Kahramanmaraş'ta Uluslararası Fuar açıldı

Kahramanmaraş'ta bu yıl 5'incisi düzenlenen ve Anadolu'nun en büyük kitap fuarı olan Kahramanmaraş Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı'nın kapıları törenle açıldı. Yerli ve yabancı 234 yayınevinin katıldığı fuarda, 267 şair ve yazar da okurlarıyla buluşacak.

Kahramanmaraş'ta Uluslararası Fuar açıldı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin Fuar Merkezi'nde düzenlenen ve 22 Ekim'e kadar açık kalacak olan fuarın açılış törenine Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Yazar Rasim Özdenören, şair ve yazarlar ile kitapseverler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Fatih Mehmet Erkoç, belediye olarak gençlerin okuması için her türlü çalışmayı yaptıklarını ve kurdukları kütüphanelerle gençleri kitaplarla buluşturduklarını söyledi. Erkoç,"İlme giden yol,  bu kitap fuarından geçmektedir. Kitap, zihnin ve gönlün ihtiyaçlarını en kestirme yoldan karşılayan kıymetli bir hazinedir. Kahramanmaraş'ta yaşayan insanlarımızın dikkatini kitaba çekmek, onlara kitabı yaklaştırmak için bu fuarı düzenliyoruz" diye konuştu.

KİTABIN KOKUSU NE İNTERNETTE NE DE DİĞER MEDYA ARAÇLARINDA BULUNABİLİR

Kahramanmaraş'ın yetiştirdiği 7 güzel adamdan biri olan Yazar Rasim Özdenören ise kitap okumanın insanın kendisine, çevresine, tabiata bir anlam yüklemesi olduğunu söyledi. Lise yıllarında kitaplara ulaşabilmenin bu zamanki gibi kolay olmadığını anlatan Özdenören, şöyle devam etti:

"Derler ki 'Radyo çıktı gazete öldü, film icat oldu kitap öldü.' Bunların aslının olmadığını televizyonun, resmin, her sanat alanının kendine mahsus bir okuma şekli, okuma türü olduğu görülüyor ve her tür, kendi benliğinde, kendi özgünlüğü kendinde saklıyor ve kendini ifade etmenin bir yolunu buluyor. Dolayısıyla kitap burada bunların hiçbirisini kendisine rakip kabul etmiyor. Şöyle ki kitabın sayfası, kitabın kokusu ne televizyonda bulunabilir, ne internette bulunabilir, ne de başka medya araçlarında bulunabilir. Kitabın kendine mahsus kokusu, kağıt kokusu sadece kitaba mahsustur ve sadece bu koku münasebetiyle de olsa kitabın yaşayacağını ve yaşatılacağını söylüyoruz. Nitekim bu fuarlarda bize kitabın ölmediğini, ölmeyeceğini, kültürümüzle, insanlıkla beraber yaşadığını, yaşayacağını göstermiş oluyor."

Vali Vahdettin Özkan ile milletvekili Celalettin Güvenç'in de konuşma yaptığı törende İl Müftüsü Celal Sürgeç'in dua ettirmesinin ardından kesilen kurdeleyle fuarın açılışı yapıldı. Daha sonra davetliler fuarı gezdi. Fuarı gezerken Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Rasim Özdenören'e seçtiği bir kitabı satın alarak hediye etti. Fuar, kitapseverler tarafından 22 Ekim'e kadar her gün 09.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

HABER FOTOĞRAFLARI - TIKLA

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 15:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
46 musti
46 musti - 9 ay Önce

KİTAP FUARI AÇILIŞINI SİYASİLER DEĞİL YAZARLAR YAPMALI Kİ ANLAMI OLSUN.

adem
adem - 9 ay Önce

KİTAP FUARI AÇILDI AMA K.MARAŞ EĞİTİMDE TÜRKİYE 61.Sİ HER ŞEY GÖSTERMELİK KOMŞULAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN
16 YILDA K.MARAŞ GÖKSUN YOLU BİTMEDİ ÖDENEK YOK DİYE HAL KAVŞAĞI DURDURULDU ORDA HARCANAN O KADAR PARALAR BOŞA GİTTİ F.MEHMET ERKOÇ SEÇİMDE VAAD ETTİĞİÇOK SÖZÜNÜ YERİNE GETİREMEDİ BEN LAFA DEĞİL İCRAATA BAKARIM SEÇİM REKLAMI DA YALAN ÇIKMIŞ OLDU EĞER ERKOÇ TEKRAR ADAY OLURSA TAM BİR YALAN OLDUĞU DAHADA AÇIĞA ÇIKACAK

sedat
sedat - 9 ay Önce

''Fuarı gezerken Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Rasim Özdenören'e seçtiği bir kitabı satın alarak hediye etti.''

Sayın Erkoç'taki mantık bu yanlış mantık neredeyse tüm kitap fuarı Rasim bey için açılmışken adına belgeseller yapılmışken değerli yazarımıza yaptığına bak kitap alıp hediye etmiş aldığı kitap ta Rasim beyin sanırım :)

yorumlardan birine bende katılıyorum hiç muhalif yazar yada yayın evi yok sanırım olsa güzel olur ben bakınca cemaatlerin yada tarikatlar in yayın evlerinin kitaplarının ağırlıkta olduğunu görüyorum

kgt
kgt - 9 ay Önce

234 yayınevinin katıldığı fuarda, 267 şair ve yazar hepsi hükümet yanlısı sözde adı sanı duyulmamış muafakazar yazar ve yayınevi...bir tane mualif yazar yok!!!

nuri akın.
nuri akın. - 9 ay Önce

hayırlı olsun.....çok şükür şeyhadil caddesinde incir satan adama musallalt olan o vazife düşkünü kibar nazik zarif zabıtalara rastlamadık.yoksa soruşturma sonuçmu verdi.....hani başkan zabıtaların soruşturma sonucu ne oldu.insanların tepikisini dindirmek için yapılmış malum açıklamamıydı.oldu bitti.....vessselem.böyle gelmiş böyle gider.....

Goksunlu Muro
Goksunlu Muro - 9 ay Önce

Parti binasi acilisi degil kitap fuari siyasiler toplanmis kendi kafalarina uyan kitapevleri kendin cal kendin oyna.Baksan adam gibi bi kitap yoktur.

sultanoğlu
sultanoğlu - 9 ay Önce

siyasiler ne yapmaya çalışıyorlar zaten onu çözemez olduk O güzel rabbim görüyor

ÖZ KAHRAMANMARAŞ
ÖZ KAHRAMANMARAŞ - 9 ay Önce

Anlamıyorum, K.Maraş için onlarca kitabı olan, Doç.Dr.Yalçın ÖZALP Bey fuara davet edilmiyor, Türkiyenin en ücra köşesindeki sözde yazarlar, sırf benim partimden düşüncesiyle davet ediliyor.Hal böyle olunca sen çalar sen oynarsın fatih efendi.Protesti amacıyla gitmiyorum fuara...

Ahmet AZAK
Ahmet AZAK - 9 ay Önce

Her yıl düzenlenen kitap fuarı, yanlı ve taraflı olduğu için bu yıl gitmedim ve gitmekte içimden gelmiyor.İsmi duyulmayanlar bile aynı partiden olduğu için davet edilip ALLAH bilir kaç bin lira ödeniyor.

Ökkeş46
Ökkeş46 - 9 ay Önce

Kitap okunmalı ama hangi kitaplar okunmalı. Kitap var, kitapcık var. Umarım subliminal, ezoterik içerikli kitaplar ön plana çıkartılmıyordur. Fetö ve benzerlerinin kitapları yıllarca bir kuşağı zehirledi. Devletine ve ülkesine düşman nesiller yetiştirdi. Seçici olun arkadaşlar. Özellikle de çocukların, genç nesillerin hangi kitapları okuduğuna dikkat etmeli. Bize 7 güzel diye pazarladıkları şair ve yazarlarda iyi irdelenmeli. Bunların içersinde Amerikan emperyalizmini kurtarıcı gören zihniyetler vardır.


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154