Emniyet'ten öğrenci servisi şoförlerine eğitim

KAHRAMANMARAŞ'ta Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, yaptığı toplantı ile okul servisi sürücülerini fazla yolcu taşımama başta olmak üzere kurallara uymalara konusunda uyardı.

Emniyet'ten öğrenci servisi şoförlerine eğitim

KAHRAMANMARAŞ'ta Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, yaptığı toplantı ile okul servisi sürücülerini fazla yolcu taşımama başta olmak üzere kurallara uymalara konusunda uyardı.

Okulların açılmasına sayılı günler kala Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği salonunda düzenlenen toplantıda Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Komiser Yardımcısı Ferdi Özpolat; öğrenci servis taşımacılığı hizmet yönetmeliğindeki yeni değişiklikler ile servis araçları ve sürücülerin taşımaları gereken nitelikleri sıraladı. Sürücülerden trafik kurallarına kesinlikle riayet etmelerini isteyen Özpolat, kuralları uyulması halinde üzücü kazaların önüne geçilmiş olacağını söyledi.

Eğitim-öğretim yılı boyunca trafik ekipleri olarak öğrenci servilerine yönelik denetimlerin aralıksız devam edeceğini vurgulayan Ferdi Özpolat, öğrenci servisi sürücülerini özellikle fazla yolcu taşımamaları konusunda uyardı.

Geçen yıl yapılan denetimler ve sonuçları hakkında da bilgiler veren Özpolat, şöyle devam eti:

"Her yıl bazı eksikliklerle karşılaşıyoruz. Geçen yıl bir önceki yıla göre daha iyiydi. İlimizde toplam 495 adet öğrenci servisi var. Bunun 246’sı şehir merkezinde. Geçtiğimiz yıl 13 bin 775 tane öğrenci servisi denetlemişiz. Tabii bu her aracın 2’şer 3’er defa denetlendiği anlamına geliyor. İl merkezinde denetlenmeyen araç yok. Denetlediğimiz araçlardan 322’sine ceza-i işlem uygulamışız. Bu rakam bir önceki yıl daha yüksekti. En çok önümüze çıkan ceza 111 adetle fazla yolcu taşımak. Bunu 68 adetle de ek koltuk izliyor. Bunlara dikkat edelim. İl genelinde 9 tane maddi hasarlı kaza meydana gelmiş. Bunun 5 tanesi yaralamalı kaza olmuş ama hiç öğrenci yaralanmamış. En çok öne çıkanda geçtiğimiz yıl Nurhak İlçesi’nde taşımalı eğitim yapan bir servis aracının kazasında 15 öğrenci yaralanmıştı. Çok şükür il merkezinde ve diğer yerlerde daha büyük bir kazamız olmadı."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Öğrenci
Öğrenci - 5 ay Önce

Sayın Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü görevlileri; okul başladığında zaman zaman tekir şahinkayasına öğrenci getiren servisleri denetler misiniz! Servis başka şoför adına çıkıyor, o adamdan başka herkes kullanıyor aracı. İpsiz sapsız adamlara emanet ediyorsunuz çocuklarımızı, biraz özverili olun lütfen

fatih
fatih - 5 ay Önce

bazı Okul servisleri öğrencimi taşıyor discoya müşterimi topluyor belirsiz camlar simsiyah içi görünmüyor müzik son ses birde uçak sesi çıkaran egsoz takmış !

Halil
Halil - 5 ay Önce

Kahramanmaraş'ta malesef ki öğrenci servisleri için alternatif yok, sanki 50 sene öncenin Türkiye'sinde yaşıyorsunuz gibi adamlar kimi isterse çocuğunuzu o servise vermek zorundasınız ve istedikleri parayı ödemek zorundasınız, adamlar istemezlerse çocuğu götürmüyorum diyebiliyorlar ama bu durumu malesef ki Kahramanmaraş milli eğitimi bildiği halde çözmemekte rekabeti engelleyerek, insanaların alternatiflerini yok etmekte, malesef ki heryerde bir lakayıtlık başıboşluk almış gidiyor.

ökkeş
ökkeş - 5 ay Önce

bu konuda hem emniyet hem belediye iyi denetleme yapması lazım
haberlere çıktıktan sonra bir önemi yok denetimin.

Maraşlı
Maraşlı - 5 ay Önce

Burdan yorum yapsakda ne değişecek bilmiyorum ancak neden biz tekelleşmiş öğrenci servisleriyle devam ediyoruz ? Neden belediye bu konuda bir şeyler yapmıyor ? Şu anki servis sayısı az neden J plaka sayısı artırılmayıp vatandaş bir kaç servizcinin vicdanına bırakılıyor.Belediyenin açıkladığı rayiç bedellerin hikaye olduğunu hepimiz biliyoruz.Adam önce bir aylık peşin alıyor haziranda tekrar alıyor işte sana hesap Adam 3-4 okulun servisini çekiyor yetiştirmek için ne trafik kuralı dinliyor ne de başka bir şey buna son verecek bir resmi kurum yok mu ?

drsn
drsn - 5 ay Önce

uyarı güzel birbiriyle yarış yapan servisler var çocuklardan duyuyoruz biz sizi geçtik felan.

EFENDİİ EFENDİ
EFENDİİ EFENDİ - 5 ay Önce

ÖNCE YOL GEREK GARDAŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ HANİ İSTASYON KÖPRÜSÜ HANİ HAL KAVŞAĞI OKULLAR AÇILIYOR Bİ NUMARA YOK ALOOOOOOOOOOOOOO

SIRADAKİ HABER