Kahramanmaraş'ta liseli öğrencilerin isyanı

Kahramanmaraş'ta lise öğrencileri 5 dakika teneffüs yapıyorlar, 20.30'da okuldan çıkıyorlar.

Kahramanmaraş'ta liseli öğrencilerin isyanı

 KAHRAMANMARAŞ İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, okul binasının zeminindeki kayma nedeniyle bu yıl da Vali Hilmi Tolun Ortaokulu'nda eğitim görüyor. Saat 20.30'da okuldan çıkan öğrenciler, eve geç gitmek istemediklerini belirterek, yetkililerin, seslerini duymasını istedi. Normal şartlarda son ders zilinin saat 22.00'de çalması gerekirken, evlerine daha fazla geç gitmemeleri için 15 dakika olan teneffüslerin 5 dakikaya düşürüldüğünü belirten öğrenciler, ders aralarında tuvalet ihtiyaçlarını dahi zor giderdiklerini söyledi.

Merkez Onikişubat ilçesinin Ağcalı Mahallesi'nde yapılan 24 derslikli Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında eğitime açıldı. İnşaattan önce zemin etüdü yapılmadığı öne sürülen okul binasında zamanla çatlaklar oluştu. Çatlakların artması üzerine yapılan incelemede zeminde kayma olduğu belirlendi ve okul tadilata alındı. 700 öğrenci ile 50 öğretmen ise 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde Gayberli Mahallesi'ndeki Vali Hilmi Tolun Ortaokulu'na gönderildi. Bu okulun öğrencileri dersten çıktıktan sonra binada İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri eğitim görmeye başladı.

ÇIKIŞ SAATİ 22.00 OLUNCA TENEFFÜS 5 DAKİKAYA DÜŞÜRÜLDÜ

Saat 13.00'te ders başı yapan lise öğrencileri, 22.00'de çalan son ders ziliyle okuldan ayrılmaya başladı. Okul servisinin olmaması, öğrencilerin evlerine yaya olarak gitmesi nedeniyle okul yönetimi 15 dakika olan teneffüsleri 5 dakikaya düşürdü. Teneffüs kısalınca çıkış saati de 22.00'den 20.30'a indi. Öğrenciler 1 yıl boyunca bu şekilde eğitim gördü, ancak kendi binalarının tadilatı yapılmasına rağmen eğitim için riskli görülmesi üzerine bu eğitim-öğretim yılında da Vali Hilmi Tolun Ortaokulu'nda eğitime devam ediyor. Meslek liselerin olmazsa olmazı olan atölyeler ise eğitim görülen ortaokul binasında yok. Okul yönetimi, 10 atölyenin 3'ünü bu yıl faaliyete açabildi.

​'5 DAKİKALIK TENEFFÜS LAVABOYA BİLE YETMİYOR'

Öğrenciler ise, diğer arkadaşları gibi erken saatte eve gitmek istediklerini söyledi. Öğrencilerden Salih İnce, geç saatlere kadar ders gördüklerini belirterek, "Herkes 15 dakika teneffüs yaparken biz 5 dakika teneffüs yapıyoruz. Biz meslek lisesi olduğumuzdan atölye dersi görmemiz gerekirken, geçen yıl atölye görmedik. Bu yıl yeni yeni atölye olmaya başladı ve o da yarım yamalak. 5 dakikalık teneffüste ise bir şey yapamıyoruz. Lavaboya gitmek istiyoruz, ona bile yetmiyor. Aşağıya inip yemek yemek istiyoruz, onlara da vakit kalmıyor. Eve gittiğimde saat 21.00- 21.30 gibi oluyor. O saatten sonra yorgunluktan ders bile çalışamıyoruz" dedi.

Hulusi İşbilir ise diğer okullarda eğitim gören öğrencilerle aynı haklara sahip olmak istediğini belirterek, "Haftada 2 gün 10'uncu dersimiz oluyor ve saat 20.30'da çıkıyoruz. Bizim için çok sıkıntı oluyor eve giderken. 2 yıldır bu okuldayız. Diğer öğrencilerle eşitlik ve adalet istiyoruz. Bütün öğrenciler eve erken gidip 15 dakika teneffüs yaparken, biz 5 dakika teneffüs yapıyoruz ve zaman yetmediği için yemek bile yiyemiyoruz. Yetkililerden bize ayrı bir okul vermelerini istiyoruz, okula sabah gitmek istiyoruz. Böyle bize sıkıntı oluyor" diye konuştu.

'SERVİSLER KABUL ETMİYOR'

Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Sıddık Arvas ise yetkililerden okul sorununu bir an önce çözüme kavuşturmalarını istedi. Geçen yıl çocukların Ramazan ayında bisküvi ve meyve suyu ile derste iftar yaptıklarını, bu Ramazan ayında da aynı şeyin yaşanacağını kaydeden Arvas, çocukların geç saatte dersten çıkmalarından dolayı kaygılı olduklarını kaydetti. Arvas, şunları söyledi:

"Okulumuz, zeminin kaygan olmasından dolayı kaydı, fakat geçen yıl onarım için 700 bin lira harcadılar. Biz onun hesabını da sorduk, fakat kimse bilgi vermedi ve okul aynı şekilde duruyor. Yetkilere bilgi verdiğimiz halde sıkıntılar aynı devam ediyor. Çocuklar bir yıl atölyesiz okudu ve bu dönem 3 atölye hazırladılar. Geçen yıl atölye dersleri görmediler. Ben bu yaşa geldim, Türkiye'de ilk kez böyle bir şey gördüm. Çünkü ben de teknik lise mezunuyum ve öğrenci atölye görmediği zaman ne faydası olur? Okuldan çıktıktan sonra bir saat yol giden öğrenci var. O saatte evine giden öğrenci yemek mi yesin, duşunu mu alsın, dersine mi çalışsın, uyusun mu? Bu öğrenciden ne bekleyebiliriz. Ve hiçbir servis yok, servisler de kabul etmiyor, 'Saat 20.30'dan sonra biz servis veremeyiz, saat 17.30'da varsa götürürüz' diyorlar. Ben kendi çocuğumu arabamla götürüyorum, misafirim olduğu zaman yaya olarak 45 dakika sonra eve geliyor. Teneffüs 15 dakikayken burada teneffüsler 5 dakika. Çocuklar bu 5 dakikada tuvalete mi gitsin, başka bir ihtiyacını mı görsün?"

UZMAN EKİP ZEMİNİ TAKİP EDİYOR

Milli eğitim yetkililerinden, Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güçlendirme yapıldığı ancak zeminde kaymanın devam edip etmediğinin bilinmediği için güvenlik nedeniyle öğrencilerin diğer okulda eğitime devam etmesine karar verildiği, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nden uzman bir heyetin zemini takip ettiği ve bu heyetin hazırlayacağı rapor sonunda okulla ilgili nihai kararı bakanlığın vereceği öğrenildi.

Geçen yıl tadilat yapılan Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin binasında ise çatlaklar mevcut, bazı yerlerinde sıva ve boyaları dökülmüş durumda.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kayt
Kayt - 2 hafta Önce

Gerçek bir devlet idaresinde,o şekilde ihale hazırlayan,kontrol eden ve yapan hepsi hesaba çekilir ve bir daha iş yapamaz hale getirilir.

Talha
Talha - 2 hafta Önce

Herşey doğru ancak MEB bakanı yetersiz bize bir hafta dediler 1.5 yıl oldu resmen

Hasan güneş
Hasan güneş - 2 hafta Önce

Bizi duymazdan gelenlere sesleniyorum ;
Bizim yaşadığımız sıkıntıları ALLAH sizede yaşatsın

Fatih kalaycı
Fatih kalaycı - 2 hafta Önce

Bu binalarin yapimina katkida bulunan muhendisler ve idarecileri tebrik ediyorum, hiç bilgisi olmayan biri bile o bolegeden gecerken zemin etudu yapabilecek kadar gozle gorunur bir problem oldugunu anlar, onunden gecen yol yillardir çökuyor, bu insanlar nasil anlamiyor anlamak güç

Haha
Haha - 2 hafta Önce

Söz konusu okul yıkıldı yıkılacak yeri belli gidip bakabilirsiniz ,
haa bu işe sebep olanlar kendi çocuklarını o binada okutacaklarsa bizde okutalım mesele değil...

Binay AKP adayı
Binay AKP adayı - 2 hafta Önce

Bir müteahhit yaptı. Milli Eğitim deki yetkililer itiraz süresi dolana kadar ayak sürüdüler. Sonra 1 trilyona yakın bir paraya tamirat yaptırdılar sonra da yıkma kararı aldılar. Araştırılması gereken bir konu. Adam AKP li olduğu için paralar peşkeş çekildi. Ne yazık ki bu ülke böyle... Memura zamma ya da EYTlilere gelince ülke batar.

Eren das
Eren das - 2 hafta Önce

Okulumuzun en acil şekilde restore edilmesi yada yeni bir okul yapılması lazım buna litakin devletimizden bizi duymasını istiyoruz

Saka
Saka - 2 hafta Önce

Söylenenlerin hepsi de doğru bizim çocuğumuz da orda okuyor ve yenice yarim yamalak bı atölye kuruldu bugüne dek doğru düzgün görmedikleri atölye derslerinden nasıl bir başarı beklenir bilmem ve oruclukta bı bisküvi ile orucunu açan çocuklardan nasıl helallik alacaklar bu yetkililer bilmiyorum

Bertizli bekir
Bertizli bekir - 2 hafta Önce

1- maras genelinde bircok bina çatidan asansore, su ,elektrik ,dogalgaz baglantilarina izolasyondan kat mulkiyetine varana kadar suistimal ve fiyasko , tam bir kaos içinde , ruhsat nasil aliyler o da asıl soru işareti , hicbir sehirde goremeyeceginiz egzantrik, enteresan ilkel durumlarla karşilasiysiz
2-Maraş genelinde bircok okul denetlenmeli , bu konu münferit bir olay gibi görünsede bircok hastane, okul ve binanin 40 yildir kullanildigina marasta herkes sahittir betonarme bir binanin uluslarasi standartlara gore ömrü 30 yildir zaten deprem bölgesinde olan bir şehirde yaşiysiz, böyle üstün körü bertizimsi işlerin vebali çok büyük olur altindan asla kalkamazsiz

Eğitim fiyasko
Eğitim fiyasko - 2 hafta Önce

Bir çok okulda aynı sorunlar var . Dersliklerde mevcut öğrenci sayısı 35-45 arası . Bir çok okul derslik açmak için laboratuvar bozup derslik yaptı . Özellikle ortaokullar çok kalabalık sınıflar . Bu devlet Fatih projesi yerine sağlam okul yapsaydı daha iyi olurdu . Nereden tutarsan tut elinde kalır .

Sefa
Sefa - 2 hafta Önce

Hala aynı partiye oy verdikçe bunların hepsi bütün ailenin çocuklarına müstehak gram şaşırmadım ve üzülmedim sürünmeye mahkumsunuz. Böyle geldi böyle gidecek.

Batuhan kuzu
Batuhan kuzu - 2 hafta Önce

Biz bu okulu seviyoruz ama çok geç cikiriyoruz onun için biz sabahçı olmak istiyoruz oylen aramız olsun otobüsler tıklım oluyor benim evim uzak

Üzgün veli
Üzgün veli - 2 hafta Önce

Adaletli yönetimin olmadığı bu okulun durumundan belli degilmi.bende bir veli olarak yazılanların tamamına katılıyorum.okul bitecek ogrencilerde bilgi sıfır.herhalde diplomayı alan çocuklarımız simit satacak.ayni zamanda çocuklarımızın akşam eve saat 9.30_ 10.00 da gelmeleri canımızı acıtıyor.kisacasi işi ehline versinler, peşkeş çekmesinler.bu çocuklarin (velileri geçtim) vebali çok ağırdır çok taşıyamazsiniz.bu ülkede değer görmek için Suriyeli olmak gerekiyormu diye dusunmuyorumda değil.

Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Kahramanmaraş büyükşehir olmuş hala otobüs çalışmayan mahallesi var. Örneğin maksutlu mahallesi

maraşlı fero
maraşlı fero - 2 hafta Önce

bu hükümetin geldikten sonra bazı bakanlıklarında inişler ve çıkışlar oldu.yanlız milli egitim bakanlığı geldiğinden beri facia.el yazısı vardı iptal oldu.çocuklar bazan el yazısı bazan düz yazı..bir başka sıkıntı TEOG faciası.milletin çocuklarını derbeder ettiler.adamlar 30-40 km yere okumaya gittiler.evini yanında 6-7 tane lise var adam ilçelere gittiler..sonra TEOG iptal oldu.eeee daha önceki çocukların maduriyetlerini nasıl gidereceksiniz.herkesi tuzu kuru tabii.şimdide okul taşıma işi kardeşim bu iller yaz mevsiminde okullar tatilken yapılır.Milli Eğitim Bakanlığı her işte olduğu gibi bu işide yüzüne gözüne bulaştırdı malesef

genc alperen
genc alperen - 2 hafta Önce

okulun zeemini madem duzgun degil catlaigi gorulmus neden tadilat yapilmis o kadar para harcanmis madem tadilat yapilmis nie acilmamis yine hortum yine hortum

Hafiz
Hafiz - 2 hafta Önce

Yazıklar olsun devletin parasını batıranlara

46
46 - 2 hafta Önce

komedi,öğrenciler yataklarını ve yorganlarını da okula götürsün bari...

muratti
muratti - 2 hafta Önce

El yazısı iptal edildi iyi oldu çünkü basın ve yayında kullanılmıyordu...

Furkan
Furkan - 2 hafta Önce

Ben okulun örencisiyim Metal Atölyemiz yok biz Bölüm dersimizi örenemiyoruz Böyle okul olmaz

MEHMET ALİ OCAK
MEHMET ALİ OCAK - 2 hafta Önce

ARKADAŞLAR BU HABERİ YAYABİLDİĞİMİZ KADAR YAYALIM Kİ YETKİLİLER GÖRSÜN ARTIK.


SIRADAKİ HABER