Dünyadaki kahve üretiminin en çok yapıldığı ülke hangisidir

Dünyadaki kahve üretiminin en çok yapıldığı ülke hangisidir Etiyopya Vietnam Kolombiya Brezilya en çok kahve üreten ülke hangisidir

Dünyadaki kahve üretiminin en çok yapıldığı ülke hangisidir

Dünyadaki kahve üretiminin en çok yapıldığı ülke hangisidir

Kahve Üretilen Ülkeler, Bölgeler ve Kahve Türleri

Kahve, dünya çapında 70'den fazla ülkede üretilmektedir. Bu ülkelerin birçoğunun farklı bölgelerinde farklı tipte kahveler üretilir.

Başlıca kahve üretimi yapan ülkeler, bu ülkelerde yetişen genel ve bazı bilinen yöresel kahve çeşitleri aşağıdaki listede gösterilmiştir. Kahve ticareti, genelde 60 kilogramlık torbalar içinde satışa sunularak gerçekleştirilir.

Arabica kahvesinin yetiştirildiği bölgeler (Kaynak)

Robusta kahvesinin yetiştirildiği bölgeler (Kaynak)

 Bolivya

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 150.000 torba

Bolivya, karlı dağların güzel manzarası ile beraber, geniş plato ve tropikal yağmur ormanlarına sahip olması nedeniyle ideal kahve üretimi için gerekli uygun koşulları sağlamaktadır. Bolivya'da yetiştirilen kahvelerin yüzde 90'dan fazlası, denizden yüksekliği 500 ile 1600 metre arasında olan tropikal La Paz bölgesinin Yungas alanında yetiştirilir. Bolivya'da kahve üretiminin yapıldığı diğer önemli bölgeler ise Cochabamba, Santa Cruz ve Tarija'dır. Buralarda yetiştirilen kahveler aroma bakımından oldukça iyidir.

 Brezilya

Kahve çeşidi: Arabica ve Robusta kahvesi

Üretim: 35.000.000 torba

Brezilya güney merkezi dağlarını milyonlarca kahve ağacı kaplamaktadır. Brezilya, ticari kahve üretim endüstrisi için önemli bir yer olup, her yönden dev bir potansiyele sahiptir. Birçok kahve çeşidi Brezilya'da üretilmesine rağmen, bunların hiçbirisi dünyanın en iyi kahveleri arasında yer almaz. Brezilya kahve endüstrisi, üretimde kahve fiyatını göz önünde bulundurarak, konsantre kahve üretimi yapar. Bu kahvenin genel özelliği; ucuz, oldukça lezzetli fakat zor dağılan bir kahve olmasıdır.

Bourbon Santos : Aynı zamanda Santos olarak da bilinir. Piyasada ismi yüksek kaliteli kahve olarak bilinir. Genellikle Santo limanında gemilerle ihraç edilir. Genellikle São Paulo eyaletinde yetiştirilir ya da Minas Gerais eyaletinin güney bölgesinde yetiştirilir. Bourbon Santos terimi zaman zaman herhangi bir yüksek kaliteli Santos kahvesini temsil etmek için kullanılır, fakat tam anlamıyla arabika'nın Bourbon çeşidinden gelen Santos kahvesini tanımlar. Bu kahve, Brezilya'da yetiştirilen diğer kahvelere nazaran daha asitli daha tatlı bir kahve üretimi için idealdir.

Rio: Brezilya'da kuru işlenmiş kahve sınıfında yer alır. Bu kahve kurutma esnasında mikroorganizmaların öldürülmesi sonucu oluşan iyoda benzer tat ve aynı zamanda tıbbi karakteristiğe sahip bir kahvedir. Rioy ya da Rio-y terimi benzer tat özelliği içeren herhangi bir kahve için kullanılır. Rio tadındaki kahve, Kuzey Amerikan müşterileri için bir kusur olarak düşünülürken, Balkan ve Orta-doğu ülkelerindeki müşteriler tarafından aranan bir özelliktir.

 Burundi

Kahve çeşidi: Arabica ve Robusta kahvesi

Üretim: 500.000 torba

Burundi, Arabica kahve çiftçiliği için oldukça elverişli tropikal bir iklime sahiptir. İki önemli ırmaktan akan su ile ayrılan dağlar ve tepeler, Arabica kahve üretimi için ideal bir çevreyi teşkil eder. Bu ülkedeki kahve yetiştiriciliği deniz seviyesinden 1250 ile 2000 metre yukarıda gerçekleştirilir. Burundi'de yetiştirilen kahve, Doğu Afrika Arabica kahve çeşitliliği kalite parametreleri içinde sınıflandırılır. Burundi'ye özgü kahve, Ngoma etiketi altında satışa sunulur.

 Kamerun

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta kahvesi

Üretim: 1.000.000 torba

Zengin volkanik toprak, yüksek deniz seviyesi ve uygun yağmur alışı, Kamerun'u kahve yetiştiriciliği için ideal bir yer kılmıştır. Birçok Kamerun kahvesi iki ile on hektarlık küçük arazilerde yetiştirilir ve yaklaşık olarak hepsi karışık ürün çiftliklerinde yetiştirilir.

Kamerun kahvesi dolgun bir tohuma ve çikolata tadına sahip, etrafı küçük kırmızı işaretlerle belirlenmiş bir kahve çeşididir.

 Merkez Afrika Cumhuriyeti

Kahve çeşidi: Robusta kahvesi

Üretim: 100.000 torba

Merkez Afrika Cumhuriyeti'nde, yüksek kaliteli robusta kahvesinin sadece çok az bir miktarı üretilir. Genel olarak ekspreso için Fransa ve İtalya'ya ihraç edilir.

 Kolombiya

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 11.000.000 torba

Merkez Kolombiya üç kısımdan oluşur. Bunlar kuzeyden güneye üç adet sıradağlardır. Merkez ve doğu sıradağlar en iyi kahveyi üretirler. Standart Kolombiya kahvesi ıslak işlenmiş kahvedir ki, bu kahve küçük kaplara konarak, öğütülür ve Kolombiya kahve Federasyonu tarafından ihraç edilir. Bu kahve pazar adına yada bölgesine göre değil, kalite derecesine göre satılır (Supremo en kaliteli kahvedir). Bu kahvenin kalitesine göre dağılımı, mükemmel, iyi yetişmiş, klasik, hafif meyve tadında Latin amerikan kahvesinden, sıradan fermente yan ürün olan meyve tadındaki kahveye doğrudur. Bazı arazi ve kooperatiflerden sağlanan kahve ve özel kurulmuş değirmenlerden elde edilen kahveler gibi botanik türler de bölgeler tarafından satılabilmektedir (Burbon en iyisi).

Güney Kolombiya'nın Narino eyaleti, Kolombiya kahvesinin en çok üretildiği yerdir. Kolombiya kahvesi karışık Medellin, Ermeni ve Manizale ile beraber MAM adıyla satılır.

Bogota: Kolombiya'nın başkentini çevreleyen bölgelerdeki pazarlama ismidir.

Bukaramanga: Kolombiya'daki bir kasaba ismiyle aynıdır. Bu kahve yumuşak kahve tohumundan üretilir. Sumatran kahvesi ile aynı özelliklere sahip olup, ağır gövde, düşük asitliği ve zengin tat tonları vardır.

Cucuta: Kolombiya'nın kuzey doğusunda yetişen bir kahve için kullanılan pazar ismidir, fakat genellikle Marakaibo ve Venezuela'ya gemiyle gönderilir.

Exelso: Kolombiya kahvesinin bir derecesidir ki, en iyi (supremo) ile ikincil iyi (ekstra) kahvenin birleşiminden oluşur.

Extra: Kolombiya'nın ikinci en iyi kahvesidir.

Narino: Güney Kolombiya'daki bir bölgede istek üzerine üretilen kahvedir.

Supremo: Kolombiya'nın en kaliteli kahvesidir.

 Kongo

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta kahvesi

Üretim: 600.000 torba

Kongo kahvesi tam-gövde yapısı ve toprağımsı tat profili ile kameruna benzer bir kahvedir. Genellikle Fransa'ya ihraç edilir.

 Kosta Rika

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 2.000.000 torba

En iyi Kosta Rika kahvesi, olgun ve temiz görünüme sahip olup, kuvvetli asitliğinden dolayı Merkez Amerikan kahveleri içerisinde en çok tercih edileni olmuştur. Kosta Rika kahvesi genel olarak başkent San Joe'nin çevresindeki şehirlerde yetiştirilir. En ünlü kahvenin üretildiği dört şehir San Marcos de Tarrazu, Tres Rios, Heredia ve Alajuela'dır. Üretildiği bölgeden ziyade bu bölgenin denizden yüksekliği, kahvenin tadını belirlemedeki en önemli faktördür. Dünyadaki birçok kahveden farklı olarak, Kosta Rika kahvesi genel olarak yetiştirildikleri çiftlik veya arazi ile tanımlanır yada kooperatif tarafından işlenerek üretilir. Bu bilgi ise ihracatçının elinde var olup, Belle Vista yada La Minita gibi iyi bilinen arazi kahvelerinin dışında, arada bir tüketiciye geçer.

Alajuele. Kosta Rika'nın en iyi kahvelerinden biri olan kahvenin pazarlamadaki ismidir.

Heredia. Kosta Rika'nın itibarlı kahvelerinden olan bir kahvenin pazarlamadaki adıdır.

La Minita, La Minita çiftlik evi. Kosta Rika'nın Tarrazu bölgesindeki en iyi bilinen arazi kahvesidir ki, özenle ve titizlikle üretimi yapılan bir kahvedir.

Tarrazu, San Marcos de Tarrazu. Kosta Rika'nın en itibarlı kahvesinin pazarlamadaki adıdır.

 Küba

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 275.000 torba

Küba, tipik bir Karaib denizi kahvesi üretir. Genellikle bu kahve Dominik Cumhuriyetine komşu olduğu için düşük rakımda yetişir ve Dominik Cumhuriyeti kahvesi ile benzer bir tat profiline sahiptir.

 Dominik Cumhuriyeti

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim : 500.000 torba

Yüksek kaliteli Dominik kahvesi, Karayib denizi kahvesinin özellikleriyle birlikte zengin, asitli kahvedir. Santo Domingo. Düşük kaliteli Dominik kahvesi ise, az asitli ve yumuşamaya meyillidir.

Bani: Dominik Cumhuriyeti'nin kaliteli ve az asitli kahvesinin pazarlamadaki adıdır.

Barahona: Dominik Cumhuriyeti'nin güney batısındaki kahvenin pazarlanmadaki adıdır. Barahona, Dominik Cumhuriyeti kahvelerinin arasında en kalitelisi olarak düşünülebilir.

Cibao: Dominik Cumhuriyeti'nin kaliteli, genelde düşük asitli kahvesinin pazarlamadaki adıdır.

Ocoa: Dominik Cumhuriyeti'nin en itibarlı kahvelerinden biri olan kahvenin pazarlamadaki adıdır.

 Ekvador

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta kahvesi

Üretim: 700.000 torba

Ekvador kahvesinin, orta tatta ve kendisi oldukça asitli olmakla beraber Merkez ve Güney Amerikan kahvesinin tadına benzer bir tadı vardır.

 El Salvador

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 1.300.000 torba

El Salvador kahvesi yumuşamaya eğimli, klasik Merkez Amerikan kahve tadının düşük asitli bir versiyonudur. Bourbon ve pacamara ağaç türlerinden yetiştirilen en iyi El-Salvador kahvesi, güzel kokulu, kompleks, canlı ve oldukça hafiftir.

Tam olarak iyi-yetişmiş kahve: El Salvador kahvesinin en kaliteli kahvesidir.

 Etiyopya

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 4.500.000 torba

Etiyopya, oldukça karışık bir kahve bölgesidir. En iyi Etiyopya kuru işlenmiş kahve(Harar), orta olgunlukta ve oldukça asitli olmakla beraber meyve ve şarap tadındadır. En iyi yıkanmış Etiyopya kahvesi (Yi gacheffe, Sidamo), hafif, fakat karışık çiçek ve turunçgiller tadına sahiptir.

Djimah, Djimma, Jimma: Yıkanarak işlenmiş Djimah kahvesi mükemmel, düşük asitli bir kahvedir. Kuru işlenmiş Djimah kahvesi ise daha küçük taneli olup, hafif ilaç tadında bir kahvedir ve özel bir kahve olarak ticareti yapılmaz.

Ghimbi, Gimbi:  Batı Etiyopya'daki ıslak işlenmiş bir tür kahvedir.

Limu: Güney-merkez Etiyopya'daki ışlak işlenmiş çiçek ve meyve tadındaki, çok güzel kokulu bir kahvenin pazarlamadaki adıdır.

Sidamo, Washed Sidamo: Güney Etiyopya'da hafiften orta büyüklüğe doğru farklılaştırılmış, çok güzel çiçek ve meyve tadında, ıslak işlenmiş kahvenin pazarlamadaki adıdır.

Yirgacheffe, Yirga Cheffe, Yrgacheffe: Etiyopya'da yıkanmış kahveler arasında en çok tercih edilen kahvedir ki; meyvemsi asitliği bakımından diğerlerinden ayrılan ve yoğun bir tadı olan kahvenin pazarlamadaki adıdır.

 Guatemala

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta

Üretim: 3.700.000

En iyi Guatemala kahvesi çok fazla baharat tadında yada çok iyi tütsü tadı olan bir kahvedir. Bu özellik kendisini diğer bütün kahvelerden ayrı kılmıştır. Bu kahveler çok asitli olup, baharat yada tütsülenerek asitliğe katkıda bulunur. En hoş Guatemala kahvesi orta ile tam olgunluk arasında olup tat bakımından zengindir. Merkez yüksekliklerde (Antigua, Atitlan) sert tohum olarak nitelendirilen kahveler zengin, baharatlı yada floral asitliğe ve mükemmel bir tada sahip kahvelerdir. Dağlık bölgelerde, Pasifik (San Marcos) yada Karayip denizinin (Cobán, Huehuetenango) havasında yetişmiş kahveler çok az asitliğe sahip ve fazla meyvelidirler. En iyi bilinen Guatemala kahvesinin yetiştirildiği bölgeler San Miguel, Capitillo, San Sebastian ve Los Volcanos bölgeleridir.

Antigua: Guatemala kahvesinin en çok farklılaştırılmış kahvelerinden birinin pazarlamadaki adıdır. Guatemala'nın eski başkenti olan Antigua'nın çevresindeki şehirlerde yetiştirilir.

Cobán: Guatemala'nın kuzey merkezinde olan en kaliteli kahvesinin pazarlamadaki adıdır.

Huehuetenango:  Guatemala'nın en kaliteli kahveleri arasında yer alan bir kahvedir.

 Gine

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 4.500.000 torba

 Haiti

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 370.000 torba

En iyi Haiti kahvesi, düşük asitliğe sahip, oldukça yumuşak ve tatça zengindir. Haiti'nin yoğun yağmur alışı, derin volkanik topraklara sahip oluşu ile beraber kahvenin düşük rakımda yetiştirilmesi, onu oldukça tatlı kılar ve en kaliteli Haiti kahvesi olmasını sağlar.

Tam olarak yetiştirilmiş yıkanmış: En kaliteli Haiti kahvesidir.

 Honduras

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 3.000.000 torba

Honduras kahvesi, ıslak işlenmiş kahvedir ve genellikle ucuz kahve olarak karıştırılarak kullanılır. Ülkede bazı kaliteli kahvelerde yetiştirilir, fakat genellikle ihraç edilmeden önce harmanlanır.

 Hindistan

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta

Üretim: 4.600.000 torba

Hindistan kahvesi, ülkenin güneyinde yetiştirilir. En iyi kahvesi, asitliği olan ve de ara sıra şaşırtıcı nüanslara sahiptir. En kötü yanı yumuşamasıdır. Shevaroys ve Nilgiris bölgelerindeki kahveler, genellikle Güney Hindistan bölgelerindeki kahvelerden daha asitlidir.

Monsooned Coffee (Monsooned Malabar): Güney Hindistan'da kahvenin tipik olarak kuru işlendiği tek bölgedir. Bu kahve kasti olarak açık ambarlarda muson rüzgarlarına tabi tutulur. Bu işlemin amacı kahvenin tadını arttırmak ve asitliğini düşürmektir.

Mysore, India Mysore: Mysore, yüksek kaliteli ıslak işlenmiş Hindistan kahvesi'nin market adıdır ve ülkenin güneyinde yetiştirilir.

 Endonezya

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta

Üretim: 6.700.000 torba

Endonezya kahvesi, çeşitli kaliteye sahip olup, genellikle Sumatra, Sulawesi, Java yada Timor gibi ada bölgelerinin adı altında pazara sunulur. En kaliteli kahvesi, hoş ve zengin tadı ve düşük seviyede fakat hissedilebilir asitliği ile diğerlerinden ayrılır. En kötü kahvesi ise hoş olmayan sertliği ve küfsü kokusu ile kendini gösterir. Bunların dışında diğer kahvelerde toprağımsı bir tat vardır; bazı kahve tiryakileri bundan hoşlanırken bazıları hoşlanmaz.

Ankola:. Kuzey Sumatra'da, arabica kahvesinin pazarlamadaki adıdır.

Celebes: Sulawesi adasının eski ismidir. Bu kahvenin büyük bir bölümü, Güney-doğu yüksekliklerindeki Toraja ve Kalossi bölgelerinde yetiştirilir. En kalitelisi, dolgun ve zengin tat ve düşük seviyede fakat hissedilebilir asitliği ile diğerlerinden ayrılır.

Gayo mountain: Kuzey Sumatra'da Aceh Province'de öğütülerek ihraç edilen kahvenin market ismidir. Islak işlenmiş Gayo dağı kahvesi kusursuz olmaya eğilimli fakat yüksek güç uygulandığında Sumatra profiline sahip olur. Geleneksel olarak işlenmiş Gayo dağı kahvesi, Sumatra'nın Mandheling bölgesinde yetiştirilen kahve ile benzer özelliklere sahiptir. En kaliteli kahve ise, değişik bir tatta, düşük seviyede fakat hissedilebilir asitli bir özellik gösterir.

Kalossi: Sulawesi'nin güney-doğu dağlık bölgesinde yetiştirilir.

Java, Java arabica: diğer birçok Endonezya kahvesinden farklı olarak, bu kahve küçük çiftliklerde ve genellikle ilkel olarak işlenir. Java kahvesi ise arazilerde ve büyük çiftliklerde yetiştirilir ve modern metotlarla ıslak işlenir. En kalitelisi, diğer Endonezya kahvelerinden daha az zengin karakteristiğe sahiptir, fakat genellikle asitlidir. Yaşlı Java, oldukça kahverengi renktedir; java kahvesinin olgunluğunu gösterir ve orijinal java kahvesine benzer özellikte bir tat oluşturur. Bu kahveler on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllarda Avrupa'ya geçirilirken gemi içerisinde dikkatsizlik sonucu bekletilerek yıllanmıştır.

Lintong, Mandheling Lintong: Endonezya'da, Sumatra'nın en çok beğenilen kahvesinin pazarlamadaki adıdır. Lake Toba şehrinden başlayarak adanın kuzey kutbuna kadar olan bölgede yetiştirilir.

Luwak, Kopi Luwak: Endonezya'nın Sumatra kahvesinden farklılık gösteren tek yanı bu kahvenin prosesinin farklı olmasıdır. Luwak ya da misk kedisi gibi memeli hayvanlar olgun kahveyi yerler ve meyveyi sindirerek, tohumları dışarıya atarlar. Bu çekirdek yada tohumlar kuruduktan sonra toplanır. Kopi Luwak, dünyadaki en pahalı kahvelerden birisidir, bunun nedeni üretiliş şeklinin farklı ve sınırlı olmasından kaynaklanmaktadır.

Sumatra: Endonezya'nın Sumatra adasındaki tek kökenli kahvedir. Yüksek kaliteli Sumatra kahvesinin büyük bir bölümü ya Lake Toba (Mandheling, Lintong) yakınlarında ya da Aceh Province'de, Lake Biwa (Aceh, Gayo Mountain) yakınlarında yetiştirilir.

Timor: Timor (doğu ve batı)'daki tek kökenli kahvedir. Timor kahvenin 20. yüzyıl öncesinde klasik bir kökeni vardır.

Toraja: Güney-doğu Sulawasi'daki kahvenin market ismidir.

 Fildişi Sahilleri

Kahve çeşidi: Robusta kahvesi

Üretim: 2.500.000 torba

Fildişi Sahilleri, en büyük Afrika kahvesi üreticilerinden birisidir. Bol miktarda tatlandırılmış kahve, özellikle çözünebilen kahve üreten üreticiler için oldukça popülerdir. Bu üreticiler ekstraksiyon verimine son derece değer verirler.

 Jamaika

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 40.000 torba

Jamaika mavi dağlarında, dengelenmiş zengin ve hoş tatta, klasik, oldukça asitli bir kahve yetişir. Bu özellikler ve bunun yanında bu kahvenin kısıtlı kaynağı, kendisini dünyanın en ünlü kahvesi kılmıştır. Jamaika yüksek dağlarında az yetiştirilen Jamaika kahvesi taneleri daha az asitli ve hafiftir. Diğer Jamaika kahveleri ise birbirinden farksızdır.

Jamaika Mavi Dağları stili: Otantik Jamaika mavi dağlarında yetişen kahvenin kalitesi yaklaşık olarak üreticinin tasarladığı harmanların çeşitliliğine bağlıdır. Bu harmanlar gerçek Jamaika kahvesi içermeyebilirler.

 Kenya

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 1.000.000 torba

Kenya kahvesinin keskin, şarapsı asitliği ve farklı birçok meyve tadına sahip oluşu kendisini meşhur kılmıştır. Dünyanın en iyi kahveleri arasındadır. Bu kahvenin kalitesinin sağlanmasında ve kullanılışının geniş ölçüde yayılmasında Kenyalılar şüphesiz en önemli bileşendir. Kenya kahvesi, küçük köy arazilerinde ve geniş arazilerde yetiştirilir.

Yetiştirildiği asıl alan, Mt. Kenya yamaçlarından, başkent Nairobi'ye doğru uzamaktadır. Uganda ve Kenya sınırları arasında olan Mt. Elgon'nın yamacında küçük çapta yetiştirilir.

 Madagaskar

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta kahvesi

Üretim: 700.000 torba

Madagaskar, kahveyi adanın birçok bölümünde yetiştirir. En ünlü olanı, Kouillou çeşitleridir ki, bunların oldukça farklı tatları vardır ve hala Fransa'da oldukça değerlidirler.

 Malawi

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 25.000 torba

Bir çok Malawi kahvesi büyük arazilerde yetiştirilir ve yumuşak yapıda veya yuvarlak görünümde olmasına göre ayırt edilir.

 Meksika

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 4.200.000 torba

Birçok Meksika kahvesi ülkenin güneydoğu bölgesinde üretilip ülkenin diğer bölgelerine gönderilir. Güneydoğu bölgesinde, kıta daralarak doğuya doğru döner. Merkez sıra dağlar girdabında bulunan Vera Cruz eyaleti, genelde ova kahvesi üretir. Fakat bu kahve Altura (yüksek) Coatepec olarak adlandırılır. Bu isim dağlık bir bölgenin kenarındaki şehrin ismidir ve oldukça iyi bir üne sahiptir. Diğer Vera Cruz kahveleri ise, Altura Orizaba ve Altura Huatusco bölgelerinde yetiştirilir. Chiapas eyaletindeki kahve Meksika'nın güney doğu kıyısında, Guatemala sınırı yakınında yetiştirilir.

Altura:  İspanyolcada "Yükseklik" anlamına gelir ki, Meksika kahvesini tarif eder. Bu kahve yüksek yada dağlık alanlarda yetiştirilir.

Chiapas: Güney Meksika'da yetiştirilen bir kahvedir. En kaliteli Chiapas kahvesi, Guatemala'ya sınır durumunda olan Meksika'nın güney doğu kıyısında yetiştirilir ve üretildiği kasaba olan Tapachula adı altında markete sunulur. Chiapas ve Tapachula kahvelerinin en kalitelisi, sert asitliğe, lezzetli bir tada sahip olup, Oaxaca and Vera Cruz eyaletlerinin en iyi bilinen Meksika kahveleridir.

Coatepec: Meksika'daki, Vera Cruz eyaletinin merkez sıra dağlarının kuzey yamacında, yıkanarak işlenmiş kahvenin pazardaki adıdır.

Oaxaca: Güney Meksika'da Oaxaca eyaletindeki kahvenin pazarlamadaki ismidir.

Primo Lavado (başlangıç yıkama): Meksika kahvesinin bir derecesidir ki, ülkenin bir çok hoş kahvesini bir arada içerisinde bulundurur.

 Nikaragua

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 1.400.000 torba

Nikaragua kahvesi oldukça hoştur ama genellikle klasik Merkez Amerikan kahvesinden ayırt edilmez. Nikaragua kahvesi basit bir asitliği olan oldukça lezzetli bir kahvedir.

Matagalpa: Nicaragua'nın itibarlı kahvelerinden olan bir kahvenin marketteki adıdır.

Jinotega: Nikaragua kahvesinin en ilgi duyulan kahvesinin pazarlamadaki adıdır.

 Panama

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta kahvesi

Üretim: 150.000 torba

Panama'da üretilen kahve; lezzetli, tatların dengeli olduğu, Kosta Rika'nın Tres Rios bölgesinde yetiştirilen kahveye benzer bir kahvedir. Bu ıslak işlenmiş bir kahve olup, genellikle diğer kahvelerle karıştırılmak üzere kullanılır, fakat sabah kahvaltısında servis yapılır.

 Papua Yeni Gine

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta kahvesi

Üretim: 1.200.000 torba

En iyi bilinen Yeni Gine kahvesi oldukça geniş arazilerde yetiştirilir. Burada çok iyi hazırlanmış, temiz, güzel kokan, son derece iyi ölçülendirilmiş ve değişken asitliğe sahip bir kahvedir. Organik olarak yetiştirilen diğer Yeni Gine kahveleri ise küçük çiftlik evlerinde ve bu çiftçilerin kendi ilkel yöntemleri ile ürettikleri kahvelerdir. Bu kahvelerin en kalitelisi değişik, dolgun ve kompleks kahvelerdir.

 Peru

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 2.700.000 torba

En kaliteli Peru kahvesi dolgun tat, aromatik, yumuşak ve az asitli bir kahvedir. En iyi bilinen market isimleri; Güney-Merkez Peru'nun Chanchamayo, Urubamba ve Machu Picchu'nun güney kıyısında yetiştirilen kahvelerdir.

 Filipinler

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta kahvesi

Üretim: 500.000 torba

 Rwanda

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 500.000 torba

 Tanzanya

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta kahvesi

Üretim: 750.000 torba

Birçok Tanzanya kahvesi; Mt. Kilimanjaro and Mt. Meru dağlarının yamaçlarında, Kenya sınırı kıyısında yetiştirilir. Bu kahveler Kilimanjaro olarak adlandırıldığı gibi asıl yetiştiği kasabanın ve taşındığı bölgenin (Arusha, Moshi) ismini de alabilir. Arap kahvesinin az bir miktarı güneyde, Tanganyika Gölü ve Nyasa Gölü arasında yetiştirilir ve bu kahve genellikle Mbeya olarak adlandırılır. Bu isim önemli kasabalardan birinin adı ile yada pazarlamada adı Pare ile bilinir.

En kaliteli Tanzanya kahvesinin en önemli özellikleri; zengin lezzet ile beraber oldukça hafif şarapsı asitliğe sahip olmasıdır. Bu özellikler, Kenya'nın komşusundaki kahve yetiştiricileri ile bu kahveyi benzer kılar. Diğer kahveler ise yumuşak ve daha hafif kahvelerdir.

 Tayland

Kahve çeşidi: Robusta kahvesi

Üretim: 750.000 torba

 Togo

Kahve çeşidi: Robusta kahvesi

Üretim: 170.000 torba

Togo küçük çaplı bir üretici olup, tipik Batı-Afrika stili kahve üretir. Ülkede yetiştirilen en iyi kahve çeşitleri arasında, Niaouli çeşidi ön plandadır.

 Uganda

Kahve çeşidi: Arabica, Robusta kahvesi

Üretim: 2.700.000 torba

En kaliteli Uganda arabica kahvesi; şarapsı asitliğe ve diğer tat özellikleri bakımından Afrika kahvesine benzer bir nitelik göstermektedir. Fakat Kenya ya da Zimbabwe kahvelerinin en iyilerinden daha az tercih edilir. Bu kahve genel olarak daha kendine özgü bir tada sahiptir.

Bugishu, Bugisu .  Mt. Elgon dağının yamacında yetiştirilen arabica kahvesinin marketteki adıdır. Bu kahve, Uganda kahvesinin en kalitelisi olarak düşünülebilir.

 Venezuela

Kahve çeşidi: Arabica kahvesi

Üretim: 800.000 torba

En iyi Venezuela kahvesi, ülkenin batı kıyısı olan Kolombiya'nın sınırındaki bölgelerden getirilir. Bu bölgedeki kahveler, Maracaibos olarak adlandırılır. Kahve limana geldikten sonra, gemilere yüklenir ve Cucuta kahvesi içerir. Bu Cucuta kahvesi aslında Kolombiya'da yetiştirilir fakat Maracaibo'da gemiye yüklenir. Daha da doğudaki dağların kıyısında yetiştirilen kahve genellikle Caracas olarak adlandırılır. Başkente getirildikten sonra, Caracas limanı olan La Guaira 'da gemiye verilir. Venezuela kahvesinin en önemli özelliği Kolombiya'ya komşu olan ülkelerin kahvelerinden farklı olarak, düşük asitliğe sahip olmasıdır. En kötü kahvesi cansız, sönük; en iyi kahvesi ise tatlı ve lezzetli özelliklere sahiptir. Meridas gibi en kaliteli kahvesinde ise güzel ve zengin bir lezzet vardır.

Caracas: Caracas bölgesinde yetiştirilen bir tür kahve sınıfıdır ve kalitesi orta ile mükemmel kalite arasında değişir.

Lavado Fino: Venezuela kahvesinin en kalitelisidir.

Maracaibo: Bir kahve sınıfıdır ki, ülkenin en önemli ve farklılaştırılmış birçok kahve türünü içerisinde bulundurur.

Mérida: Venezuela kahvesinin en önemli ve en çok arzu edilen kahvesinin pazarlamadaki adıdır. Fincan içerisinde lezzetli ve tatlı bir özelliği vardır.

Trujillo: Bir tür Maracaibo kahvesinin pazarlamadaki adıdır.

Tachira: Bir tür Maracaibo kahvesinin pazarlamadaki adıdır.

 Vietnam

Kahve Türleri :Robusta

Üretim :11.000.000 torba

Kahve Vietnam'a ilk olarak 19. yüzyılın ortalarında, Fransız misyonerlerinin Bourbon adasından getirdikleri Arabica ağaçlarını Tonkin civarına ekmeleriyle geldi. Bunu geliştirmeleri sonucunda şu an kahve endüstrisi çok hızlı bir şekilde ilerlemiştir ve bu şekilde Vietnam hızla dünyanın en büyük üreticisi olmaktadır. Bugün, ülkenin güney yarısındaki küçük ekili alanlarda genellikle robusta kahvesi üretilir.Vietnam kahvesi az miktarda asitliği ve dengeli tat dağılımıyla güzel bir uyum içerisindedir. Çoğu kez harmanlamada kullanılır.

 Yemen

Kahve türü: Arabica kahvesi

Üretim: 100.000 torbadan az.

Arabian Mocha: Kızıldeniz sınırında, Yemen bölgesinin dağlarında, Arap yarımadasının güneybatı tepesinde yetişen tek orijinli kahvedir. Dünyanın en eski ekilmiş kahvesidir, ayırt edici özellik olarak zengin şarapsı asitliğiyle diğerlerinden farklıdır.

İsmaili: Yemen merkezinde yetişen ve itibar gören kahvenin pazardaki ismidir. Ayrıca yuvarlak, bezelyeye benzeyen ve üstün kalitesiyle, geleneksel Yemen kahvesinin botanik bir türüdür.

Mattari, Matari: Piyasada en çok beğenilen Yemen kahvesi olarak isimlendirilen, başkent Sana'nın batısındaki Ben-i Mattar bölgesinden. Genelde Yemen stilinin şaraba benzeyen, keskin bir versiyonudur.

Sanani: Sana'nın batı bölgelerinde yetişen kahve ismidir. Genelde Yemen stilinin asitliği az olan versiyonudur.

 Zambiya

Kahve Türü: Arabica kahvesi

Üretim: 100.000 torba

Zambiya kahvesi daha hafif ve Afrika kahvesinin düşük asitli versiyonudur

 Zimbabye

Kahve Türü: Arabica kahvesi

Üretim: 100.000 torba

Zimbabve kahvesi Batı Afrika kahvesinin mükemmel içimi ve heyecanını ve şaraba benzeyen asitlik karakterini gösterir. Afrika kahveleri arasında Kenya cinsi ikinci kalitededir. Çoğunlukla Mozambik'le olan doğu sınırı boyunca yetiştirilir.

Chipinga: Zimbabvenin en çok tercih edilen kahvesi olarak ülkenin doğu bölgesinde yetiştirilir.

Diğer üretici ülkeler :

Angola, Benin,Çin, Ekvator Gine, Gabon, Gana, Guyana, Laos, Liberya, Malezya,Yeni Kaledonya, Nijerya, Paraguay, Sierra Leone, Sri Lanka, Trinidad ve Tobago, Birleşik Devletler (Hawai, Porto Riko) ve diğerleri.

Toplam 1.000.000 torba

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 21:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154