Hangi film serisi diğerlerinden daha fazla filmden oluşmaktadır

Hangi film serisi diğerlerinden daha fazla filmden oluşmaktadır James Bond, Kara Murat, Yıldız Savaşları, İndiana Jones

Hangi film serisi diğerlerinden daha fazla filmden oluşmaktadır

Hangi film serisi diğerlerinden daha fazla filmden oluşmaktadır

Cevap: James Bond

Kara Murat Denizler Hakimi.

Kara Murat Devler Savaşıyor.

Kara Murat Fatih'in Fedaisi.

Kara Murat Fatih'in Fermanı

Kara Murat Kara Şövalyeye Karşı

Kara Murat Ölüm Emri.

Kara Murat Şeyh Gaffar'a Karşı

Star Wars serisini gerçek kronolojisiyle izlemek isteyenler için altın rehber

Star Wars serisinin 7. filmi Güç Uyanıyor, 17 Aralık'ta sinema salonlarını sarsmaya hazırlanıyor. Ancak seriye aşina olmayanlar için konudan kopmamak adına Star Wars külliyatının önceki yapımlarını izlemek tam bir bilmece haline dönüşmüş durumda. Çünkü serinin işlediği zaman çizelgesindeki konu o kadar farklı zamanlarda çekildi ki, 17 Aralık'a kadar doğru kronolojiyle konuyu izlemek şu saatten sonra imkansız olabilir!

1- YILDIZ SAVAŞLARI 1: GİZLİ TEHLİKE (19 MAYIS 1999)

133 dakikalık serinin ilk filmi, orjinal seriden neredeyse 30 yıl sonra çekildi ve konu olarak Anakin Skywalker'ın çocukluğunda güçlerinin nasıl keşfedildiği üzerine yoğunlaştı.


2- YILDIZ SAVAŞLARI 2: KLONLARIN SALDIRISI (16 MAYIS 2002)

142 dakika süren serinin kronolojide ikinci filmi 2002'de vizyona girdi ve bu sefer de Anakin Skywalker'ın gençliği mercek altına alındı. Luke ve Leia kardeşleri dünyaya getiren Padme-Anakin birlikteliği, bu filmin yoğunlaştığı bir başka konu oldu. Star Wars'ta cumhuriyeti koruması için kurulan Clone ordusu filme adını veren unsur oldu.


3- YILDIZ SAVAŞLARI 2.5: KLON SAVAŞLARI (15 AĞUSTOS 2008)

98 dakikalık Klon Savaşları serisinin ilk kez animasyona taşındığı yapım oldu. Bu film seride öyle bir pencere açtı ki, Star Wars külliyatını 4 gün aralıksız izlemeden tamamlamak bir daha mümkün olamayacaktı... Film konu olarak Klonların Saldırısı'nın ardından gelişen süreci mercek altına aldı ve Klon Savaşları'ndan sonra yaşananlar anlatıldı.


4- YILDIZ SAVAŞLARI 2.75: KLON SAVAŞLARI DİZİSİ (3 EKİM 2008) 

6 sezon 121 bölüm: 3 bin 630 dakika gibi sürece sebep olan bu dizi belki de serinin tamamını izlemeyi imkansız hale getiren faktör oldu. 6 sezon süren dizi animasyon olarak yayınlandı ve Klon Savaşları başlığı altında üçüncü filme kadar yaşanan olayları en ince ayrıntılarına kadar açtı.

5- YILDIZ SAVAŞLARI 3: SITH'IN İNTİKAMI (19 MAYIS 2005)

140 dakika süren serinin aslında beşinci yapımı olan ancak üçüncü film olarak bilinen bu filmde ise Anakin Skywalker'ın Darth Vader'a dönüşmesi anlatıldı. Bu bir anlamda serinin 70'li yıllarda çekilmiş ilk filmleriyle aradaki bağı kuruyordu. Fakat bu bağın da içinin doldurulması öyle kolay olmayacaktı...

6- YILDIZ SAVAŞLARI 3.5: ASİLER (3 EKİM 2014) 

2 Sezon 33 Bölüm: 990 dakika süren ve hala yayınlanmaya devam eden Asiler dizisi yine bir animasyon olarak üçüncü filmden sonra yaşananları anlatarak serinin 1970'lerde çekilen ilk filmlerinden öncesini mercek altına aldı. Darth Vader'ın yanında yer aldığı İmparatorluk güçlerine karşı başlayan isyan hareketinin nasıl oluştuğu bu dizide anlatıldı.

7- YILDIZ SAVAŞLARI 4: YENİ BİR UMUT (25 MAYIS 1977)

121 dakika süren serinin ilk çekilen ama aslında kronolojinin yedinci basamağında bulunan filmde Darth Vader'ın imparatorluğun gücünü galaksiye yaymaya çalışması karşısında bir isyan hareketiyle karşılaşması konu edildi. İsyanın en gözü kara neferi ise öz oğlu Luke Skywalker'dan başkası değildi...

8- YILDIZ SAVAŞLARI 5: İMPARATOR (21 MAYIS 1980) 

127 dakikalık "Empire Strikes Back" yani ülkemizde bilindiği adıyla İmparator, serinin kronolojisinde sekizinci basamak olmasına rağmen aslında çekilen ikinci filmdi. İlk isyan hareketine karşı Darth Vader ve ordularının karşılık vererek savaşın büyümesini konu alan yapım seriyi bir kült haline dönüştüren imgeler içeriyordu.

9- YILDIZ SAVAŞLARI 6: JEDI'NİN DÖNÜŞÜ (25 MAYIS 1983)

136 dakikalık Jedi'nin Dönüşü, bizim 17 Aralık'ta karşımıza çıkacak filmden önce yaşananları gördüğümüz tek yapım olarak tarihte yerini alıyor. Aslında tipik bir 'mutlu son' filmi olan Jedi'nin Dönüşü, Luke Skywalker'ın babasını alt ederek direniş hareketinin kazandığı zaferi konu alır. Filmin sonunda Darth Vader taraf değiştirip oğlunu korumak istese de hayatını kaybeder ve ruhu iyilerin yanında yer alır. 17 Aralık'ta bu yaşananlardan sonra neler olduğunu görebileceğiz...

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 21:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122