİM HAYATI İÇİN ARTIK BİR TEŞVİK VE TERCİH DEĞİL, TOPLUMSAL BİR ÖDEVDİR"

Bu süre zarfında çok önemli bir işimiz var. O da aşı olmamış öğretmen ve öğretim üyesi kalmayacak tedbirleri hayata geçirmek. Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi korumanın birinci adımı, öğretmenleri, öğretim üyelerini ve öğrencilerimizin birlikte yaşadıkları ailelerini aşılamaktır.

Aşı programımız bugüne kadar bir teşvik ve tercih konusuydu oysa artık eğitim ve iş hayatının devamı gayesiyle her bir vatandaşımız için tercihe bırakılamayacak bir toplumsal ödevdir. Eğitim ve iş hayatının sekteye uğramaması için aşı olmazsa olmaz kural haline gelmeli, aşı olmayan kişiler ise düzenli olarak PCR test sonuçlarının negatif olduğunu göstermelidir. Özellikle öğrenci velileri ya aşılarını tamamlayacaklar ya da hastalık taşımadıklarını düzenli olarak kontrol ettirmek zorunda olacaklar. Bunun detaylarını ilgili kurumlarımızla yapacağımız ortak çalışmalar neticesinde ilan edeceğiz.

Tekrar ifade etmek istiyorum yüz yüze eğitim olmazsa olmazımızdır. Çünkü artık aşı var. Aşı iş ve eğitim hayatı için artık bir teşvik ve tercih değil toplumsal bir ödevdir.

Yorumlar (4)
Aşısız 2 ay önce
Aşılayamayacaksınız, insanlara sorumsuzca ne olduğu belli olmayan bir aşı yapamazsınız, madem aşıya bu kadar güveniyorsunuz aşı olan insanlara imzalattığınız kağıtlar ne, neden sorumluluk almıyorsunuz. Aşılandıktan sonra kalp krizi geçirip (onlar kalp krizi diyor ama gerçekte ne olduğu belli olmayan) öldüğünde geride kalanlara bakacak mısınız. Siz bu yaptıklarınızla nasıl can vereceksiniz , nasıl hesap vereceksiniz bunları düşünün kimseyi yeni varyantlar çıktı vs hikayeleri ile korkutmayın yeter artık oynadığınız oyunlara son verin, utanın biraz
HARUN 2 ay önce
TESTTE YAPTIRMIYORUM AŞI DİYE YUTTURMAYA ÇALIŞTIĞINIZ RUHSATSIZ SIVILARIDA YAPTIRMIYORUM 5000 TL DEĞİLMİ AVUKATA VERİR DAVA AÇARIM OLMADI ÇOCUKLARIMI OKUTMAM OKULDAN ALIRIM DAHA OLMASSA NÜFUS CÜZDANIMI NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE GÖTÜRÜR KÜTÜKTEN SİL KARDEŞİM DER ÇEKER KÖYÜME GİDERİM SİZİN TEHDİTLERİNİZDEN KORKAN SİZİN GİBİ OLSUN ORAYADAMI GELİRSİNİZ EH ONDAN SONRA BENDEN GÜNAH GİTTİ.
HARUN 2 ay önce
YAV ARKADAŞ PCR TESTLERİ AMERİKA DA YASAKLANDI KORONA İLACI OLARAK VERİLEN ADI AKLIMDA DEĞİL HAPIN 1 TANESİ KALP KRİZİ YAPTIĞI İÇİN AVRUPADA YASAKLANDI. DENEME TAHTASI DEĞİLİZ
Hep Doğrusöyler 2 ay önce
Aşı yaptırıp maskesiz tedbirsiz ortalıkta gezerek virüsü yayan davarlara niye birşey söyleyemiyorsunuz?
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54