Beden, müzik, resim dersi zorunlu değil

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı lise öğrencilerinin ders seçiminde öğrencilere insiyatif tanıdı ve öğrenciler seçtikleri dersleri, bir üst sınıfta değiştirebilecekler.

Beden, müzik, resim dersi zorunlu değil

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı lise öğrencilerinin ders seçiminde öğrencilere insiyatif tanıdı ve öğrenciler seçtikleri dersleri, bir üst sınıfta değiştirebilecekler.

19 Ekim 2009 Pazartesi 16:22
Beden, müzik, resim dersi zorunlu değil
banner208

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, öğrencilerin lise birinci sınıfta seçtikleri Beden Eğitimi, Müzik veya Resim dersini 4 yıl boyunca değiştirmeden okuma zorunluluğunu kaldırdı. Öğrenciler seçtikleri dersleri, bir üst sınıfta değiştirebilecekler. Alınan bilgiye göre, yeniden düzenlenerek 11 Eylül 2009'da açıklanan ve bu eğitim-öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi'nin açıklamalar bölümü değiştirildi. Yapılan değişiklik, 16 Ekim 2009'da ilgili genel müdürlüklere duyuruldu. Yeni kararla, ''öğrencilerin lise birinci sınıfta Resim, Müzik ve Beden Eğitimi derslerinden birini zorunlu olarak seçmeleri ve 4 yıl boyunca okumak zorunda olmaları'' kuralı kaldırıldı. Yeni karara göre, öğrenciler ilgi ve istekleri ile okulun imkanları doğrultusunda Resim, Müzik veya Beden Eğitimi derslerinden birini seçecekler. Sınıflarda, MEB Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği'nin 10. maddesine göre gruplar oluşturulacak. Öğrenciler alt sınıfta seçtikleri bir dersi üst sınıflarda değiştirebilecekler. Ayrıca öğrenciler ilgi ve istekleri doğrultusunda bu dersi veya dersleri ''seçmeli ders'' olarak da alabilecekler. ''ÖĞRENCİYE İNİSİYATİF TANIDIK'' Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Vekili Merdan Tufan, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Beden Eğitimi, Müzik ve Resim derslerinin ''zorunlu seçmeli dersler'' olduğunu, bu derslerin 9. sınıfta haftada 2 saat, 10, 11 ve 12. sınıflarda ise 1'er saat işlendiğini hatırlattı. Tufan, şu bilgileri verdi: ''Bunların dışında seçmeli dersler bölümü de var. Biz oraya da Resim, Müzik ve Beden Eğitimi derslerini ayrı ayrı yine koyduk. Beden Eğitimi dersini koyduk. Öğrenci, okuduğu Beden Eğitimi dersine ilaveten yani birinci sınıfta haftada 2 saat ve diğer sınıflarda 1'er saatlere ilaveten eğer isterse her sınıf için 2 saat daha Beden Eğitimi dersi seçebilecek. Öğrenci derse ki, 'ben 9. sınıftaki 2 saat ve diğer sınıflardaki 1'er saatlerle yetinmiyorum, seçmeli ders hakkımı Beden Eğitiminden yana kullanmak istiyorum', onu da seçebilir, 10. sınıfta 1 saat yerine 3 saat de okuyabilir, 2 saat de okuyabilir. Ayrıca öğrenci mesela Müzik dersinin yanında Beden Eğitimi dersini de seçmeli olarak alabilir.'' Seçmeli ders alan öğrenci gruplarının sayıları konusuna da değinen Tufan, yönetmelikte seçmeli derslerde en az 8 öğrenci bulunması koşulunun yer aldığını, ancak zorunluluk halinde rakamın daha az olabileceğini bildirdi. Merdan Tufan, ''Okul müdürleri 8'in altında öğrenci olunca seçmemişler. Bize gelen geri bildirimlerden bunu anladık. Yönetmelikte 'aslolan 8'dir, ama 8'in altındaki öğrenciler için de zorunluluk varsa açılabilir' diyor. Biz okullara onu hatırlattık. Yani 'sınıfın kalabalık kısmı Beden Eğitimi'ni seçti, 5'i Müzik seçtiyse bu öğrenciler için de açmanız lazım' dedik'' bilgisini verdi.

Anahtar Kelimeler:
BedenSınıftaSeçmeliResim
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225