banner240

Kahramanmaraş'ta Suriyeli öğrenciler için Muhacir Eğitim Şenliği düzenlendi

Kahramanmaraş'ta, Hayrat İnsani Yardım Derneği tarafından Suriyeli çocuklar için düzenlenen "Muhacir Okulları 2. Eğitim Şenliği"nde öğrenciler hem eğlendi hem de duygulandırdı. Hayrat İnsani Yardım Derneği Başkanı Aygün: Türkiye olarak biz davamızda haklıyız ve haklının yanındayız, mazlumun yanındayız

EĞİTİM 20.01.2016, 01:30
Kahramanmaraş'ta Suriyeli öğrenciler için Muhacir Eğitim Şenliği düzenlendi
banner257
banner226

 Hayrat İnsani Yardım Derneği ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen şenlikte, kent genelinde eğitim gören yüzlerce Suriyeli öğrenci, gönüllerince eğlendi.

Suriyeli öğrencilerin Türkçe ve Arapça şiirler okuyup ezgiler söylediği programda, Suriye'de bombalı saldırıdan insanların kurtarılmasının anlatıldığı tiyatro oyunu da sergilendi.

Kur'an-ı Kerim okuma yarışmasının düzenlendiği şenlikte dereceye giren öğrenciler ile onları eğiten öğretmenlere belge ve hediye verildi.

Suriyeli vatandaşların Türk ve Suriye bayraklarıyla geldiği şenlikte duygusal anlar yaşandı.

Hayrat İnsani Yardım Derneği Başkanı Hakkı Aygün, etkinlikte yaptığı konuşmada, Suriye'nin bir çok köşesine yardım götürdüklerini, bu yardımları uluştırırkende kardeşlik ve sevgiyi taşıdıklarını söyledi

Suriye'de açılan fırın vasıtasıyla günlük onbirlerce kişiye ekmek dağıtımı yaptıklarını dile getiren Aygün, "Gerek Türkiye içinde gerek Suriye içinde onbinlerce Suriyeli gence yatılı ve gündüzcü eğitim hizmeti verirken hem İslam'ın yardımlaşma ve şefkat dini olduğunu, peygamberimizin bütün insanlığın kurtuluş vesilesi olduğunu ortaya koyduk" 

Suriye'ye bugüne kadar 300 tırdan fazla yardım götürdüklerini vurgulayan Aygün, şunları kaydetti:

"Suriye'ye götürdüğümüz yardımları bizzat kendi ellerimizle dağıtıyoruz. Son zamanlarda Bayırbucak Türkmeni kardeşlerimiz Rusya bombardımanı sebebiyle büyük sıkıntı yaşıyorlar ve onlara da yardımlarımızı ulaştırıyoruz.  Burada Türkmen kardeşlerimiz, nenelerimiz ve dedelerimizle Türkiye'ye, Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza dualar ediyorlar. Yeni bir kampanya başlattık. Madaya bölgesinde açlıkla karşı karşıya kalmış kardeşlerimize yardım ulaştırıyoruz. Dünyanın bir çok bölgesinde su kuyusu açıyoruz. 700 bin ihtiyaç sahibine dünyanın birçok bölgesinde günlük temiz su ihtiyacını karşılıyor."

Aygün, büyük bir medeniyetin temsilcileri Türkiye olarak dünyadaki Müslümanların sıkıntılarına çare olmak için çalıştıklarını kaydetti.

MUHACİR İÇİN EĞİTİM ŞENLİĞİ FOTO GALERİ

Hakkın her zaman galip olacağına dikkat çeken Aygün "Türkiye olarak biz davamızda haklıyız ve haklının yanındayız, mazlumun yanındayız. Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla Türkmen kardeşlerimizin yanındayız, Suriyeli savaş mağdurlarının yanındayız, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki terör mağdurlarının yanındayız" diye konuştu.

Programda, Muslim Aid Avustralya İnsani Yardım Derneği Başkanı Hasan ile Hayrat Muhacir Okulları Eğitim Koordinatörü Ethem Şamil de yardım faaliyetlerine ilişkin konuştu.

Yorumlar (2)
KÜRŞAT46 6 yıl önce
suriyeli mültecilere muhacir demek, peygamberimizin hicretindeki muhacir denilen insanlara ihanettir.
Bu ifade düzgün kullanılmalı
4646 oley 6 yıl önce
peki benim okuyamayan türk vatandaşımada önem veriliyomu acaba bunlara verilen önem bizim türk vatandaşınada veriliyomu acaba dün gözümün önünde bi olay yaşadım iki suriyeli kız çocuğu ellerinde kağıt parçasıyla geziniyodu bi park etmiş aracın yanına vararak o kağıdı gösterdi bende o vatandaş kendi parasıyla lamıştır herhalde dediğim yağ ı verdiğini gördüm ama arkasından ak parti yazan bi koli daha verdi benim paramla suriyelilere yardım ediyodu acaba bende o an isteseydim o koliden verirmiydi acaba orda bi çöpcü vardı sordum o amca ya bizde istesek verirlermiydi idiye vermezler evladım dedi kendi vatanımızda esas biz muhacir olma adayıyız benim paramla önce benim vatandaşıma yardım bekliyorum önce can sonra canan yeter artık. istemiyorum bu vatan hayini suriyelileri gitsinler
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54