Kahramanmaraş'ta liseli öğrencilerin isyanı

Kahramanmaraş'ta lise öğrencileri 5 dakika teneffüs yapıyorlar, 20.30'da okuldan çıkıyorlar.

EĞİTİM 30.11.2019, 14:07
Kahramanmaraş'ta liseli öğrencilerin isyanı
banner257

 KAHRAMANMARAŞ İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, okul binasının zeminindeki kayma nedeniyle bu yıl da Vali Hilmi Tolun Ortaokulu'nda eğitim görüyor. Saat 20.30'da okuldan çıkan öğrenciler, eve geç gitmek istemediklerini belirterek, yetkililerin, seslerini duymasını istedi. Normal şartlarda son ders zilinin saat 22.00'de çalması gerekirken, evlerine daha fazla geç gitmemeleri için 15 dakika olan teneffüslerin 5 dakikaya düşürüldüğünü belirten öğrenciler, ders aralarında tuvalet ihtiyaçlarını dahi zor giderdiklerini söyledi.

Merkez Onikişubat ilçesinin Ağcalı Mahallesi'nde yapılan 24 derslikli Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında eğitime açıldı. İnşaattan önce zemin etüdü yapılmadığı öne sürülen okul binasında zamanla çatlaklar oluştu. Çatlakların artması üzerine yapılan incelemede zeminde kayma olduğu belirlendi ve okul tadilata alındı. 700 öğrenci ile 50 öğretmen ise 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde Gayberli Mahallesi'ndeki Vali Hilmi Tolun Ortaokulu'na gönderildi. Bu okulun öğrencileri dersten çıktıktan sonra binada İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri eğitim görmeye başladı.

ÇIKIŞ SAATİ 22.00 OLUNCA TENEFFÜS 5 DAKİKAYA DÜŞÜRÜLDÜ

Saat 13.00'te ders başı yapan lise öğrencileri, 22.00'de çalan son ders ziliyle okuldan ayrılmaya başladı. Okul servisinin olmaması, öğrencilerin evlerine yaya olarak gitmesi nedeniyle okul yönetimi 15 dakika olan teneffüsleri 5 dakikaya düşürdü. Teneffüs kısalınca çıkış saati de 22.00'den 20.30'a indi. Öğrenciler 1 yıl boyunca bu şekilde eğitim gördü, ancak kendi binalarının tadilatı yapılmasına rağmen eğitim için riskli görülmesi üzerine bu eğitim-öğretim yılında da Vali Hilmi Tolun Ortaokulu'nda eğitime devam ediyor. Meslek liselerin olmazsa olmazı olan atölyeler ise eğitim görülen ortaokul binasında yok. Okul yönetimi, 10 atölyenin 3'ünü bu yıl faaliyete açabildi.

​'5 DAKİKALIK TENEFFÜS LAVABOYA BİLE YETMİYOR'

Öğrenciler ise, diğer arkadaşları gibi erken saatte eve gitmek istediklerini söyledi. Öğrencilerden Salih İnce, geç saatlere kadar ders gördüklerini belirterek, "Herkes 15 dakika teneffüs yaparken biz 5 dakika teneffüs yapıyoruz. Biz meslek lisesi olduğumuzdan atölye dersi görmemiz gerekirken, geçen yıl atölye görmedik. Bu yıl yeni yeni atölye olmaya başladı ve o da yarım yamalak. 5 dakikalık teneffüste ise bir şey yapamıyoruz. Lavaboya gitmek istiyoruz, ona bile yetmiyor. Aşağıya inip yemek yemek istiyoruz, onlara da vakit kalmıyor. Eve gittiğimde saat 21.00- 21.30 gibi oluyor. O saatten sonra yorgunluktan ders bile çalışamıyoruz" dedi.

Hulusi İşbilir ise diğer okullarda eğitim gören öğrencilerle aynı haklara sahip olmak istediğini belirterek, "Haftada 2 gün 10'uncu dersimiz oluyor ve saat 20.30'da çıkıyoruz. Bizim için çok sıkıntı oluyor eve giderken. 2 yıldır bu okuldayız. Diğer öğrencilerle eşitlik ve adalet istiyoruz. Bütün öğrenciler eve erken gidip 15 dakika teneffüs yaparken, biz 5 dakika teneffüs yapıyoruz ve zaman yetmediği için yemek bile yiyemiyoruz. Yetkililerden bize ayrı bir okul vermelerini istiyoruz, okula sabah gitmek istiyoruz. Böyle bize sıkıntı oluyor" diye konuştu.

'SERVİSLER KABUL ETMİYOR'

Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Sıddık Arvas ise yetkililerden okul sorununu bir an önce çözüme kavuşturmalarını istedi. Geçen yıl çocukların Ramazan ayında bisküvi ve meyve suyu ile derste iftar yaptıklarını, bu Ramazan ayında da aynı şeyin yaşanacağını kaydeden Arvas, çocukların geç saatte dersten çıkmalarından dolayı kaygılı olduklarını kaydetti. Arvas, şunları söyledi:

"Okulumuz, zeminin kaygan olmasından dolayı kaydı, fakat geçen yıl onarım için 700 bin lira harcadılar. Biz onun hesabını da sorduk, fakat kimse bilgi vermedi ve okul aynı şekilde duruyor. Yetkilere bilgi verdiğimiz halde sıkıntılar aynı devam ediyor. Çocuklar bir yıl atölyesiz okudu ve bu dönem 3 atölye hazırladılar. Geçen yıl atölye dersleri görmediler. Ben bu yaşa geldim, Türkiye'de ilk kez böyle bir şey gördüm. Çünkü ben de teknik lise mezunuyum ve öğrenci atölye görmediği zaman ne faydası olur? Okuldan çıktıktan sonra bir saat yol giden öğrenci var. O saatte evine giden öğrenci yemek mi yesin, duşunu mu alsın, dersine mi çalışsın, uyusun mu? Bu öğrenciden ne bekleyebiliriz. Ve hiçbir servis yok, servisler de kabul etmiyor, 'Saat 20.30'dan sonra biz servis veremeyiz, saat 17.30'da varsa götürürüz' diyorlar. Ben kendi çocuğumu arabamla götürüyorum, misafirim olduğu zaman yaya olarak 45 dakika sonra eve geliyor. Teneffüs 15 dakikayken burada teneffüsler 5 dakika. Çocuklar bu 5 dakikada tuvalete mi gitsin, başka bir ihtiyacını mı görsün?"

UZMAN EKİP ZEMİNİ TAKİP EDİYOR

Milli eğitim yetkililerinden, Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güçlendirme yapıldığı ancak zeminde kaymanın devam edip etmediğinin bilinmediği için güvenlik nedeniyle öğrencilerin diğer okulda eğitime devam etmesine karar verildiği, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nden uzman bir heyetin zemini takip ettiği ve bu heyetin hazırlayacağı rapor sonunda okulla ilgili nihai kararı bakanlığın vereceği öğrenildi.

Geçen yıl tadilat yapılan Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin binasında ise çatlaklar mevcut, bazı yerlerinde sıva ve boyaları dökülmüş durumda.

Yorumlar (21)
Kayt 7 ay önce
Gerçek bir devlet idaresinde,o şekilde ihale hazırlayan,kontrol eden ve yapan hepsi hesaba çekilir ve bir daha iş yapamaz hale getirilir.
Talha 7 ay önce
Herşey doğru ancak MEB bakanı yetersiz bize bir hafta dediler 1.5 yıl oldu resmen
Hasan güneş 7 ay önce
Bizi duymazdan gelenlere sesleniyorum ;
Bizim yaşadığımız sıkıntıları ALLAH sizede yaşatsın
Fatih kalaycı 7 ay önce
Bu binalarin yapimina katkida bulunan muhendisler ve idarecileri tebrik ediyorum, hiç bilgisi olmayan biri bile o bolegeden gecerken zemin etudu yapabilecek kadar gozle gorunur bir problem oldugunu anlar, onunden gecen yol yillardir çökuyor, bu insanlar nasil anlamiyor anlamak güç
Haha 7 ay önce
Söz konusu okul yıkıldı yıkılacak yeri belli gidip bakabilirsiniz ,
haa bu işe sebep olanlar kendi çocuklarını o binada okutacaklarsa bizde okutalım mesele değil...
Binay AKP adayı 7 ay önce
Bir müteahhit yaptı. Milli Eğitim deki yetkililer itiraz süresi dolana kadar ayak sürüdüler. Sonra 1 trilyona yakın bir paraya tamirat yaptırdılar sonra da yıkma kararı aldılar. Araştırılması gereken bir konu. Adam AKP li olduğu için paralar peşkeş çekildi. Ne yazık ki bu ülke böyle... Memura zamma ya da EYTlilere gelince ülke batar.
Eren das 7 ay önce
Okulumuzun en acil şekilde restore edilmesi yada yeni bir okul yapılması lazım buna litakin devletimizden bizi duymasını istiyoruz
Saka 7 ay önce
Söylenenlerin hepsi de doğru bizim çocuğumuz da orda okuyor ve yenice yarim yamalak bı atölye kuruldu bugüne dek doğru düzgün görmedikleri atölye derslerinden nasıl bir başarı beklenir bilmem ve oruclukta bı bisküvi ile orucunu açan çocuklardan nasıl helallik alacaklar bu yetkililer bilmiyorum
Bertizli bekir 7 ay önce
1- maras genelinde bircok bina çatidan asansore, su ,elektrik ,dogalgaz baglantilarina izolasyondan kat mulkiyetine varana kadar suistimal ve fiyasko , tam bir kaos içinde , ruhsat nasil aliyler o da asıl soru işareti , hicbir sehirde goremeyeceginiz egzantrik, enteresan ilkel durumlarla karşilasiysiz
2-Maraş genelinde bircok okul denetlenmeli , bu konu münferit bir olay gibi görünsede bircok hastane, okul ve binanin 40 yildir kullanildigina marasta herkes sahittir betonarme bir binanin uluslarasi standartlara gore ömrü 30 yildir zaten deprem bölgesinde olan bir şehirde yaşiysiz, böyle üstün körü bertizimsi işlerin vebali çok büyük olur altindan asla kalkamazsiz
Eğitim fiyasko 7 ay önce
Bir çok okulda aynı sorunlar var . Dersliklerde mevcut öğrenci sayısı 35-45 arası . Bir çok okul derslik açmak için laboratuvar bozup derslik yaptı . Özellikle ortaokullar çok kalabalık sınıflar . Bu devlet Fatih projesi yerine sağlam okul yapsaydı daha iyi olurdu . Nereden tutarsan tut elinde kalır .
Sefa 7 ay önce
Hala aynı partiye oy verdikçe bunların hepsi bütün ailenin çocuklarına müstehak gram şaşırmadım ve üzülmedim sürünmeye mahkumsunuz. Böyle geldi böyle gidecek.
Batuhan kuzu 7 ay önce
Biz bu okulu seviyoruz ama çok geç cikiriyoruz onun için biz sabahçı olmak istiyoruz oylen aramız olsun otobüsler tıklım oluyor benim evim uzak
Üzgün veli 7 ay önce
Adaletli yönetimin olmadığı bu okulun durumundan belli degilmi.bende bir veli olarak yazılanların tamamına katılıyorum.okul bitecek ogrencilerde bilgi sıfır.herhalde diplomayı alan çocuklarımız simit satacak.ayni zamanda çocuklarımızın akşam eve saat 9.30_ 10.00 da gelmeleri canımızı acıtıyor.kisacasi işi ehline versinler, peşkeş çekmesinler.bu çocuklarin (velileri geçtim) vebali çok ağırdır çok taşıyamazsiniz.bu ülkede değer görmek için Suriyeli olmak gerekiyormu diye dusunmuyorumda değil.
Vatandaş 7 ay önce
Kahramanmaraş büyükşehir olmuş hala otobüs çalışmayan mahallesi var. Örneğin maksutlu mahallesi
maraşlı fero 7 ay önce
bu hükümetin geldikten sonra bazı bakanlıklarında inişler ve çıkışlar oldu.yanlız milli egitim bakanlığı geldiğinden beri facia.el yazısı vardı iptal oldu.çocuklar bazan el yazısı bazan düz yazı..bir başka sıkıntı TEOG faciası.milletin çocuklarını derbeder ettiler.adamlar 30-40 km yere okumaya gittiler.evini yanında 6-7 tane lise var adam ilçelere gittiler..sonra TEOG iptal oldu.eeee daha önceki çocukların maduriyetlerini nasıl gidereceksiniz.herkesi tuzu kuru tabii.şimdide okul taşıma işi kardeşim bu iller yaz mevsiminde okullar tatilken yapılır.Milli Eğitim Bakanlığı her işte olduğu gibi bu işide yüzüne gözüne bulaştırdı malesef
genc alperen 7 ay önce
okulun zeemini madem duzgun degil catlaigi gorulmus neden tadilat yapilmis o kadar para harcanmis madem tadilat yapilmis nie acilmamis yine hortum yine hortum
Hafiz 7 ay önce
Yazıklar olsun devletin parasını batıranlara
46 7 ay önce
komedi,öğrenciler yataklarını ve yorganlarını da okula götürsün bari...
muratti 7 ay önce
El yazısı iptal edildi iyi oldu çünkü basın ve yayında kullanılmıyordu...
Furkan 7 ay önce
Ben okulun örencisiyim Metal Atölyemiz yok biz Bölüm dersimizi örenemiyoruz Böyle okul olmaz
MEHMET ALİ OCAK 7 ay önce
ARKADAŞLAR BU HABERİ YAYABİLDİĞİMİZ KADAR YAYALIM Kİ YETKİLİLER GÖRSÜN ARTIK.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Namaz Vakti 04 Haziran 2020
İmsak 03:20
Güneş 05:05
Öğle 12:36
İkindi 16:28
Akşam 19:57
Yatsı 21:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20