Eğitimde Öncelik Erkek Çocuklarda

Kahramanmaraş'ta “kız çocuklarının okullaşması hibe programı” çerçevesinde yapılan çalışmalarda, ailelerin eğitimde önceliği erkek çocuklarına verdikleri ve kız çocuklarının okumasını gereksiz bulduğu sonucu ortaya çıktı.

Eğitimde Öncelik Erkek Çocuklarda

Kahramanmaraş'ta “kız çocuklarının okullaşması hibe programı” çerçevesinde yapılan çalışmalarda, ailelerin eğitimde önceliği erkek çocuklarına verdikleri ve kız çocuklarının okumasını gereksiz bulduğu sonucu ortaya çıktı.

03 Kasım 2011 Perşembe 17:47
Eğitimde Öncelik Erkek Çocuklarda

Proje Koordinatörü Gül Ayşe Yetmez, “Amacımız olanakları kısıtlı kız çocuklarının orta öğretim ve mesleki eğitimde okullaşma oranlarının artırılmasına katkı sağlamak” dedi. Yetmez, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında proje çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen ve Kahramanmaraş Kız Teknik Meslek Lisesi tarafından yürütülen 139 bin 496 Euro bütçeli projeyle, eğitimli kadın nüfus oranını yükseltmek istediklerini ifade eden Yetmez, bu noktada önemli mesafeler alındığını söyledi. Yapılan çalışmalarda kız çocuklarının eğitimi önündeki en büyük engelin geleneksel değerler ve ekonomik zorluklar olarak karşılarına çıktığına vurgu yapan Yetmez, problemleri şöyle sıraladı: “Aileler, eğitimde erkek çocuklarına öncelik tanırken, kız çocuklarının eğitimini gereksiz bulmakta ve ucuz işçilik ya da ev işçiliği gibi rolleri ile kız çocukları ihmal edilmektedir. Tarımsal işçilik, erken evlilik, çocuk sayısının çok olması dolayısı ile aileler, kız çocukları yerine erkekleri göndermektedirler. Bölgemizde zorunlu eğitimin 8 yıla çıkması ile birlikte, köylerde ve ilçelerde kızlar okula yazılmış olmasına rağmen YİBO ve taşımalı eğitim verilen yerlerde istenilen sonuçlar alınamamıştır. Buraya gelen kızlar ailelerin ilgisizliği ve 8. sınıfa kadar okuma şartı ile koşullanmaları hem okulların, hem de kızların eğitimde iyi sonuçlar almasına engellemektedir.” Proje çalışmalarıyla eğitimde cinsiyet eşitliğini sağlama, okuma yazma bilmeyen kadınların topluma kazandırılması ve kızların eğitim hizmetine ulaşması noktasında umut verici gelişmeler yakaladıklarını dile getiren Yetmez, özellikle 8. sınıfı son sınıf olarak görme düşüncesini kırmaya katkı sağlandığını belirtti. Başarı odaklı ders destekleri sağlanarak liseye devam etme oranının erkeklerle eş seviyeye çıkartılmasına da başarı elde ettiklerini dile getiren Yetmez, sözlerini şöyle tamamladı: “Kız çocuklarının eğitimi hususunda ebeveynlerin bilincinin arttırılması sağlanarak ilde yeni bir eğitim seferberliği ve farkındalığı oluşturularak arz ve talebin geliştirilmesine katkıda bulunduk. Tüm proje ortaklarımızın ve merkezimizin destek merkezinde okuma yazma bilmeyen bayanlar tespit edilerek 1 aylık kurs verildi. Köylerde ve YİBO'larda kız meslek lisesi tanıtımı yapılarak bu alanda bir farkındalık çalışması yürütülerek ebeveynlerin eğitimin önemini kavramları ve katılımları sağlandı. Kahramanmaraş ili sınırları içerisinde 11 bin anket çalışması ile bölge taranarak okullaşma önündeki engeller tespit edildi. Bölgemizde tek olan projemizle ülke kalkınmasının sağlanması için eğitimli kadın bireylere ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir kez daha vurguluyor ve herkesimin desteğini bekliyoruz.”

Yükleniyor...
Anahtar Kelimeler:
Yetmez
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126