EBA nedir, nasıl giriş yapılır nasıl şifre alınır nasıl kullanılır?

Uzaktan eğitim için kullanılan EBA öğrenci girişi nasıl ve nereden yapılır? 3 gb internet aktivasyonu nasıl yapılır? Konuyla ilgili EBA sisteminin nasıl kullanıldığını, öğrenci, öğretmen ve veli giriş sayfalarının nasıl kullanılacağına dair detaylara haberimizin içerisinde yer verdik…

EĞİTİM 13.03.2020, 07:58
EBA nedir, nasıl giriş yapılır nasıl şifre alınır  nasıl kullanılır?

Türkiye'de milyonlarca öğrenci 23 Mart tarihinden itibaren uzaktan eğitim sistemine geçecek. Durum böyle olunca uzaktan eğitim sistemlerine ulaşımın nasıl ve nereden olacağı konusu en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Az önce Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada uzaktan eğitimin EBA sistemi üzerinden gerçekleştirileceğini açıkladı. Yaşanan bu gelişmelerin üzerinde milyonlarca öğrenci ve velileri 'EBA nedir, nasıl kullanılır ve öğrenci girişi nasıl yapılır?' gibi soruların yanıtlarını araştırıyor. Konuyla ilgili ayrıntılara Sabah.com.tr olarak haberimizin içerisinde yer verdik…

EBA NEDİR? EBA NASIL KULLANILIR?

Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur.

Bu platformun amacı; okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. EBA, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için oluşturulup geliştirilmeye devam etmektedir.

Peki, EBA nasıl kullanılır, uzaktan eğitim için kullanılan EBA'ya öğrenci girişi nasıl yapılır? İşte yanıtı…

ÖĞRETMENLERİN EBA SİSTEMİNE GİRİŞ İŞLEMLERİ

EBA'ya nasıl giriş yapabilirim?

"EBA Giriş" ekranından MEBBİS ya da e-Devlet bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Yurt dışında görev yapan bir öğretmenseniz, MEBBİS kaydınız varsa MEBBİS bilgilerinizle ya da e-Devlet bilgilerinizle EBA'ya giriş yapabilirsiniz.

Öğretmen olarak öğrencilerim için EBA şifresi nasıl oluştururum?

Bu işlem, iki adımdan oluşmaktadır.

İlk adım, öğrencinize tek kullanımlık şifre oluşturmaktır.

İkinci adım ise bu tek kullanımlık şifreyi kullanarak öğrencinin kendi EBA şifresini belirlemesidir. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

-EBA'ya giriş yaptıktan sonra profil resminizin altında yer alan menüden "Öğrenci Şifresi Oluştur" seçeneğine tıklayınız.

-Tek kullanımlık şifre vereceğiniz öğrencinizin TC Kimlik Numarasını giriniz.

-Öğrencinin ya da velisinin e-posta adresini giriniz.

-Öğrencinin ya da velisinin cep telefonu numarasını giriniz.

-"Şifre Oluştur" butonuna tıklayınız.

-Sistemin belirlediği tek kullanımlık şifreyi öğrencinize veriniz.

-Öğrencinizden bu tek kullanımlık şifreyi kullanarak ve "Öğrenci Olarak EBA Şifremi Nasıl Oluştururum?" bölümünden yardım alarak kendi EBA şifresini oluşturmasını isteyiniz.

Yorumlar (0)