banner240

Eğitim Bir Sen: Eğitim çalışanlarına aşı ve test dayatması yapılamaz

6 Eylül'de okulların yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına PCR testi dayatmasına yetkili sendika Eğitim Bir Sen karşı çıktı. Yapılan açıklamada ' hukuki dayanaktan yoksun, hatalı ve yanlış olan eğitim çalışanlarına PCR testi zorunluluğu kararı yeniden ele alınmalı' dendi.

EĞİTİM 22.08.2021, 00:23
Eğitim Bir Sen: Eğitim çalışanlarına aşı ve test dayatması yapılamaz
banner257
banner226

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrencilerle irtibatlı henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa pcr testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarından düzenli pcr testi yaptırmalarını talep edeceğiz.'' ifadelerine yer verdi.

Kabine Toplantısında alınan karara Eğitim Bir Sen çok sert tepki gösterdi. Sendika yaptığı açıklamada "Eğitim çalışanlarına aşı ve test dayatması yapılamaz" dedi.

İşte Eğitim-Bir Sen'in Açıklaması:

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası getirilen öneriler üzerine Kabine toplantısında okulların açılması ve yüz yüze eğitime başlanması gerekçesiyle aşı olmayan eğitim çalışanları için haftada iki defa PCR testi zorunluluğu getirilmiştir.

Okulların açılmasının salgınla mücadele sürecinde başarılı olunmasına, salgınla mücadelenin ise aşılama, mesafe kuralları, sosyal izolasyon, maske vb. tedbirlerin toplum ve birey nezdinde yerine getirilmesine bağlı olduğuna şüphe yoktur. Ancak salgınla mücadele sürecindeki diğer bütün faktörlerin göz ardı edilerek okulların açılmasının, öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının aşılanmasına veya PCR testi zorunluluğuna indirgenmesi şeklindeki hatalı ön yargının kabulü mümkün değildir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, toplumda vaka sayıları artıyor olsa dahi fiziksel mesafe, maske, el hijyeni ve havalandırma gibi önlemlerin yaş dönemlerine uygun bir şekilde uygulanmasıyla okulların açık kalmasının sağlanabileceği yönündeki tespiti ortadadır. Buna rağmen haftada iki defa PCR testi zorunluluğu getirmek gibi fiilen yürütülmesi neredeyse imkânsız, psikolojik baskı boyutuna varacak, aşılanmayı bireysel bir tercih olmaktan çıkarıp zorunlu bir tercih hâline getirecek her türden zorlamanın, okulların açık tutulması amacına hizmet etmekten uzak olduğu bilinmelidir.

AİHM ve Anayasa Mahkemesi’nin ihtiyari olmayan tıbbi bir müdahale olarak zorunlu aşının özel hayata saygı hakkına müdahale teşkil ettiğine dair kararları ortadayken, eğitim çalışanlarının mesleklerini ifasının, kamu hizmetinin yerine getirilmesinin haftada iki defa PCR testi yaptırma şartına bağlanması, dolaylı yoldan aşı zorunluluğu dayatılması ve bu suretle temel insan haklarının ihlali niteliğindedir.

Bu nedenle, hukuki dayanaktan yoksun, hatalı ve yanlış olan eğitim çalışanlarına PCR testi zorunluluğu kararı yeniden ele alınmalı; eğitim kamu hizmetinin yürütülmesini zora koşacak, eğitim çalışanlarının moral, motivasyon ve çalışma azmine zarar verecek, kurum içi çalışma barışını bozacak bu hatadan bir an evvel dönülmelidir.

Yorumlar (8)
Mehmet 4 hafta önce
Bence doğru karar. Cahilce aşı karşıtlığı yüzüne bir çocuğa virüs bulaşsa vebali kime olacak.o aşısız öğretmen tüm okulu enfekte edecek
Ben Been 4 hafta önce
Sizin sendikadan istifa etmekle ne kadar doğru bir karar verdiğimi şimdi daha iyi anladım. Ben okullar açılsın da okula dönelim diye aşı oldum. Siz okullar açılmasın diye aşı olmak istemeyenlere destek oluyorsunuz.
DNDNFN 4 hafta önce
Ben bir öğrenciyim ve okulda daha güvende olabilmek için aşı vuruluyorsam öğretmenlerde vurulacak
Yrm 4 hafta önce
Aşı korkuyorsa aşı olanlar korkmayın. Olmayanları kendine bırakın. Zorlama yok
albustanlı yusuf 4 hafta önce
Olmak istemeyen öğretmenin maaşını kesin , kollarını daha arabaya binmeden sıyırıp pijama terlikle hemen hastaneye koşacaklardır.
ÖMER 4 hafta önce
haklısınız okullar açılmasın müteaahitlige bitcoine ve de galericiliğe devam edin. boş beleş adamlar. bunlardan ne öğretmen olmalı ki. yan gel yat al maaş
Hacı KAYA 4 hafta önce
Egitim bir sen geçen yıl ders yapmadan ek dersler hesaba yattı aşı olmayacaksın tamam pcr yaptırma tamam olum siz ne ayaksınız. üfürükcüyemi gönderelim sizi makul bir açıklamanız varsa söyleyın sizi destekleyelim. hoş pandemi pik yapsa okullar kapaılı olsa ziya paşanın dediği gibi şu ögrenciler olmasa ne güzel olurdu
Vatandaş Rıza 4 hafta önce
PCR testini yapan kişi bile güvenilir olmadığını söylediği halde, aynı gün içerisinde yapılan PCR testinin biri pozitif, diğeri negatif çıkarken, daha geçen hafta Avusturya meclisinde bir milletvekili koladan aldığı numune bile PCR testinde pozitif çıkarken bunu öğretmenlere reva görenler utansınlar. Dünyada halkının %100'ünü aşılayan Cebelitarık devletinde covid-19 hastalığı %3500 arttı. Siz neyin derdindesiniz acaba, bilimsel gerçekleri nasıl saklarsınız?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
31°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:07
Öğle 12:33
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:04